καρφωμα στο εγγλεζικο

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by shark25 »

επειδη ακομα μαθαινω το εγγλεζικο θελω καποιος να μου εξηγηση πως πρεπει να γινετε ενα σωστο καρφωμα στο εγγλεζικο. Σε καποια βιντεο ειδα οτι μαζεουμε λιγη μισινα και μεσα καρφονουμε/ετσι ειναι παντα?

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by michalispsarema »

ειναι ενα ενδιαφερον θεμα τουτο.. :P :P εγω καρφωνω με λιγο λασκαρισμενη μισινα η τεντομενη.. και καρφωνω πανω... εχω χαση πολλες τσιμπιες ετσι θα ειναι πολλη ενδιαφερον να μας διαφωτισουν η εμπειροι

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

shark25 wrote:επειδη ακομα μαθαινω το εγγλεζικο θελω καποιος να μου εξηγηση πως πρεπει να γινετε ενα σωστο καρφωμα στο εγγλεζικο. Σε καποια βιντεο ειδα οτι μαζεουμε λιγη μισινα και μεσα καρφονουμε/ετσι ειναι παντα?
Όχι φίλε δεν μαζεύεις πετονιά και μετά κάρφωμα. Τούτο που είδες μπορεί να είναι όταν κάποιος θέλει να βυθίσει την πετονιά στο νερό μετα το ρίξιμο του φελλού

Στο κάρφωμα…
Φροντίζεις πάντα να έχεις επαφή με το φελλό σου, κάθε λίγο μαζεύεις τα μπόσικα.
Το κάρφωμα πρέπει να είναι αποφασιστικό και θα έλεγα και βίαιο. Θα σου πρότεινα να μάθεις να καρφώνεις ως εξής.
Όπως έχεις το καλάμη ας πούμε η μύτη να βλέπει την θάλασσα εσύ φέρνεις το χέρι που κρατεί το καλάμι στο στήθος. Έτσι γίνεται μια διαγώνια κίνηση,
Ο λόγος που σου το προτείνω είναι γιατί πάντα θα έχεις καλύψει την ιδία πορεία ώστε ούτε λίγο κάρφωμα ούτε υπερβολικά μεγάλο ώστε να σπάσεις το καλάμη σε περίπτωση που έχεις κορατζισει κάπου.
Εγω παλιά κρατούσα και την πετονιά με το χερι που κρατούσα το καλάμη ώστε να εχω σίγουρο κάρφωμα. Τα τελευταία χρόνια λόγο ότι παράμαλλο εχω 0.10 ή 0.12 το αποφεύγω. (και τα στοπερ τελεια ρυθμισμενα)
Καλο βραδυ.

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

shark25 wrote:επειδη ακομα μαθαινω το εγγλεζικο θελω καποιος να μου εξηγηση πως πρεπει να γινετε ενα σωστο καρφωμα στο εγγλεζικο. Σε καποια βιντεο ειδα οτι μαζεουμε λιγη μισινα και μεσα καρφονουμε/ετσι ειναι παντα?
ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗ ΤΥΠΟ ΜΙΣΙΝΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΥΣΑ Η ΒΥΘΙΖΟΜΕΝΗ Η ΜΑΝΑ?
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by DOROS »

Στο Match fishing θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε ειδική εξειδικευμένη μισίνα (match sinking line) πάνω στον μηχανισμό για να είναι σωστή η όλοι λειτουργία του. σύνηθες χρώμα είναι, σκούρο πράσινο, σκούρο καφέ η μαύρο και πλασάρεται στην αγορά σε καρούλια 150μ.

Έχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των συμβατικών μισίνων, βυθίζεται και δεν σχηματίζει ‘φούσκα’ στον άνεμο πάνω στην επιφάνεια του νερού. Το βύθισμα της μισίνας είναι σημαντικό στην ευθυγράμμιση μεταξύ καλαμιού και φελλού, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την άμεση αντίδραση στο χτύπημα.

