Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by (CyBasser) »

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Δημήτρη και τα λεγόμενα του. Για τον Κο΄λυρη μια καλή ιδέα θα ήταν να μπουν σε κάποια "δημοφική" σημεία πινακίδες που να προτρέπουν τους ψαράδες να κρατούν όλες τις τούρνες που πιάνονται (γραμμένες στα ελληνικά, αγγλικά, ρωσικά, ρουμανικά). Σίγουρα η φύλαξη στατιστικών στοιχείων είναι απαραίτητη για να έχουμε μια πιο καλή εικόνα για το μέλλον. Για το αν οι Κυπριακές τούρνες θα μείνουν στα 7 - 8 κιλά (που αναφέρει ο Χαραλάμπης) έχω έντονες αμφιβολίες. Μπορεί όντως να μην ξεπερνούν τα 20 κιλά στα ζεστά κλίματα, αλλά αυτό θα το δείξει ο χρόνος. Όμως, ακόμα και 10 κιλά να γίνονται (ή έστω και 7) για να γίνουν και να συντηρηθούν χρειάζονται τροφή, και πάλι θα πάρουν μεγάλο μερίδιο από την "πίτα" θηράματος του Κούρη. Είναι γεγονός ότι μετά από την εμφάνιση της πέρκας στον Κουρη (άλλη μια παράνομη εισαγωγή ψαριού, η πέρκα δεν υπήρχε στον Κούρη πριν το 2008 και το ΤΑΘΕ δεν είχε πέρκες για να στοκάρει) έχει μειωθεί αισθητά ο αριθμός των αλβούρνων. Εχει από το 2011 να δω μεγάλα κοπάδια αλβούρνων να ΄κινούνται στις όχθες. Τα παιδιά του Fish float αναφέρουν μια αισθητή μείωση των ποσοτήτων βλίκας. Αυτό μετά την εμφάνιση ενός σχετικά μικρού κυνηγού όπως η πέρκα στην παρουσία άλλων δύο καθαρόαιμων κυνηγών. Τώρα προσθέτουμε ακόμη ένα κυνηγό που με μετριόφρονες προσεγγισεις μπορεί να φτάνει τα 7-8 κιλά σε βάρος. Αρα, θα αυξηθεί πολύ η πίεση στο θήραμα χωρίς να αυξηθεί το θήραμα. Δεν είμαι σίγουρος αν ο Κούρης μπορεί να "αντεπεξέλθει" σε αυτή την πίεση. Ο χρόνος θα δείξει.

Αυτό που και εγώ παρακαλώ όσους διαβάζουν αυτό το φόρουμ είναι να αποφύγουν τις μετακινήσεις τούρνας σε άλλα φράγματα μέχρι να δούμε πως εξελίσσεται η κατάσταση στον Κούρη. Για τα τρία φράγματα Λευκωσίας όπου έχουμε αναφορές για τούρνες (Κλήρου, Ξυλιάτο, Καλοπαναγιώτη) θα πρέπει να επιβεβαιωθούν πέραν από κάθε αμφισβήτηση. Εαν όντως υπάρχουν τούρνες θα πρέπει να δούμε τι χειρισμοί θα γίνουν σε κάθε φράγμα ξεχωριστά.

Ελπίζω όντως να γίνει μια συνάντηση για το θέμα με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς να δούμε τι θα πρέπει να γίνει τόσο για την τούρνα ειδικότερα, όσο και για την κατάσταση στα φράγματα με την ανεξέλεγκτη μετακίνηση ειδών γενικότερα.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Louis
Posts: 12
Joined: Wed Apr 03, 2013 6:15 am

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by Louis »

κ Ρολάνδο προσωπικά παρόλο που νοιάζομαι πάρα πολύ για το ψάρεμα στα φράγματα δεν θα ήθελα να συνομιλήσω μαζί σας (με όλο τον σεβασμό)
γιατί κατάλαβα πως ιστέ πάρα πόλι ισχυρογνώμονας και σε καμία περίπτωσή δεν θα δεχτή τε καμία διαφορετική άποψή ΠΙΣΤΕΎΩ ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΙΚΈΣ ΤΟ ΘΈΜΑ ΠΟΛΎ ΛΆΘΟΣ...

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Απ: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by marios pafitis »

Mετά από συνομιλία μου με fishery officer από την Florida η ελλείψη των άλλων bait fish οφείλεται αποκλειστικά στα sunfish και όχι στα αρπακτικά.
Το καλο των sunfish είναι ότι στο τέλος θα έχουμε πιο λίγα λαβράκια αλλα καλύτερης ποιότητας και πιο μεγάλα σε μέγεθος!!
Oσο αφορά τα Pikes απλός χαμογέλασε όταν άκουσε για τα σενάρια τρόμου που εμείς δημιουργούμε
Sent from my ST15i using Tapatalk 2

