Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by admin »

Σήμερα έλαβα μια επιστολή απο το Τμήμα Αλιείας και Θαλασσίων Ερευνών η οποία αναφέρεται και εξηγεί τα γεγονότα γύρω απο το άρθρο που δημοσιευτηκε στην ιστοσελίδα μας [ Παρανομίες μπρόστα στα μάτια μας με ημερομηνία 15/02/2013 . Καταρχήν θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον αρμόδιο λειτουργό που μπήκε στην διαδικασία να μας στείλει μια εξήγηση . Κατά δεύτερο θέλω να σας δείξω τι σπουδαία δουλειά κα΄νουμε όλοι μας στην κοινότητα παρά του ότι κάποιοι μειώνουν το έργο που διαδραματίζουμε στον τομέα της ερασιτεχνικής αλιείας.
Attachments
.jpg
.jpg (479.03 KiB) Viewed 6892 times

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by angiec »

Άριστε ,εμεις θα συνεχίσουμε να κάνουμε αυτο που αρχίσαμε και ας λένε άλλοι.............και θα συνεχίσουμε να καταγγέλλουμε την κάθε παρανομία !!!!Ευχαριστούμε τον αρμόδιο λειτουργό για την εξήγηση που μας έδωσε!!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by AggelosLRK »

Χαιρομαι που τελικα δεν συρναμε αυγα πανω στον τοιχο (τουλαχιστον οχι ολα τα αυγα)

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by apsavvas »

Το σαββατο που περασε μελος του σωματειου μας επερνε διαφορά τηλέφωνα στο τμήμα στη αστυνομία για τους παράνομους που υπήρχαν στη γερμασόγεια.και καμια ανταπόκριση από κανένα.
Συγνώμη το το βάζω σε αυτή τη ενότητα αλλά πρέπει να ύπαρξη και στα φράγμα περισσότερος έλεγχος.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Ανταποκριση χωρις κανενα αντικρισμα ,ειναι αδικος κοπος.Δεν αναφερομαι στο περιστατικο που αναφερει ο Αριστος και εξηγουμαι:
οταν οι λειτουργοι του ΤΑΘΕ κανουν τη δουλεια που πρεπει να κανουν και προβαινουν σε καταγγελιες και μπραβο τους και
ερχεται ενας δντης του ΤΑΘΕ, καποιος κ.Λο'ι'ιιιιζος Λο'ι'ζιιιιιδης και εξαφανιζει τις καταγγελιες ,ΤΟΤΕ ;;;........(εδω προσθεστε οτι θελετε,ταιριαζουν ολα)

Παρακαλω τους λειτουργους που παρακολουθουν το FORUM να ενημερωσουν αυτον τον Λο'ι'ζιδη και να βγει να με διαψευσει
εδω ή οπου αλλου γουσταρει
Last edited by ΧΑΡΗΣ Μ on Tue Apr 16, 2013 2:21 pm, edited 2 times in total.
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by COTSIOS80 »

ΧΑΡΗΣ Μ wrote:Ανταποκριση χωρις κανενα αντικρισμα ,ειναι αδικος κοπος.Δεν αναφερομαι στο περιστατικο που αναφεραι ο Αριστος και εξηγουμαι:
οταν οι λειτουργοι του ΤΑΘΕ κανουν τη δουλεια που πρεπει να κανουν και προβαινουν σε καταγγελιες και μπραβο τους και
ερχεται ενας δντης του ΤΑΘΕ, καποιος κ.Λο'ι'ιιιιζος Λο'ι'ζιιιιιδης και εξαφανιζει τις καταγγελιες ,ΤΟΤΕ ;;;........(εδω προσθεστε οτι θελετε,ταιριαζουν ολα)
:violence-axechase:
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by angiec »

ΧΑΡΗΣ Μ wrote:Ανταποκριση χωρις κανενα αντικρισμα ,ειναι αδικος κοπος.Δεν αναφερομαι στο περιστατικο που αναφεραι ο Αριστος και εξηγουμαι:
οταν οι λειτουργοι του ΤΑΘΕ κανουν τη δουλεια που πρεπει να κανουν και προβαινουν σε καταγγελιες και μπραβο τους και
ερχεται ενας δντης του ΤΑΘΕ, καποιος κ.Λο'ι'ιιιιζος Λο'ι'ζιιιιιδης και εξαφανιζει τις καταγγελιες ,ΤΟΤΕ ;;;........(εδω προσθεστε οτι θελετε,ταιριαζουν ολα)

Παρακαλω τους λειτουργους που παρακολουθουν το FORUM να ενημερωσουν αυτον τον Λο'ι'ζιδη και να βγει να με διαψευσει
εδω ή οπου αλλου γουσταρει

εδω προσθεστε οτι θελετε,ταιριαζουν ολα)
Τότε Χάρη είναι όπως ένα δέντρο γέρικο που όταν δεν κάνει καρπούς ..................κόβεται από τον κορμο για να φυτρώσουν άλλα γερά κλαδιά !!!!!!!!!!!!!!!!!1.........και πιό αποδοτικά ........σαν την ελιά να πούμε !!!!!!!!

