Eging

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
B.RIZZINI
Posts: 37
Joined: Mon Aug 20, 2012 1:19 pm

Eging

Post by B.RIZZINI »

καλισπερα σιναδελφοι ιθελα να ροτισω αν ασχολιθικε καπιος με τιν τεχνικι του eging για τα καλαμαρια με καλαμι egi απο ακτι

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Eging

Post by michalispsarema »

Ρε φιλε ψαρευω την μεθοδο eging αλλα με καλαμι spinning....για μενα νομιζω εν εση σχεση τι καλαμι κρατας...... Η περιοχες που παω εση καλαμαρκα .... Εση Αποτελεσμα.......:)

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Eging

Post by belluga »

michalispsarema wrote:Ρε φιλε ψαρευω την μεθοδο eging αλλα με καλαμι spinning....για μενα νομιζω εν εση σχεση τι καλαμι κρατας...... Η περιοχες που παω εση καλαμαρκα .... Εση Αποτελεσμα.......:)
Μιχαλη παιζει μεγαλο ρολο το καλαμι ισως αν δοκιμαζες με καλαμι enging να ειχες πολλα καλυτερα αποτελεσματα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

cricketpk
Posts: 46
Joined: Fri Jun 29, 2012 6:36 pm
Location: Λευκωσία

Re: Eging

Post by cricketpk »

Φίλε ασχολήθηκα αρκετά τους τελευταίους μήνες με το Eging.
Τί ακριβώς ψάχνεις να μάθεις?


Πάντος να αναφέρω ότι το EGI καλάμι μου το χρησιμοποιώ τζε για spinning χωρις κάποιο πρόβλημα. (Όπως οι παραπάνω χρησιμοποιούν τα spinning για eging. :))

B.RIZZINI
Posts: 37
Joined: Mon Aug 20, 2012 1:19 pm

Re: Eging

Post by B.RIZZINI »

φιλε ιθελα να ροτισω τι καλαμι εχις και με πια μιχανι το τεριακσες?πος το πσαρεβις?με πια τεχνικι σαν σπινινκ ι σαν εκιν οπος βλεπουμε στα διαφορα βιντεο ισε ευχαριστιμενος?

cricketpk
Posts: 46
Joined: Fri Jun 29, 2012 6:36 pm
Location: Λευκωσία

Re: Eging

Post by cricketpk »

Το καλάμι είναι ένα MajorCraft Solpara Eging SPS862EH στα 2.60μ περίπου.
Action: Regular Fast
PE: 0.6-1.5
Egi: 3.0-4.0

Για μηχανή χρησιμοποιώ δύο spinning reels. To Quantum Q-Vex QV20 & Shimano Exage 2500FC.

Egi χρησιμοποιώ περισσότερο 3.5 και μερικά 3.0 σε χρώματα ρόζ/πορτοκαλί/μπλέ/πράσινο της DTD και της Yo-Zuri.
Για νυχτερινό ψάρεμα ροζ/πορτοκαλί σε συνδιασμό με ένα φαναράκι UV της Yuki για 'φόρτισμα' των egi.

Εδοκίμασα αρκετές απο τις διάφορες τεχνικές που μπορείς να βρείς στα διάφορα βίντεο. Μπορώ να πώ ότι σαν τεχνικές προτιμώ την "γνωστή" με τα απότομα διαδεχόμενα τινάγματα & μάζεμα τζε την απλή 'lift & retrieve' με ένα μόνο τίναγμα τζε μάζεμα μετά που έσχεις αφήσει το egi να κατεβεί στο βυθό.

Πάντος βρίσκω το eging αρκετά ενδιαφέρον. Δεν είμαι ειδικός στην τεχνική απλά κενούργιος με όρεξη. :)

B.RIZZINI
Posts: 37
Joined: Mon Aug 20, 2012 1:19 pm

Re: Eging

Post by B.RIZZINI »

φιλε μου τι περιοχες πσαρεβις?εγω ιμε απο λαρνακα αλλα πσαρεβω περιοχες προταρα αν θελις να κανονισουμε να παμε για κανενα πσαρεμα!

cricketpk
Posts: 46
Joined: Fri Jun 29, 2012 6:36 pm
Location: Λευκωσία

Re: Eging

Post by cricketpk »

Σου έστειλα Π.Μ. :)

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Eging

Post by Sailor »

