Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by rockfishing »

rockfishing wrote:
inglese.fishing wrote: Εγώ την πρώτη φορά που έπιασα λια μέτρα με δικό μου καλάμη επαλλετου το καλάμη για 4-5 δευτερόλεπτα μετά που κυριολεκτικά εφιεν όλη η πετονιά. Ήθελα να το πετάξω. Επερασαν μου τόσες σκέψεις
τι καλαμη ειναι;
Τι action?
ποσα μετρα ειναι;
Εν shimano?
UP :pray:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

inglese.fishing wrote:Φίλε δεν είναι ποιο λογικό (νοουμένου ότι ρίχνεις σωστά) να ρίχνεις μακρύτερα με ένα καλάμη που το βαρίδι είναι κοντά στο βέλτιστο σημείο φόρτισης παρά με μικρότερο βαρίδι;
δεν ξερω τι ειναι πιο λογικο αλλα εχω ενα καλαμι που καπου διαβασα οτι ο Χ με το ιδιο καλαμι επιασε 240 μετρα με 100 γρ βαρος και με 150 σχεδον τα ιδια μετρα. εγω με 100 γρ επιασα 100 μετρα.οταν εβαλα 150 εριξα πιο μακρια και νομιζα οτι το βελτιστο βαρος του καλαμιου ειναι 150 γρ.
αν δεν διαβαζα τα περι Χ πολυ ευκολα θα βαφτιζα το συγκεκριμενο καλαμι αχρηστο γιατι με το τηλεσκοπικο μου πιανω πιο πολλα μετρα.πολλοι λενε αν γραφη 100-200 πανω σε ενα καλαμι οτι το βελτιστο βαρος ειναι το 150.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

rockfishing wrote:
no-nick wrote:
rockfishing wrote:Νομιζω αυτοπαγιδευεσαι με ότι γραφεις φιλε
;
για πες που αυτοπαγιδευτικα
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου ούτε θέλω να έχω, όπως έγραψες καμία φορά ο γραπτός λόγος παρεξηγιέται

Πρωτο περιμενε να μας πει τη καλαμη είναι (αμφιβάλλω αν ο iglese αγορασε ένα καλαμη παραβολικο και όπως ειπε επερασε τα 135 μετρα. Ποσα θα επιανε ένα τρισπαστο παραβολικο;)

Και δευτερο
Λες πιστευω οτι κανενας δεν μπορη να σου υποδειξη το δικο σου καλαμι για να ριχνης πιο μακρια.
το καλαμι που παλεται αρκετα μετα την βολη πιστευω ειναι ιδανικο για απειρους χρηστες στο θεμα μακρινη βολη.
παλεται γιατι ειναι παραβολικο και δεν χρειαζεται " ιδιετερη" τεχνικη για να το φορτισης πραγμα που μεταφραζεται σε αποσταση που ενθουσιαζη.για λαντα καιρο ειναι μια χαρα αλλα σε κοντρα δυνατο καιρο δεν κανη .


Άρα λες του Παύλου αγόρασε παραβολικό αφού είσαι αρχάριος….
Γιατί να με πιάσει ένα όπως το crever (fast) 3.90 αλλα να είναι μεχρι 125 γραμμάρια και να του τα βάλλει όλα; (εγω με κατι lamiglas στη ελλαδα επιανα 150 μετρα overhead χωρις να ξερω τίποτε με τεχνικές τίποτε

Όπως και να εχει συγνωμη αν κατι που ειπα σε ενοχλησε
δεν ειπα του Παυλου και του καθε Παυλου να πιαση παραβολικο.εδω λεμε αποψεις και δεν υπαρχει τιποτα απολυτο.
υπαρχουν τηλεσκοπικα (σπανιο) που ειναι καλητερα απο τρισπαστα οπως και τρισπαστα καλητερα απο δισπαστα.
καλαμι που να παλεται τοσο πολλα εμενα το μιαλο μου παει σε πολυ παραβολικο καλαμι.
πριν αρκετα χρονια με κυπρινοκαλαμο παραβολικο καλαμι με ακτιον 60-120 χτυπουσα τα 140 ενω με τρισπαστο σερφ πολυ λιγοτερα.
το θεμα ειναι τα μετρα που τα θελης?, σε κοντρα καιρο η στην λαντα.
μονο το CW του καλαμιου δεν νομιζω να καθωριζη και την χρηση του
εχω καλαμι που γραφη 60-120 γρ που ψαρευη ανετα τα 5 μποφορ κοντρα ενω αλλα καλαμια που γραφουν 60-120 ειναι μονο για την λαντα.αν ηταν μονο το CW ενας καλο ρυπτης θα εκανε κολοκα το 80% το σερφ καλαμιων στην Κυπρο.

