καρφωμα στο εγγλεζικο

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by apsavvas »

και κατι εντελος πληροφοριακα για να υπαρχει εις γνωση σας. εγγλεζικα υπαρχουν light,medium kai heavy.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by Κώστας »

fISHANDCHIPS wrote:
inglese.fishing wrote:Το ότι κάποιος εισηγήθηκε οτι πρεπει να μαζεύουμε μετρα πριν καρφωσουμε, εδωσε την εντύπωση στον shark (γιατι προφανος καπου το ειδε) ότι ετσι πρεπει να γίνεται.
Ρε φιλε μεν συνεχιζεις να εισαι προκλητικός !!!
το λαθος στην διατύπωση του Δώρου ηταν η λέξη ΜΕΤΡΑ ...
Ελα κάμε βολή 20-30 μέτρα και να εισαι και με φελλό σλάιντερ και μεν τυλήξεις εστω και λίγο πριν καρφώσεις ... αν καρφώσεις ψάρι εισαι τυχερός και θα σου διω κουπόνια να μου παίζει λόττο ... ε μα ρε φιλε μεν γινεσαι τοσο απόλυτος ...
Σε καποιες περιπτώσεις ισχύουν πράγματα τα οποια εσυ μπορει να μην τα χρησημοποιεις ... λογο του οτι δεν σου χρειάζονται στο ψάρεμα σου αλλα της φίλης μου της Ταξερως κανένας δεν μπορει να της κλέψει το όνομα.ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΕΣΥ
Μα ρε Πετρο εν τζινα τα ΜΕΤΡΑ που τα καμαν ουλα τα γεριμα.
Εν το καταλαμβαινεις ποσο φατσιτο ειναι;
Τη θα σου ελεγε ο αλλος αν ηταν τουτη η συμβουλη σου προς ενα αρχαριο;

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by mikrosa »

Οταν προτοειδα το θεμα,χαρηκα οτι θα με βοηθουσε αρκετα στο καρφωμα κτλπ σε αυτο το ψαρεμα,μα σιγα σιγα ξεσπα μια αντιπαραθεση.Εγω σαν νεος στο εγγλεζικο με 1,5χρονο εμπειρια,θα πρωτιμουσα οταν γραφετε σε τετοια θεματα να τεκμιριωνετε τις απαντησεις σας ετσι ωστε να με πεισετε.Κατι απο προσοπικη εμπειρια,ειναι οτι πρεπει να μαζεψω λιγη μισηνα πριν το καρφωμα γιατι αν δεν μαζεψω(οσο χρειαζετε) καρφωνω το νερο,κυριως μετα απο μια χ αποσταση οπυ αυξανετε η κοιλια.
Σαββα οταν λεςς οτι υπαρχουν light,heavy,medium μιλας για παραβολικοτητα ή για c.w??? Π.χ εμενα ειναι Strong match c.w up to 30

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by goldsargus »

fISHANDCHIPS wrote:
inglese.fishing wrote:Το ότι κάποιος εισηγήθηκε οτι πρεπει να μαζεύουμε μετρα πριν καρφωσουμε, εδωσε την εντύπωση στον shark (γιατι προφανος καπου το ειδε) ότι ετσι πρεπει να γίνεται.
Ρε φιλε μεν συνεχιζεις να εισαι προκλητικός !!!
το λαθος στην διατύπωση του Δώρου ηταν η λέξη ΜΕΤΡΑ ...
Ελα κάμε βολή 20-30 μέτρα και να εισαι και με φελλό σλάιντερ και μεν τυλήξεις εστω και λίγο πριν καρφώσεις ... αν καρφώσεις ψάρι εισαι τυχερός και θα σου διω κουπόνια να μου παίζει λόττο ... ε μα ρε φιλε μεν γινεσαι τοσο απόλυτος ...
Σε καποιες περιπτώσεις ισχύουν πράγματα τα οποια εσυ μπορει να μην τα χρησημοποιεις ... λογο του οτι δεν σου χρειάζονται στο ψάρεμα σου αλλα της φίλης μου της Ταξερως κανένας δεν μπορει να της κλέψει το όνομα.ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΕΣΥ
Μερικά μέτρα μπορεί να είναι και 10 12 μανιβέλιες
Μετά που τούτο το κακό όλο να πιστέψω ότι δεν υπήρχε ο χρόνος να αναθεωρήσει κάποιος;
Μεν σου φταιν οι άλλοι γιατί δεν θέλουν να έχουν κάποιοι που ξεκινούν τα λάθος δεδομένα.
Εν γεμάτο το φορουν που ετσι παραδείγματα και κανένας εν τολμά να τα αγγίξει γιατί θα φάει κλωτσιά.

