καρφωμα στο εγγλεζικο

labraxcy
Posts: 126
Joined: Mon Feb 25, 2013 8:11 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by labraxcy »

Φιλε shark ενδιαφερον το θεμα που ανικσες αλλα και πολυ πολυ περιπλοκο γιατι οι ισορροπιες στο εγγλεζικο ειναι πολυ λεπτες και εξαρταται απο την διαμετρο της πετονιας που δουλευης αλλα το ποιο σημαντικο τα ψαρια που θα ψαρεψεις αλλα επιδη αναφερτικες σε λαβρακια μου εδοσες την εφκαιρια για μια καλη κουβεντα ,το λαβρακι στις πλιστες περιπτοσεις θα ερθει απο πιο μεσα προς τα εξω για να κινιγισει και οταν κοντευει τον μολο η τα βραχια θα βρει την αρματοσια μας αυτο τορα τι κανει,θα αρπαξει το δολομα μας και θα κινιθει ξανα απο εκει που ιρθε προς τα μεσα μακρυα απο τα φοτα απο τη φασαρια θα παει να φαει εκει που νιοθει πιο ασφαλες τορα εμεις που κρατουμε το καλαμι με την λεπτη και πονιρη αρματοσια μας ιμαστε ετοιμοι να καρφοσουμε και κανουμε ενα καλο καρφομα να συγουρεψουμε οτι το πιραμε καλα αν ειναι ενα ψαρι μισο κιλο τοτε ινε ολα καλα και ωραια τι γινεται ομως αν ειναι ενα κτηνος τον 8-9κιλον και αυτο τραβαει αντιθετα και εμεις καρφονουμε ?μονο απο το βαρος του ψαριου η πετονια δεν θα αντεξη με τιποτα το σοκ που θα υποστει γιαυτο φιλε μου αυτο που εχεις να κανεις ειναι να δοσεις μερικα δευτερολεπτα του ψαριου να καταπιει το δολομα και μετα ενα ψιλο ανεβασμα του καλαμιου κρατα το λιγο ορθοιο μεχρι να σου τραβισει για να καταλαβεις το μεγεθος του ,ενα καλο αγκιστρι μπορει πολυ εφκολα να διαπερασει το στομα του ,και μιλοσυγκεκριμενα μονο για το λαβρακι,ελπιζω φιλε να σε κατατοπισα καπως

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by shark25 »

νομιζω ναι τι γινεται ομως με πιο μικρα ψαρια παλι να περιμενω λιο και μετα να καρφωσω?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by caveman »

shark25 wrote:νομιζω ναι τι γινεται ομως με πιο μικρα ψαρια παλι να περιμενω λιο και μετα να καρφωσω?
Καρχαρία25, καλησπέρα!
Νομίζω, αν περιγράφεις λίγο την όλη φάση, με τι φελλό, τι βάθος, τι παράμαλλα, τι δόλωμα/αγκίστρι κτλ, ίσως βρούμε μια λύση στο γιατί χάνουντε οι τσιμπιές.
Αν ψαρεύεις Λεμεσό να ρτω να σε΄βρω επί τόπου να δούμε τι γίνετε.

Εντομεταξύ, δες και το dvd που έκαμε το περιοδικό, πιθανότατα θα σε βοηθήσει.

Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

goldsargus wrote::clap: :clap: :clap:
Κατατοπιστικότατος
Μπορείς σε παρακαλώ να προτείνεις ενα καλάμη που να μπορείς να ψαρευεις με άνεμο και να καλύπτεις μακρινές αποστάσεις;
Δύσκολο να βρεις κάτι που να σε καλύπτει πλήρως.
Πριν μερικά χρόνια αγόρασα τούτο το καλάμη BMAX126CP Beastmaster AX Commercial 12'6 Pellet rod http://www.fishingmagic.com/features/re ... -rods.html
κατά τη γνώμη μου πιστευω ότι θα ήταν το ιδανικό για μέρες με άνεμο.
Δυστυχώς λόγο ότι δεν μπορώ να το μεταφέρω δεν το ψάρεψα ποτέ.
Ένα άλλο καλάμη που μου πρότεινε κάποιος το οποίο αγόρασα είναι το Maver Reactorlite 13ft Match Rod αλλά με το μικρό cw.
Τουλάχιστο το δεύτερο μεταφέρεται αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με το πρώτο.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by fISHANDCHIPS »