Ναι, συνήθως γίνεται μάζεμα μερικών μέτρων μισίνας πριν το κτύπημα όταν ασκείται η μέθοδος με slider waggler, λόγο της καθυστέρησης ειδικά όταν ψαρεύεται σε μακρινή απόσταση. Σε περίπτωσης fixed δεν συνηθίζεται το μάζεμα , η επαφή με τον φελλό είναι πιο άμεση σε αυτή την περίπτωση.

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

DOROS wrote:Στο Match fishing θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε ειδική εξειδικευμένη μισίνα (match sinking line) πάνω στον μηχανισμό για να είναι σωστή η όλοι λειτουργία του. σύνηθες χρώμα είναι, σκούρο πράσινο, σκούρο καφέ η μαύρο και πλασάρεται στην αγορά σε καρούλια 150μ.

Έχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των συμβατικών μισίνων, βυθίζεται και δεν σχηματίζει ‘φούσκα’ στον άνεμο πάνω στην επιφάνεια του νερού. Το βύθισμα της μισίνας είναι σημαντικό στην ευθυγράμμιση μεταξύ καλαμιού και φελλού, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την άμεση αντίδραση στο χτύπημα.

Ναι, συνήθως γίνεται μάζεμα μερικών μέτρων μισίνας πριν το κτύπημα όταν ασκείται η μέθοδος με slider waggler, λόγο της καθυστέρησης ειδικά όταν ψαρεύεται σε μακρινή απόσταση. Σε περίπτωσης fixed δεν συνηθίζεται το μάζεμα , η επαφή με τον φελλό είναι πιο άμεση σε αυτή την περίπτωση.
ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΨΑΡΕΥΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΕΠΙΠΛΕΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΜΕ ΒΥΘΙΖΟΜΕΝΗ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΛΕΓΧΩ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΠΟΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΒΟΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΝΑ ΒΥΘΙΣΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΚΑΛΑΜΙΟΥ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟΟΥΤΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΑΣΥΡΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΑ ΚΑΡΦΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΕΠΙΠΛΕΟΥΣΑ ΕΝΩ ΜΕ ΒΥΘΙΖΟΜΕΝΗ ΠΟΤΕ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΡΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΠΛΑΓΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΤΕ ΟΛΗ ΕΚΕΙΝΗ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ !!!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

Εμείς θέλουμε βύθισμα της μάνας έτσι ώστε να μην παρασύρεται η πετονιά από τα επιφανειακά ρεύματα και για άμεση επικοινωνία καλαμιού-φελλού. Στην επιπλέουσα πετονιά βυθίζουμε τη μύτη του καλαμιού μας μετά τη βολή περιστρέφοντας παράλληλα 2-3 φορές τη μανιβέλα του του μηχανισμού. Η βυθιζόμενη ναι μεν "κατεβαίνει" από κατασκευής αλλά στο θαλάσσιο νερό αργεί σχετικά λόγω άνωσης. Ένα επιπλέον θέμα με τις βυθιζόμενες πετονιές είναι και η δημιουργία "κοιλιάς", αφού ποτέ δεν σταθεροποιείται σε ένα ύψος. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία "ΜΠΟΣΙΚΩΝ" σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι στις ΕΠΙΠΛΕΟΥΣΕΣ. Μάλιστα η ένταση του φαινομένου διαφοροποιείται από κατασκευαστή σε κατασκευαστή. Το σίγουρο είναι ότι σε μια τέτοια περίπτωση το κάρφωμα προτιμάμε να γίνεται με πλάγια κίνηση του καλαμιού μας. Έτσι τραβάμε την πετονιά δίχως να τη "σηκώνουμε" επιτυγχάνοντας καλύτερο αποτέλεσμα.
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by DOROS »

Κλαησπερα,
Το βύθισμα του καλαμιού στο νερό μετά το πέταγμα και χώσιμο της μισίνα στο νερό , είναι απαραίτητο, ανεξαρτήτου τύπου μισίνας αυτό είναι γνωστό σε όλους ..νομίζω.