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Απ: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by fISHANDCHIPS »

marios pafitis wrote:Mετά από συνομιλία μου με fishery officer από την Florida η ελλείψη των άλλων bait fish οφείλεται αποκλειστικά στα sunfish και όχι στα αρπακτικά.
Το καλο των sunfish είναι ότι στο τέλος θα έχουμε πιο λίγα λαβράκια αλλα καλύτερης ποιότητας και πιο μεγάλα σε μέγεθος!!
Oσο αφορά τα Pikes απλός χαμογέλασε όταν άκουσε για τα σενάρια τρόμου που εμείς δημιουργούμε
Sent from my ST15i using Tapatalk 2
Τι σου ειπε για τα sunfish ο τύπος ... τρώνε τον γόνο?,καταλαμβάνουν τις περιοχές του γόνου? ή κατι άλλο ?
εγω το βλέπω σαν λογικη απάντηση φυσικά ,να επιρεάζουν τα sunfish και έχει περάσει απο το μυαλό μου ... αν οντως επιρεάζει τοτε ομως επιρεάζει και άλλα ψάρια που ειναι ακόμη πιο ευάλοτα.
Υποψη ... όλοι κάνουμε ικασίες και δεν πρεπει να βγάλουμε συμπεράσματα.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by AggelosLRK »

Εγω προτινω περα απο το C&R να ξεκινησουμε να ελενχουμε και το τι περιεχει το στομαχι των αρπαχτικων εκει που υπαρχουν.
Εμεις μονοι μας θα προσδιορισουμε το τι γινεται στα φραγματα διοτι εμεις ειμαστε οι υπευθυνοι.
Εγω οσες λουτσιοπερκες επιασα με τους κολλητους μου ειχαν στο στομαχι τους μοναχα περκες σαν παραδειγμα.
Θα ξεκινησω να μελετω το θεμα οσο αναφορα τα λαβρακια,γατοψαρα,περκες και ηλιοψαρα κτλ

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by rafaellos22 »

Παιδια ειναι καπως ασχετο με το θεμα αλλα θα ηθελα μια τουρνα να την βαλω σε ενυδρειο στο σπιτι. θα μπορεσει να ζησει και με ποιες τροφες θα την ταιζω ?

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Απ: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by marios pafitis »

Ναι τρώνε το γόνο και εκεί που γεννούν όλα τα ψαρια κυριαρχούν τα sunfish που είναι παρα πολύ δυνατό ψάρι

Sent from my ST15i using Tapatalk 2

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by (CyBasser) »

Louis wrote:κ Ρολάνδο προσωπικά παρόλο που νοιάζομαι πάρα πολύ για το ψάρεμα στα φράγματα δεν θα ήθελα να συνομιλήσω μαζί σας (με όλο τον σεβασμό)
γιατί κατάλαβα πως ιστέ πάρα πόλι ισχυρογνώμονας και σε καμία περίπτωσή δεν θα δεχτή τε καμία διαφορετική άποψή ΠΙΣΤΕΎΩ ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΙΚΈΣ ΤΟ ΘΈΜΑ ΠΟΛΎ ΛΆΘΟΣ...
Αγαπητέ Λούη, το να με θεωρείς "ισχυρογνόμωνα" είναι δικαίωμα σου. Δέχομαι και σέβομαι την αντίθετη γνώμη, αλλά η αντίθετη γν'ώμη πρέπει να έχει και επιχειρήματα. Μετά από μερικές απαντήσεις κάποιοι όπως τον Μάριο έδωσαν κάποια επιχειρήματα, ακόμη και ο φίλος μου ο Χαραλάμπης μου έδωσε ένα δύο επιχείρηματα (τελικά!). Και ο Γιάννης 33 μου ανάφερε ότι θεωρεί πως δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω "ρατσων". Είναι επιχείρημα. Κανένα από τα επιχειρήματα αυτά δεν είναι όμως τέτοιο που να κλωνίσει έστω και λίγο τις απόψεις μου, γιατί δεν βασίζεται ούτε σε ελεγμένη βιολογική θεωρία, ούτε σε μακροχρόνιες εμπειρίες από συστήματα όμοια με τα δικά μας.
Τις απόψεις μου τις διαμόρφωσα μελετώντας το θέμα και αξιοποιώντας γνώσεις που έτυχε να έχω, όχι μόνο το αν θα μου άρεσε να πιάνω τούρνες (που θα μου άρεσε αν ήξερα 100% ότι αυτό δεν θα γινόταν σε βάρος ΟΛΩΝ των υπολοίπων ψαρεμάτων.

Αγγελε, ούτε εγώ είμαι υπεύθυνος ούτε και εσύ όμως. Να κρατήσουμε και να δώσουμε στοιχεία ναι, αλλά εκει που είναι υπεύθυνοι (ΤΑΘΕ και σύνδεσμος / σωματείο ως μεσάζοντες). Και με όλα όσα γίνονται δεν είναι παράξενο που το ΤΑΘΕ αρχισε να θεωρεί μπελά τα φράγματα. Όπως σωστά είπε ο Πέτρος, εικασίες κάνουμε και ο καθένας μας έχει τις απόψεις του. Απλά, ξαναλέω ότι είναι πείραμα με ΠΟΛΫ ΡΙΣΚΟ η εισαγωγή νέου μεγάλου επιθετικού ωαριού στα δικά μας οικοσυστήματα και θα πρέπει να έχουμε μια σφαιρική εικόνα πριν το είδος αυτό μπει οπουδήποτε αλλού, ΝΟΜΙΜΑ ή ΠΑΡΑΝΟΜΑ.