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by DOROS »

Τελικά έσχει πολλούς αδιασερούς που εν ούλη μέρα πας το PC, τζε περιμένουν να ππέσει κανένα πόστ.
Εγώ 4-5 απαντήσεις είδα, τα άλλα ούλα εν άκυρα.

Ναι.. προσωπικά δεν έχω την εμπειρία στην θάλασσα αλλά γνώμη και γνώση για το εγγλέζικο έχω.. και συνεχίζω να μαθαίνω/ μαθαίνουμε ψαρεύονταν το.
Αν τα ξέραμε όλα όλοι μας τζέ ήταν τζέ τόσο απλά δεν θα εξιτάρισε στο ασχολούμασταν εμείς ούλοι με το ψάρεμα.

Επαναλαμβάνω..Ο κρίκος μεταξύ εγγλέζικου και φελλού είναι η μισίνα μας ..σωστά! Για να είναι επιτυχημένο το χτύπημα στη τσιμπιά θα πρέπει να την έλεγχο.
Εκεί που πρέπει να μαζευτεί μισίνα να μαζευτεί, εκεί που κρίνουμε ότι δεν χρειάζεται δεν το κάνουμε. Εν καθαρό…

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by michalispsarema »

Εγω οσες φορες καρφωσω εν πιανω τπτ αλλα αμαν πιαει το ψαρι το δολωμα μες το στομα εχεις το ανετα..

Και με τουτα ουλλα εκαμετε με και εκσιασα πως καρφωνουμε..

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by caveman »

DOROS wrote:Για να είναι επιτυχημένο το χτύπημα στη τσιμπιά θα πρέπει να την έλεγχο.
Εκεί που πρέπει να μαζευτεί μισίνα να μαζευτεί, εκεί που κρίνουμε ότι δεν χρειάζεται δεν το κάνουμε. Εν καθαρό…
Τέλος, τόσο απλό είναι.

Αλλά δεν εκατάλαβα καν την πρώτη ερώτηση που απαντήσετε(εσείς που ετσακωθήκατε για τα μέτρα)... τι σόϊ ερώτηση είναι το "πως καρφώνω" :?: :?:
Θυμούμαι αρκετά ερωτήματα που είχα όταν άρχισα το ψάρεμα με εγγλέζικο στην θάλασσα αναλόγως με το τι ψάρι εστόχευα.... όπως το σε τι φάση θα καρφώσω? Μόλις ταράξει λίγο ο φελλός? Άμα βυθιστεί ούλλος μέσα και μετά? Ή να αφήσω το ψάρι να κινηθεί κι όλας μαζί με το αγκίστρι στο στόμα και μετά να ρτει το κάρφωμα.
Όμως το ΠΩΣ θα καρφώσω?? Εν πολλαααααααά αστείο να τσακώνεστε για έτσι θέμα.
Τι πάει να πει ΠΩΣ θα καρφώσω? με τεντωμένη την μισίνα, σηκώνω το καλάμι πάνω, είναι ΤΟ πρώτο πράγμα που μαθαίνει κάποιος πριν καν απλώσει χέρι πάνω σε καλάμι.

Εάν κάποιος χάνει τσιμπιές συστηματικά, δεν είναι το ΠΩΣ θα καρφώσει αλλά το πότε που πρέπει να δει, ή να αλλάξει τύπο αγκιστριού αναλόγος με το δόλωμα που βάζει κτλ κτλ
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by no-nick »

apsavvas wrote:και κατι εντελος πληροφοριακα για να υπαρχει εις γνωση σας. εγγλεζικα υπαρχουν light,medium kai heavy.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
και το Κυπριακο :D

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by michalispsarema »

caveman wrote:
DOROS wrote:Για να είναι επιτυχημένο το χτύπημα στη τσιμπιά θα πρέπει να την έλεγχο.
Εκεί που πρέπει να μαζευτεί μισίνα να μαζευτεί, εκεί που κρίνουμε ότι δεν χρειάζεται δεν το κάνουμε. Εν καθαρό…
Τέλος, τόσο απλό είναι.