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by antis »

Ε Νίκο μου γράφεις για τις εξαιρέσεις χωρίς να σκέφτεσαι τον κανόνα.
Ε ναι ρε φίλε ένα καλάμη 60-120 δεν είναι για surf ασχέτως αν το δικό σου κάμνει. Καπου πρεπει να βασιστεις πας σε cw για τη δουλεια που το θελεις. Τι θα καμεις αμαν το 125γρ βαριδι πριν να κατσι κατω παιρνει το ρευμα 50 μετρα; Αρα αναγκαστικα εν θα ριξεις 150 γραμμαρια με το καλαμη που εχεις γιατι εν να σπασει.
Εν ειναι ετσι;

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by apsavvas »

Κοπελια ξεφύγαμε απο το θεμα της ενότητας αυτης.
Δεν θα μπω σε πολλα βαθιά νερα αλλα μερικες φορες και professional εταιρίες γράφουν μαλακιες για casting weight.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by inglese.fishing »

rockfishing wrote:
rockfishing wrote:
inglese.fishing wrote: Εγώ την πρώτη φορά που έπιασα λια μέτρα με δικό μου καλάμη επαλλετου το καλάμη για 4-5 δευτερόλεπτα μετά που κυριολεκτικά εφιεν όλη η πετονιά. Ήθελα να το πετάξω. Επερασαν μου τόσες σκέψεις
τι καλαμη ειναι;
Τι action?
ποσα μετρα ειναι;
Εν shimano?
UP :pray:
Το καλάμη είναι για surfcasting, 4.20 τρισπαστο
Καμια σχεση με shimano καλητερο καλαμη
Το action ειναι 100-300 (αν κρεμάσεις ένα βαρίδι 100 γρ 50 ποντους απο τη μυτη και το "χορεψεις" λυγίζει μονο 30 πόντους το κομμάτι που είναι μόνο plexiglas)
Έτυχε τη 1 του μήνα που ήμουν στη θάλασσα να πιαστεί το βαρίδι ακόμα μετά από πολλή τράβηγμα δεν είδα το δεύτερο κομμάτι να λυγίζει καθόλου
Όταν το πιέσω αρκετά στη μέση το καλάμη λυγίζει πολύ λίγο στην αρχή του δευτέρου κομματιού.

Όταν το κτυπήσω δυνατά τρέμει όλο το πρώτο κομμάτι αλλά όχι τα άλλα

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by inglese.fishing »

Κύριοι γράφεται χωρίς παρεξηγήσεις, είμαι σίγουρος ότι εν αυτοπαγιδεύθηκε με ότι έγραψε ο Νίκος, εν σωστό τούτο που σκέφτηκε και η βοήθεια του εν πολλά πολύτιμη

Έχω την απάντηση στο πρόβλημα που τρέμει το καλάμη στο τέλος της βολής, και πιστέψετε με απασχόλησε αρκετά.
Λοιπών δείτε τούτο το video http://www.youtube.com/watch?v=TLso3DlCLy0

Θα δείτε κάποιους να έχουν το ίδιο θέμα, γιατί κάπου κάμνουν κάτι λανθασμένο. Στο 4:04, 4:41 5:05 5:42 κτλ





Τι έγινε στη δική μου περίπτωση. Εγώ για λόγους που δεν ξέρω δεν μπορώ με την O.T.G να ψαρέψω. Ο λόγος είναι ότι δεν νιώθω άνετα να ρίξω με αγκυρα. Αν και βελτιώθηκα αρκετά, οταν παω στη θάλασσα τίποτε.
Έτσι έβαλα μια έχτρα βάση στο κάτω μέρος του καλαμιού και κρατώ τη μηχανή με το αριστερό.
Έκαμα και λίγες προπονήσεις με pendulum (high swing). Εγώ δεν έχω κάποιο δάσκαλο ή κάποιον που να ξέρει να μου πει πέντε πράγματα.
Έτσι -> την ώρα που έκαμνα high swing δεν περίμενα να ξεφορτισει το καλάμη ή να φτάσει το βαρίδι στο εκκρεμές και εγυριζα και έριχνα.
συνέβαινε το εξής, το βαρίδι εκτινασσόταν μπορεί και παραπάνω που 150 μέτρα αλλά το καλάμη εγινετου φιδι
Ευτυχώς που δεν το έσπασα γιατί το έκαμνα επανειλημμένα αφού δούλευε και εδιαν μου μέτρα. Τώρα έχει 2 φορές που πάω περιμένω να βρεθεί το μολύβι στη θέση του εκκρεμές και μετά να γυρίσω, αν το πετυχω μηδενικο τρεμουλλο
Δεν έχει τίποτε εύκολο

