Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by giannis33 »

Για κάποια πράματα δεν μπορούμε να κάμουμε τίποτε..

Για κάποια άλλα όμως μπορούμε..
Εν για εκείνα που πρέπει να προσπαθήσουμε φίλε μου γιατί αν τα αφήσουμε τότε θα είναι πολύ αργά..
Ήδη είναι αργά αλλά να προσπαθήσουμε να σώσουμε ότι έμεινε τουλάχιστον...

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Yiannis »

υπουργο να με καμεις

Δέν γίνεται απευθίας υπουργός!!! Απο καπου πρέπει να ξεκινήσεις!!! Σοβαρά τωρα. Δέν μπορείς να κατηγορείς έναν εθελοντή οτι δέν κάνει καλά την δουλειά όταν εσύ είσε απλώς θεατής.Και εγώ ειμαι απλός θεατής και σέβομαι και εκτιμώ οτιδήποτε κανουν τα μέλη της επιτροπής του συνδέσμου γιατί είναι εθελοντές και λίγα να κάνουν αυτοι είναι εθελοντές και θυσιάζουν πολύτιμο χρόνο ενώ εμείς οι υπόλοιποι παραμένουμε ακόμη θεατές.

Τζινο που με φκαλει εξω που τα ρουχα μου είναι ότι προσπαθειται να
αντιστιχεισε τα κακα που καμνουν οι καλαμαες με τα εγγλειματα που γινουνται μες την θαλλασσα που αλλους


Εγώ προσωπικά δέν κατάλαβα να υπάρχει αυτή η προσπάθεια. Εκτός αυτού σημασία έχει να σταματήσει γενικά η παρανομία είτε είνε μικρή είτε μεγάλη. Νοοτροπίες του "εγώ κάνω πολύ μικρότερη ζημιά αρα να σταματήσεις πρώτα εσύ που κάνεις πολύ μεγαλύτερη " είναι νοοτροπίες κυπριακές που μας πάνε πάντα πίσω.Αν σταματήσουμε εμείς οι ερασυτέχνες να παρανομουμε τότε μπορουμε να απαιτήσουμε να σταματήσουν οι επαγγελματίες να παρανομούν, πολύ πιο αποτελεσματικά.

Πειτε μου ξανα ποιος θα παει να φκαλει αδεια αμαν ξερει ότι εν θα φερει τιποται σπιτι του μετα που ένα ψαρεμα

Μα ΔΕΝ είναι αυτοσκοπός του ερασιτέχνη να φέρνει ψάρια στο σπίτι, ούτε πρέπει να είναι.

Χαιρομε που εκαταλαβες τη συμμασια της αστυνομευσης

Εγώ πάντα το υποστήριζα αυτό και όχι μόνο για το περιβάλλον αλλά για όλους τους τομείς της ζωής.Χωρίς συνεχή έλεγχο κανένας νόμος δέν μπορεί να τηρηθεί.
Φίλε Κώστα αυτό που θέλεις εσύ , το θέλω και εγώ και θέλω να πιστευω και πολλοί άλλοι. Για να γίνει κάτι πρέπει εμείς οι θεατές να αρχίσουμε να υποστηρίζουμε τις προσπάθειες των μελών του συνδέσμου πιό ενεργά.

Προτείνω να προσπαθήσουμε να συναντηθούμε κάπου μια μέρα που θα είναι αργία π.χ. κυριακή και οσοι θέλουν να φέρουν και τις οικογένιες τους για να φαινόμαστε ακόμη περισσότεροι και να κάνουμε διαμαρτυρία και ενιμέρωση τών δημοσιογράφων.Ομως για να πετύχει πρέπει να πάμε όλοι.Μπορούμε π.χ. να μαζευτούμε στο ζύγι και να κλείσουμε και συμβολικά το λιμάνι για 5-10 λεπτά. Θα είναι και μια ωραία εκδρομή για την οικογένεια και ευκαιρία για γνωριμίες.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by MARIOSE »

Ρε λεβέντες χαίρομαι που κάποιοι ακόμα προσπαθούν για το καλό του τόπου!