Μάριε, γιατί δεν με φέρενεις σε επαφή με τον Fisheries Manager από την Φλώριδα? Αν και τα της Φλώριδας δεν ισχύουν και πολύ σε σχέση με Κύπρο, θα ήθελα πολύ να μιλήσω μαζί του, μάλιστα στην παρουσία οποιωνδήποτε από τα παιδιά που συμμετείχαν στην συζήτηση. Ίσως όντως αυτός να έχει κάποια άλλα επιχειρήματα να μου δώσει. Θα ήταν πιστεύω πολύ χρήσιμο. Αν θεδς στείλε μου το contact του. Πάντως, αν κοιτάξεις κάποια προηγούμενα ποστς θα δεις ότι έχω τις αμφιβολίες μου για το έπρεπε να υπάρχουν ή όχι τα ηλιόψαρα, αλλά όπως έγραψα είναι νωρ'ις ακόμη αφού δεν πέρασαν κύκλο ανομβρίας για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα. Ανεξαρτήτως, έχω μια προκαταρκτική γνώμη για το ηλιόψαρο, αλλά δεν είναι του παρόντος.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by AggelosLRK »

Σαν παρενθεση θα σας παρακαλεσω οταν αναφερομαστε σε αλλοδαπους να μην τους αποκαλουμε "ρατσες" οπως τους ενγχρωμους δεν τους λεμε νεγρους...αν θελετε πειτε τους "παρανομους,εγκληματιες" κτλ
Στο θεμα μας τωρα,σαν ανθρωπος που παει λιγες φορες ψαρεμα στα γλυκα νερα (καμια 50αρια φορες το χρονο)εκεινο που εχω καταλαβει σαν συμπερασμα που εβγαλα διαβαζοντας και ακουοντας ολες τις αποψεις ειναι οτι η τουρνα εισηγθει και κανεις δεν μπορει να το αλλαξει,επισης θα ηταν καλυτερα να μεινει στον κουρη και να μην εξαπλωθει σε αλλο φραγμα..γιαυτο το θεμα δεν υπαρχει περιπτωση αστυνομευσης η αντιστροφης λογο ανικανοτητας των αρχων που εμεις πληρωνουμε και συντηρουμε.
Επισης δεν ειναι κανεις σιγουρος 100% οτι η τουρνα θα κανει ζημια εκει που θα μπει οπως επισης κανεις δεν ειναι σιγουρος αν κανει ζημια το ηλιοψαρο και ολα τα υπολοιπα ψαρια που εισηγθηκαν χωρις μελετη.
Επισης κανεις δεν μπαινει στον κοπο να κανει μελετη η να περιορισει τετοιου ειδους φαινομενα που σημαινει οτι υπαρχει ανικανοτητα των αρχων και παλι.
Κανενας δεν εχει ζητησει την βοηθεια εφοσον γνωριζω απο το κοινο (συνδεσμοι,ΤΑΘΕ) για να μελετηθουν οι διατροφικες συνηθειες των ψαριων αρα δεν τους ενδιαφερει ουσιαστικα.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι ανομβριες και η παρανομη αλιεια οπου και παλι δεν παιρνονται μετρα εστω μειωσης τους η διασφαλισης τους.

Ρολανδο :Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω.

Louis
Posts: 12
Joined: Wed Apr 03, 2013 6:15 am

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by Louis »

Άγγελε τα είπες πάρα πόλι σωστά με κάλυψες :clap: :clap: :clap: :clap:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by Greg »

Μια χαρα ειναι οι πληθυσμοι των baitfish στον κουρρη ειδα τεραστια κοπαδια φετος να κεινουντε σε συγκεκριμενα σημεια και μεσα στα κοπαδια υπηρχαν και μερικες περκες.

Image

Image
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by caveman »

Ένας επίλογος, από μένα, προς εσένα, Ρολάνδο.

Όταν είχα τις ανησυχίες μου κάποτε, και με παρέπεμψες στις Αμερικάνικες μελέτες, έκατσα και τις διάβασα. Διάβασα όλες όσες βρήκα. Όλες.
Τα συμπεράσματα ήταν σαφέστατα. Η τούρνα είναι ικανή, να καταστρέψει ένα trout fishery στο οποίο γίνονται συστηματικοί εμπλουτισμοί με πέστροφα. Η τούρνα, είναι ικανή να θέσει εκτός ισορροπίας μικρές, ολιγοτροφικές λίμνες που δεν έχουν μέσα κυπρινοειδή.
Ως εκεί.

Ο λόγος που κηρύχθηκε παράνομο είδος στην Καλιφόρνια, είναι απλούστατα διότι εμπλουτίστηκαν παράνομα, συγκεκριμένα γνωστότατα και τεράστια trout fishery που απέφεραν τεράστιο τζίρο κάθε χρόνο σε αμερικάνικα δολάρια από τις άδειες για την πέστροφα.

