Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by Sailor »

Στη φωτο ο κυπρινοσ διπλα απο μπουκαλι μπυρας μεγαλο
Attachments
Image0147.jpg
Image0147.jpg (334.44 KiB) Viewed 7278 times
Image0149.jpg
Image0149.jpg (534.83 KiB) Viewed 7285 times

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by (CyBasser) »

Παλιό το θέμα, αλλά το επαναφέρω γιατί μόλις πριν λίγες μέρες κατάφερα να χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά το Alborella μου σε ψάρεμα πέστροφας σε ορεινό φράγμα.

Λοιπόν, το πόσο ευχαριστήθηκα το ψάρεμα πέστροφας με το καλάμι αυτό δεν περιγράφεται. Για τις μικρές πέστροφες που στοκάρει το ΤΑΘΕ είναι το κατ'εξοχήν ιδανικό εργαλείο. Με 18ρα μάνα και λεπτεπίλεπτο στήσιμο κάνει το πάλεμα των μικρών αυτών πεστρόφων "μαγικό" και του δίνει μια άλλη διάσταση. Και όταν αυτά τα λόγια βγαίνουν από κάποιο που θεωρεί 20λιβρα νήματα ως "φτανά" στο καθημερινό του ψάρεμα, καταλαβένετε πόσο με ενθουσίασε! Το καλύτερο εργαλείο για ευχάριστο ψάρεμα παρέας! Ανυπομονώ να το δοκιμάσω στις κοκκινοφτέρες, τιλάπιες, ηλιόψαρα κλπ!!! :P
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by mikrosa »

Απ'οτι φενεται εισαι κρυφο-coarse fisherman...

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αντρεα μου :)
Ουλλοι που τζιαμε εξεκινησαμε.
Ο "θκιος" σου ο Ρολανδος ενεωθηκεν τζιαμε στην Αθαλασσα με τα Κυπρινουθκια τζιαι τους κουνουπιερηες :lol:
Λαβρακας εγινηκεν μετα τες σπουδες του στην Αμερικα :wink:
Το κρυφον του "παθος" ομως εν τα MUSKIES :roll:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Αντρεα μου :)
Ουλλοι που τζιαμε εξεκινησαμε.
Ο "θκιος" σου ο Ρολανδος ενεωθηκεν τζιαμε στην Αθαλασσα με τα Κυπρινουθκια τζιαι τους κουνουπιερηες :lol:
Λαβρακας εγινηκεν μετα τες σπουδες του στην Αμερικα :wink:
Το κρυφον του "παθος" ομως εν τα MUSKIES :roll:
Ναι, όχι, και όχι.
Ναι, επρωτο ξεκίνησα με καθαρόαιμο coarse fishing, αν και το πρώτο μου ψάρι ήταν πέστροφα στο Παλαιχώρι. Τα δίκιλα και τρίκιλα τα "κυπρινούθκια" της Αθαλάσσας εμάθαν μου τι εστί "πάλη" και "τεχνική".
Λαβρακάς εγίνηκα όταν το σωτήριο έτος 1983 επήα πρώτη φορά Γερμασόγεια, έριξα το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ψεύτικο δόλωμα που είχα τότε, και ήρτεν μπροστά στα μάτια μου ο Λάβρακος, άρπαξε το, εκάρφωσα τον, αππήδησε έξω που το νερό, και ύστερα έκοψεν μου τα! Απλά η αγάπη και ο πόθος "εκρυφοκαίαν" ως περίπου το 2000, που "εφκήκα έξω" :lol: :lol: :lol: και το είπα σε όλους ότι είμαι ερωτευμένος με τα μεγαλόστομα.
Το musky αν το έβρω δοκιμάζω το, αλλά ούτε καν το συμπαθώ το ασχημομούτσουνο :lol: :lol: :lol:

Και όπως λέει η υπογραφή μου, υπάρχει "Ψάρεμα" και "Ψάρεμα Μεγαλόστομου". Καποτε πάω και ψάρεμα!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by konstantinos kalogir »

Εγώ είμαι σίγουρος ότι είναι fan της πέστροφας αλλά ντρέπετε να το πει δημόσια, αφού ακόμα και τα senkos του πιάνει τα σε χρώμα πέστροφας :lol: :lol: :lol:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by caveman »

Ο Ρολάνδος όντως τρέφει μιαν πολλά ιδιαίτερη αγάπη για την πέστροφα! Αγαπά την τόσο πολλά που ότι δόλωμα αγοράσει πρέπει να είναι χρώμα πέστροφας! :)
mikrosa wrote:Απ'οτι φενεται εισαι κρυφο-coarse fisherman...
Η πέστροφα εν game fish(όπως και το λαβράκι).
Coarse fish, όπως τα όρισαν η αριστοκρατία της Βρετανίας εν τα κυπρινοειδή(τίνκα, βάρβος, chub etc), τα γατόψαρα κτλ.
Όταν λέμε coarse fishing εννοούμε το ψάρεμα κυπρίνου, κοτζινόφτερου κτλ κτλ όχι συγκεκριμένες τεχνικές ψαρέματος.

Η έννοια της λέξης coarse, σημαίνει έλλειψη γούστου, λεπτότητας, ποιότητας, σημαίνει ακόμα, κάτι το τραχύ, το άσχημο.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by DOROS »

Σωστός ο cave, αλλά όταν λέμε coarse fishing συνεπάγεται με τεχνικές του coarse. Όπως σωστά είπες ψάρεμα κυπρίνου, ψάρεμα κοκκινοφτέρας , ψάρεμα βλίκας, τινκά κτλ ψαρεύονται με κάποιους τρόπους που στην ουσία θεωρούνται τεχνικές όπως το match , pole, feeder κτλ. Εν θα θεωρούσα το ψάρεμα με γυροβολιά για κοκκινοφτέρες coarse fishing… Λέω ένα παράδειγμα. :)

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by caveman »

Καταλαβαίνω τι λέεις Δώρο, και συμφωνώ στο ότι με τα χρόνια οι έννοιες πολλές φορές αλλάζουν, αλλά ακόμα ακούετε μου πολλά παράξενο το "coarse fishing για πέστροφα" που την στιγμή που η πέστροφα, μαζί με τον σολομό είναι ΤΟ game fish.
O mikrosa, ντάξει δεν έκανε και κανένα λάθος ο μικρός, απλά του εδιμιουργήθηκε μια λάθος εντύπωση, αλλά... να βλέπεις να γράφονται άρθρα με αυτό τον τίτλο από άτομα που θέλουν να κάμουν επάγγελμα τους την αρθρογραφία, είναι κάπως παράξενο. Για αυτό εκμεταλεύτηκα την ευκαιρεία να γράψω γι αυτό το θέμα, για να μαθένουν και οι πιο μικροί τι πραγματικά σιμαίνουν κάποιοι όροι και έννοιες... εν όπως την κουβέντα που είχε κάποτε ο κύριος Ευάνθης με κάποιο άλλο παιδί για τον όρο "match fishing"... εν καλά να ξέρουμε σωστά τις ορολογίες, διότι εν κομμάτι της αλιευτικής ιστορίας την οποία συνεχίζουμε εμείς σήμερα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by mikrosa »

H Αληθεια ειναι πω εκανα εγω λαθος διατυπωση,
Ενοουσα με την ενοια coarse fishing την τεχνικη και οχι το θηραμα,λαθος μου μιας και κατηγοριοποιητε ανα ψαρι και οχι ανα τεχνικη
Anw εμαθα την πληρης ενοια του Coarse Fishing

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”