Μεν πιάνεστε που ένα σίγμα και ένα άλφα για να δημιουργείτε ένταση.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

inglese.fishing wrote: την ώρα που έκαμνα high swing δεν περίμενα να ξεφορτισει το καλάμη ή να φτάσει το βαρίδι στο εκκρεμές και εγυριζα και έριχνα.


.
τι ενοας να ξεφωρτιση το καλαμι? νομιζω οταν κανουμαι την συγκεκριμενη βολη πρεπει το βαριδι να το νιωθουμαι συνεχεια, δηλαδη στην αιωρηση το σιοκλητερ με το βαριδι να ειναι τεντομενα.
πως ενοας να φθαση το βαριδι στο εκρεμες?

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by inglese.fishing »

no-nick wrote:
inglese.fishing wrote: την ώρα που έκαμνα high swing δεν περίμενα να ξεφορτισει το καλάμη ή να φτάσει το βαρίδι στο εκκρεμές και εγυριζα και έριχνα.


.
τι ενοας να ξεφωρτιση το καλαμι? νομιζω οταν κανουμαι την συγκεκριμενη βολη πρεπει το βαριδι να το νιωθουμαι συνεχεια, δηλαδη στην αιωρηση το σιοκλητερ με το βαριδι να ειναι τεντομενα.
πως ενοας να φθαση το βαριδι στο εκρεμες?
Νίκο υπάρχει μια χρονική στιγμή που το καλάμη ανεβάζει το βάρος και είναι λυγισμένη η μύτη, να μην είναι στη άνοδο του το βαρίδι

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

νομιζω αν κιταξης βιτεο με διαφορετικα ατομα θα δεις οτι καπιοι κανουν την αιωρηση αρκετα γρηγορα, καπιοι αλλοι καπου σταματουν το βαριδι μετα την αιωρηση και μετα αρχιζουν την περιστροφη του κορμιου τους.ισως να σε βολευη καλυτερα εσενα το σταματημα του βαριδιου αν καταλαβα καλα τι ενοας.

evros
Posts: 76
Joined: Mon Feb 26, 2007 10:29 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by evros »

Το Σωμάτιο Surfcasting με συνεργασία με το KN FISHING διοργανώνει τον πρώτο του αγώνα της 12/10/2013 μέρα Σάββατο που θα πραγματοποιηθεί στην Λάρνακα . Ο αγώνας θα αρχίσει τις 18.00 και θα λήξει στις 2.00. Οι ανακοίνωση και κλήρωση του τόπου θα γίνει στο κατάστημα KN FISHING στην Λάρνακα Λεωφόρος Φανερωμένης 154 ώρα 16.00 που θα περιλαμβάνει και ένα μικρό πάρτη, στον αγώνα θα περιλαμβάνονται πλούσια δώρα στους 3 πρώτους μαζί με κύπελλα
Συμμετοχή 10ευρο έγραφες θα γίνουν μέχρι δευτέρα 7/10/2013 στο κατάστημα KN FISHING στην Λάρνακα Λεωφόρος Φανερωμένης 154 η στα τηλεφώνα καταστήματος 99318589 και μέσα στην ιστοσελίδα http://www.knfishing.com
Έγραφες για Λευκωσία στα τηλεφωνά σωματίου 96675518-99330778
Παραγγελίες για δολώματα στο κατάστημα KN FISHING στην Λάρνακα Λεωφόρος Φανερωμένης 15 τηλέφωνο καταστήματος 99318589 μέχρι 6/10/2013 μέρα Κυριακή
Ακροβάτης 5ευρο
Αμερικανός 5ευρο
Μονoδολι 5ευρο
Μανακια(5 ανά κουτί) 6ευρο
Κορδέλα 5ευρο
Καραβιδακια (150κοματια) 5.50ευρο
Πικατινι 4ευρο
ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΛΩΜΑΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ 10% ΕΚΠΤΩΣΗ

Για παραγγελιών άλλων δολωμάτων να αποταθείτε στο κατάστημα KN FISHING στην Λάρνακα Λεωφόρος Φανερωμένης 15 τηλέφωνο καταστήματος 99318589