Πιθανότατα μερικά χρόνια, αφότου μπήκαν μέσα τα πάικ, όταν πλέον ο εμπλουτισμός με πέστροφα κατάντησε ασύμφορος, διότι ήταν σαν να αφήνεις κοτόπουλα στην μάντρα με τους λύκους! Σταμάτησαν τους εμπλουτισμούς, και ο κόσμος σταμάτησε να πηγαίνει / πληρώνει για ψάρεμα στην συγκεκριμένη λίμνη
Τα δε πάικ, που πλέον έγιναν τεράστια και χιλιάδες πολύ απλούστατα χάρη στο δωρεάν τάισμα που τους έκαναν με τις πέστροφες, τώρα που έμειναν ατάιστα, αφού ξέμειναν από πέστροφες, στράφηκαν στα άλλα όλα είδη και η όλη υπόθεση άρχισε να καταρρέει. Διότι, δεν γίνεται επί πέντε χρόνια να ταΐζεις εσύ ο ίδιος και να δημιουργός ένα σούπερ πληθυσμό από τούρνες, ξαφνικά να σταματάς το τάισμα, και να περιμένεις να παν όλα καλά.
Οι διαχειριστές της λίμνης αποφάσισαν να δηλητηριάσουν όλη την λίμνη για να χαθούν τα πάικ, και να επανέλθει η λίμνη στο προηγούμενο της μεγαλείο / στα προηγούμενα επίπεδα εισοδήματος δολαρίων από τους φαν της πέστροφας.
Έτσι και έγινε, αλλά το πάικ ξανα εμφανίστηκε, και αυτοί ξανα δηλητηρίασαν όλη την λίμνη σκοτώνοντας κυριολεκτικά τα πάντα για ακόμα μια φορά.

Για όσους δεν την ήξεραν, αυτή ήταν η όλη ιστορία με το πάικ στην Καλιφόρνια, η οποία δεν έχει καμία μα καμία απόλυτος σχέση με τα δεδομένα της Κύπρου. Επρόκειτο για trout fisheries όπου γίνονταν εβδομαδιαίοι εμπλουτισμοί με πολλές πολλές χιλιάδες πέστροφες όλων των μεγεθών.

Σε άλλες πολιτείες των Η.Π.Α. όχι απλά υπάρχει το πάικ... αλλά υπάρχουν ΤΕΣΣΕΡΑ είδη πάικ.

Δεν υπάρχει ούτε ένα παράδειγμα από Αμερική, όπου να υπάρχουν συνθήκες ίδιες με τις δικές μας και να υπήρξε καταστροφή... εάν υπήρχε πιστεύω ήδη θα μας το είχες ποστάρει για να το διαβάσουμε όλοι.

Οι μελέτες από Ευρώπη τι λένε?

Όπως γίνετε με όλα τα αρπαχτικά. Με όλα ανεξαιρέτως τα είδη αρπαχτικών.
Ένα αρπαχτικό, μόλις μπει μέσα σε μια λίμνη, υπερπληθένει ταχύτατα, για να ισορροπήσει αργότερα σε μια σειρά από 5 έως 15 χρόνια. Στην Κύπρο λόγο κλίματος, όλα γίνονται πιο γρήγορα: βλέπε Ξυλιάτο, Κανναβιού, Κλήρου που μόλις μπήκαν τα λαβράκια γέμισε ο τόπος από θηρία, και μέσα σε 2-3 χρόνια καταστάλαξε η κατάσταση σε νορμάλ ρυθμούς.

Στον Βορρά(πχ Φινλανδια, Σουηδία, Σλοβακια κτλ) όπου κάθε Χειμώνα, τα θύματα του κρύου σε μικρόψαρα(βλέπε κοκκινόφτερα, αλβούρνους κτλ) είναι εκατομμύρια, η ισορροπία μετά από εισαγωγή Τούρνας αργεί να έρθει αναλόγως της περίστασης, αλλά ναι, έρχεται! Στην Κύπρο, δεν υπάρχουν σοβαρά winter kills πέρα από τις απόλυες σε τιλάπια, που εξάλλου είναι τόσο μεγάλες, που ούτε καν το πάικ δεν μπορεί να τις φάει.

Η τούρνα δεν είναι σε καμία περίπτωση καταστροφικό είδος. Δεν είναι ο Γκοτζιλα. Δεν είναι έκτρωμα. Είναι ένα είδος ηλικίας πέραν των 70 000 000 χρονών... τόσος χρόνος είναι αρκετός για να ισορροπήσει τέλεια σε μια τεράστια γκάμα από συνθήκες και κλήματα, όχι όμως για κατακόρυφους λάκους-τρύπες με νερό όπως οι «λίμνες» της Κύπρου.
70% των λιμνών της Ευρώπης έχουν πάικ. Όλη η Βόρειος Ελλάδα είναι γεμάτη πάικ και είναι όλα μια χαρά. Διαβάζω κάθε διμηνία 2 περιοδικά που ασχολούνται αποκλειστικά με πάικ – το ψάρεμα και την βιολογία του... ξέρω πολύ καλά και τι γράφω, και τι λεω! Το τι σπούδασες εσύ πριν 25 -30 χρόνια και δεν εξάσκησες ΠΟΤΕ σου σαν επάγγελμα, δεν σε κάνει καθόλου ειδικό επί του θέματος είτε θέλεις να το δεχτείς είτε όχι(προφανώς δεν θες, ούτε πρόκειται).