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by belluga »

Eχτες παρα το γεγονος οτι ηταν κυριακη και συγχαριτιρια 2 κυριοι απο το τμημα αλιειας η ωρα 6:30 π.μ. εκαναν ελεγχους για αδειες αλιειας στο ψαρολιμανο και δυστηχως οταν τους ρωτησα για καποιο επαγγελματια ψαρα που μαζευε τα δικτυα του που την ακτη μεχρι το ενα μετρο βαθος μου ειπαν τωρα δικαιουνται καμια φορα φται και οι νομοι μας να μην τα ριχνουμε ολα πανω τους!
ImageUploadedByTapatalk1366628969.393478.jpg
ImageUploadedByTapatalk1366628969.393478.jpg (86.46 KiB) Viewed 6510 times
ImageUploadedByTapatalk1366629006.715676.jpg
ImageUploadedByTapatalk1366629006.715676.jpg (74.31 KiB) Viewed 6509 times


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by admin »

άρθρο στον πΟΛΊΤΗ 21/04/2013

Θάλασσα και ψάρεμα
Επιβάλλετε η άμεση αλλαγή της νομοθεσίας και αυστηρός έλεγχος
Όλοι έχουμε ευθύνες καιρός να τις αναλογιστούμε
Μέσα από αυτή την στήλη μου δόθηκε πολλές φορές η ευκαιρία να φέρω στην επιφάνεια προβλήματα για την θάλασσα το ψάρεμα αλλά και το κυνήγι. Πολλές φορές όμως δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται κάποια πράγματα διαφορετικά ή απλά δεν θέλουν να καταλάβουν την ουσία. Μιλώντας με κάποιους γνωστούς μου τελευταία μου είπαν ‘ σε διαβάζουμε κάθε Κυριακή, τα έχεις αρκετά με τον Διευθυντή του Τ.Α.Θ.Ε’ . Ενώ ένας άλλος φίλος μου διαβίβασε την απαρέσκεια κάποιον επαγγελματιών ψαράδων για το γεγονός ότι σε κάποιο από τα άρθρα μου αναφέρθηκα στο ότι έπρεπε να κοπούν κάποιες επιχορηγήσεις. Μαζί με όλα αυτά μια μεγάλη μερίδα ερασιτεχνών σίγουρα δεν συμφωνεί με κάποια πράγματα που γράφονται σε αυτή την στήλη σχετικά με το να αφήνουμε πίσω τα μικρά ψάρια ή να υπάρχει μια τυπική άδεια αλιείας για τον ερασιτέχνη ψαρά.. Δυστυχώς όμως φίλοι μου για ακόμη μια φορά στρουθοκαμηλίζουμε. Για ακόμη μια φορά βάζουμε τον εαυτό μας στην απέξω και θέλουμε εμάς να μην μας πιάσει το κολάνι. Εμείς να δικαιούμαστε να κάνουμε ότι θέλουμε στην θάλασσα και μόλις γραφτεί κάτι για το γενικό καλό εάν επηρεάζει έστω και 1% τα προσωπικά μας συμφέροντα τότε είμαστε έτοιμοι να χύσουμε αίμα για αυτά. Αν υπήρχε ένα δικαστήριο όμως αμερόληπτο για θέματα περιβάλλοντος και θάλασσας τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Κάθε μέρα διαπράττονται εκατοντάδες εγκληματικές ενέργειες μέσα και έξω από την θάλασσα η οποίες περνούν ατιμώρητες. Σκοπός μου δεν είναι να κατηγορήσω τον διευθυντή του Τ.Α.Θ.Ε αλλά σκοπός μου είναι να τον βοηθήσω να αντιληφθεί τι γίνετε μέσα στην θάλασσα. Δεν έχω κάτι προσωπικό με τον διευθυντή του Τ.Α.Θ.Ε ουδέποτε είχα και ο ίδιος πολλές φορές σε τηλεφωνικές μας συνδιαλέξεις μου ανάφερε χαρακτηριστικά ‘ το ξέρω ότι αυτό που κάνεις το κάνεις γιατί αγαπάς την θάλασσα.’ Όταν όμως υπάρχει ένα σύστημα λανθασμένο, όταν ο τρόπος που γίνετε η διαχείριση κάθε άλλο παρά ουσιαστικό όφελος έχει προς την θάλασσα και το ψάρεμα και όταν βλέπω μέρα με την ημέρα την κατάσταση να χειροτερεύει τότε ο αρμόδιος που έχει να λογοδοτήσει είναι το Τμήμα Αλιείας και θαλασσίων ερευνών και ο Διευθυντής του, ο οποίος βάση νομοθεσίας έχει πολύ μεγάλη δύναμη. Όταν λοιπόν αυτή η δύναμη δεν χρησιμοποιείται με σκοπό να έχουμε πλούσιες θάλασσες τότε τα πράγματα είναι φυσικό να χειροτερεύουν. Πόσο δύσκολο άραγε είναι να επηρεάσει μια ομάδα ανθρώπων ένα άνθρωπο σχετικά με τις αποφάσεις που έχει να πάρει. Ο κάθε ένας από εμάς έχει και τις αδυναμίες του και τις συμπάθειες του και τα αδύνατα του σημεία. Έτσι λοιπόν τα τελευταία χρόνια πάρθηκαν ένα σωρό αποφάσεις χωρίς να ληφθεί υπόψη το δημόσιο συμφέρον και το καλό της θάλασσας αλλά η επιρροή κάποιον συγκεκριμένων ομάδων οι οποίες είχαν σαν κύριο μέλημα τους οικονομικά συμφέροντα.

