Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by admin »

Προχθές άνοιξε μια συζήτηση γύρω απο το θέμα άδεια με καλάμια απο την ακτή με κάποιο σημαντικό πρόσωπο το οποίο προσπαθεί για το καλό των θαλασσών.
Συζητόντας το θέμα τόνισα την προσωπική μου άποψη η οποία είναι.

-Πρέπει να υπάρχει μια τυπική άδεια για ψάρεμα απο την ακτή η οποία να αναγκάζει τους ψαράδες να ενημερώνονται για τα δικαιώματα τους και τις υποχρεώσεις του πρός την θάλασσα
-Για να μπορεί και ο καλαμάς εφόσον πληρώνει το κάτι της του να έχει απαιτήσεις
-Για να μπορούν με τα χρήματα που θα παίρνουν να διενεργούν περισσότερη ενημέρωση και αστυνόμευση
-Για άτομα κάτων των 18 και άνω των 65 η άδεια να είναι δωρεάν
-Το ποσό να μην ξεπερνάει τα 5 ευρώ ή να βγαίνει μια άδεια εφόρου ζωής μια φορά κοντά στα 15-20 ευρώ και να ανανεώνεται δωρεάν κάθε χρόνο
-Επιπρόσθετα να μπούν ελάχιστα μεγέθη για ψάρια τα οποία δέν αναφέρονται στην νομοθεσία όπως κουρκούνα-σκάρος-μαλάκια-κ.τ.λ
-Να υπάρχει περιορισμός ως πρός τα πόσα ψάρια δικαιούτε κάθε ψαράς όπως στις άλλες κατηγορίες π.χ 5 κιλά την ημέρα
-Να υπάρχουν νόμοι για την καθαριότητα στον χώρο που ψαρεύουμε (σκουπίδια)
-Να απαγορευτεί η πώληση δικτύων σε άτομα τα οποία δέν είναι επαγγελματίες απο τα καταστήματα


Με αυτά τα μέτρα πιστεύω ότι

1) Θα προστατευθεί το μικρό το ψάρι

2) Θα περιοριστεί η καταστροφή απο ευκαιριακούς ψαράδες που πιάνουν ένα καλάμι μια φορά το χρόνο

3)Θα προστατευθεί το περιβάλλον

4) Οι νέες γενιές θα αποκτήσουν παιδεία και ενημέρωση

5)Θα φανβεί ο πραγματικός αριθμός εερασιτεχνών ψαράδων με καλάμι ακι αυτόματα θα είμαστε επίσημα η ποιό μεγάλη ομάδα ψαράδων στην θάλασσα με όλα τα ωφέλη πολιτικά και άλλα που συνεπάγονται με αυτό


Θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σας.

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Yiannis »

Πολύ καλή ιδέα!
Εγώ θα πρόσθετα να απαγορευτεί το ψάρεμα με πραγκαρόλλα κλέφτη κάτω απο το αγκίστρι με δόλωμα.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by AggelosLRK »

Συζητωντας το θεμα αρκετες μερες με φιλους και γνωστους η εννοια τους ηταν παντα το οχι ποσα θα δωσουν για την αδεια αλλα αν τα λεφτα που θα δωσουν θα πιασουν τοπο και αν θα υπαρχει αστυνομευση.
Το μονο σημαντικο που μου ερχεται αυτην την στιγμη στο μυαλο ειναι να γινει εφικτο η αδεια να μπορει να τυπωνεται και απο τα καταστηματα αλιειας και απο τον συνδεσμο ουτος ωστε ανα πασα στιγμη να μπορει καποιος να την βγαλει και να ειναι και πιο προσιτη στον κοσμο.Επισης να υποχρεωθουν τα καταστηματα αλιειας να το βαλουν σαν ανακοινωση στο καταστημα τους για να ενημερωθει αμεσα ο κοσμος και φυσικα διπλα απο την ανακοινωση να αναρτηθει και το μεγεθος/ποσοτητα των αλιευματων που τυχον θα δικαιουτε ο καθενας.
Πρεπει να επισημανθει πως το ποσο πρεπει να ειναι συμβολικο διοτι μετα θα παιζουμε το κυνηγι των μαγισσων.

