ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING


rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by rockfishing »

chrisostomos wrote: Και προκαλώ τον οποιοδήποτε που δεν καταλαβαίνει τι γράφω να διαλέξει το καλάμι τις αρεσκείας του 100-300 να βάλει 30γμ. Μολιβι και εγώ με μια σωλήνα του ηλεκτρολόγου να παμε σε ένα χωράφι να δούμε τι μέτρα θα πιάσουμε... :-)
Χρυσοστομε μα επιμενης ακομα :o βαλλεις πανω ολα τα καλαμια σου; ΣΟΒΑΡΑ

ακομα μια ψηφος για τον Νικο, ειλικρινα δεν το γνωριζα οτι θα μεινει η μυτη αλυγιστη με ποιο λιγο βαρος. ωραιο το παραδειγμα σου φιλε
Μπαινεις πολυ γρηγορα στην κινιση σου φιλε αλλα τουτα θα τα βρεις μονος σου, αλλα βρες ενα δυσπαστο καλαμη και οχι οποιο και οποιο. το συνκεκριμενο καμνει για μενα :lol:

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by goldsargus »

chrisostomos wrote:Φίλε μου κανέναν δεν υποτιμώ.... Υποτιμουντε από μόνοι τους όσοι δεν καταλαβαίνουν τι γράφω και δεν με ρωτάνε να τους εξηγήσω.
πρεπει να κατεχεις το θεμα για να εξηγισεις


>>Κώστα ο Νίκος όσο αφορά το θέμα καλαμιών και βολών επηεν και ηρθεν 2 φορές και εμείς ακόμα εν να πάμε
συμφωνω και εγω
Απίστευτο, αν δεν το έβλεπα σε φωτογραφία δεν θα το πίστευα


chrisostomos wrote: καλύτερα βρε αδερφέ από το να ξοδεψεις ένα κάρο λεφτά για να το αγοράσεις (εκτός και αν είσαι large) πάρε εκείνη την σωλήνα του ηλεκτρολόγου κόλα με τελα οδηγούς και κανε βολές.....το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο...
Και προκαλώ τον οποιοδήποτε που δεν καταλαβαίνει τι γράφω να διαλέξει το καλάμι τις αρεσκείας του 100-300 να βάλει 30γμ. Μολιβι και εγώ με μια σωλήνα του ηλεκτρολόγου να παμε σε ένα χωράφι να δούμε τι μέτρα θα πιάσουμε... :-)
Χρυσόστομε, Άλλη φορά να πιάσεις τον Κωστα και να πάτε σε σεμινάρια ιδιαίτερα αμαν έχουν και το εκτόπισμα του Γιώργου Μπονη και να μεν λέτε ότι εν σαν ενδιαφέρουν οι αγωνιστικές ρίψεις.
Πρώτη θέση και οι δυο, και όσο αφορά τα παραδείγματα τα σου είναι τελείως άστοχα, στερουνται οποιασδήποτε λογικής. :doh: ειληκρινα θα ηθελα να σε δω να ριχνεις με σωληνα του ηλεκτρολογου αλλα στο ιδιο μηκος με το καλαμη

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by steliosgewrgiou »

Greg wrote:τελικα τι εν το σερφκαστινκ?
βασικα είπεν ο spais ti εν το σερφ.....αλλα όπως βλέπεις υπάρχουν ακόμα χοντρές διαφωνίες! :lol: :lol: :lol:

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

chrisostomos wrote:Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκαιο για αυτό που λες. Surf casting είναι ψάρεμα στα κύμματα... Έτσι ακριβώς....και για να κάνουμε surfcasting πρέπει να υπάρχει εντονος κυματισμός και για να υπάρχει εντονος κυματισμός πρέπει να φυσάει πάνω από 4 μποφόρ..... Άρα οτιδήποτε άλλο ψάρεμα κάνουμε από την ακτή όταν δεν επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες αλλά εμείς χρησιμοποιούμε εξοπλισμό surfcasting είναι απλός ψάρεμα από την ακτή με λάθος εξοπλισμό... Σωστά?
Φίλε μου Χρυσόστομε !! Προσπαθούμε να εξηγήσουμε τον όρο ""Τι είναι surf casting ""

""" Άρα οτιδήποτε άλλο ψάρεμα κάνουμε από την ακτή όταν δεν επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες αλλά εμείς χρησιμοποιούμε εξοπλισμό surfcasting είναι απλός ψάρεμα από την ακτή με λάθος εξοπλισμό... Σωστά?
Οχι δεν είναι σωστό αυτό που λές αλλά δεν είναι το θέμα μας φίλε !!