Θα διαφωνήσω κάπως..Με την επιπλέουσα μισίνα θέλοντας και μη δημιουργείται το φούσκωμα, τόξο, κοιλία, όπως και να τον λένε μεταξύ φελλού-καλαμιού, αυτό για έμενα συνεπάγεται να χάνω τα μάτια από τον φελλό και η έννοια μου θα είναι η μισίνα να την μαζεύω .

Με συνεχή φύσημα του αέρα στην επιφάνια αυτή η ‘κοιλία’ από μισίνα θα συνεχίζεται και θα μεγαλώνει συνεχώς μεταξύ καλαμιού και φελλού, αφού μαζεύοντας περισσότερη μισίνα θα αρχίσει να μαζεύεται μαζί και ο φελλός προς τα έξω.

Στη συνέχεια αφού παρασύρεται η μισίνα που είναι είδη στη επιφάνια και είναι ανεξέλικτη, θα παρασύρει και τον φελλό, αυτό δεν το θέλω. Σε σημείο που θα αρχίσει να επηρεάζει το φελλό αρνητικά, να ανεβοκατεβαίνει, να δείχνει λανθασμένες ενδείξεις αφού τον σπρώχνει η ανεξέλικτη μισίνα που παρασύρεται από των επιφανειακό άνεμο/ρεύμα που δημιουργείται.

Επίσης αυτή την καθυστέρηση της ‘κοιλία’, θα καθυστερεί στο χτύπημα όταν οι τσιμπιές είναι διστακτικές/προσεκτικές.

Στην περίπτωση τώρα που υπάρχει βυθιζόμενη ( δεν γνωρίζω αν στην θάλασσα δεν έχει τόσο καλό αποτέλεσμα λόγο άνοσης), έχει γίνει σωστά το βύθισμα , μάζεμα , χτύπημα, το καλάμι στο νερό, και ο φελλός στο επιθυμητό σημείο. Η γραμμή που υπάρχει μεταξύ καλαμιού και φελλού είναι ευθυγραμμισμένη και θα μένει ευθυγραμμισμένη κάτω από το νερό χωρίς η μισίνα να συνεχίσει την βύθιση της, δημιουργώντας έλεγχο και τέντωμα μεταξύ των 2. Αυτό βοηθά να μη επηρεάζεται έντονα στο ρεύμα/αέρα και η επαφή από το καλάμι στο φελλό να είναι άμεση, ειδικά όταν πρόκειται για ψάρεμα απόστασης. Η κίνηση στο χτύπημα να γίνεται χαμηλά και πλάγια.. συμφωνήσω.

Παιδιά αυτή είναι η γνώμη μου, πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα. :D

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by AggelosLRK »

πολυ ωραια συζητηση παιδια μπραβο! :clap:

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by shark25 »

Ευχαριστω για την βοηθεια. τα μποσικα τα μαζευα καθε φορα που εκανε κοιλια η μισινα το μονο που δεν δοκιμασα ηταν να καρφωνω με πλαγια κινηση, αλλα θα το δοκιμαασω και αυτο. οσο για την μισινα η αληθεια ειναι δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι βυθιζομενη η οχι δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια σαυτο.

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

DOROS wrote:Κλαησπερα,
Το βύθισμα του καλαμιού στο νερό μετά το πέταγμα και χώσιμο της μισίνα στο νερό , είναι απαραίτητο, ανεξαρτήτου τύπου μισίνας αυτό είναι γνωστό σε όλους ..νομίζω.

Θα διαφωνήσω κάπως..Με την επιπλέουσα μισίνα θέλοντας και μη δημιουργείται το φούσκωμα, τόξο, κοιλία, όπως και να τον λένε μεταξύ φελλού-καλαμιού, αυτό για έμενα συνεπάγεται να χάνω τα μάτια από τον φελλό και η έννοια μου θα είναι η μισίνα να την μαζεύω .

Με συνεχή φύσημα του αέρα στην επιφάνια αυτή η ‘κοιλία’ από μισίνα θα συνεχίζεται και θα μεγαλώνει συνεχώς μεταξύ καλαμιού και φελλού, αφού μαζεύοντας περισσότερη μισίνα θα αρχίσει να μαζεύεται μαζί και ο φελλός προς τα έξω.