Ξαναφέρνω σας όμως το παράδειγμα του κυνηγίου. Τα γέριμα τζιαί τα σκοτεινά είμαστε 70000 κυνηγοί!!! Άδεια πληρώνουμε ΚΑΘΕ χρόνο!!
ΤΙΠΟΤΕ εν γίνεται τζιαί ΤΙΠΟΤΕ εν θα γίνει...Αστυνόμευση...Τζιαί ταμείο θήρας έχουμε, τζιαί τμήμα δασών, τζιαί θηροφύλακες κυνηγούς, τζιαί κυνηγετικούς συλλόγους, τζιαί ειδικόν ουλαμό της αστυνομίας (προσωπικά έκαμα τζιαί καταγγελία στον ουλαμό τζιαί ακόμα εννά πασιν...) αλλά ΤΙΠΟΤΕ ΕΝ ΓΙΝΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!! Κάθε φορά που πάω κυνήγι γίνετε το βλατζίν μου μαύρο διότι θωρώ δεκάδες παρανομίες...Πάω ψάρεμα στο λιοπέτρι τζιαί πονώ τη κκελλέ μου που τα μηχανούθκια της τζιήκλας...Πιάνουν μέσα μέσα κανένα παράνομο τζιαί ή εννά χαθούν τα στοιχεία τζιαί οι καταθέσεις που την αστυνομία (έτυχεν μου...) ή ο δικαστής εννά του βάλει 500 ευρώ πρόστιμο (φκάλλουν τα μέσα σε 1 εβδομάδα...).

Εγώ αποφάσισα να μεν ξανασχοληθώ διότι ήταν να πελλάνω. Τζιαί ψάρκα ξαπολώ (μιτσιά τζιαί μεγάλα) τζιαί πουλιά μπορεί να μεν παίξω τζιαί είμαι παραπάνω που το κανονικό ΝΟΜΙΜΟΣ. Η μόνη παρανομία που κάμνω είναι που φέρνω κανένα κιλό κουρκούνες κάθε κανένα μήνα που τα κατεχόμενα...Οι άλλοι ασ κάμουν ότι θέλουν. Ας τα δυαλύσουν μιαν ώρα γλιορότερα να υσηχάσουμεν ούλλοι..Να γυρίζουμεν μες τα καφέ τζιαί τους καφενέες τζιαί να θωρούμεν ψάρεμα τζιαί κυνήγι στο ιντερνετ. Τα παιθκιά μας να κάμνουν το ίδιο τζιαί να τους λαλούμεν πως κάποτε, πριν πολλά πολλλά χρόνια επιάναμε ψάρκα τζιαί πουλιά..Τωρά εννά πιάνουμεν το πουλλίν μας...

Άρα, θα μου πείτε τωρά, τί να κάμουμε?? Να κάτσουμε με τα σιέρκα δυμένα?? Εν ξέρω ρε λεβέντες...Εγώ ότι μπορώ κάμνω...Εξεκίνησα που τον εαυτό μου τζιαί την παρέα μου τζιαί μια χαρά είμαστεν. Ας δει ο καθένας τον εαυτό του τζιαί ας κάτσουμε να καρτερούμε κανένα ηγέτη να μας οδηγήσει...Τζίνους που λυπούμαι παραπάνω εν τους νεαρούς που ξέρω τζιαί βλέπω στο φορουμ αλλά τζιαί τα μωρά μου...
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by rockfishing »

Yiannis wrote:

Τζινο που με φκαλει εξω που τα ρουχα μου είναι ότι προσπαθειται να
αντιστιχεισε τα κακα που καμνουν οι καλαμαες με τα εγγλειματα που γινουνται μες την θαλλασσα που αλλους


Εγώ προσωπικά δέν κατάλαβα να υπάρχει αυτή η προσπάθεια.
Δεν διαβαζεις καλα. περιμενε λιγο και θα το ακουσεις απο "δημοσια" χειλη

Yiannis wrote:

Μα ΔΕΝ είναι αυτοσκοπός του ερασιτέχνη να φέρνει ψάρια στο σπίτι, ούτε πρέπει να είναι.
φιλουη στην ελευθερη αμμοχοστο μετριμενες αδειες ειναι επαγγελματικες (για δυχτια) οι αλλες ουλες εν ερασιτεχνικες. Αρα λαλεις οτι θελεις και οτι ξερεις.

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by rockfishing »

MARIOSE wrote:Ρε λεβέντες χαίρομαι που κάποιοι ακόμα προσπαθούν για το καλό του τόπου!

