Αρματωσια

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Αρματωσια

Post by marios »

MariosK wrote:
apsavvas wrote:έγω το κάνω με μισίνα και αφήνω περίπου 2cm τη μισινα μου για να μην πληγόνονται οι οδιγοί και ταυτόχρονα και το stopper
Ο Μάριος λέει ότι το στόπερ με μισίνα πληγώνει την μισίνα, την μάνα, όχι τους οδηγούς. Και εγώ συμφωνώ. Το οδοντικό νήμα είναι το καλύτερο με διαφορά. Εγώ προτιμώ το κερομένο γιατί κάνει καλύτερους κόμπους.
:text-yeahthat:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Αρματωσια

Post by shark25 »

ναι μαριε απο λευκωσια ειμαι αμα θες παμε και καμια εξορμηση μαζι

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: Αρματωσια

Post by DOROS »

Δεν γίνεσαι καθόλου σπαστικός, (ρωτώντας πας στην πόλη… ).

Το να κάνεις στοπεράκι εν τω πιο εύκολο πράγμα, απλά πρέπει να το δεις από κάποιο. Εγώ το κάνω με μισίνα αλλά και το οδοντικό νήμα όπως είπαν τα παιθία.
το στόπερ θα είναι σταθερό πάνω από τον φελλό σε ένα ‘Α’ σημείο π.χ 5 μέτρα. Ο φελλός θα κινείτε πάνω στην μισίνα μέχρι να βρει το στόπερ. Το βάθος που θα ψαρέψεις το καθορίζεις εσύ με το στόπερ μετακινώντας το πάνω ή κάτω. Πρώτα, πρώτα πρέπει να ανακαλύψεις το βάθος που έχεις… και μετά ρυθμίζεις την απόσταση που θέλεις να κατεβείς με την βυθομέτρηση. Η συγκεκριμένη αρματωσιά η όπια άλλη αρματωσιά παρόμοιου τύπου (μιλώ πάντα για συρόμενο αμολύβωτο ή μολυβωμένο/ επιλογή αναλόγως της περίπτωσης) μπορείς να ψαρέψει σε όπιο βάθος επιθυμείς .
Τώρα, αν δεν θέλεις να τα χαλάς κάθε φορά, μπορείς να μαζέψεις το καλάμη σου κανονικά και στην συνέχεια να πάρεις μια σκάλα(ποτζινη που τυλιουν τους φελλούς πάνω) τζε να μαζέψεις όλοι την αρματωσιά πάνω μαζί με τον φελλό και με ένα λαστιχάκι μαζί με το καλάμι.

Κάπως έτσι..
Attachments
Photo0040.jpg
Photo0040.jpg (91.26 KiB) Viewed 6534 times

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Αρματωσια

Post by shark25 »

[σωστο καλη η ιδεα σου αυτο το κανω με την αντεννα για να μην χαλαω καθε φορα την αρματωσια. ομως αν βαλω το στοπερ πχ στα 5 μετρα και το καλαμι μου ειναι 3.90 τπ στοπερ θα περνα απο τα δακτυλιδια,Δεν θα πιανετε πανω τουσ?

User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

Re: Αρματωσια

Post by marios0 »

Καλησπέρα,

Ποια η σημασία της απόστασης που το stopper ως το πρώτο μολύβι (το πρώτο μετά τον φελλό).
Δηλαδή αν εγώ ψαρεφκω στα 6 μετρα πρέπει να απλοσω τα μολύβια πάνω στην μάνα και στα 6 μετρα..
Ο λόγος που ρωτώ είναι επειδή αν έχω ένα καλάμι 4.20 και έχω μολύβια απλωμένα πάνω στην μάνα για 6 μετρα η ακόμα και 5 μετρα εν θα μπορώ να κάμω βολές...

Τούτη εν απορία που την έχω πολύ καιρό και εν εκαταφερα να την λύσω μονος μου ακόμα...

Καλά ψαρέματα τώρα που εφκιεροσαν οι θάλασσες.