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by angiec »

Άριστε ...όλα πολύ καλά ...
Αλλά ποιος μας εγγυάται ότι τα λεφτα θα πηγαίνουν στην αστυνόμευση ......Θα υπάρχει ??και θα ελέγχονται τουλάχιστο σχεδόν όλοι ??????....Αν γινη αυτό θα ειναι ενα μεγάλο βήμα .....
Επίσης ....την παραπάνω .....ζημιά την κάνουν οι κατω των 18 και οι ηλικιωμένοι.......(ΟΧΙ ΟΛΟΙ )..........Εγώ νομίζω όλοι μπορουν να πληρώσουν τα 5 ευρώ .......έτσι θα νιώθουν πιο .....υπευθυνοι

Πάντως σαν ιδέα ειναι πολύ καλή και ευχομαι να γινη κάτι .......εστω και τώρα !!!!!!!!!!!!!

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by MARIOSE »

Καλή η ιδέα και εύχομαι να εφαρμοστεί. Πληροφοριακά θα πω τα πιο κάτω:

Είμαι και κυνηγός και βγάζω άδεια κυνηγίου (ετήσια). Τα λεφτά που παίρνει το Ταμείο Θήρας είναι πάρα πολλά. Κανονισμοί υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια τους οποίους όλοι εμάθαμε πόξω τζιαί ανακατωτά... Επίσης τυγχάνει να είμαι στενός συγγενείς με άτομο που εργάζεται στο ταμείο θήρας. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ είναι να υπάρχει αστυνόμευση αλλά και ΤΙΜΩΡΙΑ!!!! Η τελευταία λέξη δεν υπάρχει (τουλάχιστον όπως θα έπρεπε...)...
Ο καθένας ότι θέλει κάμνει τζιαι μέσα μέσα γράφουν τζιαι κανένα έτσι για να φκαίνει το μεροκάματο..Αν τζίνος ο ένας εν ανήκει σε κανένα κόμμα τζιαι εν έχει μέσο πληρώνει...διαφορετικά ούτε γάτα ούτε ζημιά...
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

ANTONISE
Posts: 81
Joined: Sat Jun 29, 2013 2:19 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by ANTONISE »

angiec wrote:Άριστε ...όλα πολύ καλά ...
Αλλά ποιος μας εγγυάται ότι τα λεφτα θα πηγαίνουν στην αστυνόμευση ......Θα υπάρχει ??και θα ελέγχονται τουλάχιστο σχεδόν όλοι ??????....Αν γινη αυτό θα ειναι ενα μεγάλο βήμα .....
Επίσης ....την παραπάνω .....ζημιά την κάνουν οι κατω των 18 και οι ηλικιωμένοι.......(ΟΧΙ ΟΛΟΙ )..........Εγώ νομίζω όλοι μπορουν να πληρώσουν τα 5 ευρώ .......έτσι θα νιώθουν πιο .....υπευθυνοι

Πάντως σαν ιδέα ειναι πολύ καλή και ευχομαι να γινη κάτι .......εστω και τώρα !!!!!!!!!!!!!
Angie με καλυψες πληρως :clap:

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by steliosgewrgiou »

παιδια να πω και εγω την γνώμη μου!!πιστεύω ότι όλοι ανεξαρτήτως πρέπει να βγάζουμε άδεια!γιατι εγω που είμαι 16 να μην πληρωνω και καπιος 20 χρονων να πληρωνει???δεν ψαρευουμε και οι δυο??επίσης θεωρώ πως για μια οικογένεια,π.χ που ψαρεύουν 3 ή 4 άτομα θα είναι καλύτερα να υπάρχει έκπτωση....ακόμα κάτι: ο έλεχγος πρεπει να γίνεται! :!: :!: ακόμα: όταν κάπιος πιαστει χωρίς άδεια,θεωρώ ότι θα πρέπει να τιμωρείται πολύαυστηρα!!με τουλαχιστον 100 ευρώ πρόστιμο...έτσι θα βγάλουν όλοι...ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟ.....ΙΣΩΣ ΚΑΘΕ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 10 ΕΥΡΩ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟ...Π.Χ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ! :cry: :cry: :cry: ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ!ΑΝΤΖΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Giorkos »

όλες οι ιδέες καλές....

