Διατήρηση Δολωμάτων

Post Reply
User avatar
M_Gee_S
Posts: 19
Joined: Wed May 30, 2012 8:07 am
Location: Limassol - Cyprus
Contact:

Διατήρηση Δολωμάτων

Post by M_Gee_S »

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με ένα θέμα που έχω με τι διατηρεί τον δολωμάτων. Ειδικά με τα μονοδολια έχω πολλή πρόβλημα, συνήθως βάλω τα μέσα σε μια παγωνιέρα μονα τους με μια αμμωνία παγωμένη αλλα δεν αντέχουν πολλά. Αν ξέρει κάποιος να μου πει κανένα trick για να τα διατηρώ σωστά θα το εκτιμούσα, τα δολώματα που με ενδιαφέρουν κύριος είναι ο αμερικανος και το μονοδολι. Kαι ακόμα μια ερώτηση, εσύ συνήθως τι δολώματα χρισιμοπιατε σε casting και beach ledgering?

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by steliosgewrgiou »

Ακροβατης, Αμερικανος xρησιμοποιουμεν παραπανω εγω και ο ξαδελφος μου...τωρα για συντηρησ, απλα δεν ξερω..ξερω οτι αν θελεις μπορεις να παστωσεις τον αμερικανο και τον ακροβατη...για συντηρηση δεν ξερω!

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by michalispsarema »

M_Gee_S wrote:Καλημέρα σας,

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με ένα θέμα που έχω με τι διατηρεί τον δολωμάτων. Ειδικά με τα μονοδολια έχω πολλή πρόβλημα, συνήθως βάλω τα μέσα σε μια παγωνιέρα μονα τους με μια αμμωνία παγωμένη αλλα δεν αντέχουν πολλά. Αν ξέρει κάποιος να μου πει κανένα trick για να τα διατηρώ σωστά θα το εκτιμούσα, τα δολώματα που με ενδιαφέρουν κύριος είναι ο αμερικανος και το μονοδολι. Kαι ακόμα μια ερώτηση, εσύ συνήθως τι δολώματα χρισιμοπιατε σε casting και beach ledgering?
Καλησπερα,

για την διατηρηση δεν ξερω, αλλα ο ακροβατης ειναι ενα All Around δολωμα επειδη επιασα πολλα και διαφορα ψαρια μετα ερχεται η παστωμενη γαριδα και μετα ο φαραω και μετα το μονοδολι για εμενα!! αλλα παντοντε εξαρτατε σε τι ψαρι απευθυνομαι..

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by steliosgewrgiou »

φίλε Μιχάλη εγώ θεωρώ ότι όλα τα σκουλήκια δουλεύουν καλυτερα απο την γαριδα! :think:

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by michalispsarema »

are you sure? :?

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by steliosgewrgiou »

Not at all my friend! :lol:

User avatar
M_Gee_S
Posts: 19
Joined: Wed May 30, 2012 8:07 am
Location: Limassol - Cyprus
Contact:

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by M_Gee_S »

και γω πιστεύω ότι τα ζωντανά σκουλήκια έχουν καλύτερη απόδοση μονο και μονο επειδή η πιο ελκυστικά που την γαρίδα στη κίνηση, η γιαφτο που έχω το πρόβλημα με την συντήρηση. :evil: :evil: γαρίδα εδοκίμασα την παλιά σε 4-5 εξορμήσεις και εν έπιασα τίποτε αν και οφείλω να πω ότι την πιο δυνατή τσιμπιά είχα την πάνω σε γαρίδα αν και δεν εκαταφερα να βγάλω εκείνο το ψάρι. Το άλλο που θέλω να δοκιμάσω και σκεφτούμε πως θα το κάμνω cast σε απόσταση εν το ζωντανό ψάρι ( p.x. καμια παπαθκια, κανένα γίλο η σορκουθκια ) αλλα άμα τα σύρο μέσα δεν θα λύσουν με το που εν να κτυπήσουν στο νερό? :think:

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by steliosgewrgiou »

φίλε πρεπει να καμνεις σιγανες βολές και οποσδήποτε οχι με μεγαλα βαρη και αγκυρες... :!:

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by LEONIDAS »

Φίλε αναλόγως του τι κρατά η περιοχή τέτοια δολώματα βάζουμε. Π.χ σε περιοχές που κυκλοφορούν μουρμούρες κυρίως σίγουρα ένας ματωμένος αμερικάνος ή ακροβάτης εν μεγάλος πειρασμός!!! Αν ξέρω π.χ. πιαστήκανε τσιπούρες τότε η γαρίδα είναι βασιλιάς μαζί με το μονοδόλι. Τα λαβράκια επίσης τσιμπούν κυρίως τον ακροβάτη αλλά με floater. Εγώ προσωπικά κυρίως χρησιμοποιώ ακροβάτη που διατηρείται και περισσότερο αλλά και αμερικάνο. Το μονοδόλι αν και το συμπαθώ ιδιαίτερα και μου έδωσε δυνατά ψάρια εντούτοις δυστυχώς δεν διατηρείται πάνω από το πολύ μια βδομάδα!
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by steliosgewrgiou »

