Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by giannis33 »

Να ρωτήσω τζαι εγώ κάτι επειδή τωρά ξεκινώ το fly.. Αν δεν βάλω leader τζαι tippet τζαι βάλω απλά backing, fly line τζαι μετά βάλω παράμαλο πειράζει?
Ευχαριστώ!

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Γεια σας παιδια,πολυ ευχαριστο να βλεπω ενδιαφερον και απο παιδια του coarse fishing εδω και απο νεους φαν αυτου του παραμελημενου τροπου ψαρεματος στην κυπρο.Κι εγω σχετικα νεοσ ειμαι σ αυτο αν και αγορασα τον πρωτο μου εξοπλισμο πριν 14 χρονια αλλα δεν ετυχε να ασχοληθω ιδιαιτερα μεχρι πριν ενα -δυο χρονια οταν μας τρελλανε ο φιλος Χαραλαμπης με τισ πρωτες του επυτυχιες στις τιλαπιες.
Λοιπον απαντηση στο Perouka (Στεφανος νομιζω?) Δεν νομιζω το σναπ χουκ που εδειξα να κανει για ντραι φλαι διοτι υπολογισε εκει χρησιμοποιουν και ειδικο υγρο στην μυγα για να την κανει να επιπλεει οποταν οσο μικρο κι αν ειναι το σναπ σιγουρα δινει εχτρα βαρος.Το χρησιμοποιησα και σε booby eyes που ειναι μυγα με μεγαλα ματια πολυστερινης και την βυθιζε λιγο,που ψαρευει καλυτερα ετσι anyway.
Φιλε γιαννη αν αφησεις εξω το λεαδερ και βαλεισ μονο παραμαλλο tippet θαχεις προβλημα,α)αν βαλεις μικρο παραμαλλο 1-1.5 μετρα τοτε το flyline θα φοβιζει τα ψαρια και δεν θαχεις κτυπηματα β) αν βαλεις μακρυ παραμαλλο 3-4 μετρα τοτε δεν θα γυριζει κανονικα στον αερα και δεν θα στρωνει στην επιφανεια του νερου με αποτελεσμα να μπλεκει στο flyline η να προσγειωνεται μια ματσα.Συμβουλη μου αγορασε εργοστασιακα λεατερ και προσθετεις το λεατερ σ αυτα η loop to loop η ο δικος μου τροπος μ ενα μικρο ring 3 mm.Στο τελος του λεατερ σου δενεις το ρινγ και σ αυτο δενεις το παραμαλλο,ετσι οταν μικραινει με τα κοψιματα το παραμαλλο απλως το κοβεισ απο το ροινγ και προσθετεισ νεο παραμαλλο.Ετσι μπορει να βγαλεισ ολοκληρη σαιζον με μονο ενα λεατερ.Αν θες μπορει να δεσεις στο ρινγ και 2η μυγα σε παραμαλλο 15 cm.Δεν νομιζω να βρεις κυπρο αυτα τα ρινγς για fly fishing,εγω πηρα απο καταστημα με ειδη για faux bizoux ασημενια νομιζω τα λενε connector rings(jumper rings) εκει και ειναι ανοικτα μπορεις ομως να τους παραγγειλεις να σου κολλησουν μια ποσοτητα 20 ας πουμε.Αν θυμαμαι μου στοιχισε 3 μιση ευρω.Προσοχη ομως απο ασημι οχι σιδερενια,αν βρεις stainless steel ok αλλα δεν νομιζω να εχουν.Aν αρχισεις να δενεις μυγες θα δεις οτι θα περνας περρισσσοτερο καιρο στη ΖΑΚΟ η σε faux bizoux παρα σε ειδη αλιειας στην κυπρο χα χα χα περριτο να σου πω οτι εν να παρπατας τσε εν να θωρεις φτερο πουλιου χαμε τσε εν να ενθουσιαζεσαι.Στο καρναβαλι της λεμεσου εσυναξα κατι φτερουδκια.Παραγγελλω κουνελλη τσε ζητω να μου φυλαξουν την πετσια,ξερανισκω την για να πιανω τριχες,λαγους τσουρες δαμαλουθκια καττους σσυλους,ορνιθες ,γαληνες ,γλαροι,περδικια ,πεζουνια ουλλα κατι εχουν για την καταλληλη μυγα.
Ατε κοπελια τσε επελλανα σας απλως ηθελα να πω οτι οταν αρχισεις να δενεις μυγες ουλλα τα πραματα που πετασσουμε αποκτουν μια νεα αξια,καληνυκτα σας