Αλλά δεν εκατάλαβα καν την πρώτη ερώτηση που απαντήσετε(εσείς που ετσακωθήκατε για τα μέτρα)... τι σόϊ ερώτηση είναι το "πως καρφώνω" :?: :?:
Θυμούμαι αρκετά ερωτήματα που είχα όταν άρχισα το ψάρεμα με εγγλέζικο στην θάλασσα αναλόγως με το τι ψάρι εστόχευα.... όπως το σε τι φάση θα καρφώσω? Μόλις ταράξει λίγο ο φελλός? Άμα βυθιστεί ούλλος μέσα και μετά? Ή να αφήσω το ψάρι να κινηθεί κι όλας μαζί με το αγκίστρι στο στόμα και μετά να ρτει το κάρφωμα.
Όμως το ΠΩΣ θα καρφώσω?? Εν πολλαααααααά αστείο να τσακώνεστε για έτσι θέμα.
Τι πάει να πει ΠΩΣ θα καρφώσω? με τεντωμένη την μισίνα, σηκώνω το καλάμι πάνω, είναι ΤΟ πρώτο πράγμα που μαθαίνει κάποιος πριν καν απλώσει χέρι πάνω σε καλάμι.

Εάν κάποιος χάνει τσιμπιές συστηματικά, δεν είναι το ΠΩΣ θα καρφώσει αλλά το πότε που πρέπει να δει, ή να αλλάξει τύπο αγκιστριού αναλόγος με το δόλωμα που βάζει κτλ κτλ
Συμφωνω Μαζι Σου Χαμπη..
εγω εχω χασει πολλες τσιμπιες και η ερωτηση νομιζω κανονικα ειναι ποτε καρφωνω για να πιαστει το ψαρι? η και ποτε οταν ο φελλος βυθιζετε?
ενεν αναγκη να εχουμε και αλλους τσακομους δαμεσα..

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

Απλώς να ξεκαθαρίσω κάτι εξ αρχής. Το Εγγλέζικο-Εγγλέζικη τεχνική πηγάζει στο float fishing με wagler μηχανή και καλάμη και έχει βασικές διαφορές από την αρχική που εν μπορώ να εξηγήσω σε ένα ποστ. Δεν πρέπει να λέμε Εγγλέζικο-Εγγλέζικη τεχνική το ψάρεμα σε φραχτη λίμνη.

Το match fishing με waggler φελλό ξεκίνησε από Αγγλία και όταν οι ιταλοι το έφεραν στη Φλωρεντία του δόθηκε ο όρος «εγγλέζικο» inglese. Μετά που μεταπήδησε στην Ελλάδα κάποιοι που αρθρογραφούσαν το θεώρησαν σωστό να το λεν Εγγλέζικο.
Δεν πιστεύω να πεις σε Εγγλεζο ότι ψαρεύεις εγγλέζικο και να καταλάβει τη είναι.
Εγώ στην θάλασσα ψαρεύω πολλές παραλλαγές του float fishing μια από αυτές το εγγλέζικο. Έτσι και αλλιώς τωρα οι περισσότερος εγγλέζικες εταιρείες ονομάζουν τα καλάμια τους float fishing (wagler), specimen και fider.
Ο ορος match μπαίνει και σε pole καλαμια κτλ.
mikrosa wrote:Κατι απο προσοπικη εμπειρια,ειναι οτι πρεπει να μαζεψω λιγη μισηνα πριν το καρφωμα γιατι αν δεν μαζεψω(οσο χρειαζετε) καρφωνω το νερο,κυριως μετα απο μια χ αποσταση οπυ αυξανετε η κοιλια.
Πίσω στο πρόβλημα σου Αντρέα
Σιγά σιγά με τον καιρό θα εμπεδώσεις ότι πρέπει να έχεις όλο και ποιο λίγα μπόσικα. Και εγώ το πάθαινα να πρώτα χρόνια αλλά μετά έχεις έννοια να μεν γίνεται.
Επίσης πιστεύω ότι χρησιμοποιείς φελλό με μεγάλο ερματισμα (δηλ βαρετο)
Όσο «μεγαλώνει» ο φελλος κάμνει τα δικά του. Παίρνει παραπάνω πετονιά χωρις να τον ελέγχεις. Τούτο θα σε δυσκόλευε περισσότερο αν ψάρευες στη θάλασσα.
Το χειρότερο από όλα είναι ότι μεγάλος φελλός μεγαλύτερη αντίσταση στο κάρφωμα. Άρα ετω γιατί θέλεις να μαζέψεις έστω το κάτι λίγο.

Υποθέτω ότι στα φράγματα ακόλουθης μια παραλλαγή από ανατολικές χώρες, Ουγγαρία που έχουν και αρκετό βάρος πριν το παράμαλλο;
Ένα ποιο ποιοτικό καλάμη θα σε βοηθούσε καλύτερα με φελλους με λιγοτερο συνολικο ερματισμα (μαζι αυτο πριν το παραμαλλο).