δεν καταλάβω όμως αν το κονδύλι που θα πιάσουν (μία φορά) θα είναι αρκετό για τους ελέγχους -αστυνόμευση!!!! ?????

έπρεπει να επιδιώκουν να κάμνουν ελέγχους, και να βάλλουν προστίματα (όι για του ψύλλου πήδημα) .
Έτσι οι παράνομοι θα κόψουν (μπορεί να γλιτώσει τζαι κάνα ψάρι) , τζαι θα πιάει τζαι το κράτος ρηάλια που χρειάζετε (να φυλάξουν ρηάλια που τα προστίματα για τα έξοδα της αστυνόμευσης...άρα, να κάμουν αστυνόμευση , για να συνάξουν ρηάλια, να καλύψουν τα έξοδα της αστυνόμευσης.... :clap: )
όπως την κουβέντα με την κότα τζαι το αυκό....κάπως.....

επομένως, ας πληρώσουν την νύφη οι παράνομοι τζαι τζίνοι που δεν σέβουνται τους κανόνες !!!!!

Γιώρκος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Costas
Posts: 121
Joined: Sat May 26, 2007 9:10 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Costas »

Το θέμα της άδειας δεν είναι τόσο απλό όσο ακούεται. Σίγουρα, έχει πολλά θετικά, αλλά όλα εξαρτώνται από τον τρόπο που ενδεχομένως να εφαρμοστεί τέτοιος μηχανισμός. Ορισμένες από τις προσωπικές μου σκέψεις για μια φιλική συζήτηση. Μόνο μέσω της συζήτησης μεταξύ μας που ξέρουμε τα πραγματικά προβλήματα μπορούμε να διαμορφώσουμε μια πρόταση που να είναι πράγματι αποτελεσματική –
Το ψάρεμα από την ακτή είναι για όλους, ανεξαρτήτως οικονομικής ευχέρειας και έτσι πρέπει να μείνει. Δεν είναι άθλημα, αλλά ασχολία.
Μιλούμε για πάρα πολύ κόσμο που ασχολείται με το ψάρεμα από την ακτή, ορισμένοι σε πιο τακτική βάση από τους άλλους.
Για εμένα υπάρχουν ορισμένα ερωτήματα:
(1) Πως και ποιος θα ελέγχει ότι ο κάθε ένας που ψαρεύει από την ακτή έχει εκδώσει την άδεια του (έχει κόσμο που ψαρεύει νύκτα, μέρα, σε απομονωμένες παραλίες με δύσκολη πρόσβαση κτλ.) – Πές εμείς δαμέ οι φίλοι και πιο ευαισθητοποιημένοι πάμε και φκάλουμε τες άδειες μας… εάν δεν υπάρχει έλεγχος ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ και παντού – οι υπόλοιποι δεν θα βγάλουν ποτέ τους! = άρα ούτε αριθμό μεγάλο αδειών θα έχουμε ούτε λεφτά εν να πιάσει το ΤΑΘΕ να μπορεί να πάει να κάμει την δουλειά του.
(2) Το τίμημα της άδειας που θα καταλήγει?? Με πιο τρόπο θα αξιοποιείται προς το συμφέρον της ερασιτεχνικής αλιείας από την ακτή και γενικότερα στην βελτίωση και διαφύλαξη του θαλάσσιου πλούτου? Οξά εν να πληρώνουμε τες πεζίνες πεντέξι κοπελιών του ΤΑΘΕ που τάχα εν να βγαίνουν περιπολία και μόνο ώρες εργασίες (υπόψη υπερωρίες έκοψαν τους τες – και τότε που τες είχαν – τίποτε έν εγινετουν)
(3) Τι γίνεται εάν κάποιος δεν βγάλει άδεια?? Κάποια συνέπεια θα πρέπει να έχει – στο κυνήγι ας πούμε, πάει δικαστήριο! Ατε πες την πρώτη φορά προειδοποίηση – μετά????
(4) Πού θα μπορεί να αποταθεί κάποιος για να εκδώσει την άδεια – σίγουρα στο διαδίκτυο και στο τμήμα αλιείας – (μια εισήγηση σε περίπτωση που προχωρήσει – θα μπορούσε όλα τα μαγαζιά που πωλούν είδη αλιείας να μπορούν να εκδώσουν στους πελάτες τους την άδεια από εκεί – π.χ. να υπάρχει ένα σύστημα και να είναι ενωμένοι πάνω και να εκδίδουν άδειες -)
(5) Όπως είπαμε εάν είναι χαμηλό το κόστος, όλα πάν καλά και όλοι εκδίδουν άδειες - π.χ. 5 ευρώ – πες έχει 100,000 άτομα που θα εκδώσουν άδεια – δηλαδή 500,000 ευρώ- εν να πάν ούλα για να ελέγχουν άδειες??? Δαμέ πιάνουν τόσα κοντύλια και εν ελέγχουν την παράνομη και λαθραία αλιεία !!!
(6) Δικαίωμα για απαιτήσεις έχει ο κάθε Καλαμάς και γενικότερα οποιοσδήποτε πολίτης της Κυπριακής Δημοκρατίας – πληρώνουμε φόρους, δεν χρειαζόμαστε να πληρώνουμε και επιπρόσθετες άδειες. Οι ψαροντουφεκάδες, η ερασιτεχνική αλιεία με σκάφος, γλυκά νερά, που πληρώνουν άδειες και έχουν απαιτήσεις – ικανοποίησαν οποιαδήποτε από τες ουσιαστικές τους απαιτήσεις?

