Dιαχειρί σκάφους

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
B.RIZZINI
Posts: 37
Joined: Mon Aug 20, 2012 1:19 pm

Dιαχειρί σκάφους

Post by B.RIZZINI »

παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να pμου pi αν δικαιούται κάποιος να οδήγηση τι βάρκα κάποιου αλλου!ας πούμε έχω την βάρκα μου γρεμενni κανονικά πάνω m με όλες τες άδειες και έχω ένα φίλο pou έχει και τες άδειες του κανονικά τι πρέπει να κάνω για να δικαιούται να την οδηγά μονος του χωρίς εμενα?

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Dιαχειρί σκάφους

Post by gdeme »

Απο οσο ξερω τπτ .

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει νομοθετικο πλαισιο που να υποχρεωνει τον ιδιοκτητη για ασφαλεια, δεν ειναι συγκεκριμενος ο οδηγος του σκαφους.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Dιαχειρί σκάφους

Post by admin »

αν θέλεις ο παρέας σου να οδηγάει την βάρκα σου μόνος τους απλά κάνε του ένα χαρτί που να του δίνεις την άδεια να χρησιμοποιεί το σκάφος σου για να είσαστε οκ

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Dιαχειρί σκάφους

Post by COTSIOS80 »

B.RIZZINI wrote:παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να pμου pi αν δικαιούται κάποιος να οδήγηση τι βάρκα κάποιου αλλου!ας πούμε έχω την βάρκα μου γρεμενni κανονικά πάνω m με όλες τες άδειες και έχω ένα φίλο pou έχει και τες άδειες του κανονικά τι πρέπει να κάνω για να δικαιούται να την οδηγά μονος του χωρίς εμενα?
Επισημα τπτ.
Ditch the bitch and let's go fishing!

B.RIZZINI
Posts: 37
Joined: Mon Aug 20, 2012 1:19 pm

Re: Dιαχειρί σκάφους

Post by B.RIZZINI »

ευχαριστώ για την απάντηση ναστέ καλά!και μιαν άλλη ερώτηση!για να πηγαίνω ψάρεμα με την βάρκα m χρειάζομαι άδεια αλιείας εγώ προσωπικά η το σκάφος?πρέπει να έχει ο κάθε ένας την δικη του άδεια?

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Dιαχειρί σκάφους

Post by gdeme »

Εδω ο νομοθετης εσφαλε κ τραβας εσυ.

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Αδεια αλιειας με σκαφος:
Την χρειαζεσαι για να ψαρευεις με την βαρκα σου (καλαμι,καθετη,τρολλινγκ κτλ).
Υπαρχει συσχετισμος της βαρκας με το ατομο.
Δηλ η αδεια βγαινει στο ονομα σου κ στο LL της βαρκας σου.

Αν ομως θελεις να παρεις 2-3 φιλους μαζι, κατα το γραμμα του νομου θα πρεπει να εχουν κ αυτοι, αδεια που θα συσχετιζεται το LL της βαρκας σου με το ονομα τους (εφοσον τους δωσεις γραπτως την συγκαταθεση σου).

Αν αυτοι τωρα υποθεσουμε οτι δεν εχουν βαρκα κ οτι δεν πανε με αλλο που να εχει βαρκα ψαρεμα, τοτε δεν τρεχει μια, γιατι θα βγαλουν της αδιειες του με το LL της βαρκας σου κ ολα μελι γαλα.
Αν ομως καποιος απο αυτους εχει εναν αλλο φιλο που εχει βαρκα κ θελει να πηγαινει μια με τον ενα κ μια με τον αλλο, τοτε αυτος θελει 2 αδειες !!! ( καθε μια θα σχετιζεται με την βαρκα που θα παει ψαρεμα.)


Ας παμε κ λιγο παρακατω.

Τρεις καλοι φιλοι (σκαφατοι) αποφασισαν οτι φετος θα πηγαινουν καθε σκ ψαρεμα ,αλλα θα φερνουν το σκαφος εκ περιτροπης ,για να μην πλενει μονο ο ενας καθε φορα.

3 φιλοι κ 3 βαρκες. Για να πανε ψαρεμα θελουν 9 αδειες!!! Καθε ενας τους απο 3 ( μια για καθε σκαφος).


Αυτα συμβαινουν στην μπανανια που ειμαστε. Κ πειτε μ κυριε νομοθετα, Ποιος ειναι αυτος ο φωστηρας που το σκεφτηκε αυτο το πραγμα;

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Dιαχειρί σκάφους

Post by belluga »

gdeme wrote:Εδω ο νομοθετης εσφαλε κ τραβας εσυ.

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Αδεια αλιειας με σκαφος:
Την χρειαζεσαι για να ψαρευεις με την βαρκα σου (καλαμι,καθετη,τρολλινγκ κτλ).
Υπαρχει συσχετισμος της βαρκας με το ατομο.
Δηλ η αδεια βγαινει στο ονομα σου κ στο LL της βαρκας σου.

Αν ομως θελεις να παρεις 2-3 φιλους μαζι, κατα το γραμμα του νομου θα πρεπει να εχουν κ αυτοι, αδεια που θα συσχετιζεται το LL της βαρκας σου με το ονομα τους (εφοσον τους δωσεις γραπτως την συγκαταθεση σου).

Αν αυτοι τωρα υποθεσουμε οτι δεν εχουν βαρκα κ οτι δεν πανε με αλλο που να εχει βαρκα ψαρεμα, τοτε δεν τρεχει μια, γιατι θα βγαλουν της αδιειες του με το LL της βαρκας σου κ ολα μελι γαλα.
Αν ομως καποιος απο αυτους εχει εναν αλλο φιλο που εχει βαρκα κ θελει να πηγαινει μια με τον ενα κ μια με τον αλλο, τοτε αυτος θελει 2 αδειες !!! ( καθε μια θα σχετιζεται με την βαρκα που θα παει ψαρεμα.)


Ας παμε κ λιγο παρακατω.

Τρεις καλοι φιλοι (σκαφατοι) αποφασισαν οτι φετος θα πηγαινουν καθε σκ ψαρεμα ,αλλα θα φερνουν το σκαφος εκ περιτροπης ,για να μην πλενει μονο ο ενας καθε φορα.

3 φιλοι κ 3 βαρκες. Για να πανε ψαρεμα θελουν 9 αδειες!!! Καθε ενας τους απο 3 ( μια για καθε σκαφος).


Αυτα συμβαινουν στην μπανανια που ειμαστε. Κ πειτε μ κυριε νομοθετα, Ποιος ειναι αυτος ο φωστηρας που το σκεφτηκε αυτο το πραγμα;
φιλε νομιζω εχεις λαθος! Χωρις να ειμαι σιουρος νομιζω μια αδεια χρειαζεται το σκαφος μονο και μπορουν να ψαρευουν οσοι θελουν φτανει να ειναι μαζι τους αυτος που εχει την αδεια!
Παραδειγμα εγω εχω αδεια ψαρεματος απο το σκαφος μου και παω στους τονους με δυο φιλους εν χρειαζεται να εχω πανω απο μια αδεια απλως δυο ψαρια δικαιουμαστε αν εχουμε ακομα μια αδεια δικαιουμαστε 4 και ουτο καθε εξης!


Sent from my iPhone using Tapatalk

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Dιαχειρί σκάφους

Post by gdeme »

Φιλε μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες.

Τουλαχιστον απο οσο ηξερα μεχρι περσυ ητΝ οπως τα ειπα πιο πανω.μακαρι να αλλαξε κατι.

Υπαρχει καποιος που να γνωριζει σιγουρα;

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”