Κέφαλοι

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Κέφαλοι

Post by shark25 »

το δοκιμασα χωρισ καρφωμα αλλα τιποτα πιθανον να ηταν μικροι κεφαλοι. Τα ιδια υλικα εβαλα μαζι με τυρι και ουζο
Θα δοκιμασω και το βαρακι στο τελος ευχαριστω παντοσ

letsgofishing
Posts: 55
Joined: Mon Apr 14, 2014 4:20 pm

Re: Κέφαλοι

Post by letsgofishing »

Τι μέγεθος φελλό χρησιμοποιείς;

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Κέφαλοι

Post by shark25 »

1gr
αγγιστρι 12

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Κέφαλοι

Post by Antreas »

Παιδια γεια σας. Θα πιασω καλαμι με μηχανή για πρώτη φορά και θελω βοηθεια για ψαρεμα κεφαλου με πολυαγγιστρο. :)
Εγω θα εβαζα βαριδι ελια μετα στριφταρι και μετα το πολυάγκιστρο με φραντζολακι. Ετσι παει?

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: Κέφαλοι

Post by renos_g9 »

φιλε μου Αντρεα δεν χρειαζεται να βαλεις βαριδι επειδη η φραντζολα εν ναν καμποσο βαρετη που μονη της.
Τζαι ακομα κατι... την φραντζολα να την βρεξεις πριν καμεις την βολη σου επειδη εν να λουβιση, ειδικα αν δεν εν φρεσκα, γι αυτο κανονισε να εν φρεσκα θεμασ για να μηνει πανω τζιε να μεν λουβισει
Καλη τυχη :) :)
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Κέφαλοι

Post by steliosgewrgiou »

φιλε αυτο που λες με το βαριδι εξαρταται παντα απο το πως θες να ψαρευεις!αν θελεις η φραντζολα σου να ψαρευει πατωτα βαζεις βαρος..αν θελεις επιφανεια δεν χρειαζεται τιποτα..κοιταξε οι μισινες να ειναι αορατες για κανενα "καλο" κομματι...οτι θες ρωτα..αν θελεις με π.μ

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Κέφαλοι

Post by Antreas »

το βαρίδι βασικά το σκεφτόμουνα για να μένει κάτω στον βυθό και να μην μετακινείτε η φραντζόλα που θα είναι στην επιφάνεια.
κάτι σαν άγκυρα.

παιδιά είμαι άσχετος με ψάρεμα επιφανείας ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε. :lol:

για καλάμια και μηχανισμούς καμιά γνώμη?
θέλω κάτι σχετικά φτηνό για το συγκεκριμένο ψάρεμα αλλά με προοπτική να δοκιμάσω και κάποιο spinning ποιο μετά για κανένα αυλακιά, λουτσο, λιτσα, μινερι etc.

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Κέφαλοι

Post by steliosgewrgiou »

εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις με σπιννινγκ παρα με φραντζολα για κεφαλο..ποσα λεφτα διαθετεις για καλαμι+μηχανη?

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Κέφαλοι

Post by steliosgewrgiou »

στο θεμα σπιννινγκ υπαρχουν πολλοι στο φορουμ να βοηθησουν(νομιζω).. :lol:

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Κέφαλοι

Post by Antreas »

Θελω να ασχοληθώ με σπινινγκ απλα ειπα να δοκιμασω για αρχη κανενα κεφαλο να μαθω πως χειρίζεσαι τα ψαρια στο καλαμι :) φιλε για χρηματα δεν εχω ιδεα γιατι δεν ειχα ποτε μου καλαμι με μηχανη δεν ξερω τι παιζει. :D κατι καλο φτηνο

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: Κέφαλοι

Post by renos_g9 »

ρε κοπελια πεζι κανενας καλος τοπος για κεφαλους τωρα που εν τζιερος τους :?: :?: εδοκιμασα με πολυαγκιστρα με ζυμαρι κε πσυχα ψωμιου και με αντεννα στο νεο λιμανι του ζυγιου τζιε λιμανι αλαμινου αλλα τιποτε :? :? :x
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Κέφαλοι

Post by steliosgewrgiou »

φιλε ρενο πατωτο πολυαγκιστρο, ο caveman νομιζω σε παλια ποστ εδωσεν πολλα καλες πληροφοριες, εν ηβρα τα ποστ, αν το δει ο caveman ελπιζω να βοηθησει.φιλε Αντρεα πιασε μια μηχανη 4000-6000(καλυτερα εμπροσθοφρενη) βαλε μια μισινα 0.28-0.30μμ για πατωτο εν καλα νομιζω, το καλαμι να εχει c.w καμια 100γρ...

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Κέφαλοι

Post by steliosgewrgiou »

τελικα το ποστ ειναι μες σε τουτο το θεμα..Αντρεα και Ρενο πηγενετε πρωτη σελιδα και διαβαστε..!!!

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: Κέφαλοι

Post by renos_g9 »

φιλε αφου εν πατοτο πολυαγκιστρο που ειμουν αλλα τζαι με φραντζολα πουπανω, κανενα αποτελεσμα παλε
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Κέφαλοι

Post by admin »

Κοπέλια με την φραντζόλα και την ελιά την περαστή ΔΕΝ επειρεάζεται το πού βρίσκεται και τόσο η φραντζόλα γιατί το βάρος είναι περαστό και η μισίνα στο πάνω κάτω μπορεί να μετακινείται. Δηλαδή όταν ρίβω και αφήσω ανοιχτή την πομπίνα μου η φραντζόλα λόγο και της άνωσης θα πάρει όση μισίνα θέλει για να μείνει επιφάνεια. Φυσικά μετά λόγω του ότι θα βραχεί θα βυθιστεί. Εγώ εκείνο που έκανα πάντοτε χρησιμοποιούσα την ελιά την περαστή για να μην μου παρασέρνει το κύμμα ή το ρεύμα την φραντζόλα. Το σημαντικό είανι οι βολές σου να είανι στο ίδιο τόπο και να τραβάς απότομα όταν βγάζεις έξω το καλάμι για να σπάσει η φρατζόλα και να δολώνεις την περιοχή. Μικρά μυστικά για να έχεις επιτυχία στο συγκεκριμένο ψάρεμα ιδιαίτερα όταν ψαρεύεις σε περιοχές κον΄τα σε λιμάνια είναι να αρωματίσεις την φρατζόλα είτε με σκόνη -μπασμού είτε με λάδι σαρδέλας. Εγώ είχα πολλές επιτυχίε ςόταν την βούταγα μέσα σε σκόνη απο καρρυ μια κίτρινη μαλάγρα. Φυσικά εκτός απο κέφαλους θα πιάσετε και άλλα ψάρια. Επίσης το πολυάγριστρο για να μένει η φρατζόλα καλό είανι να μπλέκεται το πρώτο με το τελευταίο αγκίστρι μαζί για να μην σπάει η φρατζόλα απο τσίμπημα του ψαριού και να φεύγει το πολυάγκιστρο χωρ΄ςι να πιαστεί το ψάρι.
Attachments
scan0013.jpg
scan0013.jpg (885.03 KiB) Viewed 9670 times

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”