Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by Philippos »

http://www.philenews.com/el-gr/eidiseis ... stin-kypro

Διαβαστε το αρθρο εδω αν δεν εχετε ενημερωθει ακομη. Νομιζω πως ειναι κατι που μας αφορα σαν ερασιτεχνες ψαραδες και φιλοι της φυσης. Προσωπικα ειμαι καθετα εναντιων ενος τετοιου παρκου. Στο Ισραηλ προσπαθουν να το ξεφορτωθουν. Αρχιζουν με 1000 κροκοδειλους και δεν ξερω ποσους θα εχουν σε 1-2 χρονια. Συντομα θα αρχισουν να τους ψαχνουν και δεν θελω να ειμαι με την σκεψη οτι καποιος κροκοδειλος μπορει να εμφανιστει σαν ψαρευω στα φραγματα.
Μπορουμε να κανουμε κατι οργανωμενα? Σαν ατομα μπορουμε να υπογραψουμε ονλαιν στο πιο κατω λινκ

http://www.change.org/p/the-ministry-of ... e_petition

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by steliosgewrgiou »

Philippos wrote: Συντομα θα αρχισουν να τους ψαχνουν και δεν θελω να ειμαι με την σκεψη οτι καποιος κροκοδειλος μπορει να εμφανιστει σαν ψαρευω στα φραγματα.
+100 :!: :!: :!:
ειδαμε τι επαθαν στην κρητη, φαινεται μου θελουμε περιπετειες...
ειμαι και εγω καθετα εναντιων της δημιουργιας τετοιου παρκου.

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by bassman »

Και εδώ μπορούμε να ψηφίσουμε. Δεν ξέρω αν τα βλέπει κάποιος αλλά δεν χάνουμε τίποτε να εκφράσουμε τη διαφωνία μας.

http://www.24h.com.cy/society/item/6502 ... smeno.html
I'd rather be fishing!

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by mikrosa »

Εγω ειμαι υπερ αυτου...Στο κατω-κατω για την κατασκευη του θα υπαρξουν θεσεις εργασιας και ως προς την λειτουργια του...
Βλεπω το θεμα σφαιρικα...
Ειμαι κατα,ως προς τον αριθμο τους... 1000 ειναι παααραα πολλοι...
Με 50 κροκοδειλους και παλιτο παρκο θα ηταν κατι το μοναδικο για την Κυπρο και την ευρυτερη περιοχη.

letsgofishing
Posts: 55
Joined: Mon Apr 14, 2014 4:20 pm

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by letsgofishing »

Ποιές οι πιθανότητες μετά να έχουμε παράπονα για παράνομο κυνήγι κροκόδειλου;;;;!!!!!!!!!!!

Πέραν της πλάκας, θα έχει ενδιαφέρον. Συμφωνώ και γω όμως οτι ο αριθμός είναι υπερβολικός. Αν δεν κάνω λάθος ένας θηλυκός κροκόδειλος γεννά μέχρι 70 μικρά. Άρα θα έχουμε πρόβλημα

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ παρα Θεματικο Παρκο μπορει να ειναι.
ΦΑΡΜΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ τετοιων ερπετων με σκοπο την εμπορικη εκμεταλλευση του δερματος, του κρεατος και πολλων αλλων υποπροιοντων.
Μαζι με ολα αυτα, καποια "ζωα" θα εκτιθενται για να τα βλεπει το κοινο. Ακριβως οπως γινοταν στην Φαρμα Εγγλεζακη με τους Στρουθοκαμηλους.
Προσωπικα δεν το θεωρω κακη ιδεα.
Εχω ομως τες αμφιβολιες μου κατα ποσο οι "ΜΕΛΕΤΕΣ" θα γινουν σωστα και οχι κατα την κρατουσαν τακτικη του ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ.

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by bassman »

Στο Ισραήλ (που είναι κράτος και όχι μπανανία) έκλεισε η φάρμα επειδή τους ξέφυγαν 70 κροκόδειλοι (ευτυχώς η φάρμα ήταν μακριά απο κατοικημένες περιοχές - κοντά στα σύνορα με την Ιορδανία). Το κράτος αποφάσισε ότι δεν ήταν ασφαλές για τους πολίτες. Νομίζετε ότι εδώ θα υπάρξουν τέτοιες εγκαταστάσεις που δεν θα έχουμε τα ίδια προβλήματα; Και άμα ξεφύγουν πού θα πάνε; Και ποιός θα μπορέσει να τους μαζέψει; Στην Κρήτη ένας είναι στο φράγμα και εδώ και τόσο καιρό δεν μπόρεσαν ακόμα να τον πιάσουν - ούτε ο ειδικός που πήγε από το εξωτερικό. Άσε που ο κάθε υπάλληλος θα δίνει και κανένα κροκοδειλάκι στους παρέες του.