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by spais »

rockfishing » Πέμ Σεπ 26, 2013 11:00 am

Το ιδιο καλαμη το εχουν 2 φιλοι μου (αλλα με κινουμενη βαση) το εχω γ….. στις βολες, με 125 γρ το maximum που επιασα ηταν 135 μετρα μετρημένα στο χωραφι. τα 150 γρ ηταν ακομα πιο λιγα τα μετρα
Εχω αλλα καλαμια με τα ιδια χαρακτηριστικα για surf που ριχνω 160 μετρα και άλλο καλαμη που φτανω τα 190 μετρημένα στο χωραφι

Ο κάθε ένας από εμάς έμαθε με τον τρόπο τον δικό του να ρίχνη με ενα καλάμι ήτε παραβολικό ήτε ημιπαραβολικό είτε σκηρό ήτε μαλακό !! Αλλά μην μας λες ότι με το συγκεκριμένο καλάμι επιασες το μαξιμουν 135 μέτρα και με άλλο 190 !! Δεν στέκει αυτό ή τουλάχιστον δεν είναι θέμα σύγκρισης . Με το συγκεκριμένο καλάμι εγώ ας πούμε έριξα 156 μέτρα !!! Δηλαδή με το καλάμι που ρίχνης εσύ 190 μέτρα θα ξεπεράσω τα 200 ??
Εκ πείρας λέω ότι το παραβολικό καλάμι θέλει διαφορετικό τρόπο στην βολή παρά το ημιπαραβολικό ή το σκληρό !! Για παράδεριγμα ένας που ρίχνη με παραβολικό καλάμι για πολύ καιρό και του δόσης σκληρό να ρίξει σίγουρα θα κόψη το χέρι με την μισίνα την ώρα της βολής!
Από τεχνικής άποψης ,βολή δεν ξέρω να κάνω , αυτό τουλάχιστον μου είπε ο Γιώργος ο Μπόνης που του έστειλα βίτεο για να μου πεί την γνώμη του !!!

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by spais »

http://youtu.be/IcNTHNbmO6Y

Κοιτάξετε λίγο αυτό το βίντεο !! Δεν κατάλαβα αν είναι για την συγκεκριμένη βολή που μιλάτε , αλλά αν είναι ,το βίντεο είναι πολύ διαφωτιστικό !!!

Μια συμβουλή !! Αν πραγματικά θέλετε να πιάνετε μέτρα στις βολές σας στο ψάρεμα πρέπει το πρώτο πράγμα που θα κάνετε να μάθετε καλά , μα πολύ καλά την O.T.G
βολή !! Τότε και μόνον τότε θα πιάσετε μέτρα στο ψάρεμα !!!Δέστε τα πιό κάτω βίντεο !!!

1.http://youtu.be/WccVptrJ4do

2.http://youtu.be/PwpxBiMao3k

Και τέλος ενα πολύ διαφωτιστικό βίντεο από τον μεγάλο και ανεπανάληπτο Neil MacKellow !!

http://youtu.be/tF4cLX2JBZM

Αυτά και να ξέρετε ότι στην χώρα μας είμαστε πολύ πίσω σε αυτά !! Καιρός να γίνει μιά καλή αρχή !!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by apsavvas »

Ρε κοπελια συγνώμη που θα σας το πω αλλά το θέμα εδώ γράφει διαγωνισμός casting. Διαβάζω οτι διποτε αλλο εκτός απο το θέμα. Σεβασμός στους ανθρώπους που προσπαθούν να χτίσουν κάτι αξιόλογο και λειτουργικό.
Μπειτε στο κόπο και ρωτατε αν θέλουν βοήθεια, τη εν τουτοντο πράγμα που προσπαθούν να κάνουν. Και παρσλληλσ ανοίξετε και ένα αλλο θέμα με θέμα καλάμια του casting.
Δεν τα εχω με κανέναν σας αλλα και δεν κρίνο τα οσα ειπατε απλα ειναι τροπή μας ενα θέμα που υπάρχει μία μεγάλη ευκαιρια να δημιουργηθεί και δεύτερο αθλητικό σωματείο στη Κυπρο με θέμα ψαρεμα να το αγνοούμε.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

evros
Posts: 76
Joined: Mon Feb 26, 2007 10:29 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by evros »

Να σε καλα σαββα, σαν να παραγγελω σουβλακια και φερνουν μου πιτσα ετσι εκαταντισε δαμεσα

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”