καλησπερα παιδες,ασχολπουμαι και εγω οπως πολλοι αλλοι φιλοι του spinning me eging κοινως ψαρεμα καλαμαριων απο ακτη.Τυχαια αγορασα και εγω ενα καλαμι eging που μου συστησε ο κυριος Ευανθης μια μερα στον Κωνταντινο στην λαρνακα οταν εψαχνα καλαμι για shore jigging.Μου ειπε παρτο και αυτο ειναι καλη τιμη και θα σου χρειαστει στα ψαρεματα σου με καγιακ.Ακομη δεν το δοκιμασα στο καγιακ αλλα απο την ακτη αν και λιγο κοντο (2.10 μ) σκιζει.Πρεπει να δοκιμασεις καλαμι eging για να δεις το πλεονεκτημα που εχεις οταν πιαστει καλαμαρι σε σχεση μ ενα σπιννινγ καλαμι.Ενα μεγαλο ευχαριστω στον κυριο Ευανθη για τις συμβουλες του.
ΘΑ ηθελα επισης καποιες γνωμες αν ξερει κανεις εδω την επηστημονικη ονομασια του σουπιοκαλαμαρου.Αυτο που πιανομε μερα η νυκτα κοντα στισ πετρες συνηθως και εχει πρασινες στιγμες πανω του.Νομιζω θα ηταν καλο εδω να καναμε και μια λιστα με τα υποψηθια θηραματα του eging

B.RIZZINI
Posts: 37
Joined: Mon Aug 20, 2012 1:19 pm

Re: Eging

Post by B.RIZZINI »

Sailor wrote:καλησπερα παιδες,ασχολπουμαι και εγω οπως πολλοι αλλοι φιλοι του spinning me eging κοινως ψαρεμα καλαμαριων απο ακτη.Τυχαια αγορασα και εγω ενα καλαμι eging που μου συστησε ο κυριος Ευανθης μια μερα στον Κωνταντινο στην λαρνακα οταν εψαχνα καλαμι για shore jigging.Μου ειπε παρτο και αυτο ειναι καλη τιμη και θα σου χρειαστει στα ψαρεματα σου με καγιακ.Ακομη δεν το δοκιμασα στο καγιακ αλλα απο την ακτη αν και λιγο κοντο (2.10 μ) σκιζει.Πρεπει να δοκιμασεις καλαμι eging για να δεις το πλεονεκτημα που εχεις οταν πιαστει καλαμαρι σε σχεση μ ενα σπιννινγ καλαμι.Ενα μεγαλο ευχαριστω στον κυριο Ευανθη για τις συμβουλες του.
ΘΑ ηθελα επισης καποιες γνωμες αν ξερει κανεις εδω την επηστημονικη ονομασια του σουπιοκαλαμαρου.Αυτο που πιανομε μερα η νυκτα κοντα στισ πετρες συνηθως και εχει πρασινες στιγμες πανω του.Νομιζω θα ηταν καλο εδω να καναμε και μια λιστα με τα υποψηθια θηραματα του eging
καλοσορισες στιν παρεα μας φιλε!οντος φιλε εχι διαφορα στο πσαρεμα τον καλαμαριον με το καλαμαμι Eging!φιλε πσαχνομαστε με αυτι τιν τεχνικι!Στο πσαρεμα τιποτα δεν τελιονι και ποτε δεν τα μαθενις ολα τα μιστικα του!το σουπιοκαλαμαρο φιλε δεν γνοριζω πος το λενε κανονικα!φιλε τι καλαμαριερες δουλεβις τορα με αυτο το καλαμι πιες σε ενθουσιασαν περισοτερο?

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Eging

Post by Sailor »

Γεια σου φιλε,πρωτον θα ηθελα να πω οτι το θεμα μας EGING ειναι σε λαθος ενοτητα.Θαπρεπε πιστευω να ανοιχθει στο ψαρεμα απο ακτη η απο μονο του η σαν παρακλαδι του σπιννινγ.Περυσι ειχα καποιες ακριβες καλαμαριερες απΟ DTD KAI yozuri.Φετος πηρα πολλες φθηνες των 2 ευρω και δουλευουν μια χαρα.Σταθερη αξια μου δουλεψε η πρασινη μερα και νυκτα,ισως επειδη παντα ξεκινω μ αυτη? και την χρησιμοποιω περισσοτερο ,δεν ξερω.ΤΣΙΜΠΗΣΑΝ μεγαλα καλαμαρια επισης στο ψαρακι angel kiss της maria στο κιτρινο τα οποια εχασα μετα απο μεγαλη παλη αφου τελικα σκιστηκε το ενα τους ποδι που ηταν πιασμενο στο αγκιστρι.ΦΥΣΙΚΑ ψαρευα για λουτσους και ετυχε να τσιμπησουν καλαμαρια

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”