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by giannis33 »

Sailor wrote: Φιλε γιαννη αν αφησεις εξω το λεαδερ και βαλεισ μονο παραμαλλο tippet θαχεις προβλημα,α)αν βαλεις μικρο παραμαλλο 1-1.5 μετρα τοτε το flyline θα φοβιζει τα ψαρια και δεν θαχεις κτυπηματα β) αν βαλεις μακρυ παραμαλλο 3-4 μετρα τοτε δεν θα γυριζει κανονικα στον αερα και δεν θα στρωνει στην επιφανεια του νερου με αποτελεσμα να μπλεκει στο flyline η να προσγειωνεται μια ματσα.Συμβουλη μου αγορασε εργοστασιακα λεατερ και προσθετεις το λεατερ σ αυτα η loop to loop η ο δικος μου τροπος μ ενα μικρο ring 3 mm.Στο τελος του λεατερ σου δενεις το ρινγ και σ αυτο δενεις το παραμαλλο,ετσι οταν μικραινει με τα κοψιματα το παραμαλλο απλως το κοβεισ απο το ροινγ και προσθετεισ νεο παραμαλλο.Ετσι μπορει να βγαλεισ ολοκληρη σαιζον με μονο ενα λεατερ.Αν θες μπορει να δεσεις στο ρινγ και 2η μυγα σε παραμαλλο 15 cm.Δεν νομιζω να βρεις κυπρο αυτα τα ρινγς για fly fishing,εγω πηρα απο καταστημα με ειδη για faux bizoux ασημενια νομιζω τα λενε connector rings(jumper rings) εκει και ειναι ανοικτα μπορεις ομως να τους παραγγειλεις να σου κολλησουν μια ποσοτητα 20 ας πουμε.Αν θυμαμαι μου στοιχισε 3 μιση ευρω.Προσοχη ομως απο ασημι οχι σιδερενια,αν βρεις stainless steel ok αλλα δεν νομιζω να εχουν.Aν αρχισεις να δενεις μυγες θα δεις οτι θα περνας περρισσσοτερο καιρο στη ΖΑΚΟ η σε faux bizoux παρα σε ειδη αλιειας στην κυπρο χα χα χα περριτο να σου πω οτι εν να παρπατας τσε εν να θωρεις φτερο πουλιου χαμε τσε εν να ενθουσιαζεσαι.Στο καρναβαλι της λεμεσου εσυναξα κατι φτερουδκια.Παραγγελλω κουνελλη τσε ζητω να μου φυλαξουν την πετσια,ξερανισκω την για να πιανω τριχες,λαγους τσουρες δαμαλουθκια καττους σσυλους,ορνιθες ,γαληνες ,γλαροι,περδικια ,πεζουνια ουλλα κατι εχουν για την καταλληλη μυγα.
Ατε κοπελια τσε επελλανα σας απλως ηθελα να πω οτι οταν αρχισεις να δενεις μυγες ουλλα τα πραματα που πετασσουμε αποκτουν μια νεα αξια,καληνυκτα σας

Χαχαχαχαχαχα :lol: :lol:
Οκ φίλε μου ευχαριστώ!! Να σαι καλά για τη βοήθεια!!

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Τιποτε φιλε μου,τωρα ψαχνομαι για μουγιες για τα ηλιοψαρα και συντομα ελπιζω ν αρχισω και saltwater fly fishing ,εδω χρειαζομαι τους νουρουσ που τα δαμαλουδκια,εν καιρος να αρχισουν οι μελανες και τα κοκαλια να εμφανιζονται

