Ιχθυολογια...

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ιχθυολογια...

Post by chrysanthos9 »

Καλησπερα παλε :)

Κ. Ευανθη μπορεις να μας δωσεις ενα τηλ του κυριου Γιαννου? να το παρουμε τιλ να μας πει καποιες πληροφοριες η αν καταφερουμε να βρεθουμε. Γιαννη και εγω εν για Μυτιληνη που σκεφτουμε ρε φιλε εγω εν να δωσω Νεα Ελληνικα, Βιολογια , Χημεια, Μαθηματικα εξετασεις ποσα περιπου χρειαζεσαι για να μπεις στην σχολη? Μαριε για ΟΥΚ ρε φιλε ουτε με πομπες εν αξιζει το γ@@$ση που να φαεις . Να παμε κανονικα 2 χρονια ξεγνιασιας ανετοι και να φιουμε κυριοι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι εν να παρουμε και τον εξοπλισμο του ψαροντουφεκου μες το αυτοκινητο :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ιχθυολογια...

Post by giannis33 »

Χρύσανθε τότε που έδωκα εγώ είσχε 7 θέσεις για Κυπραίους τζαι καλά.. Εγώ είχα πιάει 16,645 (όι τζαι πολλά καλά δηλαδή) τζαι ήμουν πρώτος να καταλάβεις... Αλλά έσχει που περνούν τζαι ακυρώνουν τη θέση τους.. Στη χρονιά μου ήμασταν μόνο 3. Τζαι κάθε χρονιά στη Μυτιλήνη είναι που 1-5 Κυπραίοι..
Αλλά θέλει θκιάβασμα η σχολή ρε φίλε..
Για ψάρεμα στη Μυτιλήνη (τόποι, ψάρκα τζαι τα σχετικά που θα έρτει η ώρα :D )

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Ιχθυολογια...

Post by Nikolas Nklou »

giannis33 wrote:Χρύσανθε τότε που έδωκα εγώ είσχε 7 θέσεις για Κυπραίους τζαι καλά.. Εγώ είχα πιάει 16,645 (όι τζαι πολλά καλά δηλαδή) τζαι ήμουν πρώτος να καταλάβεις... Αλλά έσχει που περνούν τζαι ακυρώνουν τη θέση τους.. Στη χρονιά μου ήμασταν μόνο 3. Τζαι κάθε χρονιά στη Μυτιλήνη είναι που 1-5 Κυπραίοι..
Αλλά θέλει θκιάβασμα η σχολή ρε φίλε..
Για ψάρεμα στη Μυτιλήνη (τόποι, ψάρκα τζαι τα σχετικά που θα έρτει η ώρα :D )
φιλε καλησπερα....τα μαθηματα κατευθυνσης μου εμενα ειναι Φυσικη,Μαθηματικα,Τεχνολογια & Γυμναστικη.....εξετασεις θα δωσω τα Νεα ,Μαθηματικα,Φυσικη & τεχνολογια....παιρνω ιχθυολογια? ή πρεπει να εχω την βιολογια? αν ξερεις....
Never back down

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ιχθυολογια...

Post by giannis33 »

Φίλε μου νομίζω πως όχι επειδή χρειάζεσαι τα μαθήματα που είπα για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο στη Μυτιλήνη. Εγώ επέρασα το 2006 όμως οπότε δεν ξέρω αν άλλαξαν τα πράματα.. Πρέπει να το κοιτάξεις... Κοίταξε τζαι για το Μεσολόγγι όμως..

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Ιχθυολογια...

Post by belluga »

chrysanthos9 wrote:Καλησπερα παλε :)

Κ. Ευανθη μπορεις να μας δωσεις ενα τηλ του κυριου Γιαννου? να το παρουμε τιλ να μας πει καποιες πληροφοριες η αν καταφερουμε να βρεθουμε. Γιαννη και εγω εν για Μυτιληνη που σκεφτουμε ρε φιλε εγω εν να δωσω Νεα Ελληνικα, Βιολογια , Χημεια, Μαθηματικα εξετασεις ποσα περιπου χρειαζεσαι για να μπεις στην σχολη? Μαριε για ΟΥΚ ρε φιλε ουτε με πομπες εν αξιζει το γ@@$ση που να φαεις . Να παμε κανονικα 2 χρονια ξεγνιασιας ανετοι και να φιουμε κυριοι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι εν να παρουμε και τον εξοπλισμο του ψαροντουφεκου μες το αυτοκινητο :D
για το στρατο συμφωνω με τον χρυσανθο πρεπει να παν τζαι να προσπαθησουν να περασου οσο ποιο καλα γινετε νομιζω εν αξιζει για ουκ εκτος τζαι αν εν κ@υλωμενος καποιος να παει!


