Κυπριακές Φώκες

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by c.nadiotis »

sotiris!129 wrote:φωκιες = καρχαριες ... soon or later !
εν πελλαρες που λαλεις, ενεν νεο πραμα οι φωκιες στα νερα μας....
I live my life a breath at a time

yamaha85
Posts: 49
Joined: Thu May 03, 2012 9:54 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by yamaha85 »

c.nadiotis wrote:
sotiris!129 wrote:φωκιες = καρχαριες ... soon or later !
εν πελλαρες που λαλεις, ενεν νεο πραμα οι φωκιες στα νερα μας....

ΕΓΩ ΆΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΝ ΠΟΛΛΆ ΧΡΟΝΙΆ ΠΟΥ ΤΕΣ ΒΛΈΠΟΥΝ!!!

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by Nikolas Nklou »

yamaha85 wrote:
c.nadiotis wrote:
sotiris!129 wrote:φωκιες = καρχαριες ... soon or later !
εν πελλαρες που λαλεις, ενεν νεο πραμα οι φωκιες στα νερα μας....

ΕΓΩ ΆΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΝ ΠΟΛΛΆ ΧΡΟΝΙΆ ΠΟΥ ΤΕΣ ΒΛΈΠΟΥΝ!!!
ουτε οι καρχαριες ενεν νεο πραμα στα νερα μας
Never back down

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by Sorkomanis »

Σιντομα εννα τες επικιριξουν κε τουτες τες καιμενες. Η θα ζητουν αποζιμιοση
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Posts: 69
Joined: Sat Apr 25, 2009 12:44 pm

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Πριν 12 - 13 χρονια ειδα μιαν εξω που το βασιλικο .
και μιαν στην γιαλουσα πριν 4-5 χρονια τελια κοντα στην ακτη .

Fanos pafitis
Posts: 14
Joined: Mon May 27, 2013 6:23 pm

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by Fanos pafitis »

E kopelia i fokies exi para pola xrovia pou ive sti kipro ive zeugaria pou irtav kai emivav esxi kai kavo greko kai lemeso kovta se ix8iotrofia

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by michalispsarema »

Κολυμπησα και εγς καπως με φωκια ...
Μια μερα στο καβο γρεγκο ψαροτουφεκο με βαρκα και ο ξαδελφος μου βρηκε μια ωραια φωκια αλλα μικρη οποως εβγαινε πανω βουτισα και εγω με την μασκα αλλα καταδυθηκε στα βαθια που δεν μπορεσα να την φτασω ητανε ωραια εμπειρια

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΛΙΜΑΝΙ ΛΕΜΕΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΡΙΝΑ ΛΕΜΕΣΟΥ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΕΧΕΙ ΦΩΚΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΚΑΚΕΣ ΚΑΙ ΩΡΑΙΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ .... ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΨΑΡΕΥΑ ΜΠΟΛΟΝΕΖ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΕΝΑΣ ΨΑΡΕΥΕ ΜΕ ΑΝΤΕΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΞΕΠΡΟΒΑΛΕΙ Η ΦΩΚΙΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΝΕΡΟ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΦΩΚΙΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΨΑΡΕΥΩ ΣΥΧΝΑ ΕΚΕΙ Ο ΑΝΤΕΝΑΡΗΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΠΕΤΑΞΕ ΤΗΝ ΑΝΤΕΝΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΕΛΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΛΕΩ ΜΗ ΦΟΒΑΣΕ ΡΕ ΜΙΑ ΦΩΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ....ΑΞΕΧΑΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ!!!! ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΓΕΛΑΩ!!!!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by caveman »

Πρόσφατα έδωσα πάνω σε ένα βίντεο με φώκια από την μαρίνα του Saint Rafael στην Λεμεσό... πανέμορφο πλάσμα!

Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

gouili
Posts: 80
Joined: Mon Dec 03, 2007 5:52 pm
Location: Lemesos

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by gouili »

εμέναν έκαμνεν μου το ζευκάρι που ήταν αρρωστο το ζευκάρι μου ! κανένα μισάωρο περίπου επρόσεχε με!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by c.nadiotis »

Θάμασε ρε Ζακ; Ήμουν πας την βάρκα τζαι έσπαζα πλακά, ήταν μωρό τζαι εμύρισαν του οι σόρκοι πας το ρεχτιρι αλλά εφοατουν να σε κοντέψει… :lol:
I live my life a breath at a time

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by admin »

Μεσογειακή Φώκια (Monachus monachus) στην Κύπρο [/b

]Αγαπητοί φίλοι του Φόρουμ,
Με αφορμή το ερασιτεχνικό βίντεο που λήφθηκε από παρέα ψαροντουφεκάδων και παρουσιάζει δύο φώκιες Monachus monachus και το οποίο προβλήθηκε στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων στο ΡΙΚ (3/7/2013) ένιωσα την ανάγκη να σας δώσω κάποιες σχετικές πληροφορίες .
Η μεσογειακή φώκια είναι το πιο απειλούμενο θηλαστικό στην Ευρώπη, ένα από τα 12 πιο απειλούμενα είδη στον κόσμο και το δεύτερο πιο απειλούμενο είδος φώκιας ανά το παγκόσμιο. Αναφέρεται ως “Critically Endangered” στη κόκκινη λίστα της IUCN (International Union for the Conservation of Nature). Είναι το μοναδικό είδος φώκιας που ζει στη Μεσόγειο.
Ο αριθμός τους στην ελεύθερη Κύπρο είναι άγνωστος. Κάποιες φώκιες περιστασιακά έχουν θεαθεί σε διάφορες περιοχές . Στην κατεχόμενη Κύπρο υπάρχουν επίσης κάποιες φώκιες. Τα ζώα στις δύο πλευρές πιθανότητα συναντιούνται εφόσον μπορούν καθημερινά να διανύσουν δεκάδες χιλιόμετρα.
Το είδος αυτό είναι προστατευόμενο με βάση νομοθεσία και διεθνείς συμβάσεις που έχει προσυπογράψει η Κύπρος:
- Νόμος 153 (Ι) του 2003, Περί προστασίας και διαχείρισης της Φύσης και της Άγριας Ζωής
- Convention on Migratory Species of Wild Animals (CMS)
- Οδηγία NATURA 2000
- UNEP/MAP ( United Nations Environment Programme / Mediterranean Action Plan for the Management of the Mediterranean Monk Seal)
- Barcelona Convention (protection of biodiversity )
Τα δύο νεαρά άτομα μεσογειακής φώκιας που οι ψαροντουφεκάδες είχαν την μοναδική ευκαιρία και τύχη να αντικρύσουν ,είναι ανήλικα και πιθανόν να έχουν μόλις ανεξαρτητοποιηθεί από την μητέρα τους . Σε αυτή την ηλικία οι μεσογειακές φώκιες είναι φιλικές και παιγνιδιάρες και ως εκ τούτου πολύ ευάλωτες σε κάποιο (δεν μιλώ για εσάς) που πιθανόν τους κάνει κακό σκόπιμα ή από φόβο. ¨Όπως συμβαίνει και με πολλά άλλα άγρα ζώα, η εξοικείωση με τον άνθρωπο θα τους δημιουργήσει προβλήματα επιβίωσης .
Πρόκειται για άγρια ζώα τα οποία, όταν ενηλικιωθούν , χαρακτηρίζει ο μοναχικός τρόπος ζωής, είναι πολύ σημαντικό να αναπτύξουν τους μηχανισμούς και το ένστικτο της επιβίωσης.
Για τους πιο πάνω λόγους, προτροπή και παράκληση μου είναι όπως αποφεύγετε να βρίσκεστε κοντά τους και επίσης όπως οι πληροφορίες για θεάσεις ζώων και τα σημεία που αυτά παρατηρήθηκαν δεν γίνονται ευρέως γνωστά.
Οποιεσδήποτε πληροφορίες έχετε, μπορείτε να τις μεταβιβάζετε στις αρμόδιες αρχές.

Είμαι στη διάθεση σας,
Με εκτίμηση,
Γιώργος Παγιάτας,
Ιχθυολόγος,/θαλάσσιος βιολόγος
Λειτουργός Αλιείας και Θαλασσίων Ερευνών
Τμήμα Αλιείας και Θαλασσίων Ερευνών
Τηλ 22807815, email: gpayiatas@dfmr.moa.gov.cy

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by I_AM_BLUE »

Μεταξύ παλιού-νέου λιμανιού Λεμεσού, Άυγουστος 2008
Εφκήκεν δίπλα μας σαν εψαρέφκαμεν οχταπόθκια τζαι έτρωεν....οχταπόδιν!!
:doh:
Attachments
P8050019.jpg
P8050019.jpg (296.45 KiB) Viewed 5990 times
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”