ΔΌΛΩΜΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΑΠΌ ΛΙΜΑΝΙ

Post Reply
User avatar
ANDREAS PH
Posts: 52
Joined: Sun May 26, 2013 8:18 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

ΔΌΛΩΜΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΑΠΌ ΛΙΜΑΝΙ

Post by ANDREAS PH »

Παιδιά τον τελευταίο καιρό πηγαίνω συχνά ψάρεμα από το λιμάνι και το ζυμάρι που φτιάχνω στο τέλος τις μέρας λιώνει και δεν στήνει καλά στο αγκίστρι έχετε καμια ιδέα για κάποιο καλο δόλωμα που να μην λιώνει και να στήνει καλά στο αγκίστρι?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΔΌΛΩΜΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΑΠΌ ΛΙΜΑΝΙ

Post by admin »

Βάλε λίο ζάχαρι μέσα με νερό ζεστό όταν το φτιάχνεις να κολλά!!!

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: ΔΌΛΩΜΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΑΠΌ ΛΙΜΑΝΙ

Post by steliosgewrgiou »

φίλε εγώ θα σου προτείνω να την ωρα που το ζυμώνεις, να το κανεις μπάλες, για να μπορεις να ΄το ζυμώσεις πιο καλά...επίσης θα σου πρότεινω να βάλεις κάποιο άλλο δόλωμα...π.χ. γαρίδα..φυσικά εξαρτάτε και σε ποια ψάρια απευθύνεσαι...ποια ψάρια στοχεύεις?

User avatar
ANDREAS PH
Posts: 52
Joined: Sun May 26, 2013 8:18 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΌΛΩΜΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΑΠΌ ΛΙΜΑΝΙ

Post by ANDREAS PH »

Περισσότερο για κουρκουνες. βασικά θέλω ένα δόλωμα που να χρησιμεύει σε οποιο δήποτε ψάρι διότι δεν παο ψάρεμα για ένα συγκεκριμένο είδος ψαριού διότι μου αρέσει να ψαρεύω διαφορα ήδη ψαριών με διαφορετικό τσίμπημα το καθένα

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΌΛΩΜΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΑΠΌ ΛΙΜΑΝΙ

Post by angiec »

ANDREAS PH wrote:Παιδιά τον τελευταίο καιρό πηγαίνω συχνά ψάρεμα από το λιμάνι και το ζυμάρι που φτιάχνω στο τέλος τις μέρας λιώνει και δεν στήνει καλά στο αγκίστρι έχετε καμια ιδέα για κάποιο καλο δόλωμα που να μην λιώνει και να στήνει καλά στο αγκίστρι?


ΤΙΛΥΧΤΟ.....=...http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 3&start=30

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: ΔΌΛΩΜΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΑΠΌ ΛΙΜΑΝΙ

Post by steliosgewrgiou »

αν θέλεις μπορείς να κάνεις και τυλιχτο..η δική μου η γνώμη είναι να κάνεις κανονικό ζυμάρι, αυτό που έκανες μέχρι στιγμής, απλά να το κάμεις μπάλες...επίσης, όταν πάεις ΄ψαρεμα, με ζυμάρι, να το βάζεις σε κουτι που κλείνει αεροστεγώς(τάπερ)...επίσης για να μην χαλα η ποιότητα να μην το εκτέθεις στον ήλιο...μπόρεις αν θέλεις να κουβαλας και λίγο αλέυρι μαζί σου, και όποτε πιάννεις μια μάππα να βάλλεις λίγο στα χέρια και να την ζυμωνεις...αν θέλεις να σου πώ τα υλικά που βάλω στο ζυμάρι μου εν εχει πρόβλημα..στείλε μου ενα μύνημα...κατι άλλο που εν πολλά καλό είναι να κάμεις το εξής: πάνω στο παράμαλλο σου να υπάρχει ενα αγκίστρι(για μεγαλα ψάρια) π.χ τσιπουρα,λαβρακι, και μια πραγκαρόλλα μικρή 18αρα για κουρκούνες...πανω στο αγκίστρι να έχεις γαριδα, και πάνω στην πραγκαρόλλα τροφή...φυσικα πρέπει η τροφή να είναι πολύ κάλη για να μπορει να μείνει πάνω στην πραγκαρολλα...ελπίζω να βοήθησα! :) :) :) :) :) :)

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”