shark25 wrote:γιατι τις πλειστες φορες πηγαινε κατω ο φελλος χωρις να καταφερνω να αγγιστρωσω το
Πολλές φορές ειναι τσίμπιες από γύλους που μπορείς σου σπάσουν τα νεύρα με απότομα και δυνατά η αδυνατα τσιμπήματα και εσύ να διερωτάσαι γιατί δν μπορείς να καρφωσεις το ψάρι ... Σιγά σιγά θα μάθεις να ξεχωρίσεις αυτές τις τσιμπιες.
Εγώ πιστεύω οτι αυτος ειναι ο κύριος λογος που έχεις αποτυχια στο καρφωμα.Που δεν χρειάζεται να βελτιώσεις κάτι ως προς το καρφωμα σου.
Σίγουρα υπαρχη τέχνη στο καρφωμα αλλά πρέπει επισης να μάθεις να ξεχωρίσεις όσο καλύτερα γίνεται τις ασήμαντες τσιμπιές.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Απλα για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ :think: :think: :think: :think:
Τι αγγιστρια εχεις :?: Τι δολωμα :?: Εισαι βυθο, πανω απο αυτον η ξαπλωτα :?: :?:
Η μισινα σου ειναι ελαστικη η εχεις νημα :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Καλην Εσπερα απο Αθηνα :D

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by shark25 »

ψαρευα με 4+2 waggler φελλο,περιπου 3 μετρα βαθος, αγκιστρι 12 μακρυ και δολωμα μπικατινι. παραμαλλο 17ρι αορατο ενος μετρου ψαρευα αλαμινο. λεμεσο δεν ξαναψαρεψα μεχρι ζυγι εχω παει.
ναι το εχω δει 2-3 φορες το dvd ειναι πολυ καλο

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Γιατι 1 μετρο παραμαλλο :?:
Το πιο κοντινο, προς το αγγιστρι μολυβι, ποση αποσταση ειχε απο αυτο(το αγγιστρι) :?: :?: :?:

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by Κώστας »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Γιατι 1 μετρο παραμαλλο :?:
Κ. Εβανθη, για να σε προλαβω, το Εγγλεζικο διαφερει που το match στα φραγματα. 1 μετρο εν λιγο,
1. οσω μεγαλώνει το παραμαλλο τοσο λιγοστευει η πιθανοτητα να σπασει
2. εν σε ενδιαφερει αν εχεις bite register
Με το εγγλεζικο στοχευεις μεγαλα ψαρια σε βαθια σημεια. Δεν ψαρευεις οπου και οπου ιδικα μερα που εχει μικροψαρα.
Εν τουτα τα πραματα που διαφερουν που το float fishing σε φραγματα και εν καλα να ξεκαθαριστει μια και καλα.
Καποιος σας εγραψε ότι διαφερει ερευνηστε το

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by fISHANDCHIPS »

