Δολώματα

konkon11
Posts: 10
Joined: Tue Sep 11, 2012 4:52 pm

Re: Δολώματα

Post by konkon11 »

ειδα τα ρε φιλουι μου, απλα ειδα σε κατι μαγαζια ακροβατι πστο μεσ σε σακουλουθκια τζε ειπα να ρωτησω αν καμνει δουλιαν ο σακουλλοποιημενος :D

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Δολώματα

Post by belluga »

konkon11 wrote:ειδα τα ρε φιλουι μου, απλα ειδα σε κατι μαγαζια ακροβατι πστο μεσ σε σακουλουθκια τζε ειπα να ρωτησω αν καμνει δουλιαν ο σακουλλοποιημενος :D
το συγκεκριμενο εδουλεψα τον εγω στη καθετη τζαι ειχα πολλα αξιολογα αποτελεσματα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Δολώματα

Post by michalispsarema »

Που Βαρκα εν καλα αλλα που την ακτη πολλους που ξερω χρησιμοποιουν τα στην ανντεννα ... Αλλα καστιωγκ εν ειχα καλα αποτελεσματα..... :D :D :D

konkon11
Posts: 10
Joined: Tue Sep 11, 2012 4:52 pm

Re: Δολώματα

Post by konkon11 »

οκ ρε παιθκια εκαληφτηκα.thanks

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: Δολώματα

Post by pavlosneofitou »

Δόλωμα Αμερικάνος

Ρε παιδία εχει δυο αμερικανους που κυκλοφορούν. Ο ενας εν λιο ποιο μικρός που τον άλλο. Έτυχε μας το εξεις παραξενο να ποιανουμε ψαρια (Λεμεσο μερκες) μονο στο ένα ειδος.
Ξερει κανενας τιποται;

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Δολώματα

Post by admin »

είναι απο τον ίδιο εισαγωγέα? ήξερα για ακροβάτη κανονικό και jumbo όχι για Αμερικάνο

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Δολώματα

Post by MARIOSE »

Φίλε Παύλο ίσως ο λόγος να είναι άλλος και όχι το ότι τα σκουλήκια είναι διαφορετικά.

Μήπως και το μέγεθος του σκουληκιού να κάνει τη διαφορά? Και δεν λέω ότι το μεγάλο σκουλήκι έχει περισσότερες επιτυχίες, ίσως το αντίθετο...
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: Δολώματα

Post by pavlosneofitou »

MARIOSE wrote:Φίλε Παύλο ίσως ο λόγος να είναι άλλος και όχι το ότι τα σκουλήκια είναι διαφορετικά.

Μήπως και το μέγεθος του σκουληκιού να κάνει τη διαφορά? Και δεν λέω ότι το μεγάλο σκουλήκι έχει περισσότερες επιτυχίες, ίσως το αντίθετο...
φιλε στο μηκροτερο μεγεθος εστιμπουσαν. εκοψαμε και τον μεγαλο σε μηκροτερα κομματια αλλα τιποτε.
Επιδει εγινε τρις διαφορετικες νυχτες δεν πιστευω οτι ειναι τυχαιο. προψες 9 μουρμουρες μονο στο ενα ειδος

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Δολώματα

Post by MARIOSE »

Ακριβώς φίλε. Ίσως αυτό που γυρεύουν εκεί στην περιοχή να μεν έχει το μέγεθος ενός μεγάλου αμερικάνου...
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Δολώματα

Post by no-nick »

νομιζω οτι εχει 2 ειδων αμερικανων. ο ενας ο μικρος λενε οτι ειναι αγριος και δενη καλητερα στο αγκιστρι ενω ο αλλος ο μεγαλος λενε οτι ειναι εκτροφης. παντως μου ετειχε να πιασω μεγαλους αμερικανους που το αιμα τους να ηταν νεροζουμι αλλα και μεγαλους που το αιμα τους ηταν κανονικο οπως τους μικρους και εδεναν πολυ καλα στο αγκιστρι.

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Δολώματα

Post by MARIOSE »

Παίδες από ότι γνωρίζω ο πραγματικός αμερικάνος είναι ένας. Ζει κυρίως σε λασπώδες βυθούς στις ΗΠΑ. Μαζεύεται σε διάφορα μεγέθη εξού και τον πουλούν σε διάφορα μεγέθη.

Υπάρχει ακόμα ένα είδος το οποίο όμως είναι πολύ μικρό (2 - 3 εκατοστά) και το οποίο είναι από προνύμφες.

Από ότι λένε κάποια/ες εταιρεία τα αναπαράγει αλλά με μυστικό τρόπο και δεν είναι ακριβώς τα ίδια με τα πραγματικά.

Αυτά ξέρω αλλά μπορεί να έχω και λάθος. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτός που θα βρει τον τρόπο να τα αναπαράγει θα γεμώσει τες πούγκες του ευρώ. :mrgreen:
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Δολώματα

Post by COTSIOS80 »

Εγω οφειλω να ομολογησω οτι εσταματησα πλεον να αγοραζω 5 σκουλουτζια 5 ευρω και επεστρεψα σε παραδοσιακα δολωματα οπως το καλαμαρι οτι οποιο ειναι 3.5ευρω το κιλο κατεψυγμενο με ισαξια αποτελεσματα και με παιρνει 6-8 ψαρεματα.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Δολώματα

Post by admin »

Κότσιο καλαμάρι για μουρμούρες τι λέει δέν είανι λίγο σκληρό δόλωμα με αποτέλεσμα να έχει τσιμπιές και να μν πιάνονται???????

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Δολώματα

Post by rockfishing »

Τα καλύτερα δολώματα να τους βάλουμε ψάρια γιοκ
Από τις 15 του προηγούμενου μήνα επηαμε 12 φορές ψάρεμα περιοχές Ορμηδιας – Λάρνακας. Σύνολο 5 ψάρια που όλα επεστράφησαν.
Επηαμε με τελιες συνθήκες και τίποτε, και τζινα που πιαστήκαν ηταν σε οσες περιπτώσεις κατάφερνα να ρίξω πανω από τα 90 μετρα.

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: Δολώματα

Post by pavlosneofitou »

Εν όλα τα δολώματα εκτροφής διαφορετικά θα ηταν επικίνδυνα.
Σε δολωματα όπως το κταποδακι το καλαμαράκι και τη σαρδέλα δεν εχω πιάσει ποτέ κατι αξιόλογο.

Post Reply

Return to “Δολώματα”