Δεν έχω τίποτα με τους γνήσιους επαγγελματίες ψαράδες εκ του εναντίων μου είναι μια πολύ συμπαθής ομάδα και θέλω να δω να διατηρείτε αυτό το επάγγελμα αλλά βιώσιμα και σωστά. Να το ασκούν άνθρωποι που σέβονται την θάλασσα και το περιβάλλον και να μπορούν να βγάζουν εύκολα το ψωμί τους από αυτό το επάγγελμα.
Η δε ερασιτέχνες πρέπει να απαλλαγούν από την ιδέα της κάρπωσης και της κρεατοσυλλογής και πρέπει να μπορούν να ενημερώνονται και να ελέγχονται σχετικά με τις δραστηριότητες τους στην θάλασσα. Εδώ ακόμη και οι ‘λεγόμενοι ψευδολειτουργοί του παράνομου ψευδοκράτους έχουν νόμους για την ερασιτεχνική αλιεία και πολύ πιο ουσιαστικό έλεγχο.
Όλα αυτά όμως γίνονται γιατί η νομοθεσία η ίδια είναι αδύναμη. Πριν τρία χρόνια έγινε έλεγχος από το Τμήμα Αλιείας για το μέγεθος ματιού του δικτύου σε αλιευτικά σκάφη και διαπιστώθηκε ότι αρκετοί ψαράδες έπαιρναν επιχορηγήσεις για να αγοράζουν απαγορευμένα δίκτυα, η υπόθεση πέρασε στο ντούκου . Ο ίδιος ο διευθυντής έδωσε άδεια για την πειραματική χρήση μισινέτινων δικτύων τα οποία βάση νομοθεσίας είχαν απαγορευτεί. Ακόμα το πείραμα συνεχίζεται και κανείς δεν κάνει κάτι. Έκλεισε το αλιευτικό καταφύγιο στο Ακρωτήρι για την καθέλκυση σκαφών αναψυχής το οποίο εξυπηρετούσε εκατοντάδες φορολογούμενους πολίτες γιατί το απαίτησαν δύο επαγγελματίες. Όλα αυτά και πολλά άλλα παραδείγματα για κάποιον ο οποίος είναι καθημερινά μέσα στην θάλασσα όχι μόνο είναι παράλογα αλλά και εγκληματικά έναντι της οικονομίας και του περιβάλλοντος.
Η δε επαγγελματίες πρέπει να αποφασίσουν τι επιτέλους θέλουν . Όταν ακούς να μιλάνε λένε μα ξέρετε είμαστε 150-200 πραγματικοί επαγγελματίες και πρέπει να προστατευθεί το επάγγελμα. Όταν έρθει η ώρα να ειπωθούν αριθμοί και νούμερα οι 150 γίνονται 450 και βάλε. Επιπλέον δόθηκαν και όλες οι κατά παρέκκλιση άδειες για τους Γ και εκεί να δεις τράβαλα γιατί το πρόβλημα δεν είναι οι νομοταγείς οι Γ αλλά όσοι εκμεταλλεύονται την ομπρέλα αυτής της κατηγορίας για να βάζουν όπου θέλουν ότι δίκτυα θέλουν, όσοι προσπαθούν να κλέψουν το ψωμί των πραγματικών επαγγελματιών. Για την συγκεκριμένη κατηγορία όμως την ακεραία ευθύνη την φέρουν οι κύριοι βουλευτές και ο διευθυντής του τμήματος αλιείας οι οποίοι βρήκαν παραθυράκι για να βολέψουν αρκετά μέτρα δίκτυ μέσα στην θάλασσα. Μάλιστα στην πιο τουριστική περιοχή της Κύπρου υπάρχει ειδική άδεια για να τοποθετείτε και δίκτυ στον ώμο. Πρέπει να διαχωρίσουμε δύο πράγματα βάση νομοθεσίας αν θέλουμε να δούμε άσπρη μέρα σε αυτό το τόπο αναφορικά με την θάλασσα. Τι εστί επαγγελματίας και τι εστί ερασιτέχνης ψαράς.
Η νομοθεσία πρέπει να εκσυγχρονιστεί και μαζί και το ίδιο το τμήμα αλιείας. Γιατί χρειάζεται να έρχονται ξένοι και να μας δείχνουν με τον σκληρό τρόπο τα μέτρα εξυγίανσης όταν μπορούμε όταν θέλουμε να το κάνουμε μόνοι μας. Ακόμη ένα καλοκαίρι πλησιάζει αλλά η αδύναμη νομοθεσία παραμένει η ίδια. Η αλιευτική πίεση θα αυξηθεί και μαζί της και η καταστροφή της θάλασσας.

