νέος στο εγγλέζικο

Post Reply
User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

νέος στο εγγλέζικο

Post by ps1xas »

κοπελια θέλω να αρχίσω με αυτό το είδος ψαρέματος.. μπορείτε να μου πείτε 2-3 πράματα ...? 1)μηχανισμό 2)καλάμι? πως μπορώ να καταλάβω ότι είναι για εγγλέζικο ένα καλάμι?

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: neos sto eggleziko

Post by sifu-nas »

φιλε m η linea effe έχει ένα καλο καλάμι 3spasto για εγγλέζικο. t regency. εν πολλά καλο carbon fibre ενέν πολλά ακριβό. μηχανισμό πάλι κοίταξε για kti ελαφρύ με gear ratio κοντά στο 1:5.1. η να σε βοηθήσουν k οι άλλοι νταμέσα.. πάντως να ξέρεις ότι θέλει "παραπαρα" πολλήν υπομονή .. ειδικά στές αρχές aaman είσαι ατσούμπαλος σαν εμενα :lol: :lol: epd εν να σχέεις να κάμεις με πολλά λεπτά "εργαλεεια"

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by marios »

Φιλε μου το εγγλέζικο - match fishing ..... πρόκειται για λεπτεπίλεπτο τρόπο ψαρέματος με πολλές μικρές και σημαντικές λεπτομέρειες! από μισινες, φελους, παράμαλλα, αγκίστρια, βαρίδια, πρέπει να είναι όλα στην τελειότητα....Ξεκινάς με κάποιο καλάμι στην αρχή μήκους από 4 μέχρι και 5 μετρα με action γύρο στα 5gr-25gr ,είναι ελαφριά καλαμια με συνήθως πάνω από 10 οδηγούς μπορεί μέχρι και 18.. μετά πας σε μια μικρή μηχανή με 7+ ρουλεμάν που μπορεί να έχουν σχέση περιστροφής πχ 5,2:1 η 6,3:1 η 5,5:1 κτλ kατε μένα με διπλα φρένα.. ίσος να είναι και το πιο αθλητικό από όλα τα ήδη ψαρέματος που σου δίνη ίσες ευκαιρίες στην αναμέτρηση σου με το ψάρι!!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: neos sto eggleziko

Post by PeRoUkKaS »

παιδιά και εγώ νέος στο εγγλέζικο, κανένα μηνα τώρα ( 2 εξορμήσεις έκανα ως τώρα) τα έχω τοποθετήσει όλα σωστά, έβγαλα και ψάρι :D έχω ένα πρόβλημα όμως παρα πολλές φορες που μου τα "σαντανωνει" όλα, και φταίει το ότι το "στοπερακι" μου πολλές φορες σταματα/ μαγκώνει πάνω στο τελευταίο δακτυλίδι του καλαμιού.. δεν ξέρω αν φταίει επειδή θέλω πιο μικρό.. προσπάθησα να κάνω και ένα κόμπο με μισίνα για στόπερ αλλα pale κάποιες φορες σταματα στο τελευταίο δακτυλίδι.. κανένας καμια λύση :?: :D thanx!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: neos sto eggleziko

Post by sifu-nas »

dokimase me dental floss ton kompo s..
k prosexe otan rixneis na einai exw apo ta daktylidia

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

psixa αν και εχει αρκετο καιρο να ψαρεψω με αυτη την τεχνικη ειναι οπως το ποδηλατο, δεν την ξεχνας :) περι θεμα εξοπλισμου συφωνω με το Μαριο μονο που εγω θα σου πω μαρκες. μηχανισμος που με εντυπωσιασε ηταν ο fujitsu (ο κοκκινος με την διπλη μανιβελα) τον ειδα στην εκθεση και ειλικρινα για ετσι ψαρεμα θα ειναι τελειος και εχει εξαιρετικη τιμη, κοντα στα 65 εβρο νομιζω.καλαμι μου αρεσε πολυ ενα tica 3σπαστο σε καταστημα στη Λευκωσια εκει στην παλια πολη, δεν θημαμαι μοντελο, για ετσι ειδος ψαρεματος μην τσιγκουνευτης καθολου ειδικα σε μηχανισμο , ολα ειναι τοσο λεπτα που το παραμικρο λαθος το πληρωνης. το οδοντικο νημα που λεει ο σιφουνας πιστευω ειναι οτι καλητερο για κομπο και ειδικα αυτο που ειναι κερωμενο, δοκιμασε και απο τα δυο και βρες αυτο που σου καθετε καλητερα.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Peroukkas :idea:
ΙΣΩΣ να ειμαι ο αρχαιοτερος Κυπραιος στο "Match Angling" (αυτο που σας εχουν μαθει οι εξ Ελλαδος ορμωμενοι συγγραφεις στα ψαρευτικα περιοδικα σαν "Εγγλεζικο").
Το ΚΑΛΥΤΕΡΟ υλικο για την κατασκευη του "κομπου" (stop knot), ειναι ενα υλικο που λεγεται στα Αγγλικα "POWER GUM"
Δυστυχως ΔΕΝ θα το βρης εδω αφου κανενας εμπορας δεν εχει χαπαρι :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Με την ευλογια ομως του Internet, που εχετε στα χερια εσεις οι νεωτεροι, μπορειτε να βρητε οσο θελετε απο την Αγγλια.

