τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post Reply
antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by antis »

Για σας κοπέλια
Ηρθαν καποιοι φιλοι μου που εξω και εφεραν μου δωρο ενα καινουργιο καλαμη τηλεσκοπικο μέχρι 200 γραμμαρια carbon παναλαφρο.
Επηρα το να το δοκιμάσω στην θαλασσα εχει και δυνατά σημεια αλλα και αδυναμίες. Τα δυνατα σημεια είναι ότι μονο τα 3 πρώτα στελέχη λυγίζουν (αν κρατά καποιος τη μυσινα με αρκετη δυναμη, δηλαδή όπως ένα κορατζισμα) αλλα με το χερι λυγίζω και το πέμπτο κομματη.
Το μεγαλο μου προβλημα είναι ότι ριχνω λιγο πολλά κοντα στα 100 μετρα μαζι του (μετρημένα). Είτε βαρίδι 125 είτε 150 το ίδιο. Νιώθω ότι εν τω φορτίζω με otg, δοκίμασα και κοντό drop και μακρύ. Ιδια μηχανη με μυσινα στο άλλο το καλο μου το καλαμη εχω 25-30 μετρα διαφορα παλε με otg.
Επειδή δεν έχω αλλα τηλεσκοπικά για καστινγ εν ξερω αν μπορω να καμνω pendulum μαζί του. Ας μου απαντήσουν μονο τζινοι που ξέρουν.

User avatar
andreas michael
Posts: 107
Joined: Mon May 07, 2012 5:54 pm
Location: Δρομολαξιά

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by andreas michael »

ρε φιλε διλαδι θεορις λιγα τα 100 μετρα που περνις? οσο για το αν μπορις να κανις πεντουλου δεν νομιζο αν ειναι παναλαφρο οπος λες... γνομι δικι μου

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by admin »

Φίλε σίγουρα το κάθε καλάμι έχει και τα προταιρήματα του και τα μειονεκτήματα του . Απλά για να ξέρεις ότι στους αγώνες που πηγαίναμε στην Ελλάδα για casting οι αθλητές με τις μεγαλύτερες επιδόσεις ήταν εκείνοι που είχαν τα πιο σκληρά καλάμια. Ένα σκληρό καλάμι όμως έχει μειονεκτήματα στο τσίμπημα που αυτό δέν τους ενδιαφέρει στους αγώνες. Τώρα είπες ότι το καλάμι είναι μέχρι 200γρ , όταν λές δέν το φορτίζεις τι εννοείς? Δοκίμασε 175 γρ και δοκίμασε και την τεχνική off the ground που για εμένα είναι η καλύτερη ψαρευτική βολή αν σε βολεύει ο τόπος.

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by antis »

admin wrote:Τώρα είπες ότι το καλάμι είναι μέχρι 200γρ , όταν λές δέν το φορτίζεις τι εννοείς? Δοκίμασε 175 γρ
εν το νιωθω να λιγιζει, ριχνει με τα 2-3 πρωτα κομματια.
συμφωνω με οτι ειπες εν πολλα σκληρο καλαμη και ελπιζα οτι εν να έριχνε μακρύτερα. Για 175 εν θα έβαλλα ασε που εν νομιζω να ειδα σε κανενα καταστημα στις περιοχες μου
admin wrote:και δοκίμασε και την τεχνική off the ground
otg - off the ground

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by admin »

Με αυτά που μου λές σημαίνει ότι ίσως θέλεις περισσότερο βάρος ή το καλάμι δέν δουλεύει σωστά!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε με τηλεσκοπικό καλάμι τα 100 μέτρα εν καλά του. Γενικά τα τηλεσκοπικά εν εχουν την δύναμη που έχουν τα τρίσπαστα - δίσπαστα.

Δεν ξέρω το καλάμι αλλά άμαν δεν μπορείς να το φορτίσεις με βαρίδι των 125 γραμμαρίων τότε εν ακόμα πιο δύσκολο να το φορτίσεις με πιο μεγάλο βαρίδι!

