αν κάποιος ξερής από τεχνητά για λαβράκι γλυκού νερού?

Post Reply
nikolasatv
Posts: 5
Joined: Tue Apr 16, 2013 11:02 pm

αν κάποιος ξερής από τεχνητά για λαβράκι γλυκού νερού?

Post by nikolasatv »

Για σας φίλοι!...νέος στο forum και θα ήθελα μια Βοηθεια σχετικά με το spinning πρόσφατα άρχισα να ενδιαφερομαι για το spinning διάβασα όλα τα θέματα του forum αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να διαχωρίζει με ποιο τρόπο μπορει καποιοσ να ξεχωρισει ποια σιλικονουχα και ποια σκληρα είναι του γλυκού νερού και και ποια όχι ?...Επισης αν καποιος ξερει ποια τεχνιτα χρειαζονται τα λαβρακ γλυκου νερου?

tnks:)

Ι.Υ. προσπάθησα να βάλω το θέμα στο μέρος του forum με τους φράκτες αλλά δεν βρήκα πουθενά το spinning συγγνώμη:(

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: αν κάποιος ξερής από τεχνητά για λαβράκι γλυκού νερού?

Post by admin »

Φίλε καλοσώρισες στο φόρουμ Αυτό το θέμα΄έτυχε επεξεργασίας αρκετές φορές τόσο μέσα στο φόρουμ όσο και μέσα στο περιοδικό στην επόμενη έκδοση υπάρχει ειδικό θέμα στο dvd του περιοδικού που θα κυκλοφορήσει μετά το Πάσχα με spinning στα Γλυκά νερά και επεξήγηση αρκετών δολομάτων

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: αν κάποιος ξερής από τεχνητά για λαβράκι γλυκού νερού?

Post by AggelosLRK »

Συνηθως ολες οι σιλικονες λιγο πολυ δουλευουν στους φραχτες ΑΝ χρησιμοποιουνται σωστα,δηλαδη με το σωστο αρματωμα.Οσο για τα τεχνητα προτιμα να αγορασεις χρωματα σε απομιμηση κολοκυθα,κοκκινοφτερης,πεστροφας,κυπρινου και γενικα οτι βρωσιμο ως προς τα λαβρακια εχουμε στους φραχτες μας.
Με πολυ υπομονη και ορεξη θα ανακαλυψεις λυσεις σε διεξοδους και θα καταλαβεις οτι παραπανω ρολο παιζει ο χειρισμος και η κατανοηση των λαβρακιων παρα τα χιλιαδες τεχνητα της αγορας αν και φυσικα υπαρχουν τεχνητα και εταιρεις τα οποια κανουν την διαφορα!

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

αν κάποιος ξερής από τεχνητά για λαβράκι γλυκού νερού?

Post by belluga »

nikolasatv wrote:Για σας φίλοι!...νέος στο forum και θα ήθελα μια Βοηθεια σχετικά με το spinning πρόσφατα άρχισα να ενδιαφερομαι για το spinning διάβασα όλα τα θέματα του forum αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να διαχωρίζει με ποιο τρόπο μπορει καποιοσ να ξεχωρισει ποια σιλικονουχα και ποια σκληρα είναι του γλυκού νερού και και ποια όχι ?...Επισης αν καποιος ξερει ποια τεχνιτα χρειαζονται τα λαβρακ γλυκου νερου?

tnks:)

Ι.Υ. προσπάθησα να βάλω το θέμα στο μέρος του forum με τους φράκτες αλλά δεν βρήκα πουθενά το spinning συγγνώμη:(
Καλωσορισες Νικολα, αν και δεν εχω τις γνωσεις να σου απαντησω στην ερωτηση σου νομιζω οτι η θεωρια εχει ως εξεις τα κοντοπαχουλα τεχνητα σε χρωματα πεστροφας,κοκκινοφτερης κτλ ειναι για τον φρακτη μιας και ετσι ειναι ειναι τα περισσοτερα ψαρια του φρακτη και σιλικονουχα μπορεις να χρισιμοποιησεις απο βατραχια μεχρι και τα κλασσικα ραγκλου ή οστρακοειδη κτλ!
Αφτο δεν σημαινει οτι τα ψαρια δεν θα σου χτυπησουν σε αλλα τεχνητα αφου απο προσωπικη εμπειρια που ειχα εγω, λαυρακια στο φρακτη χτυπουσαν σε ενα yozuri crystal minnow σε χρωματα γοπας και σε ακριβως αντιθετη περιπτωσει εχω πιασει τις περισσοτερες παλαμιδες σε light trolling μεχρι τωρα σε crank bait τις ραπαλα σε χρωματα πεστροφας!
Ελπιζω πως καποιοι με περισσοτερες γνωσεις και πιο εμπειροι θα σε βοηθησουν και θα με διωρθοσουν αν σου ειπα κατι λαθος μιας και εγω δεν εχω και τοσο συχνες επαφες με τα γλυκα νερα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