(7) Νόμοι υπάρχουν για τη καθαριότητα και την απόριψη σκουπιδιών και άλλων αντικειμένων στην παραλία – οι ακτογραμμές ανήκουν και είναι κάτω από την δικαιοδοσία και διαχείριση του δήμου ή / και κοινότητας που βρίσκονται. Η νομοθεσία εν ξεκάθαρη – και δεν έχει καμία σχέση με το Τμήμα Αλιείας.
(8) Η πώληση δικτύων δεν έχει καμία σχέση με την ερασιτεχνική αλιεία από την ακτή.
(9) Περιορισμοί στον μέγεθος και αριθμών των αλιευμάτων από την ακτή – σε σχέση με το μέγεθος υπάρχουν ήδη, και ναι – σίγουρα χρειάζεται ενημέρωση/αναβάθμιση – στον αριθμό – π.χ. βάρος – δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να μπει ένα ΚΟΤΑ – αλλά να είμαστε ρεαλιστές – μακάρι να μπορούσε να ξεπεραστεί το όποιο ΚΟΤΑ και να υπήρχε και δεν θα συζητούσε κανένας σήμερα για τίποτε! – Αλλά ναι να συζητηθεί. ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ και τις αλήθειες – έχει άτομα που χρησιμοποιούν την ερασιτεχνική αλιεία από την ακτή και βγάζουν εισόδημα – αυτό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΛΑΘΡΑΙΑ ΑΛΙΕΙΑ – Να πάν να τους πιάσουν τώρα! Κουρκούνες, σκάρους κτλ, ψαρεύουν και πουλούν τες σε ψαραγορές αλλά κυρίως σε ψαροταβέρνες! Για τούτο και μόνο τον λόγο – ΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΟΤΑ ΕΧΤΕΣ – ΑΛΛΑ και να τους ελέγχουν. ΝΑ πάν σε ψαροταβέρνες και ψαραγορές όμως και να κάμνουν και εκεί ελέγχους και να εφαρμόσουν τες εισηγήσεις του Συνδέσμου και της Ομοσπονδίας πάνω σε τούτο το θέμα.