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

Greg wrote:τελικα τι εν το σερφκαστινκ?
ΑΥΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ :lol: :lol: :lol:
spais έγραψε:
Και μία διευκρίνηση για να ξέρουμε τι μιλάμε παιδιά :character-kermit:

surf (sport) άθλημα = κάνω σέρφινγκ .............surfing (sport: riding waves) άθλημα = κυματοδρομία ουσ.θηλ
((.'riding waves' surfing)) Καβαλάω τα κύμματα :lol: :lol:

casting (throwing of fishing line) ψάρεμα = ρίξιμο πετονιάς


Αρα ο όρος surf casting !!!!στο ψάρεμα!!!! σημαίνει ............""ΡΙΧΝΩ ΤΗΝ ΠΕΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΜΜΑΤΑ "" :clap: :clap:

Γίνεται πιό ξεκάθαρο !!! :o

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

spais wrote:
chrisostomos wrote:Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκαιο για αυτό που λες. Surf casting είναι ψάρεμα στα κύμματα... Έτσι ακριβώς....και για να κάνουμε surfcasting πρέπει να υπάρχει εντονος κυματισμός και για να υπάρχει εντονος κυματισμός πρέπει να φυσάει πάνω από 4 μποφόρ..... Άρα οτιδήποτε άλλο ψάρεμα κάνουμε από την ακτή όταν δεν επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες αλλά εμείς χρησιμοποιούμε εξοπλισμό surfcasting είναι απλός ψάρεμα από την ακτή με λάθος εξοπλισμό... Σωστά?
Φίλε μου Χρυσόστομε !! Προσπαθούμε να εξηγήσουμε τον όρο ""Τι είναι surf casting ""

""" Άρα οτιδήποτε άλλο ψάρεμα κάνουμε από την ακτή όταν δεν επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες αλλά εμείς χρησιμοποιούμε εξοπλισμό surfcasting είναι απλός ψάρεμα από την ακτή με λάθος εξοπλισμό... Σωστά?
Οχι δεν είναι σωστό αυτό που λές αλλά δεν είναι το θέμα μας φίλε !!
Για να καταλάβω βρε αδελφέ…. Αν απόψε που έχει 5 μποφόρ νοτιά πάρω το εγγλέζικο το καλάμι μου και σύρνω τον φελλό με την αρματωσιά μου πάνω που τα κύματα τι κάνω ?? Surfcasting? εγγλέζικο matchcasting surfmatching ή τον μαλα...α :) ???
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

steliosgewrgiou wrote:
Greg wrote:τελικα τι εν το σερφκαστινκ?
βασικα είπεν ο spais ti εν το σερφ.....αλλα όπως βλέπεις υπάρχουν ακόμα χοντρές διαφωνίες! :lol: :lol: :lol:
Ο κάθε ένας από εμας εχει την προσωπική του γνώμη και το προσωπικό του ψάρεμα :D :D !! Αυτό δεν αλλάζει το τι είναι η κάθε τεχνική από την ακτή !!! :lol: :lol:

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

chrisostomos wrote:
spais wrote:
chrisostomos wrote:Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκαιο για αυτό που λες. Surf casting είναι ψάρεμα στα κύμματα... Έτσι ακριβώς....και για να κάνουμε surfcasting πρέπει να υπάρχει εντονος κυματισμός και για να υπάρχει εντονος κυματισμός πρέπει να φυσάει πάνω από 4 μποφόρ..... Άρα οτιδήποτε άλλο ψάρεμα κάνουμε από την ακτή όταν δεν επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες αλλά εμείς χρησιμοποιούμε εξοπλισμό surfcasting είναι απλός ψάρεμα από την ακτή με λάθος εξοπλισμό... Σωστά?
Φίλε μου Χρυσόστομε !! Προσπαθούμε να εξηγήσουμε τον όρο ""Τι είναι surf casting ""