Εάν δει κάποιος σφαιρικά, όλες τις συνθήκες της Κύπρου, κάθε άλλο παρά ευνοούν το πάικ. Όλα και τα πάντα είναι ενάντια στο πάικ στην Κύπρο! Από μορφολογία εδάφους / βυθού, θερμοκρασίες(δεν θα επιτρέπουν την ανάπτυξη τεραστίων μεγεθών – ψοφά σε θερμοκρασίες πέραν των 30 βαθμών), έλλειψη βλάστησης, έλλειψη κατάλληλων spawning grounds, έλλειψη κατάλληλων hunting grounds, ύπαρξη πολλών ψαράδων εκ Βαλκανίων που ξέρουν πολύ καλά πως να της πιουν το αίμα, ύπαρξη πολλών και μεγάλων άλλων αρπαχτικών που θα της τρωνε τον γόνο με απίστευτη ευκολία αφού αυτός, απλά παραμένει ακίνητος μέσα στα φύκια μέχρι να περάσει η τροφή του μπροστά από το στόμα....... πια φύκια?? Δεν υπάρχουν φύκια... το μικρό το πάικ απλά θα παραμένει ακίνητο δίπλα από κάποια πέτρα μέχρι να περάσει το λαβράκι και να το κάνει μια χαψιά κτλ κτλ κτλ.

Το μόνο πράγμα που θα δουλέψει υπέρ της τούρνας, είναι η παρουσία της πέρκας αφού είναι η αγαπημένη της τροφή, για αυτό εξάλλου, και σε Ευρώπη και σε ΗΠΑ γίνονται εμπλουτισμοί με πάικ, όπου υπάρχει υπερπληθυσμός πέρκας.

Γράφεις συνέχεια «τι θα γίνει όταν πέσει η στάθμη στο 1%»... εσύ ξέρεις πολύ καλά τι θα γίνει, για τους υπόλοιπους τα γράφω.
Το 1% του εναπομείναντος λασπωμένο νερό του Καλοκαιριού, σε ένα σενάριο καταστροφολογίας / ξηρασίας, ανεβαίνει θερμοκρασία με απίστευτους ρυθμούς και ξεπερνά πολύ εύκολα τους 30 βαθμούς, σε αυτό το στάδιο, ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση για το πάικ, από 5 μέχρι 20 μέρες μετά είναι ψόφιο αναλόγως της σωματικής του διάπλασης. Πέραν τούτου, το πάικ δεν μπορεί να κυνηγήσει σε λασπωμένα νερά αφού κυνηγά μόνο με την όραση... τέλος.

Από ότι βλέπω πιο πάνω, και άλλα παιδιά που έκατσαν να το ψάξουν από μόνοι τους και βρήκαν πληροφορίες, έχουν βρει και αυτοί την αλήθεια...

Θα μπορούσα, όπως και συ Ρολάνδο, να γράφω για ώρες! Πραγματικά για ατελείωτες ώρες πάνω σε αυτό το θέμα ή οποιοδήποτε άλλο θέμα που αφορά γλυκά νερά, αλλά πιο το νόημα?

Όλα αυτά που έγραψα, δεν είναι ότι δεν τα ξέρεις ήδη, τα ξέρεις πολύ καλά, αλλά κάνεις για ακόμα μια φορά επιλεκτική παρουσίαση δεδομένων προκειμένου να τραβήξεις την κοινή γνώμη με το μέρος σου, προκειμένου να μην υποχωρήσεις ούτε μια ίντσα από τις θέσεις σου.
Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που κάνεις κάτι τέτοιο... σε μάθαμε καλά! Γνωρίζουμε πολύ καλά με ποιον έχουμε να κάνουμε πλέον!

Αυτό που σε κρατά ανήσυχο πραγματικά, η μόνη σου έγνοια, είναι ότι σε βάθος χρόνου θα χάση λίγο από την επικράτεια του ο αγαπημένος σου «αυτοκράτορας». Τίποτε άλλο, διότι ξέρεις πολύ καλά ότι δεν θα ζημιώσουμε σε τίποτε άλλο.

Από τα συμβούλια δύο διαφορετικών συνδέσμων που γνωρίζω πως πέρασες, έχεις αφήσει πραγματικά εποχή... σε έξαρση διχόνοιας και ασυνεννοησίας με τραγικές συνέπειες για τα εκάστοτε συμβούλια που ήσουν μέσα.
Θυμάμαι την εποχή που ήμασταν μαζί μέσα στο συμβούλιο του CFAA, όταν μας έφερες σε τόσο απελπιστική κατάσταση, που αναγκαστήκαμε να σου θέσουμε το δίλημμα... ή φεύγεις ή το διαλύουμε! Τα ίδια έγιναν άλλες 3 φορές.

Πάντα, προτιμούσες να πέσεις από την υπόληψη μας, να χάσεις προσωπικές σου φιλίες, παρά να υποχωρήσεις έστω και ένα εκατοστό από τις απόψεις σου.

Όπως και αρκετοί άλλοι, κάποτε σε θεωρούσα φίλο μου... δες που με κατάντησες!

Συνέχισε έτσι στην ζωή σου και δες που θα σε βγάλει....

