Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

C&R wrote:
marios pafitis wrote:Για τον αγώνα που είναι στην Eυρετού έχω να κάνω μια εισήγηση αν μπορεί ο σύνδεσμος να κλείσει κάποιο ξενοδοχείο κοντά στο φράκτη για να διανυκτερεύσουμε τουλάχιστο μια νύχτα "πολλά άτομα καλύτερη τιμή πιστεύω".
Μπορούμε Μαριε πείτε μου ποιοι ενδιαφερεστε και θα το κανονισω. Είμαι και εγώ μέσα.
Παίδες βρήκα αυτό 8km από την ευρετού. Είναι 40 ευρώ για τετράκλινο και τριάντα για δίκλινο.

http://www.booking.com/hotel/cy/mariela ... d12;dcid=1

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by (CyBasser) »

C&R wrote:
(CyBasser) wrote:
PrEdAtΩR wrote:Για τους λευκωσιατες , κατι που προτεινε ο φιλος ο Μαριος Παφιτης. Μοιραστητε τα καυσημα για να κανετε οσες παραπανω προπονησεις μπορειτε, ενεν αντροπη.
Και καποιοι που μονο καθημερινές μπορούν και δεν έχουν κανένα?
Roland, εγώ και ο Ευάνθης θα παμέν και καθημερινές. Αν υπόσχεσαι ότι θα έχεις κλειστό το κινητό θα σε πάρουμε :lol:
Φίλε, η πιθανότητα να συντονιστούμε λόγω βάρδιας είναι μικρή. Θα το παλαίψω, αλλά χλωμό το βλέπω. Θα μιλησουμε τηλεφωνικώς. Θα μπορω να πάω ίσως δυο φορες μάξιμουμ πριν το cut-off day εαν έχω παρεα από Λάρνακα ή Βασιλου και επιστροφη αυθημερόν...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
PrEdAtΩR wrote:Για τους λευκωσιατες , κατι που προτεινε ο φιλος ο Μαριος Παφιτης. Μοιραστητε τα καυσημα για να κανετε οσες παραπανω προπονησεις μπορειτε, ενεν αντροπη.
Και καποιοι που μονο καθημερινές μπορούν και δεν έχουν κανένα?
Ρολανδο οπως εσεις οι ειδιοι ειπατε την προηγουμενη φορα, ο πρωταθλητισμος απετα να εχεις και την οικονομικη ανεση , ελευθερο χρονο, αδεια απο τη δουλεια etc. και δεν ειναι για ολους.

Αν δεν τα εχεις αυτα bad luck . Εγω προσωπικα θα ειμαι πολυ happy να καταφερω να παω εστω και μια φορα για training και αν ειναι καθημερινη μπορουμε να κανονησουμε να παμε μαζι.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:
(CyBasser) wrote:
PrEdAtΩR wrote:Για τους λευκωσιατες , κατι που προτεινε ο φιλος ο Μαριος Παφιτης. Μοιραστητε τα καυσημα για να κανετε οσες παραπανω προπονησεις μπορειτε, ενεν αντροπη.
Και καποιοι που μονο καθημερινές μπορούν και δεν έχουν κανένα?
Ρολανδο οπως εσεις οι ειδιοι ειπατε την προηγουμενη φορα, ο πρωταθλητισμος απετα να εχεις και την οικονομικη ανεση , ελευθερο χρονο, αδεια απο τη δουλεια etc. και δεν ειναι για ολους.

Αν δεν τα εχεις αυτα bad luck . Εγω προσωπικα θα ειμαι πολυ happy να καταφερω να παω εστω και μια φορα για training και αν ειναι καθημερινη μπορουμε να κανονησουμε να παμε μαζι.
Ξερω το ρε Βυρωνα, γι'αυτο είπα του Γιωργου οτι απο την στιγμη που το αποφασισαν αυτο θα ειναι. Απλά αναφερα καποιες πρακτικες δυσκολιες που εχουν να κανουν αποκλειστικα με Ευρετου. Θα παω μεσα του Φεβραρη μιαν αναγνωριση γιατι ποτε δεν την ειδα φουλ. Αμα θελεις και μπορεις καθημερινη δεν εχω προβλημα, παμε και παρεα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by MariosK »

Παιδιά να πούμε ότι το πρόγραμμα είναι προκαταρκτικό, και το επικρατέστερο μέχρι στιγμής, και θα κλειδώσει αύριο οπότε όποιες εισηγήσεις σας είναι καλοδεχούμενες.

