Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by mikrosa »

Καποιος γυρεφκει σημασια....και τελικα ηβρεν την,αν και οχι με τον καλυτερο τροπο

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Nikolas Nklou »

mikrosa wrote:Καποιος γυρεφκει σημασια....και τελικα ηβρεν την,αν και οχι με τον καλυτερο τροπο
φιλος....μολις του εδωσες τζε εσυ τωρα.... ;) αφου ψαρκα εν βαλουμε ...ας πουμε καμια μ@λ*κ*@ να περασει η ωρα...... :shifty:
Never back down

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by M.S.BUFFALO »

mikrosa wrote:Καποιος γυρεφκει σημασια....και τελικα ηβρεν την,αν και οχι με τον καλυτερο τροπο
ετο για το ποσκολιον. ηταν να παμε λλιο ψαρεμα και εν μας αφικε ο καιρος και λεω και γω "εν μπεννω λλιο μες το φορουμ να εβρω κανενα να καμνει τον καραγκιοζι να γελασουμε λλιο, να περασει και η νυχτα ευχαριστα" :dance:

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by mikrosa »

kokos84 wrote:
M.S.BUFFALO wrote:
mikrosa wrote:Καποιος γυρεφκει σημασια....και τελικα ηβρεν την,αν και οχι με τον καλυτερο τροπο
ετο για το ποσκολιον. ηταν να παμε λλιο ψαρεμα και εν μας αφικε ο καιρος και λεω και γω "εν μπεννω λλιο μες το φορουμ να εβρω κανενα να καμνει τον καραγκιοζι να γελασουμε λλιο, να περασει και η νυχτα ευχαριστα" :dance:
το φόρουμ στα φόρτε του :violin: :violin:
Ακριβως ρε Κοκο84,στα φορτε του!!!
Να πεσουν οι συζητησεις του φορουμ σε τοσο χαμηλο επιπεδο πρωτη φορα...Τελικα ενεν ο Κοκος84 που φτεει...εν οι αψαριες

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by M.S.BUFFALO »

mikrosa wrote:Ακριβως ρε Κοκο84,στα φορτε του!!!
Να πεσουν οι συζητησεις του φορουμ σε τοσο χαμηλο επιπεδο πρωτη φορα...Τελικα ενεν ο Κοκος84 που φτεει...εν οι αψαριες
τρου στορυ :D

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by M.S.BUFFALO »

.
Attachments
oh+god+i+lold+_59512e7e1728619cae9ff778fb9ab99f.jpg
oh+god+i+lold+_59512e7e1728619cae9ff778fb9ab99f.jpg (42.95 KiB) Viewed 9860 times

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by admin »

Προσωπικά λυπούμε πραγματατικά που ενώ ανοίχτηκε ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα για προβληματισμό απο τον φίλο Γιάννη κάποιοι με τα πόστ τους το μετάτρεψαν σε καροϊδία, πραγματικα΄αυτό δείχνει και το επίπεδο του καθενός, έρχετε ένας που θέλει σημασία γιατί είναι ψυχολογικά καταπιεσμένος και κοινωνικά ασήμαντος και τον βάζουμε στο κέντρο ρίχνοντας του ψίχουλ ανα μας κάνει τον καραγκιόζη να γελάμε. Έχουμε εφήσει πίσω μας τον προβληματισμό γύρω απο τόσο σοβαρά θέματα και ασχολόμαστε με καραγκιοζλίκια . Μπράβο μας :think: :think:

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Yiannis »

Ευχαριστώ πολύ admin, με πρόλαβες.Τελικά πόσο επιφανιακοί είμαστε Προτειμούμε με την πρώτη ευκαιρία να καταφύγουμε στο "λαφαζανιόν" και την αδιαφορία παρά να κοιτάξουμε στα μάτια την πραγματικότητα.Η συνείδηση μας είναι διαρκείας μερικών λεπτών.
Κατα τα άλλα απαιτούμε σεβασμό και θιγόμαστε με το παραμικρό (αναφαίρομε πάντα γιά την πλειοψηφία, δεν είμαι ισοπεδοτικός).
Η μήπψως τελικά εχετε δίκαιο? Μήπως τελικά όλη την καταστροφή την κάνουν οι ρουμάνοι, οι βούλγαροι και οι ρωσσοπόντιοι? Ετσι και αλλιώς για τα πάντα που συμβαίνουν στην Κύπρο φταίνε πάντα οι αλλοι, ποτέ εμεις.
Αν είναι έτσι, σας ζητώ χίλια συγνώμη.

Καλημέρα Κύπρος.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by belluga »

Yiannis wrote:Ετσι και αλλιώς για τα πάντα που συμβαίνουν στην Κύπρο φταίνε πάντα οι αλλοι, ποτέ εμεις.