===========================================================================================

Προς Δώρο, Βαντήμ και τα υπόλοιπα παιδιά του fishfloat:

Έχετε δημιουργήσει ένα νόμιμο, εγγραμμένο, και πολλά υποσχόμενο σωματείο!

Σαφέστατα, για να ανεβεί σε μεγαλύτερα ύψη η όλη φάση, χρειάζονται και άλλα βοσκόψαρα, ειδικά τώρα που φάνηκε σιγά σιγά η επίδραση της πέρκας.

Εάν κάτσουν οι δύο σύνδεσμοι και μελετήσουν το θέμα, και γίνει ολοκληρωμένη πρόταση στο Τμήμα Αλιείας, πιστεύω μπορεί να γίνει νόμιμη και καθωσπρέπει εισαγωγή και εμπλουτισμός με ακόμα 2-3 βοσκόψαρα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by giannis33 »

caveman wrote:Ένας επίλογος, από μένα, προς εσένα, Ρολάνδο.

Όταν είχα τις ανησυχίες μου κάποτε, και με παρέπεμψες στις Αμερικάνικες μελέτες, έκατσα και τις διάβασα. Διάβασα όλες όσες βρήκα. Όλες.
Τα συμπεράσματα ήταν σαφέστατα. Η τούρνα είναι ικανή, να καταστρέψει ένα trout fishery στο οποίο γίνονται συστηματικοί εμπλουτισμοί με πέστροφα. Η τούρνα, είναι ικανή να θέσει εκτός ισορροπίας μικρές, ολιγοτροφικές λίμνες που δεν έχουν μέσα κυπρινοειδή.
Ως εκεί.

Ο λόγος που κηρύχθηκε παράνομο είδος στην Καλιφόρνια, είναι απλούστατα διότι εμπλουτίστηκαν παράνομα, συγκεκριμένα γνωστότατα και τεράστια trout fishery που απέφεραν τεράστιο τζίρο κάθε χρόνο σε αμερικάνικα δολάρια από τις άδειες για την πέστροφα.

Πιθανότατα μερικά χρόνια, αφότου μπήκαν μέσα τα πάικ, όταν πλέον ο εμπλουτισμός με πέστροφα κατάντησε ασύμφορος, διότι ήταν σαν να αφήνεις κοτόπουλα στην μάντρα με τους λύκους! Σταμάτησαν τους εμπλουτισμούς, και ο κόσμος σταμάτησε να πηγαίνει / πληρώνει για ψάρεμα στην συγκεκριμένη λίμνη
Τα δε πάικ, που πλέον έγιναν τεράστια και χιλιάδες πολύ απλούστατα χάρη στο δωρεάν τάισμα που τους έκαναν με τις πέστροφες, τώρα που έμειναν ατάιστα, αφού ξέμειναν από πέστροφες, στράφηκαν στα άλλα όλα είδη και η όλη υπόθεση άρχισε να καταρρέει. Διότι, δεν γίνεται επί πέντε χρόνια να ταΐζεις εσύ ο ίδιος και να δημιουργός ένα σούπερ πληθυσμό από τούρνες, ξαφνικά να σταματάς το τάισμα, και να περιμένεις να παν όλα καλά.
Οι διαχειριστές της λίμνης αποφάσισαν να δηλητηριάσουν όλη την λίμνη για να χαθούν τα πάικ, και να επανέλθει η λίμνη στο προηγούμενο της μεγαλείο / στα προηγούμενα επίπεδα εισοδήματος δολαρίων από τους φαν της πέστροφας.
Έτσι και έγινε, αλλά το πάικ ξανα εμφανίστηκε, και αυτοί ξανα δηλητηρίασαν όλη την λίμνη σκοτώνοντας κυριολεκτικά τα πάντα για ακόμα μια φορά.

Για όσους δεν την ήξεραν, αυτή ήταν η όλη ιστορία με το πάικ στην Καλιφόρνια, η οποία δεν έχει καμία μα καμία απόλυτος σχέση με τα δεδομένα της Κύπρου. Επρόκειτο για trout fisheries όπου γίνονταν εβδομαδιαίοι εμπλουτισμοί με πολλές πολλές χιλιάδες πέστροφες όλων των μεγεθών.

Σε άλλες πολιτείες των Η.Π.Α. όχι απλά υπάρχει το πάικ... αλλά υπάρχουν ΤΕΣΣΕΡΑ είδη πάικ.

Δεν υπάρχει ούτε ένα παράδειγμα από Αμερική, όπου να υπάρχουν συνθήκες ίδιες με τις δικές μας και να υπήρξε καταστροφή... εάν υπήρχε πιστεύω ήδη θα μας το είχες ποστάρει για να το διαβάσουμε όλοι.

Οι μελέτες από Ευρώπη τι λένε?

Όπως γίνετε με όλα τα αρπαχτικά. Με όλα ανεξαιρέτως τα είδη αρπαχτικών.
Ένα αρπαχτικό, μόλις μπει μέσα σε μια λίμνη, υπερπληθένει ταχύτατα, για να ισορροπήσει αργότερα σε μια σειρά από 5 έως 15 χρόνια. Στην Κύπρο λόγο κλίματος, όλα γίνονται πιο γρήγορα: βλέπε Ξυλιάτο, Κανναβιού, Κλήρου που μόλις μπήκαν τα λαβράκια γέμισε ο τόπος από θηρία, και μέσα σε 2-3 χρόνια καταστάλαξε η κατάσταση σε νορμάλ ρυθμούς.

