Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
MarinosA
Posts: 19
Joined: Fri Jan 11, 2008 2:10 pm

Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by MarinosA »

Τούτη η κουβέντα πρέπει να τελειώσει.
Πριν ένα χρόνο ακριβώς χτυπήθηκε και ο μακαρίτης ο Σωτήρης.

Για να υπάρχουν τα water sports σαν κλάδος στην Κύπρο επιτρέπουν οι αρχές να νοικιάζονται ΠΑΝΙΣΧΥΡΑ σκάφη θαλάσσης σε ξένους οι οποίοι δεν κατέχουν κανένα πιστοποιητικό που να αποδεικνύει ότι γνωρίζει το παραμικρό για τη χρήση σκάφους ή τη ναυτοσύνη.
Απλα και μόνο για να βγαίνουν λεφτά από τους τουρίστες διακινδυνεύουν την ασφάλεια όλων μας

Όχι πως οι Κύπριοι κοφκουν πίσω πολλές φορές.

Το γίνεται εκεί που έγινε το δυστύχημα με τα σκάφη ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ με τον κάθε άσχετο να βλέπει τη σημαδούρα και να τρέχει προς τα πάνω της για να δει τι παίζει.

Πριν ένα δίμηνο στον ίδιο τόπο την ώρα της ανάδυσης ακούω δυνατό θόρυβο μηχανής. Αμάν λαλω εφααν μας. Φκενω έντρομος πάνω και βλέπω ένα να ερκετε πλαναριστος πάνω μου και μερικά μέτρα πριν να κόβει και να γυρίζει πλάι.
Ρε κουμπάρε είδες το Νικόλα λαλεί μου
Εγώ που ακόμα εν επίστευκα τι εγινετουν ένεψα του με το κεφάλι μου αρνητικά και εκείνος έκατσε μια της μανετας της βάρκας και εχαθηκε πάλε...

http://www.sigmalive.com/news/local/62129

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by michalispsarema »

Η μια φορα ηταν περιοχη καβο γρεγκο με σημαδουρα επανω μας.. 3 ατομα ηρθε ενας με βαρκα ταππο και καταπανω μας εφτιχως που βγαλαμε τα ψαροτουφεκα πανω και εν επαθαμε τιποτα ....

Την αλλη ηταν πριν λιγες βδομαδες που ηρθα κυπρο και πηγαμε για μια βουτια με τον ξαδελφο.. με σημαδουρα... και οπως παιναμε κατα της 10 στην περιοχη λυομενοων να βγουμε πετασετε ενα τζετ σκι πουπανω μας εφτυχως εγω ημουνα απο κατω και ο ξαδελφος μου ηταν λιγο μακρια.. περασε 1 μετρο ααπο διπλα μου...

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by c.nadiotis »

Κατά την διάρκεια του καλοκαιριού πέρασα συνολικά 3 μέρες αγκυροβολημένος με το σκαφάκι μου και την οικογένεια μου στον κόλπο του Μανόλη στον Ακαμα, μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι οι πλείστοι τουρίστες που κατέφθαναν εκεί με σκάφοι ενοικίασης δεν είχαν ιδέα από χειρισμό σκάφους, όταν ο άλλος δεν ξέρει πώς να ρίξει μια απλή άγκυρα αντιλαμβάνεστε τι γνώσεις έχει στην οδήγηση και στους κανόνες ασφάλειας που διέπουν την ναυσιπλοΐα. Είναι κοινό μυστικό ότι οι πλείστοι ενοικιαστές σκαφών δεν ζητιάνε άδεια οδήγησης ταχύπλοου όταν κάποιος τουρίστας ζητήσει να νοικιάσει σκάφος, μονό από Κύπριους ζητάνε. Ελπίζω να υπάρξουν κυρώσεις στον ενοικιαστή εάν αποδειχτεί ότι έδωσε σκάφος σε άτομο που δεν κατέχει άδεια οδήγησης ταχυπλόου. Από την άλλη όμως γνωρίζουμε όλοι πόσο εύκολο είναι να αποκτήσεις άδεια στην Κύπρο, και αυτό είναι ένα θέμα το οποίο το τμήμα εμπορικής ναυτιλίας πρέπει να δει ζεστά.
I live my life a breath at a time

