σκάφος για ψαροτούφεκο

Post Reply
mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

σκάφος για ψαροτούφεκο

Post by mpousoulas »

Εχω ένα σκάφος πολυεστερικό (γλώσσα) 4.5 μέτρα, τρόλλευ χωρίς φρένα με καθούμενα λάστιχα,
το βίντζι του χρειάζεται φτάξιμο και έτσι δεν διακινδυνεύω να μετακινήσω το σκάφος, μια μηχανή 15 άλογα σέλβα
με πολύ λίγες ώρες σε πολύ καλή κατάσταση. επίσης υπάρχουν κάποια παρελκόμενα δηλ. σωσσίβια, κουπιά,
τέντα. Το σκάφος δεν έχει τιμονιέρα.
το σκάφος το έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές τα καλοκαίρια πέρσι και πρόπερσι με αφετηρία το λιμανάκι
στο λατσί όπου και το έχω αραγμένο στη στεριά.η μηχανή χρειάζεται μια προπέλλα μετά την τελευταία μου σύγκρουση με μια ξέρα που ήρθε και έδοκε πάνω μου.Μπορώ να πω ότι την δουλειά μου έκαμνα την αν και όταν είχε τεσσάρη καιρό
η μέση μου δεχόταν άγρια κτυπήματα.
πέραν τούτου εγώ αν και Παφίτης μένω Λευκωσία και μπορεί να κατεβαίνω συχνά τα Σαββατοκυρίακα στην Πάφο
ωστόσο ψαρεύω και σε άλλες περιοχές άλλά το σκάφος λόγω του ότι δεν έχω τον κατάλληλο χώρο στην Λευκωσία και
επειδή το τρόλλευ δεν είναι ασφάλές δεν μπορώ να το μετακινώ εκτός από το Λιμανάκι στο Λατσί.
Και επειδή έρχεται καλοκαιράκι και επειδή άρχισα να ασχολούμαι πιο συχνά με το ψαροτούφεκο - φέτος για πρώτη φορά δεν σταμάτησα να βουτώ τον χειμώνα και το απόλαυσα ιδαίτερα- σκέφτομαι να βρω μια πιο λειτουργική λύση ώστε να έχω ένα σκάφος στη Λευκωσία που να το χρησιμοποιώ όπου και όποτε θέλω.
ψάχνω λοιπόν για μια οικονομική αλλά και λειτουργική λύση.
Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω ένα μικρό φουσκωτό 3.5 μέτρα και να του βάλω την μηχανή που έχω και να φτάξω το τρόλλευ που έχω και να το αράσσω σε ένα άδειο οικόπεδο δίπλα από το σπίτι μου.
Από δικές σας εμπειρίες με βάση τα πιο πάνω τι μου προτείνετε;
τι σκάφος, πως να φτιάξω τρόλλευ, πόσα θα στοιχίσει κλπ
:?
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: σκάφος για ψαροτούφεκο

Post by gdeme »

Αν θα πας για ετσι κατασταση να βρεις ενα συμβατικο που να μπορέι να φορέσει την μηχανή που έχεις και να βρεις σχέδια για να κανεις το τρολευ.

Υπολογιζεις το κοστος της βαρκας + τα εργαλεία και τα υλικα για το τρόλευ και βγάλε ένα ενδεικτικο κόστος

pavlos
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2007 9:43 am

Re: σκάφος για ψαροτούφεκο

Post by pavlos »

file an tha taxidefkis kalitera na piais ena jenourko. glitonis egrafes je enane je pio safe je enase parei je parapano xronia. exalou enen oute akrivo gia ti varka pou lalis enna piais (enasou katsi parapano na kamis). exo 420m fouskoto je epiasa jenourko trolei je epnasa eixa je go komodrome je xero intalos tremis pasto highway. evre varka prota.

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: σκάφος για ψαροτούφεκο

Post by mpousoulas »

ευχαριστώ για τις εισηγήσεις σας
ξέρετε κάποιους πωλητές φουσκωτών στην Λευκωσία;
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

omonoia

Re: σκάφος για ψαροτούφεκο

Post by omonoia »

kirios tziapouras...esxei orea..

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: σκάφος για ψαροτούφεκο

Post by gptochos »

Του Τζιαπούρα είναι για τις λίμνες για αυτό και δεν είναι εγκριμένα. Ούτε καν πιστοποιημένα με CE δεν είναι.

Πήγαινε στην Honda Marine στη Λευκωσία έχει ωραία συμβατικά να δεις από κοντά.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: σκάφος για ψαροτούφεκο

Post by hemilios »

omonoia wrote:kirios tziapouras...esxei orea..
Πολλά ωραία είναι στην κατηγορία για βάρκες σε λίμνες.

omonoia

Re: σκάφος για ψαροτούφεκο

Post by omonoia »

peeeeeeeeeeeee anti na ferei gia 8alassa efere gia limnes? afou en exoumen limnes...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: σκάφος για ψαροτούφεκο

Post by Giorkos »

omonoia wrote:peeeeeeeeeeeee anti na ferei gia 8alassa efere gia limnes? afou en exoumen limnes...
τωρά που έβρεξε στη Λάρνακα εγεμώσαν οι Αλυκές....επομένως μπορείς να την βάλλεις μεσ την Αλυτζήν και να κάμνεις Καρτέρκα τουα Βλαμίγκους !!! :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”