Αν πάλε θέλεις με το συγκεκριμένο καλάμι να πιάσεις παραπάνω μέτρα απλά κάμε προπόνηση μαζί του, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Πολλά πιθανόν να μην είσαι συνιθησμένος να κάμνεις βολές με σκληρά καλάμια. Τα σκληρά καλάμια εν πιο δύσκολα στη βολή τους, αλλά άμαν μάθεις να τα δουλεύκεις οι βολές τους είναι πολλά μακρινές.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by chrisostomos »

Ας αρχησουμε απο τα απλα.... Τι μαρκα ειναι το καλαμι και ποιο μοντελο?
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by antis »

chrisostomos wrote:Ας αρχησουμε απο τα απλα.... Τι μαρκα ειναι το καλαμι και ποιο μοντελο?
Χρυσοστομε τι θα αλλαξει αν σου πω τη μαρκα ειναι; Εν εχει λογιγη τουτο που λες.
trabucco surf casting venom 4.20 200gr
konstantinos kalogir wrote:Φίλε με τηλεσκοπικό καλάμι τα 100 μέτρα εν καλά του. Γενικά τα τηλεσκοπικά εν εχουν την δύναμη που έχουν τα τρίσπαστα - δίσπαστα.
εν πολλα δυνατο καλαμη

konstantinos kalogir wrote: Αν πάλε θέλεις με το συγκεκριμένο καλάμι να πιάσεις παραπάνω μέτρα απλά κάμε προπόνηση μαζί του, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Πολλά πιθανόν να μην είσαι συνιθησμένος να κάμνεις βολές με σκληρά καλάμια. Τα σκληρά καλάμια εν πιο δύσκολα στη βολή τους, αλλά άμαν μάθεις να τα δουλεύκεις οι βολές τους είναι πολλά μακρινές.
Εχω πολλα χρόνια εμπειρία και εν μετα που πολλες δοκιμες που καταφερα να εχω τα 100 μετρα με otg αλλα εμπήκε μου η ιδεα για κατι μακρυτερα.
Τζινο που προσεξα ειναι οτι σηκωνει το βαριδι στην ανασυρση παραπολλα ευκολα το ιδιο πηστευκω οτι ριχνει πιο γληωρα πρην φορτισει ο κορμος του.

Οπως και να εχει εν θα καμω άλλες δοκιμες εν να περιμενω κακοκαιρια.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by chrisostomos »

Τα trabucco φίλε είναι από τα αγαπημένα μου καλάμια.. Δυστυχώς λίγο η οικονομική κρίση λίγο η "εξωγηινη" αντιπροσωπία στην κύπρο δεν κατάφερα να αγοράσω ένα. Το venom μαζί με το Vertigo ειναι φτιαγμενα για otg. Παρα πολυ καλα υλικα κατασκευης. Δοκιμασε μηχανισμο 10000 γεματο με 35 μανα 9 μετρα shock leader 75αρι και 145γμ μολιβι τυπου τορπιλη ή gallieo... Και τα αποτελεσματα θα ερθουν... :-)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by M.S.BUFFALO »

Εγω ακομα εν εκαταλαβα γιατι θελεις παραπανο απο 100 μετρα. Αφου η ολη φιλοσοφια στο σερφκαστινκ ειναι να ριχνεις στο σπασιμο των κυμματων, δηλαδη εκει που τρωνε τα ψαρια. Στην κυπρο, λογο καιρου / μορφολογιας βυθου / βαθους κτλ, το κυμα σπαζει ως συνηθως απο τα 40 μεχρι τα 70 μετρα. Εχτος φυσικα ορισμενων περιπτοσεων που ξεπερνα τα 100 αλλα σε τετιες περιπτωσεις ο καιρος ειναι τοσο χαλια που ουτε να περπατισεις δεν μπορεις στη παραλια, ποσο μαλλον να ψαρεψεις.

Τορα αν θελεις να εξασκηθεις στις μακρινες βολες απλος και μονο για το αθλημα η για συμετοχη σε καποιο διαγονισμο καλως, αλλα σε ετσι περιπτοση επιασες λαθος καλαμι. Επρεπε να παεις σε καποιο δισπαστο σχεδιασμενο ιδικα για σκοπους αγονων. :wink:

Αν παλε εχεις σκοπο να παεις ψαρεμα σε καποια παραλια της αυστραλιας, please παρμε μαζι σου. :D

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by no-nick »