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Συντομη εξορμηση στον κουρη σημερα.Πηγα περισσοτερο για σπιννιν αλλα ειπα ας παρω και το μουγιοκαλαμο μαζι μου. Ευτυχως.Βαριομουν και δεν ειχα ωρα να γυριζω το φρακτη ετσι εμεινα σ ενα σημειο που ειδα κινηση ψαριων.Μετα απο λιγη ωρα σπιννιν κι αφου εβλεπα τις σιλικονες μου σε σημεια να πεςρνουν διπλα απο λαβρακια 250-500 γρ και να μην τους δινουν σημασια αποφασισα να πιασω το fly rod να δοκιμασω κατι νεες μουγιες που εδεσα για ηλιοψαρα.BINGO!!!!!Η πατεντα που μου ειπε ο φιλος Χαμπης και μια αλλη που βρηκα απο ιντερνετ δουλεψαν,ευχαριστω μεγαλε.θελει δουλια στην κινηση και πρεπει να αντιληφθεισ το τσιμπημα διοτι καποτε το φτυνουν μολισ νοιωσουμ ειναι ψευτικο.Μετα ειπα να δοκιμασω κι αλλες μυγες μηπως τσιμπησει κανα λαβρακι.εβγαλα ενα 250 και μετα εγινε το κακο,μου τσιμπησε ενα μισοκιλο το οποιο μετα απο μαχη μου εκοψε το παραμαλλο ( scientific anglers 4χ ( 6.8 lbs) Φαινεται να κοπηκε στην ενωση του snap hook λογω κοπωσης του κομπου διοτι μου ακουγεται παραξενο ενα μισοκιλο να σπασει αυτο το παραμαλλο.Φυσικα το πιεσα διοτι ηθελε να μπει σε κατι ξυλα χορτα και δεν του εδωσα μποσικα.Μηπως πρεπει να χρησιμοποιω πιο δυνατο για λαβρακια????ΛΑΒΡΑΚΑΕς παρακαλω δωστε μου την γνωμη σας

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by psarakas »

Έχε υπόψη ότι πολυ απλά μπορεί να σου χτυπήσει επιφάνεια ακόμα και δίκιλο, έτσι εποχή , έτσι φράκτη.... Για τεχνικά θέματα Fly ο Χαμπής :) Μεν νομίζεις ότι εν μικρές οι μούγιες και μόνον μισόκιλα θα τες αρπάξουν. Ένας γνωστός μου έχασε 2μισάρι σε μπικατίνι όταν εψάρευκε ηλιόψαρα!!!
catch and release

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους!

Αντώνη, υπάρχουν ιδικά bass leader για fly fishing, νομίζω έχει ακόμα μερικά στο κατάστημα του ο Πόλις, εγώ έχω τέτοιο(15λίβρες), αλλά και πάλι, επειδή τα fly leaders εν μαλακά συνήθως, γι αυτό μετά από αυτό πάντα βάζω στο τέλος επιπρόσθετο παράμαλλο 30 εκ, 10 λίβρες σκληρό φλοροκάρμπον διότι εν το κομμάτι που τραβά πολλή σκόρσο, πολλή τριβή πάνω σε κλαδιά, πέτρες κτλ.
Με 10 λιβρο έφκαλα πάρα πολλά ψάρκα, και 750γρ λαβράκι αλλά θα τα κατάφερνα και με πολύ μεγαλύτερα σίγουρα. Άμα βάζεις σκληρό παράμαλλο που το αλλάζεις κάθε 2-3 ψαρέματα εν έχει φόβο να κοπεί.

Γερμασόγεια τελικά εβγήκαν έξω οι τιλάπιες, και είναι ούλλες μεγάλες!!!! Αλλά, δεν τσιμπούν, εκάτσαν σε φωλιές.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Χριστος Ανεστη σε ολους.Ευχαριστω φιλε Χαραλαμπη για τισ πληροφοριες,τελικα φαινεται οτι πρεπει να στησω αλλο καλαμι και set up για λαβρακι οπως λεγαμε. ειναι πιο ευκολο να εχεις 2 καλαμια στημενα παρα να αλλαζεις λεατερ αναλογως για ηλιοψαρα,τιλαπιες και αλλο για λαβρακια.Ωστε οι τιλαπιες αρκεψαν το φλερταρισμα,εγελασαν μας καλο εν να περιμενουμε να τελειωσουν την ωοτοκια και αν τις προλαβουμε πριν ξαναρκεψουν παλε εν να τις ψαρεψουμε.Κατι εν ναβρουμε να ποσκολιουμαστε, απ οτι διαβαζω ουλλα τα ψαρια χτυπουν σε μυγα φτανει να βρεις το καταλληλο μεγεθος και pattern και να μαθεις πως δουλευεται το καθενα.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι στο fly fishing θελε ιπολλη πειραματισμο με διαφορα patterns ,γι αυτο μ αρεσει να τις δενω εγω παρα να αγοραζω ετοιμες.Εξαλλου πιστευω οτι αυτη ειναι και μια μεγαλη ευχαριστηση στο fly.Εχεις μεγαλυτερη ελευθερια απο το spinning που εξαρτασαι απο τα lures της καθε εταιριας.
Τελος παντων ελπιζω να καταφερω να ρθω αυριο στην διαλεξη για την ζωη του μεγαλοστομου και συγχαρητηρια στο συνδεσμο CFAA που οργανωνει τετοια σεμιναρια ενημερωσης για ολους τους φιλους του ψαρεματος στους φρακτες.

