έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by pavlosneofitou »

Φίλοι έχω ένα μεγάλο πρόβλημα/θέμα

Όποτε πάω ψάρεμα με φελλό ότι πιάνω το επιστρέφω πίσω γιατί εν μικρά.
Σκεφτομαι αν έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά. Γίνεται να πιάνω κουρκουνες που μεγάλη απόσταση; (Πάρα πολλοι που βάλλουν δίχτυα η ψαροτουφεκο λεν μου ότι εχει πολλες μεσα)

Το ίδιο ισχύει και στο καστινγ. Ρίχνω εν ρίχνω γύρω στα 90 μέτρα. Έχει κάποιους που ρίχνουν στα 150 μέτρα και πιάνουν ψάρια.
Αν δεν θέλετε να το γράψετε στο φορουμ στείλετε μου πμ

User avatar
Suzuki_GV
Posts: 29
Joined: Fri Aug 17, 2012 8:26 am
Location: Λευκωσια

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by Suzuki_GV »

μα δεν είναι πάντα μέσα τα ψαρια μπορει να είναι και στα 3μ για κάστινγκ. έλα να πάμε να κάνουμε βολές να μάθουμε ανθέλης και γυρευκω παρεα :P :P

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by michalispsarema »

Καλησπερα φιλε,

Αν θελεις να ψαρεψεις με φελλο ποιο μακρια μπορεις να χρησοιμοποισης αλλες τεχνικες σαν το εγγλεζικο και το bolognese... Οταν θελεις να ψαρεψεις μεγαλες κουρκουνες μπορεις και κοντα και μακρια αλλα ειναι κοντα στον πατο και πρεπει να χρησοιμοποιας λεπτες μισινες και μικρες πραγκαρολλες...

Αλλα στο καστινγκ πεζουν διαφορα θεματα ρολο σαν πχ υπαρχουν καποιοι τοποι που το ψαρι ειναι πανω απο 100 μετρα εχει αλλους τοπους πανω απο 50 μετρα δεν τσιμπα.. εκσαρτατε με τον τοπο σου φιλε...

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by pavlosneofitou »

Suzuki_GV wrote:μα δεν είναι πάντα μέσα τα ψαρια μπορει να είναι και στα 3μ για κάστινγκ. έλα να πάμε να κάνουμε βολές να μάθουμε ανθέλης και γυρευκω παρεα :P :P

Φίλε αν εννοείς βάθος καλώς, γιατί για απόσταση εν έτη 2013 δεν θα βρεις τίποτε άλλο που ρώσους

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by pavlosneofitou »

michalispsarema wrote:Καλησπερα φιλε,

Αν θελεις να ψαρεψεις με φελλο ποιο μακρια μπορεις να χρησοιμοποισης αλλες τεχνικες σαν το εγγλεζικο και το bolognese... Οταν θελεις να ψαρεψεις μεγαλες κουρκουνες μπορεις και κοντα και μακρια αλλα ειναι κοντα στον πατο και πρεπει να χρησοιμοποιας λεπτες μισινες και μικρες πραγκαρολλες...

Αλλα στο καστινγκ πεζουν διαφορα θεματα ρολο σαν πχ υπαρχουν καποιοι τοποι που το ψαρι ειναι πανω απο 100 μετρα εχει αλλους τοπους πανω απο 50 μετρα δεν τσιμπα.. εκσαρτατε με τον τοπο σου φιλε...
Μιχάλη ψαρεύω και με εγγλέζικο αλλά εν 70 μέτρα μέσα που εν οι κουρκουνες πως εν να ρίξω έτσι μακριά και μετά πως εν να βλέπω το φελλό. Εγώ σκεφτόμουν αν εχει τροπο στο καστινγ να τις πιάνω. (τα 70 μετρα εν εξακριβωμένο)


Όπως τα λες φίλε Μιχάλη, εχει ένα τόπο ρε φίλε προς Λεμεσό μερκες παν δυο εγγλέζοι και ψαρεύουν με καστινγ. Τους συναντώ τακτικά και φιλέψαμε. Εδειξαν μου δυο τρία πράγματα στο καστινγ αλλά το μεγάλο μυστικό είναι ότι ψαρεύουν μέσα μακριά. Εγώ εν μπορώ να το κάμω. Άσε που κάθε καλάμη τους εν ότι έδωκα για όλα τα δικά μου.

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by michalispsarema »

Καλημερα φιλε,

Αν η κουρκουνες ειναι στα 70 μ πρεπει να μαλαγρωσεις λιγες μερες πριν ετσι για να ερθουν πιο κοντα αλλιως δεν μπορεις να της πιασης..

Στο καστινγκ φιλε μου μολις αρχισα εριχνα 50-70 μαχιμουμ.. Τωρα μετα απο πολλες ριψεις και προπονησει μπορο να φτασω τα 120 -140 μετρα.. Μπορει να κανεις καποιο λαθος κατα την ρηψη..

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by steliosgewrgiou »

Φιλε δοκιμασε αυτο τον τροπο..:καμε πολυαγκιστρο`η αγορασε ετοιμο..10 αγκιστρια No 10...βαλει; τροφη ...μια μαπα...βαλεις και ενα μπουλτο...φιλε εφκαλα πολλα μεγαλες κουρκουνεεςμε τουτο τον τροπο...

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by steliosgewrgiou »

Εννοειτε η μισινα ναν φλουοροκαρμπον και το παραμαλλο 60 ποντους..

