Ναυάγιο αεροπλάνου

Post Reply
swing
Posts: 31
Joined: Mon Jun 18, 2007 11:51 am

Ναυάγιο αεροπλάνου

Post by swing »

Καλή σας μέρα, έχω ακούσει απο εδώ και απο εκεί ότι υπάρχει κάπου μεταξύ Λεμεσού και Λάρνακας ένα ναυάγιο απο ένα αεροπλάνο του ΙΙ παγκοσμίου πολέμου γνωρίζει κανείς αν αληθεύει? Και κάτι ακόμη αυτή η σύγχρονοι τρισδιάστατοι χάρτες που κυκλοφορούν για τα gps έχουν λένε πάνω χαρτογραφημένα τα λιμάνια, τις ξέρες και τα ναυάγια είναι αλήθεια τόσο καλοί?

j the r
Posts: 115
Joined: Fri Mar 02, 2007 9:13 pm

Post by j the r »

Για το αεροπλάνο δεν άκουσα κάτι,αν μάθεις λεπτομέρειες λέις μας, όσο για τους χάρτες είναι αρκετά καλοί και βοηθούν χωρίς όμως να είναι εντελώς ακριβειας,πρέπει να δουλέψεις βυθόμετρο

Hexenpro

Post by Hexenpro »

.για sas.exw το explorist 600 τζίε σκεφτούμε να πιάσω τον χάρτη τις "θαλασσιας" περιοχής Κύπρου. αίσχη τον κανένας? εντυπώσεις?

CPDIVEX78
Posts: 3
Joined: Sat Aug 04, 2007 7:22 pm

Post by CPDIVEX78 »

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ 2 ΝΑΥΤΙΚΑ ΜΙΛΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΟΥ LADIES ΜΕΛΕ ΣΤΗ ΛΕΜΕΣΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ WRECK ΥΠΟΒΡΥΧΙΟΥ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΟΥ CAPE ΓΚΡΕΚΟ ΣΕ ΒΑΘΟΣ 57ΜΕΤΡΟΝ ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΚΑΙ ΦΘΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 70ΜΕΤΡΑ ΒΑΘΟΣ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΟ ΓΙΑ DIVE ΜΕ ΑΕΡΑ ΜΟΝΟ NITROX

swing
Posts: 31
Joined: Mon Jun 18, 2007 11:51 am

ta ehis apiskefti

Post by swing »

Φιλε έχεις episkegti είτε το αεροπλάνο η το υποβρύχιο η έστω έχεις di καμια φωτό γιατί και εγώ ακούω φήμες αλλα όταν το ψάχνω περισσότερο κανένας δεν χέρι ακριβώς

j the r
Posts: 115
Joined: Fri Mar 02, 2007 9:13 pm

Post by j the r »

enna xupnisetai na kopsetai kamia kouventa?

p.toumazos
Posts: 5
Joined: Mon Dec 03, 2007 10:15 pm

Post by p.toumazos »

xeretee
an in efkolo re pedia mporoume na exoume sigmata apo navagia??

Charis
Posts: 1
Joined: Fri Feb 01, 2008 5:48 pm

Re:

Post by Charis »

CPDIVEX78 wrote:EXO AKOUSI KAI EGO GIA TO AEROPLANO OTI VRISKETAI 2 NAUTIKA MILIA ANOIXTA TOU LADIES MAILE STI LEMESO KAI EXO AKOUSI KAI GIA KAPIO WRECK IPOVRIXIOU ANOIXTA TOU CAPE GREKO SE VATHOS 57METRON TO MISO EINE THAMMENO STO VITHO KAI FTHANEI MEXRI TA 70METRA VATHOS APOTREPTIKO GIA DIVE ME AERA MONO NITROX


File mou to nitrox einai gia pia 3evathes vouties, gia parapano bottom time. To Nitrox se etsi vathos einai MEGALO LATHOS.

EU Diver
Posts: 7
Joined: Tue Mar 18, 2008 10:48 am

Re: Ναυάγιο αεροπλάνου

Post by EU Diver »

Να υπογραμμήσω και εγώ το σημείο για το NITROX!!!

Λόγω του αυξημένου ποσοστού οξυγόνου το NITROX ναι μεν επιτρέπει να μένουμε για μακρύτερες περιόδους σε μικρά βάθυ (ανάλογα με το % οξυγόνου) αλλά το μέγιστο βάθος που μας επιτρέπει είναι λιγότερο απ' αυτό που μας επιτρέπει ο κανονικός αέρας.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος που εγκυμονεί η χρήση NITROX είναι η δηλητηρίαση από υπορβολική πίεση οξυγόνου η οποία σκοτώνει πολύ πιο γρήγορα και ύπουλα (χωρίς σχεδόν καμία προειδοποιήση ή συμπτόματα) απ'οτι η κλασσική νόσος των δυτών που προκαλείται από το άζωτο.

Το Trimix είναι αυτό που επιτρέπει καταδύσεις σε μεγαλύτερα βάθυ
http://cisatlantic.com/trimix/descrip.htm

Το NITROX:
http://www.gasdiving.co.uk/pages/misc/Nitrox.htm#1

Και για τα 2 χρειάζεται οπωσδήποτε ειδική εκπαίδευση και δίπλωμα!

Εάν σας κοττήσει κανένας ένα από τα 2 και πει σας βουττάτε μην το διανοηθείτε χωρίς να έχετε το ανάλογο δίπλωμα!

j the r
Posts: 115
Joined: Fri Mar 02, 2007 9:13 pm

Re: Ναυάγιο αεροπλάνου

Post by j the r »

Έχει κανένας υπόψιν καμια σελίδα, στα ελληνικά για "τριμιχ" και nitrox, για να γίνουν πιο κατανοητά τα πιο πάνω
στις σελίδες του φίλου?

pambos
Posts: 3
Joined: Thu Apr 17, 2008 5:59 am

Re: Ναυάγιο αεροπλάνου

Post by pambos »

ρε παιδιά ξέρει κανένας κανένα τόπο καλο για katdisi στον ακάμα? και αφήστε τα αεροπλάνα και τα ελικόπτερα... :lol:

asxetos
Posts: 4
Joined: Thu Mar 26, 2009 12:44 pm

Re: Ναυάγιο αεροπλάνου

Post by asxetos »

ρε παιδιά ακούτε πολλά και pistevkete λία η "ψαραες" και οι κυνήγι εν λείο lafazanies

asxetos
Posts: 4
Joined: Thu Mar 26, 2009 12:44 pm

Re: Ναυάγιο αεροπλάνου

Post by asxetos »

nitrox επικίνδυνο για μεγάλα βάθη δοκιμάστε καλύτερα techical diving

Post Reply

Return to “Κατάδυση”