Δεδομένου ότι ακούμε την γνώμη όλων των μελών μας, όχι μόνο του φόρουμ, και έχουμε την εμπειρία των προηγούμενων χρόνων μην παραξενευτείτε το πρόγραμμα να μην συγκλίνει ακριβώς με τον παλμό του φόρουμ. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο, όπως είπε και ο Ρολάνδος, το τελευταίο λόγο τον έχει το συμβούλιο και κυρίως ο Γιάννης που έχει το περισσότερο φόρτο της διοργάνωσης με την βοήθεια του Ευάνθη.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by (CyBasser) »

Εχοντας μιλήσει με κάποια άτομα του ΔΣ καθως και κάποια άτομα που θέλουν να συμμετάσχουν (αλλά δεν έχουν ακόμη μιλήσει εδώ), και γνωρίζοντας ότι αύριο νύκτα θα ληφθεί η οριστική απόφαση για το Πρωτάθλημα, θα ήθελα να πω στον φίλο Γιάννη, στα υπόλοιπα παιδιά του ΔΣ, και στον Ευάνθη (αρχικριτή), να κάνουν δεύτερες σκέψεις για την συμπερίληψη της Ευρέτου. Εγώ προσωπικά είμαι φουλ μέσα (αν δεν κάνω λάθος είμαι και off εκείνο το Σ/Κ :dance: ) αλλά με δεδομένη την απόσταση και τις τιμές των καυσίμων πολλοί έχουν ήδη αποθαρρυνθεί. Επιπρόσθετα, λίγοι είναι αυτοί που θέλουν ή και μπορούν να πληρώσουν ξενοδοχείο (έστω και 30 ευρώ). Η Ευρέτου θα ήταν πολύ πιο αποδεκτή εάν η πλειοψηφία των μελών / συμμετέχοντων έμεναν Λεμεσό ή Πάφο, όμως αυτό δεν συμβαίνει, και οι περισσότεροι θέλουν να μπορούν να ταξιδέψουν αυθημερόν. Με δεδομένο ότι θα μετρήσουν δύο από τους τρεις πρώτους αγώνες, υπάρχουν ήδη άτομα που είπαν ότι "ας χάσουμε την Ευρέτου που έτσι κι αλλιώς δεν την ξέρουμε και βλέπουμε παρακάτω". Αυτό σίγουρα θα λειτουργήσει ανσταλτικά στις συμμετοχές και στους πάρακατω αγώνες. Με όλα σχεδόν τα φράγματα μας του μεγαλόστομου σε άριστη κατάσταση φέτος υπάρχουν πολλές επιλογές. Το γεγονός ότι πχ η Καλαβασός ή ο Ασπροκρεμμος ήδη φιλοξένησαν διαγωνισμούς δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας. Υπάρχει αν θέλουμε ποικιλία και η Γερμασόγεια που είναι βολική για όλους με άριστο ψάρεμα και δεν έχει ακόμη φιλοξενήσει λαβρακοδιαγωνισμό. Η Ευρέτου, εάν κρίνεται απαραίτητο να συμπεριληφθεί, θα μπορούσε να μπει προς το τέλος ώστε τουλάχιστον κάποια άτομα που το σκέφτονται τώρα να μπορούν να αποφασίσουν εαν θα πάνε ή όχι βάσει αποτελεσμάτων!

Τονίζω ότι εγώ σαν Ρολάνδος δεν έχω ένσταση για την Ευρέτου. Πρέπει όμως να πιάσουμε τον παλμό και αυτών που θα συμμετάσχουν και να μην βασίζουμε τις επιλογές μας σε κριτήρια που βλέπουμε εμείς. Υπενθυμίζω ότι στις ΗΠΑ οι τοπικές αρχές πληρώνουν για συμπερίληψη των λιμνών τους σε BASS / FLW tournaments. Εδώ οι μόνες πληρωμές είναι των πορωμένων που λαμβάνουν μέρος! Ας το κάνουμε προσιτό λοιπόν σε όλους!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Giwrgos Deligiannis
Posts: 71
Joined: Sun Oct 16, 2011 5:05 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by Giwrgos Deligiannis »

ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΘΗΚΕ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ??????

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by (CyBasser) »

Γιώργο, εξ'όσων γνωρίζω τα παιδιά του ΔΣ συνεδριάζουν τώρα. Υπ'όψην ότι πολύ σύντομα θα υπάρχει Γενική / εκλογική Συνέλευση και είναι δυνατόν να υπάρξει πάλι κάποια διαφοροποίηση. Προς το παρών θα ισχύει ότι αποφασίσουν απόψε. Η εισήγηση μου που διαβίβασα ήταν να μείνει στο πρόγραμμα η Ευρέτου αλλά όχι ως πρώτο φράγμα. Ανεξαρτήτως, έχουμε 1 1/2 μήνα να κινηθούμε / εξασκηθούμε / προετοιμαστούμε 8)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by giannosP »