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Γεια σας
εξορμηση για ηλιοψαρα σημερα και δοκιμη καποιες μυγες για λαβρακια.Πηγε αρκετα καλα,8 ηλιοψαρα σε διαφορες μυγες ,η νεα μου πατεντα μυγας-αραχνη δουλεψε επισης.Δοκιμασα και 2 μεγαλες μυγες που εφτιαξα για λαβρακια,αποτελεσμα 2 κτυπηματα ,το ενα ξαγκιστρωθηκε αλλα στο αλλο μου βγηκε ενα ομορφο μισοκιλο 36 ποντους.Εφυγα ικανοποιημενος και σοφοτερος αφου πηρα νεες ιδεες για αναβαθμισεις στις μυγες μου μετα που τις ειδα πως κολυμπουν,ψαρευουν και την αντιδραση των ψαριων.

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by giannis33 »

Χθεσινή εξόρμηση fly και τα αποτελέσματα!
Πιασμένη με Goldhead flash damsel olive/blue...
Attachments
IMG_20130604_163224 - Copy.jpg
IMG_20130604_163224 - Copy.jpg (126.21 KiB) Viewed 9498 times
IMG_20130604_163212 - Copy.jpg
IMG_20130604_163212 - Copy.jpg (171.63 KiB) Viewed 9499 times

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by (CyBasser) »

giannis33 wrote:Χθεσινή εξόρμηση fly και τα αποτελέσματα!
Πιασμένη με Goldhead flash damsel olive/blue...
Κύπρος???
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by giannis33 »

Σκωτία...

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Μπραβο φιλε μου,ωραιο ψαρι,σε καποια φαση ελπιζω να πετυχουμε τσε κυπρο ετσι ψαρια σε μυγα αλλα εν εχουμε παραπονο,οπως ειπε ενας τεξανος στο youtube ψαρευκει ηλιοψαρα,λαβρακια διοτι τουτα εχουν οι λιμνες κοντα του εν πολλα μακρια να παει στα βουνα.Τσε εμεις καπως ετσι αν και εν καιρος να αρκεψουμε δοκιμες στη θαλασσα που εν διπλα μας..Εχαρηκα πολλα για την επιτυχια σου,Εγω προετοιμαζοyμαι για μελανες αν μου κατσουν οι μουγιες που εχω υποψη εν ναχει πολλην action

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by giannis33 »

Ευχαριστώ φίλε μου να σαι καλά!!
Ε ότι έχουμε ρε φίλε.. Επειδή Κύπρο εν δύσκολο να φκουν έτσι ψάρκα προσπαθώ τωρά που είμαι Σκωτία (όπως τζαι πριν που ήμουν στη Μυτιλήνη) να το εκμεταλλευτώ...

Μακάρι να σου κάτσουν φίλε μου!! Αναμένουμε φώτο :dance:

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Εξορμηση κουρρη σημερα πρωι για ηλιοψαρα,μονο πολυ μικρα ψαρια ειδα ,πιαστηκαν ενα λαβρακακι κι ενα ηλιοψαρακι.
Απογευμα αργα ειπα να δοκιμασω fly στη θαλασσα για μελανες με τη πρωτη μυγα που εφτιαξα για θαλασσα.Αποτελεσμα οι μελανες εφαγαν τα ψουμια που εσυρα για μπασμωμα και μολις επεσε η μυγα στο νερο τραβησαν 50 μετρα μεσα και περιμεναν να παρει ο αερας εκει οσα ψουμια εμειναν ,μακρια απο μενα και τη μυγα μου,Εβκαλαν πανεπιστημιο οι γεριμες

Post Reply

Return to “Fly Fishing”