Κώστας wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Γιατι 1 μετρο παραμαλλο :?:
Κ. Εβανθη, για να σε προλαβω, το Εγγλεζικο διαφερει που το match στα φραγματα. 1 μετρο εν λιγο,
1. οσω μεγαλώνει το παραμαλλο τοσο λιγοστευει η πιθανοτητα να σπασει
2. εν σε ενδιαφερει αν εχεις bite register
Με το εγγλεζικο στοχευεις μεγαλα ψαρια σε βαθια σημεια. Δεν ψαρευεις οπου και οπου ιδικα μερα που εχει μικροψαρα.
Εν τουτα τα πραματα που διαφερουν που το float fishing σε φραγματα και εν καλα να ξεκαθαριστει μια και καλα.
Καποιος σας εγραψε ότι διαφερει ερευνηστε το
Κώστα νομίζω εσαντανοσες τα ρε φίλε :)
Το αν θα βάλεις 1 μετρό παραμαλλο η όχι εν πάνω σου ... Και εγώ χρησιμοποιώ συνήθως μεγάλο παραμαλλο αλλά πιάσε ενα παραμαλλο 1μετρο και ενα 50 εκατοστα και τραβά τα ... Οταν το κανείς πες μας και το αποτέλεσμα.
Στα γλυκά νερα της κυπρου επίσης στοχευουμε σε μεγάλα ψαρια όπως πεστροφες, κυπρινους κτλ τα οποια γινονται αρκετά κιλα.επισης μπορείς να τα πιάσεις σε βαθια σημεια ,αρκετά πιο βαθειά από τα υπάρχοντα μας σημεία στην θαλασσα μας.επισης τα περισσότερα λιμάνια μας όπου θα βρούμε λαβρακια κεφαλους δεν έχουν βάθος περισσότερο από 3 μέτρα,άρα δεν συνδέουμε το εγγλεζικο με βαθειά νερά
Το ότι δεν ψαρευεις ειδικά την μέρα παλε δεν στέκει .... Σίγουρα την νύκτα θα βρεις λαβρακια, κεφαλους κτλ αλλά και την μέρα μπορείς να ψαρεψεις μελανες,κεφαλους ίσως και λαβρακια κτλ. Τα μικρό ψαρά ειναι μικροψαρα ... Πως μπορώ να αποφύγω ενα μουρμουρουι των 100 γρ που τσιμπουρα την γαριδα την ζωντανή που δόλωμα για λάβρακι η ξέρω γω τι άλλο ... Σίγουρα προσπαθούμε να τα αποφύγουμε ... Κανένας δεν θέλει να τον ενοχλούν και συνήθως ψαρεύω και εγώ νύχτα
Διάφορες υπάρχουν .μαλλον όχι αυτές που αναφερεις ...
Τις διάφορες να μας τις πει κάποιος ο οποίος ειναι εξίσου έμπειρος στα γλυκά και αλμυρά νερα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by shark25 »

το τελευταιο αγγιστρι ειναι ακριβψς πριν την θηλεια

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by shark25 »

τα υπολοιπα αγγιστρια τα εβαλα κοντα στην θηλεια για να αποφυγω τα μικροψαρα

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by fISHANDCHIPS »

Shark εννοείς βαρίδια ?
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by shark25 »

nai sorry βαριδια ennow

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by caveman »

Κώστας wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Γιατι 1 μετρο παραμαλλο :?:
Κ. Εβανθη, για να σε προλαβω, το Εγγλεζικο διαφερει που το match στα φραγματα. 1 μετρο εν λιγο,
1. οσω μεγαλώνει το παραμαλλο τοσο λιγοστευει η πιθανοτητα να σπασει
2. εν σε ενδιαφερει αν εχεις bite register
Με το εγγλεζικο στοχευεις μεγαλα ψαρια σε βαθια σημεια. Δεν ψαρευεις οπου και οπου ιδικα μερα που εχει μικροψαρα.
Εν τουτα τα πραματα που διαφερουν που το float fishing σε φραγματα και εν καλα να ξεκαθαριστει μια και καλα.
Καποιος σας εγραψε ότι διαφερει ερευνηστε το
Αμάν τη γκάφα έκαμες :!: :lol: :lol:
Θεωρείς ότι ο άνθρωπος δεν ξέρει τι του γίνετε? Ή, ότι υπάρχει ποττέ περίπτωση να μιλήσει για κάτι που δεν γνωρίζει??
Εμείς οι δυο, ήμασταν αγέννητοι ακόμα όταν ο Ευάνθης έβγαζε 4κιλα λαβράκια στην θάλασσα με εγγλέζικο. Δεν ξέρω κανένα άλλο δαμέσα που να έχει βγάλει 6.5κιλά κέφαλο με εγγλέζικο εκτός που τον Ευάνθη, ή έστω να μπορεί να σταθεί δίπλα του σε θέματα γνώσης επί του θέματος.

Αλλά ακόμα και εάν εμιλούσαμε για εγγλέζικο στο φράχτη, θεωρείς ότι στο φράχτη εν μικρά τα ψάρια στα οποία στοχέβουμε? 3, 4 ή 5 κιλά κυπρίνος φαίνεται σου για μικρός?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”