(10) Το μέγεθος των αγκιστριών και η χρήση πραγκαρόλας ναι εν μεγάλο πρόβλημα, αλλά δεν μπορείς να το απαγορεύσεις – να το ρυθμίσεις ναι – δλδ – μικρά μεγέθη αγκιστριών και πραγκαρόλες χρησιμοποιούνται σε διάφορες μεθόδους αλιείας από την ακτή – ορισμένες εκ των οποίων δεν δημιουργούν ζημιά – εκείνες όμως που δημιουργούν ζημιά – και κυρίως στον γόνο – ΝΑΙ πρέπει να απαγορευτούν – εμείς πρέπει να προτείνουμε τι και πώς.
(11) Πράγματι, κάτω των δεκαοκτώ και ηλικιωμένοι κάμνουν την πιο πολλή ζημία. Με το θέμα των ηλικιωμένων, εν δύσκολο να κάμεις κάτι, μόνο με αστυνόμευση και με την ελπίδα ότι οι ερχόμενη γενιά ηλικιωμένων εν να έχει διαφορετικά μυαλά! Με τους μικρούς μας φίλους, τόσο το περιοδικό όσο και με τα Σεμινάρια του Συνδέσμου θέλω να πιστεύω ότι το νερό εμπίκε στο αυλάκι – έχουμε όμως μεγάααααλλοοο δρόμο ακόμα μπροστά μας

(12) Πραγματικά, εάν τα λεφτά που εν να πιάσουν που τις άδειες μας, εν τούτα που τους λήφκουνται για να κάμνουν την δουλεία τους …. ΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!! ΑΣ ΠΑΝ ΝΑ ΛΑΠΟΡΤΑΡΟΥΝ ΤΟΥΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝ ΕΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΕΥΧΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ, ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝ ΤΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΠΟΣΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΠΟΙΝΗ ΦΥΛΑΚΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝ ΝΑ ΓΕΜΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ.

ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΜΟΥ = ΝΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΔΕΙΑ – ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΈΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ - ΚΑΙ - Η ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ, ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΑΘΕ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑΛΗΛΑ ΤΑ ΕΣΟΔΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΟΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΥΤΑ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.
Ο ΚΑΘΕ ΚΑΡΑΚΙΟΖΗΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΠΟΥ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΥΡΟΠΙΤΕΣ –(οκ υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά πόσες???)
ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΞΟΥΣΙΕΣ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗΣ – ΕΠΟΠΤΕΙΑΣ – ΕΚΔΩΣΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ – ΕΞΩΔΙΚΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

ΑΦΟΥ ΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑ ΣΙΟΡ! ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΙΣΟΝ

Τούτη εν η προσωπική μου άποψη – ακούω εισηγήσεις / σχόλια
Αγαπητέ Στέλιο επικοινώνησε μαζί με εμένα ή τον Χάρη η την Άντζι στα 99463969 /99342442 / 99061314 για εγγραφή στον Σύνδεσμο.

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Επειδη εισηγηστε τα χρηματα απο τις καταγγελιες,να πηγαινουν για τους ελεγχους ,αστυνομευση κτλ, σας αναφερω οτι
τα χρηματα που εισπρατουν απο καταγγελιες κτλ ,δεν πανε στο εκαστοτε τμημα που κανει τις καταγγελιες αλλα στο ταμειο του κρατους.ΠΧ τα χρηματα που εισπραττει το ΤΑΘΕ ,η αστυνομια και ολα τα αλλα τμηματα,πανε στο ταμειο του κρατους δηλαδη δεν τα κανουν χρηση τα τμηματα αυτα για κανενα σκοπο, αρα θα ΧΑΘΟΥΝ.
Οσο για την αδεια ψαρεματος με καλαμι και οτι πρεπει να πληρωνουμε θα πω τα εξης:
Aς αρχισουν τους ελεγχους και τις καταγγελιες σε ολους απο τωρα.Υπαρχουν νομοθεσιες για ολα.
Ας μας δειξουν εμπρακτως οτι θα κινηθουν προς τη σωστη κατευθυνση ωστε τα αλιευματα να ανακαμψουν ,και υπαρχουν παρα πολλοι τροποι(τους εχουμε δωσει σαν συνδεσμος παρα πολλες εισηγησεις με τις οποιες συμφωνουν,ΑΛΛΑ :?:
Αν τους δωσουμε μια φορα το δικαιωμα ,θα ερθει και δευτερη και τριτη (ετσι γινεται παντα)
Αν ειναι για χαρη συζητησης ,το θεμα αδειας,γιατι να μη γινει μεσω των συνδεσμων δηλαδη σε οσους ειναι εγγεγραμενοι σε οργανωμενα συνολα ,ΛΕΩ ΤΩΡΑ
Αυτες ειναι προσωπικες μου εισηγησεις και δεν εκφραζουν τον συνδεσμο γιατι απλα δεν ετεθη τετοιο θεμα για να παρουμε θεση
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by M.S.BUFFALO »