""" Άρα οτιδήποτε άλλο ψάρεμα κάνουμε από την ακτή όταν δεν επικρατούν οι παραπάνω συνθήκες αλλά εμείς χρησιμοποιούμε εξοπλισμό surfcasting είναι απλός ψάρεμα από την ακτή με λάθος εξοπλισμό... Σωστά?
Οχι δεν είναι σωστό αυτό που λές αλλά δεν είναι το θέμα μας φίλε !!
Για να καταλάβω βρε αδελφέ…. Αν απόψε που έχει 5 μποφόρ νοτιά πάρω το εγγλέζικο το καλάμι μου και σύρνω τον φελλό με την αρματωσιά μου πάνω που τα κύματα τι κάνω ?? Surfcasting? εγγλέζικο matchcasting surfmatching ή τον μαλα...α :) ???
Πρώτον .......... αν θέλεις να κάνης όλα τα πιό πάνω είναι δικό σου πρόβλημα !!! :lol: :lol:
και δεύτερον..... Φίλε μου οι προθέσεις σου είναι άλλες :?: Δεν θα δώσω συνέχεια διότι είσαι τελείως εκτός θέματος !!! :hand:

:o Αν μαζέψης όλα όσα έγραψες ούτε ο ίδιος δεν θα βγάλης συμπέρασμα :o ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ !!!!

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

Δεν θα δώσω ούτε εγώ συνέχεια και όσοι διαβάζουν ας βγάλουν τα συμπεράσματα τους από μονοί τους… Άλλα θα σας δώσω ένα πολύ κάλο link με υπέροχα βίντεο παλιά και νέα ενός πολύ κάλου caster
http://www.youtube.com/playlist?list=UU ... oPqBDza7-g
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by rockfishing »

Χρυσόστομε εν θα ξεφυγεις ετσι ευκολα :lol:
Βάλεις τα καλαμια σου στοίχημα ότι εν να ριξεις πολύ λιγοτερα με την σωληνα του ηλεκτρολογου τα 30γρ από ότι θα τα ριξω με καλαμη 100-300;

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

rockfishing wrote:Χρυσόστομε εν θα ξεφυγεις ετσι ευκολα :lol:
Βάλεις τα καλαμια σου στοίχημα ότι εν να ριξεις πολύ λιγοτερα με την σωληνα του ηλεκτρολογου τα 30γρ από ότι θα τα ριξω με καλαμη 100-300;
Παει το στοιχιμα.... Σαββατο -Απογεμα κυριακη-δευτερα οτι ωρα θες τωρα που εχουμε και αργεια...99 131203
Last edited by chrisostomos on Thu Oct 24, 2013 11:15 am, edited 1 time in total.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by M.S.BUFFALO »

πρεπει να βαλετε τους κανονες που τα τορα... ποσα mm εννα ειναι η σωληνα του ηλεκτρολογου? εννα εχει κε φισερο φλεξ η εννα ειναι σκεττη?

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by rockfishing »

chrisostomos wrote:
rockfishing wrote:Χρυσόστομε εν θα ξεφυγεις ετσι ευκολα :lol:
Βάλεις τα καλαμια σου στοίχημα ότι εν να ριξεις πολύ λιγοτερα με την σωληνα του ηλεκτρολογου τα 30γρ από ότι θα τα ριξω με καλαμη 100-300;
Παει το στοιχιμα.... Σαββατο -Απογεμα κυριακη-δευτερα οτι ωρα θες τωρα που εχουμε και αργεια...99 131203
Θα έρθεις κάτω Α. Ναπα μερκες που εχει και παραλιες, αλλα εν εχω καλάμη 100-300γρ αλλα μέχρι 6οζ ok;

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

25αρα σωλινα (3μ) αν δεν κανω λαθος τοσο βγενει.. ο μηχανισμος μου θα ειναι ενας okuma distance surf 80 με μισινα 35mm. θα τον πιασω στην σωλινα με την ασιμενια γκαφερ τελα και θα βαλω 4 δατυλιδια με τον ιδιο τροπο....
θα ριξουμε 80γμ μολιβι.

οκ :)

εβρε μονο μια κουρτελα για το μερτιμα.....

Δικαιωμα για 3 βολες και κραταμε την μεγαλυτερη....
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”