αποτι λες το καλαμι εχει σκληρο κορμο και μαλακη μυτη , η φιλοσοφια της αποστασης ειναι να φορτισης με την τεχνικη τον σκληρο κορμο και οχι να λιγισης μονο τα τελευτεα 2-3 κωματια του καλαμιου. με το αλλο καλαμι πετηχενης πιο πολλα μετρα γιατι με την τεχνικη σου μπορης να τον λυγησης ενω με το καινουργιο σου καλαμι ακομα.
πρεπει να βελτειωσης την τεχνικη σου με προπονηση. στο τελος ισως το καινουργιο σου καλαμι να ριχνης πιο μακρια. δεν ειναι τυχαιο οτι ο μεσος ψαρας ριχνη πιο μακρια με κυπρινοκαλαμα τα οπεια ειναι 2σπαστα ,παραβολικα, λεπτα , ελαφρια , 3.90 μηκος. στισ 3.50 λιπρες

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by antis »

οπως τα λες φιλε no-nick εξηγησε μου τα προχτες ο inglese fishing και εκαμα τις αλλαγες που μου ειπε (εβαλα σκληρο shock leader ωστε να φορτιζει ο κορμος του καλαμιου και οχι μονο η μυτη (μια διορθωση η μυτη εν ειναι μαλακη)
ειδα διαφορα παντως και κρατω και τη μυσινα ποιο καλα γιατι οντως οπως μου ειπε εφευκεν μου και εν το καταλαβενα.
περιμενω ποτε εν να κατεβει κατω να μου δειξει και κατι αλλα πραματα που εν τα καταλαβα.
μακαρι να εισαστεν καλα και τζινοι που ξερεται να βοηθατε :clap:

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by antis »

M.S.BUFFALO wrote:Εγω ακομα εν εκαταλαβα γιατι θελεις παραπανο απο 100 μετρα
εσυ τρέχεις 100 αυτοκινητόδρομο;

αμαν εχει πολλα μποφορ ριχνεις 100 μετρα;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by no-nick »

antis wrote: (εβαλα σκληρο shock leader ωστε να φορτιζει ο κορμος του καλαμιου και οχι μονο η μυτη (μια διορθωση η μυτη εν ειναι μαλακη)
:
δεν νομιζω το σκληρο σιοκλητερ να φορτιζη το κορμο του καλαμιου.ισως να σου δεινη διαφορετικη αισθηση την ωρα που το κρατας πραγμα που σου βγενη στην βολη .

stelioschristodoulou
Posts: 29
Joined: Tue Oct 23, 2012 2:34 am

Re: τηλεσκοπικά για καστινγ και pendulum

Post by stelioschristodoulou »

φιλε το ιδιο καλαμι το εχω χρισιμοπιηση.Η γνομη μου χορις αμφιβολια και με επιτιχιες ειναι η εξης...Σιρτο βαριδι με σισι , χαντρα , παραμανα , παραμαλο
με μανα 35 μμ μισινα καλη και παραμαλο με αγγιστρη 25 φλουοροκαρπον η νιμα 18 αρη μαυρο για νικτα και με 75 γ απο χαμο η σχεδον απο χαμο μεχρι και σχεδον τιν μιτη καποτε το βαριδι οπος με βολεβη φτανι να σταθις απενταντη στη θαλλασσα και να ρικσις με δυναμη και να καταφερις να ρικσις περισοτερα απο 100 μ

εν καλα αφτα τα καλαμια σε απνεα σε ελαφρη καστ με κυματακι ...
75γ μεχρι 100 γ

ενας φιλος μου ειπε και το εξης Στη μισινα και σε καλαμι ακτιον,μισινα που γραφη πανω να υπολογισις οτι γραφι το μισο
ασπουμε μισινα που σονη 3κγ υπολογισε οτι 1,5 σιγουρα θα κανις και τον υπολογισμο σου με τα υπολιπα υλικα που χρισιμοπιης
καλαμι τυπος και παραμαλο μανα
στα καλμια αμαν λεη 100-200 σιμενι οσ τα 200 ομως δεν ειναι αληθια αν το δοκιμασις
κσερω μολις το χρισιμοπιησης προτη φορα βασησ 125 100 και διαφορα
στο τελος εγω του βαζω 75 στανταρτ αν εχι κιμα θα βαλω περισοτερα 100γ
και τα 75 σε ηρεμη θαλλασα ειναι οτι πρεπι σιγουρα ριχνις και πολυ καλη αποσταση και στιν βιθιση του ειναι οτι πρεπι...(δεν κανι θορυβο)

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”