nikolasatv
Posts: 5
Joined: Tue Apr 16, 2013 11:02 pm

Re: αν κάποιος ξερής από τεχνητά για λαβράκι γλυκού νερού?

Post by nikolasatv »

Φίλοι ευχαριστώ παρά πολλοί για της συμβουλές σας

Ι.Υ παρά πολλοί κάλο web και άτομα που είναι πρόθυμα να βοηθήσουν

:D :D

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: αν κάποιος ξερής από τεχνητά για λαβράκι γλυκού νερού?

Post by caveman »

Καλησπέρα Νικόλα!!
Για σιλικόνες, όπως σου έγραψε και ο Άγγελος, για λαβράκι του φράχτη ΟΛΕΣ οι σιλικόνες δουλεύουν, απλά για πρακτικούς λόγους, για να μεν έχεις πολλά σκαλώματα και να χάνεις δολώματα άδικα, ψάξε λίγο το θέμα texas rig.
Για σκληρά δολώματα, οτιδήποτε κατισαρίζει αρκετά, έχει πιθανότητες να πιάσει ψάρια. Για το επόμενό τεύχος του περιοδικού, εκάμαμε DVD ιδικά για το λαβράκι μαζί με τον Άριστο, θα δεις πολλά σε αυτό και ελπίζω να βοηθήσει.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: αν κάποιος ξερής από τεχνητά για λαβράκι γλυκού νερού?

Post by Greg »

An eisai apo lemeso steile pm na pame kamia mera psarema mazi (den exo greek sto pc)
Esox Lucius

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Απ: αν κάποιος ξερής από τεχνητά για λαβράκι γλυκού νερού?

Post by marios pafitis »

Φιλε κοπιασε στον αγωνα 12/5/13 θα δεις πολλα δολωματα ;-) και οχι μονο

Sent from my ST15i using Tapatalk 2

Marios.iona
Posts: 44
Joined: Thu Dec 13, 2012 6:00 am

Re: αν κάποιος ξερής από τεχνητά για λαβράκι γλυκού νερού?

Post by Marios.iona »

File den ime Top player ston fraxti alla τον τελεφτεο μηνα που δεν ιταν καλος ο καιρος , πηγενα φραχτη κε μπορο να να σου πο οτι με τιν εμπιρια που εχω στο σπιννινγ , επιασα τον τελεφτεο μηνα περιπου 45 λαβρακια. Δεν εφιγα ποτε απογοιτεβμενος και να σκεφτης πιγενα μονο 2-3 ορες την κυριακη. Ολα τα εχω φωτογραφισι κε τα εχο ελεφθεροσι. Οταν τιποτα δεν τσιμπα κε βαριεμε πιαννο μικρα λαβρακια για ποσκολιο. Τορα για τα δολοματα.... Σκουλικι σιλικονι μεγαλο, διαφορα χρωματα ας μην λεω μαρκες. Για ψαρακια τεχνιτα,,, βαλε jerkbait , να μιν λεμε μαρκες παλε αν δεν γινετε. Για ποσκολιο στα μικρα (αλλα και στα μεγαλα) βαλε πολι μικρα μιννοου φισικα θελις κε το καταλλιλο καλαμι, εσι τι εχεις? επισις φοβερι δουλια καμουν κε τα popper. Xromata men ακουις εγω επελλανατα και με χρωμα τσαρτελλας. Αμαν ξερις να το δουλεφκης πιαννης

Post Reply

Return to “SPINNING”