Καλημέρα Κύπρος.
+100000 συμπεριλαμβανομενου και τους εαυτους μας



Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by MARIOSE »

Yiannis wrote:Ευχαριστώ πολύ admin, με πρόλαβες.Τελικά πόσο επιφανιακοί είμαστε Προτειμούμε με την πρώτη ευκαιρία να καταφύγουμε στο "λαφαζανιόν" και την αδιαφορία παρά να κοιτάξουμε στα μάτια την πραγματικότητα.Η συνείδηση μας είναι διαρκείας μερικών λεπτών.
Κατα τα άλλα απαιτούμε σεβασμό και θιγόμαστε με το παραμικρό (αναφαίρομε πάντα γιά την πλειοψηφία, δεν είμαι ισοπεδοτικός).
Η μήπψως τελικά εχετε δίκαιο? Μήπως τελικά όλη την καταστροφή την κάνουν οι ρουμάνοι, οι βούλγαροι και οι ρωσσοπόντιοι? Ετσι και αλλιώς για τα πάντα που συμβαίνουν στην Κύπρο φταίνε πάντα οι αλλοι, ποτέ εμεις.
Αν είναι έτσι, σας ζητώ χίλια συγνώμη.

Καλημέρα Κύπρος.
Φίλε Γιάννη έχεις πει πολλές αλήθειες και μέσα από τα γραφόμενα σου αντιλαμβάνομαι το μέγεθος της απογοήτευσης σου...Αυτή την απογοήτευση που νιώθω και εγώ αλλά και (πολλοί?) άλλοι. Δυστυχώς δεν είναι μόνο στο ψάρεμα που επικρατεί η κατάσταση αυτή αλλά παντού...Ειδικά για εμάς που έχουμε και παιδιά δεν είναι το καλύτερο συναίσθημα. Αυτά που λες εσύ τα έλεγα στη γυναίκα και στους φίλους μου και το μόνο που εισέπραττα είναι ειρωνία και το σχόλιο "μην είσαι τόσο αρνητικός". Μα δεν πρόκειτε για αρνητικότητα αλλά για ρεαλισμό...Τώρα με τις καταστάσεις που επικρατούν έχουμε επιβεβαιωθεί (δυστυχώς)...
Νεύρα και απογοήτευση στη δουλειά αλλά και στο ψάρεμα. Πώς να ησυχάσεις?
Όμως φίλε ένα έχω να σου πω => ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΩ!! Για εμένα, για την οικογένεια μου, για τους φίλους μου, για εσένα, για όλους! Ίσως να μην βγει τίποτε στο τέλος αλλά τουλάχιστον θα ξέρω πως προσπάθησα. Πως τα έδωσα όλα.
Και κάτι τελευταίο φίλε, να είσαι πάντα θετικός διότι αλλιώς θα αφήσεις όλα αυτά να σε πάρουν από κάτω.
Με εκτίμηση και σεβασμό, ένας φίλος που σε καταλαμβαίνει..
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Yiannis »

Φίλε MARIOSE, και εγώ δεν τα βάζω κάτω αλλά έχει καταντίσει ένας πολύ άνισος αγώνας. Και έγώ έχω παιδί και πολέμώ για το παρόν και το μέλλον του. Εχω πολλά να πω αλλα .... ισως αυριο.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by chrisostomos »

Ενα παλιό σπίτι όσο μεγάλη συναισθηματική ή και ιστορική σημασία και αν έχει ότι και να το κανείς όσο και να το συντηρείς ή και αν το ανακαινίσεις πάλι θα είναι παλιό. Γιατί τα θεμέλια του θα είναι ταλαιπωρημενα και στον πρώτο σεισμό δεν θα αντέξουν παρασύροντας τα πάντα μαζί τους. Έτσι είναι και η κοινωνία μας. Δυστυχώς σήμερα όσο και να προσπαθούμε να (πατσοσουμε) τα λάθη μας στην πρώτη δύσκολη όλα καταρρέουν... Από την στιγμή που δεν μπορούμε να ρίξουμε μια ατομική βόμβα να σβησουμε τον πολιτισμό μας και όσοι σωθούν να τον χτίσουν από την αρχή τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε να μην επηρεάσουμε την επόμενη γενιά με τα λάθη μας ώστε όταν θα έρθει η ώρα τους να μπορέσουν να διαγράψουν και να διορθώσουν τα δικα μας λάθη.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by admin »