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by LEONIDAS »

c.nadiotis wrote:Κατά την διάρκεια του καλοκαιριού πέρασα συνολικά 3 μέρες αγκυροβολημένος με το σκαφάκι μου και την οικογένεια μου στον κόλπο του Μανόλη στον Ακαμα, μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι οι πλείστοι τουρίστες που κατέφθαναν εκεί με σκάφοι ενοικίασης δεν είχαν ιδέα από χειρισμό σκάφους, όταν ο άλλος δεν ξέρει πώς να ρίξει μια απλή άγκυρα αντιλαμβάνεστε τι γνώσεις έχει στην οδήγηση και στους κανόνες ασφάλειας που διέπουν την ναυσιπλοΐα. Είναι κοινό μυστικό ότι οι πλείστοι ενοικιαστές σκαφών δεν ζητιάνε άδεια οδήγησης ταχύπλοου όταν κάποιος τουρίστας ζητήσει να νοικιάσει σκάφος, μονό από Κύπριους ζητάνε. Ελπίζω να υπάρξουν κυρώσεις στον ενοικιαστή εάν αποδειχτεί ότι έδωσε σκάφος σε άτομο που δεν κατέχει άδεια οδήγησης ταχυπλόου. Από την άλλη όμως γνωρίζουμε όλοι πόσο εύκολο είναι να αποκτήσεις άδεια στην Κύπρο, και αυτό είναι ένα θέμα το οποίο το τμήμα εμπορικής ναυτιλίας πρέπει να δει ζεστά.
Για να είμαι ειλικρινής πήγαμε κι εμείς να νοικιάσουμε φουσκωτό για τον Ακάμα φέτος και σε ερώτηση μου προς τον ιδιοκτήτη εάν πρέπει και οι τουρίστες να έχουν άδεια οδήγησης μου απάντησε ότι μόνο οι Κύπριοι είναι υποχρεωτικό να έχουν. Οι τουρίστες παίρνουν χωρίς να έχουν άδεια έτσι είναι ο νόμος μου είπε. Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο και να είναι και νομοθετημένο;
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by c.nadiotis »

LEONIDAS wrote:
c.nadiotis wrote:Κατά την διάρκεια του καλοκαιριού πέρασα συνολικά 3 μέρες αγκυροβολημένος με το σκαφάκι μου και την οικογένεια μου στον κόλπο του Μανόλη στον Ακαμα, μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι οι πλείστοι τουρίστες που κατέφθαναν εκεί με σκάφοι ενοικίασης δεν είχαν ιδέα από χειρισμό σκάφους, όταν ο άλλος δεν ξέρει πώς να ρίξει μια απλή άγκυρα αντιλαμβάνεστε τι γνώσεις έχει στην οδήγηση και στους κανόνες ασφάλειας που διέπουν την ναυσιπλοΐα. Είναι κοινό μυστικό ότι οι πλείστοι ενοικιαστές σκαφών δεν ζητιάνε άδεια οδήγησης ταχύπλοου όταν κάποιος τουρίστας ζητήσει να νοικιάσει σκάφος, μονό από Κύπριους ζητάνε. Ελπίζω να υπάρξουν κυρώσεις στον ενοικιαστή εάν αποδειχτεί ότι έδωσε σκάφος σε άτομο που δεν κατέχει άδεια οδήγησης ταχυπλόου. Από την άλλη όμως γνωρίζουμε όλοι πόσο εύκολο είναι να αποκτήσεις άδεια στην Κύπρο, και αυτό είναι ένα θέμα το οποίο το τμήμα εμπορικής ναυτιλίας πρέπει να δει ζεστά.
Για να είμαι ειλικρινής πήγαμε κι εμείς να νοικιάσουμε φουσκωτό για τον Ακάμα φέτος και σε ερώτηση μου προς τον ιδιοκτήτη εάν πρέπει και οι τουρίστες να έχουν άδεια οδήγησης μου απάντησε ότι μόνο οι Κύπριοι είναι υποχρεωτικό να έχουν. Οι τουρίστες παίρνουν χωρίς να έχουν άδεια έτσι είναι ο νόμος μου είπε. Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο και να είναι και νομοθετημένο;
Αυτό είναι ανήκουστο! Μπορεί ο Άριστος να μας διαφωτίσει αν γνωρίζει; Ή κάποιος νομικός;
I live my life a breath at a time

