ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by (CyBasser) »

psarakas wrote::shock: Ο 2ος βαθύτερος!!!! Ο ασπρο ειναι πλεον 3ος.
Λάζαρε, εξέχασες Κανναβιού (75μ), Λεύκαρα (71μ), Ευρέτου (70μ), Διπόταμο (60μ), και Καλαβασό (60μ). Άρα, είναι το 6ο βαθύτερο φράγμα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by apsavvas »

τιποτε κοπελια. η σταθμη του νερο μεχρι το κεσημερι που το ειδα ηταν στα 15 μετρα. Απο τη ακουσα θα ειναι παντα γεματο οπως ειπα και πιο πανω για να ποτιζουν οι χορκανοι τα περβολια τους. αλλα το περιεργο ειναι οτι εκαμαν το φραγμα εκει αλλα το νερο θα το στελνουν πισω για τα περβολια της περιοχης εκει. οι χορκανοι πιστευαν οτι το νερο θα λατευθινοταν προς τα κατω στο Πετρα 1και 2 που ειναι μικρα φραγματα. εκει που μπαινη το νερο υπαρχη μια μεγαλη δεξαμενη οπως δειχνω και στις πρωτες photos που μπανη πρωτα εκει το νερο και μετα κατευθινετε στο φραγμα. ο λογος αγνωστος ακομη. Τα οσα σας ειπα τα ακουσα σημερα απο ενα συγγενη που μενη στη περιοχη εκει.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by psarakas »

(CyBasser) wrote:
psarakas wrote::shock: Ο 2ος βαθύτερος!!!! Ο ασπρο ειναι πλεον 3ος.
Λάζαρε, εξέχασες Κανναβιού (75μ), Λεύκαρα (71μ), Ευρέτου (70μ), Διπόταμο (60μ), και Καλαβασό (60μ). Άρα, είναι το 6ο βαθύτερο φράγμα...
:doh: :doh:
catch and release

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by Greg »

να μπει μεσα καμια παρτιδα rainbow με brown trout θα εν ονοιρο το φραγμα.. για control των πληθυσμων των trout υπαρχει ο ανθρωπινος παραγοντας. Για control που αρπακτικα θα ηταν καλο να δοκιμασουν κανενα που τα κολπα που κανουν σε fisheries στο εξωτερικο. βαζουν μεσα ΕΝΑ μονο wels catfish και κουμανταρει τους πληθυσμους αναλογως
Esox Lucius

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by apsavvas »

η μορφολογια και το ειδος του φραγματος ειναι ακριβως οπως το Καλοπαναγιωτη.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by caveman »

Μόνο και μόνο που πιάνει το νερό του Καρκωτη.............!!!!!!!!!!! Δεν χρειάζεται να πούμε τπτ άλλο! Ο Καρκώτης έχει τες παραπάνω πέστροφες από όλους τους χείμαρρους της Κύπρου.
Έκαμα ως τωρά 3 επισκέψεις στο φράγμα πριν τα εγκαίνια μαζί με τον Λάζαρο... εν πολύ η πώρωση! Θα γίνει ΤΟ πεστροφόφραγμα αν το χειριστεί σωστά το ΤΑΘΕ και εάν δεν βρεθεί κανένας μλκας να σύρει μέσα λαβράκια ή ζάντερ.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by PrEdAtΩR »

Μακαρι, εβαρεθηκα τα λαυρακια. Εν γινεται να πιενεις για πεστροφα και να σου τσιμπα λαυρακι. Ελεος πιον!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by C&R »

PrEdAtΩR wrote:Μακαρι, εβαρεθηκα τα λαυρακια. Εν γινεται να πιενεις για πεστροφα και να σου τσιμπα λαυρακι. Ελεος πιον!
:lol: :lol: ξέρω ποιος φταίει αλλά ένα λέω

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by C&R »

(CyBasser) wrote:
C&R wrote:
caveman wrote:Και γω τούτο ελπίζω, να μπει μέσα ΜΟΝΟ ΠΕΣΤΡΟΦΑ!!!!! Ελπίζω....
Συμφωνώ 4εκ κυβικά και μεγαλο βαθος, έν να φκαλει τέρατα 8)
Για να φκάλει τέρατα Γιάννη πρέπει να έχει και φαι να ταίζει τα τέρατα, και κάτι να κοντρολάρει τους πληθυσμούς της πέστροφας! Αντίθετα με άλλα μικρά φρακτούθκια, χρειάζεται τουλάχιστον ένα baitfish. Bass εν θελω να μπει μέσα, να συνάουνται εκεί όλοι όσοι δεν θέλουν λαβράκια να ησυχάσουμε! :lol: :lol: :lol: :lol:

Σοβαρά τώρα, ανάλογα με την πλουσιότητα του νερού, μπορεί όντως να έχει προϋποθέσεις να μετατραπεί σε καλό φράγμα πέστροφας... :think: :roll:
Ε σίγουρα ρε έν να σιρουν μόνο πεστροφες , τζε έναν τζε θκιο baitfish.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:Μακαρι, εβαρεθηκα τα λαυρακια. Εν γινεται να πιενεις για πεστροφα και να σου τσιμπα λαυρακι. Ελεος πιον!
Αφου τα εβαρεθήκετε παρετάτε τα φίλε. Εχει και φρακτες που εν εχει λαβράκι, δωστε τους βιτσιά. Πχ Καφίζηδες, τζαι τα φρακτούδκια στο Δασος Πάφου. Φυσικά αλλα έλεγες πριν λίγα χρόνια που έπινες νερό στο όνομα τους, αλλά είναι δικαίωμα σου, ζούμε σε Δημοκρατία... :roll: Παρεπιπτόντως συμφωνώ απόλυτα να μην μπει λαβράκι στην Σολέα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
PrEdAtΩR wrote:Μακαρι, εβαρεθηκα τα λαυρακια. Εν γινεται να πιενεις για πεστροφα και να σου τσιμπα λαυρακι. Ελεος πιον!
Αφου τα εβαρεθήκετε παρετάτε τα φίλε. Εχει και φρακτες που εν εχει λαβράκι, δωστε τους βιτσιά. Πχ Καφίζηδες, τζαι τα φρακτούδκια στο Δασος Πάφου. Φυσικά αλλα έλεγες πριν λίγα χρόνια που έπινες νερό στο όνομα τους, αλλά είναι δικαίωμα σου, ζούμε σε Δημοκρατία... :roll: Παρεπιπτόντως συμφωνώ απόλυτα να μην μπει λαβράκι στην Σολέα...


:laughing-rofl: :laughing-rolling: :laughing-rollingred: :laughing-lettersrofl: :happy-partydance: :happy-partydance:

Καλο ποσκολιο φιλε μου το λαυρακι αλλα ως κιαμε για μενα. Ειμαι της ποικιλιας.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:
(CyBasser) wrote:
PrEdAtΩR wrote:Μακαρι, εβαρεθηκα τα λαυρακια. Εν γινεται να πιενεις για πεστροφα και να σου τσιμπα λαυρακι. Ελεος πιον!
Αφου τα εβαρεθήκετε παρετάτε τα φίλε. Εχει και φρακτες που εν εχει λαβράκι, δωστε τους βιτσιά. Πχ Καφίζηδες, τζαι τα φρακτούδκια στο Δασος Πάφου. Φυσικά αλλα έλεγες πριν λίγα χρόνια που έπινες νερό στο όνομα τους, αλλά είναι δικαίωμα σου, ζούμε σε Δημοκρατία... :roll: Παρεπιπτόντως συμφωνώ απόλυτα να μην μπει λαβράκι στην Σολέα...


:laughing-rofl: :laughing-rolling: :laughing-rollingred: :laughing-lettersrofl: :happy-partydance: :happy-partydance:

Καλο ποσκολιο φιλε μου το λαυρακι αλλα ως κιαμε για μενα. Ειμαι της ποικιλιας.
Ελπίζω να χαίρεσαι τις ποικιλίες σου... Εγώ που την άλλη είμαι πιστός.... και δεν μετανιώνω γι'αυτό!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by Greg »

να τρωεις καθε μερα φασολακι ρολανδο μπορει να σε πειραξει..πρεπει να τσιμπας και καμια ''μπριζολουα'' μεσα μεσα ;).. εγω σε 3 μηνες λοαρκαζω να δολωνω ζωντανα λαβρακια :twisted:
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:να τρωεις καθε μερα φασολακι ρολανδο μπορει να σε πειραξει..πρεπει να τσιμπας και καμια ''μπριζολουα'' μεσα μεσα ;).. εγω σε 3 μηνες λοαρκαζω να δολωνω ζωντανα λαβρακια :twisted:
Παιδιά, δικαίωμα σας. Αυτό που είπα στον Βύρωνα είναι ότι άλλα έλεγε κάποτε. Εσύ ουδέποτε δήλωσες λαβρακάς Γρηγόρη (άσχετα αν τα έχεις στο avatar σου). Εμένα με ικανοποιεί η φασολάδα καθημερινά. Αν τα λαβράκια που θα δολώσεις είναι άνω του επιτρεπτού μεγέθους και εντός των πλαισίων του κότα κάνε τα ότι θέλεις... 8-)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΦΡΑΓΜΑ ΣΟΛΕΑΣ

Post by Greg »

Τι εν ο "λαβρακας" ρολανδο?
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”