LEONIDAS wrote:Φίλε αναλόγως του τι κρατά η περιοχή τέτοια δολώματα βάζουμε. Π.χ σε περιοχές που κυκλοφορούν μουρμούρες κυρίως σίγουρα ένας ματωμένος αμερικάνος ή ακροβάτης εν μεγάλος πειρασμός!!! Αν ξέρω π.χ. πιαστήκανε τσιπούρες τότε η γαρίδα είναι βασιλιάς μαζί με το μονοδόλι. Τα λαβράκια επίσης τσιμπούν κυρίως τον ακροβάτη αλλά με floater. Εγώ προσωπικά κυρίως χρησιμοποιώ ακροβάτη που διατηρείται και περισσότερο αλλά και αμερικάνο. Το μονοδόλι αν και το συμπαθώ ιδιαίτερα και μου έδωσε δυνατά ψάρια εντούτοις δυστυχώς δεν διατηρείται πάνω από το πολύ μια βδομάδα!
φίλε Λεωνίδα εσύ πώς διατηράς τον ακροβάτη και τον Αμερικάνο?

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by LEONIDAS »

steliosgewrgiou wrote:
LEONIDAS wrote:Φίλε αναλόγως του τι κρατά η περιοχή τέτοια δολώματα βάζουμε. Π.χ σε περιοχές που κυκλοφορούν μουρμούρες κυρίως σίγουρα ένας ματωμένος αμερικάνος ή ακροβάτης εν μεγάλος πειρασμός!!! Αν ξέρω π.χ. πιαστήκανε τσιπούρες τότε η γαρίδα είναι βασιλιάς μαζί με το μονοδόλι. Τα λαβράκια επίσης τσιμπούν κυρίως τον ακροβάτη αλλά με floater. Εγώ προσωπικά κυρίως χρησιμοποιώ ακροβάτη που διατηρείται και περισσότερο αλλά και αμερικάνο. Το μονοδόλι αν και το συμπαθώ ιδιαίτερα και μου έδωσε δυνατά ψάρια εντούτοις δυστυχώς δεν διατηρείται πάνω από το πολύ μια βδομάδα!
φίλε Λεωνίδα εσύ πώς διατηράς τον ακροβάτη και τον Αμερικάνο?
Ρε φίλε χωρίς τίποτε το ιδιαίτερο θέλεις απλά ένα ψυγείο που δεν ανοιγοκλείνει όλη μέρα δηλαδή οικογενειακό!!!! Και παγωνιερούα στο ψάρεμα με πάγο όχι παγοκύστεις διότι ο πάγος ρίχνει περισσότερο την θερμοκρασία. Το πιο σημαντικό όμως είναι να μην ακουμπάς με τα χέρια σου τα δολώματα κατά το ψάρεμα δηλαδή να μεν τα νεκατώνεις. Απλά να πιάννεις εκείνο που θα δολώνεις και κανεί. Διότι μεταφέρονται μικρόβια από τα χέρια μας και τα μολύνουν και λιώνουν. Επίσης τον ακροβάτη τον διατηρώ λίγο υγρό ραντίζοντας τον με θαλασσινό νερό. Τώρα ειδικά τον χειμώνα ο ακροβάτης διατηρείται πάνω από μήνα και ο αμερικάνος σχεδόν το ίδιο.
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
M_Gee_S
Posts: 19
Joined: Wed May 30, 2012 8:07 am
Location: Limassol - Cyprus
Contact:

Re: Διατήρηση Δολωμάτων

Post by M_Gee_S »

ευχαριστώ παιδιά για τι βοήθεια σας ως τώρα :D :D , σκαλίζοντας το net ανακάλυψα και τούτο ( http://sea-maniacs.com/2008/07/09/%CE%B ... %84%CE%B1/ ) το άρθρο φαίνεται ενδιαφέρον και λάλη διαφορους τρόπους συντήρησης, θα δοκιμάσω τι επομενη φορα τα μονοδολια να τα βάλω σε μια σικλα με λιο άμμο και νερό τις θάλασσας μεοξυγονοτη να δω αν κάμνει διαφορα :pray: . Ωραίο το video με τι σαρδέλα φιλε, θα τι δοκιμάσω και εκείνη κάποια φάση.

Post Reply

Return to “Δολώματα”