σε αυτο με την εξουσια αστυνομευσης συμφωνω και εγω. οπος και στο κυνηγι υπαρχουν μελοι ομοσπονδιων που ειναι ειδικοι θηροφυλακες και μπωρουν να καμνουν περιπολια και ελεγχο παραλληλα με το κυνηγι τους... και στην τελικη καμνουν παραπανο δουλια ποθ τους κανονικους θηροφυλακες.

Φανταστειται τοσες φορες που βλεπουμε παρανομους και τηλεφωνουμε στο ταθε και πεζει πελλο και το μονο που μπορουμε να καμνουμε ειναι να ξετιμαζοθμε οσπου να μας περασουν τα νευρα... τορα εννα μπορουμε να τουσ γραφουμε εμεις η με ενα τηλ στον παρεα που εννα ξερουμε εννα γινετε η δουλια μας... εννα καθαρισουμε τη θαλασσα μονοι μας

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Η εκδοση "Αδειας" για την Παρακτια Αλιεια ειναι κατι ισο και παραλληλο με την αδεια που βγαζουμε οσοι παμε στα Φραγματα και οσοι εχουμε βαρκες.
Στην δικη μου αντιληψη ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κυριως για ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟΥΣ σκοπους.
Με τον τροπο αυτο θα ξερουμε επιτελους ΠΟΣΟΙ ειμαστε, και η τηρηση του αρχειου αυτου θα μπορει να χρησιμοποιηθει σαν εργαλειο απο την Ομοσπονδια.
Φανταστειτε να εκδοθουν 10.000 αδειες. Με το χαρτι αυτο και μονο, ο Προεδρος της Ομοσπονδιας μπορει να μιλα με δυνατη φωνη. Δεν εχει σημμασια αν θα ειναι ολοι μελη των συνδεσμων. Εξαλλου και οι 60.000 Κυνηγοι ΔΕΝ ειναι ολοι μελη των Κυνηγετικων Συλλογων.
Τωρα. Για το θεμα της "επιτηρησης" ειναι μεγαλη συζητηση. Υποψιν σας οτι για να κανει καποιος "Αστυνομευση" με ουσια και αποτελεσμα θελει ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και κυριως ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ για να μπορει να παρουσιαζεται στο Δικαστηριο και η μαρτυρια του να ειναι τετοια που να οδηγει σε καταδικη του καταγγελλομενου. Δεν μπορει ο Χαρης και η Αγγελα, οσο καλη διαθεση και ναχουν, να καταγγελλουν κοσμο. Οχι μονο απο Νομικη αποψη αλλα και απο την σκοπια του πολιτη ο οποιος δεν δεχεται να του κανει ελεγχο ατομο που δεν ειναι η δουλεια του ο ελεγχος.
Μια λυση που σκεφτομαι ειναι η εκχωρηση εξουσιας στες τοπικες αρχες οι οποιες να εχουν την ευθυνη της ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ των ακτογραμμων, και του ελεγχου των δραστηριοτητων σ'αυτες. (Με πολλη σκεπτικισμο διοτι ζουμε σ'ενα ΔΙΑΒΡΩΜΕΝΟ συστημα εξουσιας σε ΟΛΑ της τα επιπεδα).