TIGHT LINES

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: neos sto eggleziko

Post by Someone »

sifu-nas wrote:dokimase me dental floss ton kompo s..
k prosexe otan rixneis na einai exw apo ta daktylidia
Aν έσιεις τον κόμπο έξω που τα δακτυλίδια, χάννεις στο βάθος που μπορείς να ψαρέψεις, το πολύ τρία μέτρα (αν έσεις το παράμαλλο να κρέμεται σχεδόν μέχρι τη μηχανή την ώρα που σύρνεις).

Υπάρχουν τζιαι έτοιμοι κόμποι για στόπερ περασμένοι σε βελόνα, τους οποίους χρησιμοποιώ τακτικά τζιαι εν είχα μαγκώματα στο δακτυλίδι. Βασικά προσέχεις τζιαι λλίο την ώρα που σύρνεις, κάμνεις τον κόμπο όσο πιο μικρό γίνεται τζιαι μπορείς να ψαρέψεις σε ό,τι βάθος θέλεις.

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: neos sto eggleziko

Post by PeRoUkKaS »

φιλε ευάνθη σε ευχαριστώ για την πληροφορία, μιας και ασχολούμαι με αγορές από το internet θα το ψάξω! φιλε σίφουνας σε αυτό που είπε ο someone έχει δίκαιο. εγώ έχω κάποιο βάθος και το "στοππερακι" φτάνει σχεδόν ως την μέση του καλαμιού (ίσως λίγο πιο πάνω). αλλα θα το δοκιμάσω και αυτό! αν και στο τέλος θα ακολουθήσω τον συμβουλή του "παλιού" και θα το ψάξω από το internet, διότι σίγουρα κάτι ξέρει περισσότερο :D :D
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: neos sto eggleziko

Post by sifu-nas »

το "μεγεδος" t καλαμιού μπορεί να σ "επιτρεπιε" για αρκετό βάθος . ήταν απλή εισήγηση, eg πάντως χρησιμοποιώ "οδοντονημα" t οποιο ντένης αρκετά σφιχτά k κόβω ακριβώς γιάμε p γίνετε ο κόμπος. :) tight lines

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: neos sto eggleziko

Post by Greg »

eggleziko + kuprinoi = :D :) :D :twisted:
Esox Lucius

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by CASTING »

Greg wrote:eggleziko + kuprinoi = :D :) :D :twisted:
Παντως εγω τα πιο πολλα και αξιολογα ψαρκα εν με εγγκλεζικο που τα εφκαλα τζαι ας εσιη μονο εναμιση χρονο που ασχολουμε.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

αυτοι που ψαρευουν σερφκαστινκ ειναι μαζοχες, αυτοι που ψαρευουν αντενα ειναι οι αδιασεροι η γεροι και αυτοι που ψαρευουν εκλεζικο ειναι οι τεχνιτες :) :) :)

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: neos sto eggleziko

Post by caveman »

no-nick wrote:αυτοι που ψαρευουν σερφκαστινκ ειναι μαζοχες :)

+100000000000000

νομίζω εν χρειάζετε να σου ξαναπώ την κουβένταν με...... τον ΠΟΜΠΟ :!: :!: :!:
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by ps1xas »

τελικά έπια σήμερα και πήρα το regency με μια mixanoua abucarsia . εκεί που το πήρα μου έδωσαν μια falcon να βάλω για μάνα 22. εσείς τι θα μου προτείνατε?

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”