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

από belluga » Δευτ Απρ 22, 2013 12:10 pm
Eχτες παρα το γεγονος οτι ηταν κυριακη και συγχαριτιρια 2 κυριοι απο το τμημα αλιειας η ωρα 6:30 π.μ. εκαναν ελεγχους για αδειες αλιειας στο ψαρολιμανο

Σε ποιους κανανε ελεγχους για αδειες ;
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by belluga »

ΧΑΡΗΣ Μ wrote:από belluga » Δευτ Απρ 22, 2013 12:10 pm
Eχτες παρα το γεγονος οτι ηταν κυριακη και συγχαριτιρια 2 κυριοι απο το τμημα αλιειας η ωρα 6:30 π.μ. εκαναν ελεγχους για αδειες αλιειας στο ψαρολιμανο

Σε ποιους κανανε ελεγχους για αδειες ;
Σε οσους ερασειτεχνες εμπεναν με σκαφοι για ψαρεμα με ψαροντουφεκο ή για ψαρεμα απο σκαφος!



Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by AggelosLRK »

τους πιεζουν για εσοδα

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

belluga wrote:
ΧΑΡΗΣ Μ wrote:από belluga » Δευτ Απρ 22, 2013 12:10 pm
Eχτες παρα το γεγονος οτι ηταν κυριακη και συγχαριτιρια 2 κυριοι απο το τμημα αλιειας η ωρα 6:30 π.μ. εκαναν ελεγχους για αδειες αλιειας στο ψαρολιμανο

Σε ποιους κανανε ελεγχους για αδειες ;
Σε οσους ερασειτεχνες εμπεναν με σκαφοι για ψαρεμα με ψαροντουφεκο ή για ψαρεμα απο σκαφος!

Και εκατονταπλασιοι μπαινουν και βγαινουν απο αλλα λιμανια και αλλους χωρους εκτος λιμανιων :doh:
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by chrysanthos9 »

μπραβο τους κανουν και ελεγχους στα φραγματα ημουν στους σκυλους την Κυριακη και τους ειδα οτι πηγαιναν να ελεγξουν υδατοφρακτες
Rememper always someone waiting for you at home

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Ανταπόκριση Τ.Α.Θ.Ε

Post by michalispsarema »

chrysanthos9 wrote:μπραβο τους κανουν και ελεγχους στα φραγματα ημουν στους σκυλους την Κυριακη και τους ειδα οτι πηγαιναν να ελεγξουν υδατοφρακτες
Που ειμασταν εμεις φραγμα ειχε πολλη παρανομια..και κανενας δεν ηρθε για ελεγχο μεχρι τη ωρα που φυγαμε.. :cry:

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”