Ξαναφέρνω σας όμως το παράδειγμα του κυνηγίου. Τα γέριμα τζιαί τα σκοτεινά είμαστε 70000 κυνηγοί!!! Άδεια πληρώνουμε ΚΑΘΕ χρόνο!!
ΤΙΠΟΤΕ εν γίνεται τζιαί ΤΙΠΟΤΕ εν θα γίνει...Αστυνόμευση...Τζιαί ταμείο θήρας έχουμε, τζιαί τμήμα δασών, τζιαί θηροφύλακες κυνηγούς, τζιαί κυνηγετικούς συλλόγους, τζιαί ειδικόν ουλαμό της αστυνομίας (προσωπικά έκαμα τζιαί καταγγελία στον ουλαμό τζιαί ακόμα εννά πασιν...) αλλά ΤΙΠΟΤΕ ΕΝ ΓΙΝΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!! Κάθε φορά που πάω κυνήγι γίνετε το βλατζίν μου μαύρο διότι θωρώ δεκάδες παρανομίες...Πάω ψάρεμα στο λιοπέτρι τζιαί πονώ τη κκελλέ μου που τα μηχανούθκια της τζιήκλας...Πιάνουν μέσα μέσα κανένα παράνομο τζιαί ή εννά χαθούν τα στοιχεία τζιαί οι καταθέσεις που την αστυνομία (έτυχεν μου...) ή ο δικαστής εννά του βάλει 500 ευρώ πρόστιμο (φκάλλουν τα μέσα σε 1 εβδομάδα...).

Εγώ αποφάσισα να μεν ξανασχοληθώ διότι ήταν να πελλάνω. Τζιαί ψάρκα ξαπολώ (μιτσιά τζιαί μεγάλα) τζιαί πουλιά μπορεί να μεν παίξω τζιαί είμαι παραπάνω που το κανονικό ΝΟΜΙΜΟΣ. Η μόνη παρανομία που κάμνω είναι που φέρνω κανένα κιλό κουρκούνες κάθε κανένα μήνα που τα κατεχόμενα...Οι άλλοι ασ κάμουν ότι θέλουν. Ας τα δυαλύσουν μιαν ώρα γλιορότερα να υσηχάσουμεν ούλλοι..Να γυρίζουμεν μες τα καφέ τζιαί τους καφενέες τζιαί να θωρούμεν ψάρεμα τζιαί κυνήγι στο ιντερνετ. Τα παιθκιά μας να κάμνουν το ίδιο τζιαί να τους λαλούμεν πως κάποτε, πριν πολλά πολλλά χρόνια επιάναμε ψάρκα τζιαί πουλιά..Τωρά εννά πιάνουμεν το πουλλίν μας...

Άρα, θα μου πείτε τωρά, τί να κάμουμε?? Να κάτσουμε με τα σιέρκα δυμένα?? Εν ξέρω ρε λεβέντες...Εγώ ότι μπορώ κάμνω...Εξεκίνησα που τον εαυτό μου τζιαί την παρέα μου τζιαί μια χαρά είμαστεν. Ας δει ο καθένας τον εαυτό του τζιαί ας κάτσουμε να καρτερούμε κανένα ηγέτη να μας οδηγήσει...Τζίνους που λυπούμαι παραπάνω εν τους νεαρούς που ξέρω τζιαί βλέπω στο φορουμ αλλά τζιαί τα μωρά μου...
οπως τα λες ειναι φιλε :clap:
Δυστιχος και εγω ειπα να μεν ξανασχοληθώ αλλα ασχολουμε και εν να πελλάνω δυο φορες με τουτα που βλεπω και ακουω

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by giannis33 »

Ένα video που δείχνει πως δουλεύει το γρι γρι...

http://www.youtube.com/watch?v=RpqNlqlk ... e=youtu.be

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Yiannis »

Δεν διαβαζεις καλα. περιμενε λιγο και θα το ακουσεις απο "δημοσια" χειλη

Φίλε Rockfishing, εγώ εννοώ τα άτομα μέσα στο φορουμ.

φιλουη στην ελευθερη αμμοχοστο μετριμενες αδειες ειναι επαγγελματικες (για δυχτια) οι αλλες ουλες εν ερασιτεχνικες. Αρα λαλεις οτι θελεις και οτι ξερεις.
rockfishing


Πρώτον δεν κατάλαβες τί εννοώ και δευτερον είμαι και εγώ απο την επαρχία Αμμοχώστου και ξέρω παρα πολύ καλά τι γίνεται, ίσως καλύτερα και απο εσένα.