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by goldsargus »

pavlosneofitou wrote: Εδειξαν μου δυο τρία πράγματα στο καστινγ αλλά το μεγάλο μυστικό είναι ότι ψαρεύουν μέσα μακριά. Εγώ εν μπορώ να το κάμω. Άσε που κάθε καλάμη τους εν ότι έδωκα για όλα τα δικά μου.
Παύλο καλησπέρα
Δεν είναι και ότι πιο εύκολο να ρίχνεις στα 140-150 μέτρα και αν θα το προσπαθήσεις θα πάρει καιρό να το καταφέρεις. Μπορεί να σου λένε κάποιοι ότι τα φτάνουν αλλά τα μέτρα μετρώνται στο χωράφι.
Έχω να σε ρωτήσω αν οι φίλοι σου ψαρεύουν με μηχανές οριζοντίου τυμπάνου γιατί μπορεί με αυτό τον τρόπο να κάνουν τη διαφορά;

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by pavlosneofitou »

goldsargus wrote:
pavlosneofitou wrote: Εδειξαν μου δυο τρία πράγματα στο καστινγ αλλά το μεγάλο μυστικό είναι ότι ψαρεύουν μέσα μακριά. Εγώ εν μπορώ να το κάμω. Άσε που κάθε καλάμη τους εν ότι έδωκα για όλα τα δικά μου.
Παύλο καλησπέρα
Δεν είναι και ότι πιο εύκολο να ρίχνεις στα 140-150 μέτρα και αν θα το προσπαθήσεις θα πάρει καιρό να το καταφέρεις. Μπορεί να σου λένε κάποιοι ότι τα φτάνουν αλλά τα μέτρα μετρώνται στο χωράφι.
Έχω να σε ρωτήσω αν οι φίλοι σου ψαρεύουν με μηχανές οριζοντίου τυμπάνου γιατί μπορεί με αυτό τον τρόπο να κάνουν τη διαφορά;
Έχουν ναι, daiwa 7 χρυσες με μαυρο και καλαμια Tornado και Kompress κατι.
Δηλαδή εν καλύτερα να επενδύσω σε έτσι μηχανές παρά σε ένα καλύτερο καλάμη;

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by Κώστας »

pavlosneofitou wrote:
goldsargus wrote:
pavlosneofitou wrote: Εδειξαν μου δυο τρία πράγματα στο καστινγ αλλά το μεγάλο μυστικό είναι ότι ψαρεύουν μέσα μακριά. Εγώ εν μπορώ να το κάμω. Άσε που κάθε καλάμη τους εν ότι έδωκα για όλα τα δικά μου.
Παύλο καλησπέρα
Δεν είναι και ότι πιο εύκολο να ρίχνεις στα 140-150 μέτρα και αν θα το προσπαθήσεις θα πάρει καιρό να το καταφέρεις. Μπορεί να σου λένε κάποιοι ότι τα φτάνουν αλλά τα μέτρα μετρώνται στο χωράφι.
Έχω να σε ρωτήσω αν οι φίλοι σου ψαρεύουν με μηχανές οριζοντίου τυμπάνου γιατί μπορεί με αυτό τον τρόπο να κάνουν τη διαφορά;
Έχουν ναι, daiwa 7 χρυσες με μαυρο και καλαμια Tornado και Kompress κατι.
Δηλαδή εν καλύτερα να επενδύσω σε έτσι μηχανές παρά σε ένα καλύτερο καλάμη;
Καλαμη φιλε, και μαθε να ριχνεις.

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by Κώστας »

michalispsarema wrote:Καλημερα φιλε,

Αν η κουρκουνες ειναι στα 70 μ πρεπει να μαλαγρωσεις λιγες μερες πριν ετσι για να ερθουν πιο κοντα αλλιως δεν μπορεις να της πιασης..

Στο καστινγκ φιλε μου μολις αρχισα εριχνα 50-70 μαχιμουμ.. Τωρα μετα απο πολλες ριψεις και προπονησει μπορο να φτασω τα 120 -140 μετρα.. Μπορει να κανεις καποιο λαθος κατα την ρηψη..
ρε μητση μα φτιερονεις την μηχανη εσου :clap: θελω video
τη τεχνικη;

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by chrisostomos »

Πας jumbo πέρνεις με €20-30 ένα τηλεκατευθυνόμενο βαρκακι. Μετά πιάνεις ένα καλάμι 3-3.50μ. με ενα μηχανισμό 4000-7000 που του βάζεις 0.35-0.40mm μισινα. Στην άκρη δενεις ένα μικρό παραγαδι 5-7μ...... Και καλά ψαρεματα.. :-)

Βάζεις το καλάμι σε μια σταθερή βάση αφεινεις λασκα τον μηχανισμό πιάνεις το κοντρόλ και πας το βαρκακι μέσα μέχρι να αδειάσει η μπομπινα του μηχανισμού στο καλάμι... Πίνεις καμία πόκα τρως κανένα σάντουιτς να περάσει καμία ώρα... Και μετά μαζεύεις..
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by Greg »

εχουν εμβελεια τουντα βαρκακια χρυσοστοστομε? ή εννα τα χασουμε και τουτα μες τη θαλασσα?
Esox Lucius

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: έχει κανένα τρόπο να πιάνω ψάρια ποιο μακριά

Post by no-nick »

pavlosneofitou wrote:
goldsargus wrote:
pavlosneofitou wrote:

Δηλαδή εν καλύτερα να επενδύσω σε έτσι μηχανές παρά σε ένα καλύτερο καλάμη;

καλητερα να επενδησης σε προπονηση και μετα σε εξοπλισμο. τα 130-140 μετρα ειναι ευκολο με λιγη προπονηση.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”