Η μοναδική ελπίδα σωτηρία μας είναι μόνο η αλληλουποστήριξη και τίποτα άλλο. Αρκετοί φίλοι κατανοούν τι εννοώ κάποιοι όμως σε μια τέτοια περίοδο το μόνο που τους αποασχολέι είνια το προσωπικό και μόνο συμφέρον τους. Σήμερα αγχόνομε για την δουλειά μου , αλλά περισσότερο αγχόνομε για τα δύο άτομα που δουλεύουν εδώ μαζί μου και ίσως χρειαστεί να τα σταματήσω, αγχώνομε για κάποιους καταστηματάρχες που ξέρω ότι είναι οικογενειάρχες μεροκαματιάρηδες και με αυτήτην κατάσταση καταρρέουν και κάθε μέρα προσπαθώ όσο ποιό πολύ μπορώ να βοηθήσω τον συνάνθρωπο μου. όχι μέσα απο κοινοτηκα παντοπωλεία στο άγνωστο αλλά τους ανθρώπους που είναι άμμεσα κοντά μου και τους βλέπω. Το θεωρώ ειρωνία να πηγαίνω να κάνω τον καλό Σαμαρείτη σε κάποιες εκδηλώσεις όταν μπορώ να βοηθήσω άμμεσα κάποιους ανθρώπους δίπλα μου και να μην το κάνω. Προς θεού δέν λέω ότι τα κοινοτικά παντοπωλεία ή ΄παρόμοιες ενέργειες δέν πρέπει αν γίνονται αλλά οφείλουμε να δούμε και τους ανθρώπους δίπλα μας. Χθές μου έστειλε ένας φίλος μύνημα στο facebook ρωτόντας με πόσα θα είναι το καινούργιο περιοδικό που θα κυκλοφορήσει.Το ίδιο άτομο με ρώτησε αρκετές φορές συμβουλές μέσα απο το facebook για ψάρεμα, τόπους ενώ ακόμη προσφέρθηκα να πάμε και μαζί να του δείξω κάποια πράγματα. Αν ήταν πραγματικός αναγνώστης θα ήξερε πόσα πουλιέται το περιοδικό . ότι τον Μάϊο και Αύγουστο μαζί με dvd είναι €8,50. Παρόλα αυτά φέτος αποφασίσαμε να ρίξουμε την τιμή στα €7 μαζί με το dvd έτσι του απάντησα €7. Αμμέσος μου έγραψε 'εν πολλά έσχει κρίση' . Του απάντησα ότι φίλε απο τα 7 ευρώ τα 2 πάνε στο τύπωμα τα 2 στην διανομή το 1 για το dvd και εμείς βασικά πέρνουμε 2 και καλύπτουμε και τα επιπλέον που δέν πουλιούνται. Το θεωρείς τον ρώτησα υπερβολικό 7 ευρώ για ένα περιοδικό που βγαίνει σε μια τριμηνία? εδώ ένα κουτί σκουλήκαι είναι 5 ευρώ. Η απάντηση του ' γιατί ενόμησες τωρά με έτσι κατάσταση ο κόσμος έν έσχει να φάει ενα αγοράζω σκουλούτσια' Το που θέλω να καταλήξω. Αν όλοι μας δέν συμβάλουμε με τον τρόπο μας ακόμη και στο ψάρεμα απλά θα βλέπουμε κομμάτι κομμάτι αυτού του τόπου να καταρρέει. Αν ο φίλος δέν αγοράσει σκουλήκια τότε οι έμποροι θα σταματήσουν πλέον να εισάγουν σκουλήκια και τότε ΄δεν θα υπάρχουν σκουλήκια για ψάρεμα. Αν δέν υπάρχουν σκουλήκια τότε πιθανό ο κόσμος να μην πηγαίνει και στα καταστήματα αφού ο κύριος λόγος που ΄πάει κάποιος τακτικα΄σε ένα κατάστημα είναι το δόλωμα. Τότε θα δούμε επιχειρήσεις να αντιλαμβάνονται ότι έπεσε η κίνηση΄, μαγαζια΄να κλείνουν, θα μείνουν μόνο κάποιοι ή οποίοι έχουν την οικονομική άνεση και θα δουλεύουν μονοπωλιακά εις βάρος του καταναλωτή. όλα είναι συνδεδεμένα σε όλους τους κλάδους της ζωής μας. Για αυτό αγαπητοί φίλοι προσπαθήστε να στηρίζετε τους άλλους γύρω σας και να δεχθέιτε και εσείς την ανάλογη στήριξη για να μπορέσουμε να περάσουμε αυτές τις δύσκολες ώρες

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αριστε Καλησπερα απο Κυπρο.
Διαβαζω αυτα που εγραψες και ειλεικρινα στεναχωριεμαι.
Με την εμπειρια που ειχα και εχω πηγαινοερχομενος στην Ελλαδα, αν θυμασαι, φετος εβαλα ευχη για ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ :pray:
Αν ειναι κατι που κρατησε την Ελλαδικη κοινωνια να αντεχει αυτη την κατασταση ειναι ακριβως η αλληλοβοηθεια προς τον κοντινο τους ανθρωπο.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”