Τελικά όλοι γνωρίζουμε τι γίνεται και όλοι θέλουμε το ίδιο, την προστασία και ανάκαμψη της θαλάσσιας ζωής.Για το πώς θα το πετύχουμε δεν βλέπω προτάσεις ο΄θτε πρωτοβουλίες. Ανάφερα κάτι προηγουμένως που για να πετύχει χρειάζεται την παρουσία μερικών τουλάχιστον εκατοντάδων ατόμων και ως τώρα κανείς δεν σχολίασε.Ως που μένουμε μόνο στα λόγια τίποτα δεν πρόκειται να γίνει.
Δυστιχώς είμαστε ένας λαός που προχωρά πάντα σκυφτός και ανέχεται τα πάντα. Εδώ οι πολιτικοι και οι μεγαλοεπιχειρηματιες μας κατακρεούργησαν βολευιοντας την τσεπη τους και εμείς αντιδράσαμε μόνο με κάποιες σποραδικές φωνές, τί περιμένουμε άλλο για δυναμική αντίδραση, όταν θα υπάρχει μόνο καμένη γή?
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by giannis33 »

Εγώ θέλω να συμμετάσχω σε τυχόν εκδηλώσεις και ότι άλλο διοργανωθεί αλλά είμαι στο εξωτερικό για σπουδές...
Τέλη Σεπτεμβρίου με το καλό θα είμαι στην Κύπρο και θα είμαι διαθέσιμος... :)

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by michalispsarema »

Καλισπερα,

Διαβαζα τα Ποστ και αποτι καταλβα δεν θα βγουμε πουθενα, εγω λειπω ενα μηνα απο την Κυπρο αλλα οπως με ενημερωνουν δεν εχει αλλαξει τιποτα το μονο τα ψαρια λιγοδστεψαν... :evil: Με ενημερωσε ενας φιλος οτι ειχα βρει μια περιοχη με πολυ γονο της κουρκουνας και εκει ψαρευα συχνα.. Τωρα σε αυτον τον τοπο υπαρχουν μικροι μεγαλοι κανουνε καταστροφη οτι κατση πας την μεγαλη πραγκαρολλα μεσα στο τηγανι...

Το μονο που λυπηθηκα ειναι οτι μερικα ατομα πανε ψαρεμα και σκοτονουν τα μικρα κεφαλοπουλα μελανουες σορκουθκια και εχουν τα α****** να τα βαλουν μεσα στο φαςεβοοκ και να λενε τα πηγαμε πολλοι καλα... :twisted: :twisted: :twisted:

Να σας δωσω μια ιδεα πως λιτουργη το συστημα στην Eσθονια...

Δικαουσε παντου να ψαρευεις με ανντεννα..
Αλλα αν θελεις να ψαρεψεις με μηχανη πχ σπιννινγκ,ψαστινγ φεεδερ kαι απο βαρκα οτι ψαρεμα κανεις κτλ. πρεπει να βγαλεις αδεια ..
Η αδεια ειναι 3 ευρω των μηνα και 16-20 εωρω τον χρονο.. Αν εισαι κατω των 16 δεν χρειαζεσαι αδεια αλλα αν σε πιασουνε να κανεις παρανομια θα να πληρωσεις προστιμο η αν εχεις μικρα ψαρια σου κανουν παρατηρηση... και η ηλιωκωμενη δεν χρειαζονται αδεια αλλα οτηδιποτε παρανομια και τους πιασουν υπαρχουν μεγαλα προστιματα...

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by pavlosneofitou »

Σήμερα έφυα που την θάλασσα πριν σκοτώσω κανένα. Τόσα πολλά συμβαίνουν αλλά κανένας δεν ενδιαφέρεται :x

Τελικά τούτο που κατάλαβα και άδεια να εκδώσουμε πάλει αστυνόμευση εν θα γίνεται. Πάντως εν απορίας άξιο αν ήθελε η κυβέρνηση να πιάσει τους παράνομους θα γέμιζε τα ταμεία
Τελικά ο σύνδεσμος θα συνεδριάσει; Τι πρέπει να κάμουμε για να γίνει η αστυνόμευση;

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Yiannis »

Υπάρχει κανείς εκεί εξω? Η παρανομία έχει νικήσει οριστικά.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by inglese.fishing »

Yiannis wrote:Υπάρχει κανείς εκεί εξω? Η παρανομία έχει νικήσει οριστικά.
δυστυχώς

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Κώστας »

Yiannis wrote:Υπάρχει κανείς εκεί εξω?
UFO
Yiannis wrote:Η παρανομία έχει νικήσει οριστικά.
η ελλιψη σοβαρης αστυνομευσης τουτα εχει, πρεπει να μπει μια ταξη
πρεπει να βρεθει τοπος να μεν μπορουν να ψαρευκουν αλλοι παρα μονο με καλαμη. Πρεπει να λιανουν τα διχτυα και να απομακρινοθυν που την ακτη

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Yiannis »

Ναι, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δούμε UFO αντί έστω και έναν Κύπριο να προσπαθεί για ένα καλύτερο μέλλον.

Τί πρέπει να γίνει το είπαμε και το ακούσαμε χίλιες φορές φίλε Κώστα. Τί κάνουμε για να το πετύχουμε είναι το μεγάλο ζήτημα....
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”