Ο Ισραηλίτης επιχειρηματίας έχει τώρα σοβαρό πρόβλημα και η μόνη του λύση είναι η Κύπρος. Η συτζιά του μαύρου δηλαδή. Δεν μπορεί να πάει αλλού αφου όλες οι γειτονικές χώρες είναι από ουδέτερες μέχρι εχθρικές.

Δυστυχώς έχουν καταντήσει τον κόσμο σε αυτόν τον τόπο τόσο απελπισμένο που κάθε ιδέα κάποιου που θέλει να μας εκμεταλλευτεί μας φαίνεται από καλή μέχρι εξαιρετική.
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by (CyBasser) »

Δυστυχως δεν είδα παρόμοιες ανησυχίες και συλλογές υπογραφων όταν κάποιοι πέταξαν τούρνες στα φράγματα της Κύπρου.... :evil:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by bassman »

(CyBasser) wrote:Δυστυχως δεν είδα παρόμοιες ανησυχίες και συλλογές υπογραφων όταν κάποιοι πέταξαν τούρνες στα φράγματα της Κύπρου.... :evil:
Δηλαδή πετάσσουνται τζαι τούτες τζαι αρπάσσουσσε σαν ψαρεύκεις? :lol:
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by (CyBasser) »

bassman wrote:
(CyBasser) wrote:Δυστυχως δεν είδα παρόμοιες ανησυχίες και συλλογές υπογραφων όταν κάποιοι πέταξαν τούρνες στα φράγματα της Κύπρου.... :evil:
Δηλαδή πετάσσουνται τζαι τούτες τζαι αρπάσσουσσε σαν ψαρεύκεις? :lol:
Απλά δεν ψαρεύω εδώ και καιρό. Πάντως δηλώνω υπέρ του Πάρκου.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by Yiannis »

Ο Bassman έχει απόλυτο δίκαιο.Ακόμα μια φορά γίνεται προσπάθεια να μας εκμεταλλευτούν και κάποιοι να τά τσεπώσουν, αδιαφορόντας για τις συνέπιες , προσπαθώντας να μας πείσουν οτι αυτό θα φέρει περισσότερο τουρισμό.Ποιός απο εσάς θα επισκεπτόταν μιά χώρα για να δεί κροκόδειλούς? Ακούσατε ποτέ κάποιον να σας πεί, εγώ θα παω Αίγυπτο για να δώ τους κροκόδειλους?
Και αν υπολογίσουμε τα κυπριακού στύλ μέτρα ασφαλείας και την κυπριακή υπευθυνότητα (διότι πάλε οι ιδιοι είμαστε),σε μερικά χρόνια τα φράγματα θα γεμίσουν κροκόδειλους και τότε θα εχουμε νέο θέμα στα αστυνομικά δελτια, για επιθέσεις κροκοδείλων. Και ώς συνήθως σε αυτή την χώρα δέν θα φταίει κανένας εκτός απο αυτόν τον αμοιρον που πήγε και έδωσε πάνω στον κροκόδειλο.
Η προσπάθεια γινεται για να σωθεί η τσέπη του ισραηλίτη αφού βέβαια θα γεμίσει και τις τσέπες μερικών υπέυθυνων ανέυθυνων μιζαδόρων που είδη αρχισαν να προσπαθούν να μας πείσουν οτι ο σκοπός είναι το θεματικό πάρκο για το καλό του τουρισμού.
Απο ότι διάβασα, μερικοί το έχετε είδη χάψει, ΞΥΠΝΑΤΕ ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ. Σε αυτή τη χώρα ότι μας πουν το πιστευουμε χωρίς να βάλουμε το μιαλο μας να σκευτεί. Ελεος!
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by chrisostomos »

Εγω λεω να κανουμε θεματικο παρκο με πολιτικους που τους ταιζουν σε κροκοδιλους.... εχω και χρηματοδοτη απο την Βορειο Κορεα....... :twisted: :twisted: :lol: :lol:
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Θεματικό πάρκο με 1.000 κροκόδειλους στην Κύπρο

Post by admin »

δεν τρωντε με τιποτε και οι κροκοδειλοι θα τους φοβηθουν μπορει να μεταφορφωθουν σε κροκοδειλουε να τους τουμπαρουν η να τους υποσχεθουν ελευθερια και να τουα υποταξουν ριχνοντας τουσ καμια κοτσ μεσσ μεσα

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”