Στον Βορρά(πχ Φινλανδια, Σουηδία, Σλοβακια κτλ) όπου κάθε Χειμώνα, τα θύματα του κρύου σε μικρόψαρα(βλέπε κοκκινόφτερα, αλβούρνους κτλ) είναι εκατομμύρια, η ισορροπία μετά από εισαγωγή Τούρνας αργεί να έρθει αναλόγως της περίστασης, αλλά ναι, έρχεται! Στην Κύπρο, δεν υπάρχουν σοβαρά winter kills πέρα από τις απόλυες σε τιλάπια, που εξάλλου είναι τόσο μεγάλες, που ούτε καν το πάικ δεν μπορεί να τις φάει.

Η τούρνα δεν είναι σε καμία περίπτωση καταστροφικό είδος. Δεν είναι ο Γκοτζιλα. Δεν είναι έκτρωμα. Είναι ένα είδος ηλικίας πέραν των 70 000 000 χρονών... τόσος χρόνος είναι αρκετός για να ισορροπήσει τέλεια σε μια τεράστια γκάμα από συνθήκες και κλήματα, όχι όμως για κατακόρυφους λάκους-τρύπες με νερό όπως οι «λίμνες» της Κύπρου.
70% των λιμνών της Ευρώπης έχουν πάικ. Όλη η Βόρειος Ελλάδα είναι γεμάτη πάικ και είναι όλα μια χαρά. Διαβάζω κάθε διμηνία 2 περιοδικά που ασχολούνται αποκλειστικά με πάικ – το ψάρεμα και την βιολογία του... ξέρω πολύ καλά και τι γράφω, και τι λεω! Το τι σπούδασες εσύ πριν 25 -30 χρόνια και δεν εξάσκησες ΠΟΤΕ σου σαν επάγγελμα, δεν σε κάνει καθόλου ειδικό επί του θέματος είτε θέλεις να το δεχτείς είτε όχι(προφανώς δεν θες, ούτε πρόκειται).

Εάν δει κάποιος σφαιρικά, όλες τις συνθήκες της Κύπρου, κάθε άλλο παρά ευνοούν το πάικ. Όλα και τα πάντα είναι ενάντια στο πάικ στην Κύπρο! Από μορφολογία εδάφους / βυθού, θερμοκρασίες(δεν θα επιτρέπουν την ανάπτυξη τεραστίων μεγεθών – ψοφά σε θερμοκρασίες πέραν των 30 βαθμών), έλλειψη βλάστησης, έλλειψη κατάλληλων spawning grounds, έλλειψη κατάλληλων hunting grounds, ύπαρξη πολλών ψαράδων εκ Βαλκανίων που ξέρουν πολύ καλά πως να της πιουν το αίμα, ύπαρξη πολλών και μεγάλων άλλων αρπαχτικών που θα της τρωνε τον γόνο με απίστευτη ευκολία αφού αυτός, απλά παραμένει ακίνητος μέσα στα φύκια μέχρι να περάσει η τροφή του μπροστά από το στόμα....... πια φύκια?? Δεν υπάρχουν φύκια... το μικρό το πάικ απλά θα παραμένει ακίνητο δίπλα από κάποια πέτρα μέχρι να περάσει το λαβράκι και να το κάνει μια χαψιά κτλ κτλ κτλ.

Το μόνο πράγμα που θα δουλέψει υπέρ της τούρνας, είναι η παρουσία της πέρκας αφού είναι η αγαπημένη της τροφή, για αυτό εξάλλου, και σε Ευρώπη και σε ΗΠΑ γίνονται εμπλουτισμοί με πάικ, όπου υπάρχει υπερπληθυσμός πέρκας.

Γράφεις συνέχεια «τι θα γίνει όταν πέσει η στάθμη στο 1%»... εσύ ξέρεις πολύ καλά τι θα γίνει, για τους υπόλοιπους τα γράφω.
Το 1% του εναπομείναντος λασπωμένο νερό του Καλοκαιριού, σε ένα σενάριο καταστροφολογίας / ξηρασίας, ανεβαίνει θερμοκρασία με απίστευτους ρυθμούς και ξεπερνά πολύ εύκολα τους 30 βαθμούς, σε αυτό το στάδιο, ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση για το πάικ, από 5 μέχρι 20 μέρες μετά είναι ψόφιο αναλόγως της σωματικής του διάπλασης. Πέραν τούτου, το πάικ δεν μπορεί να κυνηγήσει σε λασπωμένα νερά αφού κυνηγά μόνο με την όραση... τέλος.

Από ότι βλέπω πιο πάνω, και άλλα παιδιά που έκατσαν να το ψάξουν από μόνοι τους και βρήκαν πληροφορίες, έχουν βρει και αυτοί την αλήθεια...

Θα μπορούσα, όπως και συ Ρολάνδο, να γράφω για ώρες! Πραγματικά για ατελείωτες ώρες πάνω σε αυτό το θέμα ή οποιοδήποτε άλλο θέμα που αφορά γλυκά νερά, αλλά πιο το νόημα?