Στη συνέχεια αφού παρασύρεται η μισίνα που είναι είδη στη επιφάνια και είναι ανεξέλικτη, θα παρασύρει και τον φελλό, αυτό δεν το θέλω. Σε σημείο που θα αρχίσει να επηρεάζει το φελλό αρνητικά, να ανεβοκατεβαίνει, να δείχνει λανθασμένες ενδείξεις αφού τον σπρώχνει η ανεξέλικτη μισίνα που παρασύρεται από των επιφανειακό άνεμο/ρεύμα που δημιουργείται.

Επίσης αυτή την καθυστέρηση της ‘κοιλία’, θα καθυστερεί στο χτύπημα όταν οι τσιμπιές είναι διστακτικές/προσεκτικές.

Στην περίπτωση τώρα που υπάρχει βυθιζόμενη ( δεν γνωρίζω αν στην θάλασσα δεν έχει τόσο καλό αποτέλεσμα λόγο άνοσης), έχει γίνει σωστά το βύθισμα , μάζεμα , χτύπημα, το καλάμι στο νερό, και ο φελλός στο επιθυμητό σημείο. Η γραμμή που υπάρχει μεταξύ καλαμιού και φελλού είναι ευθυγραμμισμένη και θα μένει ευθυγραμμισμένη κάτω από το νερό χωρίς η μισίνα να συνεχίσει την βύθιση της, δημιουργώντας έλεγχο και τέντωμα μεταξύ των 2. Αυτό βοηθά να μη επηρεάζεται έντονα στο ρεύμα/αέρα και η επαφή από το καλάμι στο φελλό να είναι άμεση, ειδικά όταν πρόκειται για ψάρεμα απόστασης. Η κίνηση στο χτύπημα να γίνεται χαμηλά και πλάγια.. συμφωνήσω.

Παιδιά αυτή είναι η γνώμη μου, πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα. :D
ΔΟΡΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΙΝΗΤΕ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΑΛΛΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΦΕΛΛΟ ΔΙΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΟΛΩΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΦΗ ΠΑΡΑΣΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΨΑΡΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΜΠΙΚΑΤΙΝΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΦΕΝΤΟΝΙΣΜΑ ΤΑ ΜΠΙΚΑΤΙΝΙ ΘΕΛΕΙΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ ΜΑΣ ΑΥΤ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ!!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

Γράφεται κάτι πράγματα που δείχνουν απειρία ψαρέματος στην θάλασσα.
Δεν θα σχολιάσω τίποτε περεταίρω.

legendguards2

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by legendguards2 »

inglese.fishing wrote:Γράφεται κάτι πράγματα που δείχνουν απειρία ψαρέματος στην θάλασσα.
Δεν θα σχολιάσω τίποτε περεταίρω.

:lol: :lol: :lol: :lol: :angry-screaming:

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by Κώστας »

legendguards2 wrote:
inglese.fishing wrote:Γράφεται κάτι πράγματα που δείχνουν απειρία ψαρέματος στην θάλασσα.
Δεν θα σχολιάσω τίποτε περεταίρω.

:lol: :lol: :lol: :lol: :angry-screaming:
:lol: :lol: :lol:
Καλα τους τα ειπες. επειραν φοραν και γραφαν χωρις να σκεφτουν τι εγραψαν στα προημενα ποστ.
το κακο εσυγχισαν τον shark

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by belluga »

inglese.fishing wrote:Γράφεται κάτι πράγματα που δείχνουν απειρία ψαρέματος στην θάλασσα.
Δεν θα σχολιάσω τίποτε περεταίρω.
Γι αυτο ειναι τα φορουμ φιλε μου και θα ηταν ποιο σωστο αν ελεγες και εσυ την γνωμη σου παρα να πεταγες ενα "ειστε απειροι και δεν σχολιαζω"
Παντα φιλικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”