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by gdeme »

Ετσι ειναι. Μπορει να μην ειναι γραπτως αλλα ετσι ισχυει, αλλιως θα ειχε θησαυρησει το κρατος απο προστιμα και θα ειχαν κλεισει οι των water sports

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by Giorkos »

τούτο ξέρω τζαι εγώ....

για να νικοιάσεις βάρκα στα γοτερ σπορτ σαν κυπρίος θέλεις άδεια !!!!

αν είσαι τουρίστας θέλεις μόνο ευρώ !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by LEONIDAS »

gdeme wrote:Ετσι ειναι. Μπορει να μην ειναι γραπτως αλλα ετσι ισχυει, αλλιως θα ειχε θησαυρησει το κρατος απο προστιμα και θα ειχαν κλεισει οι των water sports
Πως αλλοιώς θα ενοικιάζονταν όλες αυτές οι βάρκες;
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by gdeme »

LEONIDAS wrote:
gdeme wrote:Ετσι ειναι. Μπορει να μην ειναι γραπτως αλλα ετσι ισχυει, αλλιως θα ειχε θησαυρησει το κρατος απο προστιμα και θα ειχαν κλεισει οι των water sports
Πως αλλοιώς θα ενοικιάζονταν όλες αυτές οι βάρκες;
Δεν σημαινει οτι για να βγαζει καποιος λεφτα πρεπει καποιοι να κινδυνευουν, καποιοι να ειναι αναπηροι κ καποιοι νεκροι

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by c.nadiotis »

Εγώ κρατώ την πιο σωστή κουβέντα που είπε ποτέ πρόεδρος της δημοκρατίας: είμαστε κράτος μπανανίας.
I live my life a breath at a time

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by gdeme »

Αν και οταν με το καλο γινει καλα ο ανθρωπος θα πρεπει να κινησει μια αγωγη κατα της δημοκρατιας για να ισιωσουν καποια πραγματα σε τουτο τον τοπο.

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by Sorkomanis »

το ιδιο κε εμεις φετος στην κατο παφο. ο αδερφος μου ψαροτουφεκας, κε να γνωριζει απο σκαφη, κε δεν μας ενοικιαζαν, κε μας ροτουσαν αν εχουμε κανενα ξενο στην παρεα μας
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by fISHANDCHIPS »

... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by gdeme »

"Ο κ. Τσαπής είπε ακόμη πως διερευνάται κατά πόσο ο χειριστής του σκάφους είχε άδεια οδήγησης αλλά σύμφωνα με τη νομοθεσία επειδή βρισκόταν για τουρισμό στην Κύπρο δεν χρειαζόταν."

Να μας χαιρομαστε.

Εγω δηλ αν παω στην βρετανια για τουρισμο δικαιουμε να οδηγησω σκαφος χωρις αδεια;

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Κολυμβητής κτυπήθηκε από προπέλα σκάφους στο Λατσί

Post by COTSIOS80 »

Παιδες υπαρχει αρθρο στο προηγουμενο τευχος του περιοδικου το οποιο ασχολειται με το θεμα και λυνει και διαφορες αποριες σεχτικα με την νομοθεσια που ισχυει.
Τελικα το αρθρο ηταν προφητικο δυστυχως :( :(
Ditch the bitch and let's go fishing!

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”