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Αρματωσια

Post by steliosgewrgiou »

Φιλε τζαμε καλυτερα να δεις και την.λυση του μπολονεζ...διοτι παμε σε παιο βαθια νερα..θεωρω οτι απο νερα 4-8μ δουλευει καλυτερα το μπολονεζ ενω για πιο ξεβαθα δουλευει το εγεζικογλ

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Αρματωσια

Post by mikrosa »

steliosgewrgiou wrote:Φιλε τζαμε καλυτερα να δεις και την.λυση του μπολονεζ...διοτι παμε σε παιο βαθια νερα..θεωρω οτι απο νερα 4-8μ δουλευει καλυτερα το μπολονεζ ενω για πιο ξεβαθα δουλευει το εγεζικογλ
Δεν θα το ελεγα.μιας και με 4μ βαθος και 4.20 καλαμι μπορεις να ψαρεψεις ακομα και fixed
με το εγγλεζικο μπορεις να ψαρεψεις χωρις ιδιετερο προβλημα 2 φορες το μηκος του καλαμιου σου σε βαθος

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Αρματωσια

Post by michalispsarema »

steliosgewrgiou wrote:Φιλε τζαμε καλυτερα να δεις και την.λυση του μπολονεζ...διοτι παμε σε παιο βαθια νερα..θεωρω οτι απο νερα 4-8μ δουλευει καλυτερα το μπολονεζ ενω για πιο ξεβαθα δουλευει το εγεζικογλ
Γιατι να χρησομοιποισης μπολονεζ ρε φιλε αφου στο εγγλεζικο μπορεις να ψαρεψεις σε μεγαλα βαθη και αποστασεις.

marios0 wrote:Καλησπέρα,

Ποια η σημασία της απόστασης που το stopper ως το πρώτο μολύβι (το πρώτο μετά τον φελλό).
Δηλαδή αν εγώ ψαρεφκω στα 6 μετρα πρέπει να απλοσω τα μολύβια πάνω στην μάνα και στα 6 μετρα..
Ο λόγος που ρωτώ είναι επειδή αν έχω ένα καλάμι 4.20 και έχω μολύβια απλωμένα πάνω στην μάνα για 6 μετρα η ακόμα και 5 μετρα εν θα μπορώ να κάμω βολές...

Τούτη εν απορία που την έχω πολύ καιρό και εν εκαταφερα να την λύσω μονος μου ακόμα...

Καλά ψαρέματα τώρα που εφκιεροσαν οι θάλασσες.
Καλησπερα φιλε, Πχ εχεις ενα φελο 5 γρ θα μπορουσες να βαλεις στα 3μ απο το παραμαλλο σου 3 γραμμαρια και ποιο κατω να απλωσεις μικρα βαριδακια σε διαφορες αποστασεις και να βαλανσαρεις τον φελλο.. καταλαβες/ δεν πρεπει να ειναι απλωμενα πανω στα 6μ στο μηκος που ψαρευεις.. υπαρχει το εγγλεζικο το σταθερο που ψαρευεις σταθερα μεχρι 4-4.20 με το καλαμι που εχεις και αν εχει περρισοτερο βαθος η αρματωσια γινετε σηρομενι..

User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

Re: Αρματωσια

Post by marios0 »

οποταν πρεπει αναγκαστικά να παω σε φελλούς με μεγαλύτερο ερματισμα.
Ως τωρα εχρησιμοποιούσα το πολυ ως τα 2gr με καλο καιρο,
να το δοκιμασω τζε τουτα...

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Αρματωσια

Post by michalispsarema »

Με 2 γρ δεν μπορεις να ψαρεψεις μακρια εκει που θελεις.. αλλα μεχρι 5 γρ και με ρευμα

User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

Re: Αρματωσια

Post by marios0 »

μιλάς πάντα για φελλούς χωρίς ερματισμα πάνω τους σωστά ?

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Αρματωσια

Post by michalispsarema »

νε χωρις ερματισμα..

http://www.matchangler.com/infop%C3%AAc ... tiers.html

καποιες αρματωσιες για βαρετους φελλους και για περρισοτερο φραγματα..

User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

Re: Αρματωσια

Post by marios0 »

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”