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by admin »

Δυστηχώς αν παρατηρήσει κάποιος προσεκτικά την νομοθεσία θα παρατηρήσει ότι ο καλαμάς ξεφεύγει απο τον νόμο γιατί απλά δέν τον πιάνει ο νόμος ως ψαρά. όταν έκανα προσωπική συνέντευξη του διευθυντή του Τ.Α.Θ.Ε και τον ρώτησα πόσοι είναι οι ερασιτέχνες ψαράδες ούτε και που ανέφερε τους καλαμάδες αλλά ΜΟΝΟ όσους βγάζουν άδεια. Το ψάρεμα είναι δικαίωμα του κάθε ενός αλλά όχι η καταστροφή,. Με την άδεια πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτόματα γινόομαστε ο φόβος και ο τρόμος των θαλασσών γιατί θα είμαστε στον χαμό του κόσμου καμιά 10 000 χιλιάδες αδειούχοι ψαράδες. Η πιο μεγάλη και ΕΠΙΣΙΜΗ ομάδα ψαράδων, ποιός βουλευτής, ποιό κόμμα θα ψηφίσει ενάντια του καλάμά. Εδώ οι επαγγελματίες που είναι τυπικά 500 και αληθινά 150 ταράσσουν τους αμμά θέλουν κάτι.
Στο κυνήγι ένα μέρος των εσόδων θα πηγαίνει πρός τους συλλόγους απο το τέλος του χρόνου και ένα μέρος στην Ομοσπονδία η οποία ωφείλει να πράττει έργα για το κυνήγι και τους βιοτόπους το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και εμεις αν γράψουμε εγκαίρος την ομοσπονδία.Τώρα για το θέμα ποιός μας διασφαλίζει ότι θα υπάρχει αστυνόμευση και που θα πηγαίνουν τα χρήματα δέν νομίζω να υπάρχει κάποιος να μας το διασφαλίζει αυτό αλλα΄όταν είμαστε οργανωμένοι μπορούμε απο τον εκάστοτε διευθυντή, υπουργό ή πρόεδρο να το απαιτάμε και να το κερδίζουμε. Τα κονδύλια που πιάνουν δυστηχώς δέν είναι για την αστυνόμευση και αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα που ίσως ληθεί με την άδεια του καλαμά. Αν βγαίνει μια φορά μόνο κάθε χρόνο θα έχουμε νέες άδειες απο νέα΄άτομα ενώ δέν σημαίνει ότι ο κάτω των 18 ή ο άνω των 65 δέν τον πιάνει ο νόμος θα έχουν άδεια αλλά χωρις να πληρώνουν ή αν θα πληρώνουν ένα τυπικό ποσό.
Οι ψαροντουφεκάδες αν και είναι πολύ μικρή μερίδα εντούτοις ικανοποιούν αρκετές απαιτήσεις τους λόγω του ότι τους δίδουν χρήματα το ίδιο και στα φράγματα είμαι μέλος και στα δύο και ξέρω ακριβώς τι γίνετε μπορεί να μην ικανοποιούντια οι απαιτήσεις τους στο 100% αλλά στο 70% όταν είναι σωστές ικανοποιούνται. Μπορεί να αγοραστούν και υπηρεσίες για την αστυνόμευση αλλά σαν λαός που είμαστε άμμα δούμε ότι υπάρχει έλεγχος τότε όλοι μπαίνουμε μές την πετσιά μας αμμά δούμε ότι δέν υπάρχει διούν μας το σχοινί -φκάλουμε το παλλούτσι. Εδουλέυκαν οι κάμερες στους δρόμους όλοι πίσω απο την γραμμή -εφκήκαν οι κάμερες περνούν 3 με κότσινο .

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by MARIOSE »

Άρα το συμπέρασμα είναι πως οι σωστοί ψαράδες δεν φέρουν αντίσταση αλλά τουναντίον θέλουν να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο αλλά τα κοπέλια που εννά συνάξουν τα ευρώ δεν είναι άξια εμπιστοσύνης ( εν τους περνά, με πολλή επιφύλαξη κτλ κτλ κάποια από τα σχόλια μας)! :think:
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by pavlosneofitou »

Φίλοι δέχομαι να πληρώνω 50 ευρώ άδεια το χρόνο αλλά να έχει αστυνόμευση, πρόστιμα, ζώνες ψαρέματος με καλάμη μόνο (όχι ψαροτουφεκαδες και δίχτυα)
Μόνιμη απαγόρευση διχτύων από 250 μέτρα από την ακτή.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”