Sent from my iPhone using Tapatalk

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: Ιχθυολογια...

Post by geosub »

Πραγματικα εχαρηκα μολις ειδα τουτο το ποστ.Γιατι εκαταλαβα οτι τελικα καποια φορουμ τζιε καποια περιοδικα ενεν απλα χαμενος χρονος τζιε κοπος καποιων.
Εστω και μονο η σκεψη για καποιους νεους να ασχοληθουν με τη θαλασσα επαγγελματικα,με το σωστο τροπο,μελετη και τεχνογνωσια,δειχνει οτι κατι γινεται.
Μακαρι να ειχα κατι παρομοιο οταν ημουν νεαροτερος και σιγουρα θα ακολουθουσα διαφορετικα βηματα στη ζωη μου.
Ευχομαι να τα καταφερετε να ασχοληθητε με αυτο που πραγματικα αγαπατε κοπελια.Μπραβο.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ιχθυολογια...

Post by (CyBasser) »

Παιδιά, όταν ήμουν νεαρός είχα πάρει την απόφαση να σχοληθώ με Βιολογία / Ζωολογία / Ιχθυολογία. Τα άτομα που δούλευαν τότε στο ΤΑ, όπως ο κ. Ανδρέας Δημητρόπουλος, κ. Δάφνη Στεφάνου, κ. Γιώργος Χριστοφόρου, κ. Γιώργος αναστασιάδης, και άλλοι με βοήθησαν πως να κατευθυνθώ και οφείλω να πω ότι με στήριξαν πολύ στην προσπάθεια. Τελείωσα πανεπιστήμιο στις ΗΠΑ με εξαιρετικά αποτελέσματα, ειδίκευση στην εξελικτική βιολογία / οικολογία, και επιπρόσθετα είχα πάρει ειδικά courses fish culture και sport fisheries management (με βαθμό Α+ και δεν διστάζω να το παινευτώ).

Δυστυχως όταν τελείωσα το 1994, παρά τους άριστους βαθμούς μου, παρά τις διασυνδέσεις με ανώτατα στελέχη του ΤΑ, της Υπηρεσίας Περιβάλλοντος, και του Τμήματος Δασών δεν κατάφερα να βρω δουλειά σε καμιά από τις υπηρεσίες αυτές. Δούλεψα για τρία χρόνια σε παρεμφερές κλάδο (μοριακή γενετική στο Ινστιτούτο Νευρολογίας και Γενετικής) και τελικά κατέληξα στον έλεγχο εναέριας κυκλοφορίας, και ότι έμαθα μου έμειναν μόνο για να συμβουλεύω κάπου κάπου (και ακόμη κι αυτό κάποιοι δεν το θέλουν).

Γιατί τα λέω αυτά? Γιατί θέλω να ΕΝΙΣΧΥΣΩ αυτό που είπε πριν ο Γρηγόρης, και συμφώνησε ο Ευάνθης: Παιδιά, αν θα κάνετε κάτι τέτοιο, μην χαραμίσετε τις σπουδές σας ερχόμενοι πίσω Κύπρο (εκτός αν έχετε γερές ράχες σε θέσεις κλειδιά, όχι απαραίτητα στο ΤΑΘΕ). Και να έρθετε πίσω και να βρείτε δουλειά, το πιο πιθανό θα υποχρεωθείτε να ζυμωθείτε και να γίνετε ένα με το σαθρό μας σύστημα. Δεν νομίζω να αλλάξει τόσο η κατάσταση στα επόμενα 5-6 χρόνια. Ναι, οι ιχθυοκαλλιέργειες έχουν μέλλον, αλλά στον ιδιωτικό τομέα, με ότι αυτό συνεπάγεται...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”