Όλα αυτά που έγραψα, δεν είναι ότι δεν τα ξέρεις ήδη, τα ξέρεις πολύ καλά, αλλά κάνεις για ακόμα μια φορά επιλεκτική παρουσίαση δεδομένων προκειμένου να τραβήξεις την κοινή γνώμη με το μέρος σου, προκειμένου να μην υποχωρήσεις ούτε μια ίντσα από τις θέσεις σου.
Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που κάνεις κάτι τέτοιο... σε μάθαμε καλά! Γνωρίζουμε πολύ καλά με ποιον έχουμε να κάνουμε πλέον!

Αυτό που σε κρατά ανήσυχο πραγματικά, η μόνη σου έγνοια, είναι ότι σε βάθος χρόνου θα χάση λίγο από την επικράτεια του ο αγαπημένος σου «αυτοκράτορας». Τίποτε άλλο, διότι ξέρεις πολύ καλά ότι δεν θα ζημιώσουμε σε τίποτε άλλο.

Από τα συμβούλια δύο διαφορετικών συνδέσμων που γνωρίζω πως πέρασες, έχεις αφήσει πραγματικά εποχή... σε έξαρση διχόνοιας και ασυνεννοησίας με τραγικές συνέπειες για τα εκάστοτε συμβούλια που ήσουν μέσα.
Θυμάμαι την εποχή που ήμασταν μαζί μέσα στο συμβούλιο του CFAA, όταν μας έφερες σε τόσο απελπιστική κατάσταση, που αναγκαστήκαμε να σου θέσουμε το δίλημμα... ή φεύγεις ή το διαλύουμε! Τα ίδια έγιναν άλλες 3 φορές.

Πάντα, προτιμούσες να πέσεις από την υπόληψη μας, να χάσεις προσωπικές σου φιλίες, παρά να υποχωρήσεις έστω και ένα εκατοστό από τις απόψεις σου.

Όπως και αρκετοί άλλοι, κάποτε σε θεωρούσα φίλο μου... δες που με κατάντησες!

Συνέχισε έτσι στην ζωή σου και δες που θα σε βγάλει....

===========================================================================================

Προς Δώρο, Βαντήμ και τα υπόλοιπα παιδιά του fishfloat:

Έχετε δημιουργήσει ένα νόμιμο, εγγραμμένο, και πολλά υποσχόμενο σωματείο!

Σαφέστατα, για να ανεβεί σε μεγαλύτερα ύψη η όλη φάση, χρειάζονται και άλλα βοσκόψαρα, ειδικά τώρα που φάνηκε σιγά σιγά η επίδραση της πέρκας.

Εάν κάτσουν οι δύο σύνδεσμοι και μελετήσουν το θέμα, και γίνει ολοκληρωμένη πρόταση στο Τμήμα Αλιείας, πιστεύω μπορεί να γίνει νόμιμη και καθωσπρέπει εισαγωγή και εμπλουτισμός με ακόμα 2-3 βοσκόψαρα.
:clap: :clap:

Louis
Posts: 12
Joined: Wed Apr 03, 2013 6:15 am

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by Louis »

:clap:

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Τούρνα στην Κύπρο και προβληματισμοί...

Post by mikrosa »

caveman wrote: Προς Δώρο, Βαντήμ και τα υπόλοιπα παιδιά του fishfloat:

Έχετε δημιουργήσει ένα νόμιμο, εγγραμμένο, και πολλά υποσχόμενο σωματείο!

Σαφέστατα, για να ανεβεί σε μεγαλύτερα ύψη η όλη φάση, χρειάζονται και άλλα βοσκόψαρα, ειδικά τώρα που φάνηκε σιγά σιγά η επίδραση της πέρκας.

Εάν κάτσουν οι δύο σύνδεσμοι και μελετήσουν το θέμα, και γίνει ολοκληρωμένη πρόταση στο Τμήμα Αλιείας, πιστεύω μπορεί να γίνει νόμιμη και καθωσπρέπει εισαγωγή και εμπλουτισμός με ακόμα 2-3 βοσκόψαρα.
Δεν θα παρω θεση για τις τουρνες γιατι ειμουν και ειμαι εναντια στην εισαγωγη τους,τωρα θα δηξει ο χρονος τα αποτελεσματα...

Σευτικα και εγω οπως μαλλον και αλλοι για την εισαγωγη αλλων ψαριων...περασαν απ'το μυαλο μου η εισαγωγη του βαρβου,chub,rudd,tench,bream καθως και τον επαναεμπλουτισμο των φραγματων με αλβουρνους...
ωραια ολα αυτα,τοσο οι σπινεραδες θα ηθελαν να υπαρχουν αυτα οσο αυτοι που ασχολουντε με τον φελλο και οι κυπρινοψαραδες...ΟΜΩΣ οι εισαγωγη αυτων των ψαριων θα επειρεαζε τα αποθεματα των ψαριων που εχουμε καθως επισης θα λειτουργουσε ανταγωνιστηκα και ισως να προκαλουσε τον αφανισμο καποιων ειδων...
τεσπα θα προτινα χωρις ειδικευμενες ερευνες να μην γινετε τιποτα

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”