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

Κάτι άλλο που πιστεύω (όπως και άλλοι) οτι ισχύει στο ψάρεμα στην θάλασσα, και το ειχα βρει και σε ιταλικα και ελληνικα forums

παραθετω ενα μερος απο manosmeletiou.blogspot.com
"8) Κάρφωμα ψαριού με ταυτόχρονη άμεση ανάκτηση της πετονιάς.

Είναι δύο εντελώς διαφορετικές διαδικασίες. Η ανάκτηση έπεται του καρφώματος. Πολλοί το κάνουν με το επιχείρημα ότι μαζεύουν ταυτόχρονα τα "μπόσικα", τα οποία κανονικά θα έπρεπε να έχουν ήδη περιορίσει εκ των πρωτέρων. Πρώτα εξασφαλίζουμε το καλό αγκίστρωμα του ψαριού και εν συνεχεία αρχίζουμε την έλξη του, όπως άλλωστε συμβαίνει και στο casting. Η ταυτόχρονη εφαρμογή και των δύο κινήσεων δεν εξασφαλίζει τη σύλληψη ψαριών ειδικά μάλιστα όταν αυτά δεν έχουν πάρει καλά στο στόμα τους δόλωμα και αγκίστρι και τρώνε εξαιρετικά "μίζερα" ή πονηρά."

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by belluga »

:clap: :clap: :clap: θα μπορουσε να γινει τουτη συζητηση που μιας αρχης!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by goldsargus »

:clap: :clap: :clap:
Κατατοπιστικότατος
Μπορείς σε παρακαλώ να προτείνεις ενα καλάμη που να μπορείς να ψαρευεις με άνεμο και να καλύπτεις μακρινές αποστάσεις;

legendguards2

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by legendguards2 »

caveman wrote:
DOROS wrote:Για να είναι επιτυχημένο το χτύπημα στη τσιμπιά θα πρέπει να την έλεγχο.
Εκεί που πρέπει να μαζευτεί μισίνα να μαζευτεί, εκεί που κρίνουμε ότι δεν χρειάζεται δεν το κάνουμε. Εν καθαρό…
Τέλος, τόσο απλό είναι.

Αλλά δεν εκατάλαβα καν την πρώτη ερώτηση που απαντήσετε(εσείς που ετσακωθήκατε για τα μέτρα)... τι σόϊ ερώτηση είναι το "πως καρφώνω" :?: :?:
Θυμούμαι αρκετά ερωτήματα που είχα όταν άρχισα το ψάρεμα με εγγλέζικο στην θάλασσα αναλόγως με το τι ψάρι εστόχευα.... όπως το σε τι φάση θα καρφώσω? Μόλις ταράξει λίγο ο φελλός? Άμα βυθιστεί ούλλος μέσα και μετά? Ή να αφήσω το ψάρι να κινηθεί κι όλας μαζί με το αγκίστρι στο στόμα και μετά να ρτει το κάρφωμα.
Όμως το ΠΩΣ θα καρφώσω?? Εν πολλαααααααά αστείο να τσακώνεστε για έτσι θέμα.
Τι πάει να πει ΠΩΣ θα καρφώσω? με τεντωμένη την μισίνα, σηκώνω το καλάμι πάνω, είναι ΤΟ πρώτο πράγμα που μαθαίνει κάποιος πριν καν απλώσει χέρι πάνω σε καλάμι.

Εάν κάποιος χάνει τσιμπιές συστηματικά, δεν είναι το ΠΩΣ θα καρφώσει αλλά το πότε που πρέπει να δει, ή να αλλάξει τύπο αγκιστριού αναλόγος με το δόλωμα που βάζει κτλ κτλ
Για να μπει ο Χαμπης στη συζυτηση σημαινει ε σοβαρο το προβλημα :lol: :lol:

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by shark25 »

o λογος που αναφερα οτι μαζευω και μετα καρφωνω ηταν σενα βιντεο του δημητρη σφαλτου για εγγλεζικο στο you tube που αφορα τα λαβρακια οπου μολις σφυριζε η μηχανη μαζευε λιγο και μετα καρφωνε.
το θεμα ειναι οτι προχθες ςπιασα 3 ψαρια αλλα ακομα δεν καταλαβα το σωστο καρφωμα γιατι τις πλειστες φορες πηγαινε κατω ο φελλος χωρις να καταφερνω να αγγιστρωσω το ψαρι.
τελοσπαντων επειδη ανοιξα αυτο το θεμα για να μαθω κατι παραπανω απο καποιο με παραπανω εμπειριεσ να παρακαλεσω οποιος ξερει να βοηθα και οι αλλοι απλα να μην ασχολουνται καν
ευχαριστω για οσες εισηγησεις δωσατε

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”