C&R wrote: Τέλος του Μάρτη είναι πολύ αργά τα λαβράκια θα ξεκινήσουν να μπαίνουν στις φωλιές.
Κ.Γιαννη ενεν τελος του φεβραρι που ζεβγαρωνουν(16C)?? κανονικα αρχες απριλη τα περισσοτερα να εχουν ειδη γεννηση,εξερουμενου μερικων! Tα μεγαλα 9α εχουν τελιοση πιο γρηγορα! εαν γινη φερβαρη ,θα στοχευονται τα αρσενικα οπου φιλανε τις φωλιες?
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

giannosP wrote:
C&R wrote: Τέλος του Μάρτη είναι πολύ αργά τα λαβράκια θα ξεκινήσουν να μπαίνουν στις φωλιές.
Κ.Γιαννη ενεν τελος του φεβραρι που ζεβγαρωνουν(16C)?? κανονικα αρχες απριλη τα περισσοτερα να εχουν ειδη γεννηση,εξερουμενου μερικων! Tα μεγαλα 9α εχουν τελιοση πιο γρηγορα! εαν γινη φερβαρη ,θα στοχευονται τα αρσενικα οπου φιλανε τις φωλιες?
Γιάνo καλημέρα , σωστά έτσι λέουν τα βιβλία αν και το πιο active spawning παρατηρείται μετά τους 18 βαθμούς. Στους περισσοτερους φράκτες μας όμως θα δεις αρσενικά στις φωλιές μετά τα μέσα του Μάρτη. Στις 3 του Μάρτη θα ψαρεύουμε πάνω σε prespawing mode και αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που επιλέξαμε την Ευρετού σαν πρώτο φράκτη αφού έχει το καλύτερο ψάρεμα την συγκεκριμένη περίοδο.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

Giwrgos Deligiannis wrote:ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΘΗΚΕ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ??????
Γιώργο καλημέρα , το πρόγραμμα παραμένει όπως αρχικά ανακοινώθηκε.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους και απο μενα :)
Αν ειμαστε καλα στην υγεια, θα βρεθουμε και παλι για τεσσερεις αγωνες.
Το ΔΣ και πιο ειδικα ο Γιαννης εχει διατηρησει το δικαιωμα για αλλαγες αναλογα με τες διαφορες συνθηκες που μπορει να προκυψουν.
Ο πρωτος αγωνας θα γινει στην ΕΥΡΕΤΟΥ.
Εχω δει την επιλογη αυτη παρα πολυ θετικα με το εξης σκετικο. Πρωτο διοτι υπαρχουν στατιστικα στοιχεια που τεκμηριωνουν οτι το Φραγμα αυτο δινει τα καλυτερα αποτελεσματα σε αριθμους και μεγεθη. Δευτερο διοτι κατα τεκμηριο το Pre Spawn Bite ξεκινα εκει νωριτερα απο αλλα φραγματα. Και Τριτο, και σημαντικο, το γεγονος οτι θα δωθει η ευκαιρεια σε παιδια που δεν ξερουν το Φραγμα αυτο, να το μαθουν.
Για τον λογο αυτο, σας λεω να κρατησετε επαφη μαζι με μενα και τον Γιαννη. Θα παμε εκει αρκετες φορες για δοκιμαστικες και ερευνα του χωρου, των δρομων, των προσβασεων κλπ. Οποιοι θελουν μπορουν να συντονιστουν μαζι μας. Θα ξεκινω απο Αυγορου με το Land Cruiser. Χωρει καμποσους.
Σας ζητω να δειτε τους αγωνες με σοβαροτητα και με θετικο δημιουργικο πνευμα.
Η δικη μου επιβραβευση στο τελος του Πρωταθληματος θα ειναι να παρω ενα υπομνημα απο ολους με εποικοδομητικη κριτικη, σχολια, εισηγησεις και σκεψεις για το 2014.
Για τωρα ας προσπαθησουμε να αξιοποιησουμε καλυτερα αυτο που εχουμε :idea:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Και μια ακομη προσφορα.
Αν καποιο απο τα νεα παιδια νοιωθει λιγο αβολα με τον εξοπλισμο του, η οποιοδηποτε αλλο τεχνικο θεμα, μορει να μου τηλεφωνησει. Το απολαμβανω αφανταστα να στηννω σωστα ενα καλαμι, η να δεννω σωστα ενα δολωμα και δεν εχω κανενα προβλημα να μοιραστω αυτα τα πραγματα με ολους :) :)

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by giannosP »

C&R wrote:
giannosP wrote:
C&R wrote: Τέλος του Μάρτη είναι πολύ αργά τα λαβράκια θα ξεκινήσουν να μπαίνουν στις φωλιές.
Κ.Γιαννη ενεν τελος του φεβραρι που ζεβγαρωνουν(16C)?? κανονικα αρχες απριλη τα περισσοτερα να εχουν ειδη γεννηση,εξερουμενου μερικων! Tα μεγαλα 9α εχουν τελιοση πιο γρηγορα! εαν γινη φερβαρη ,θα στοχευονται τα αρσενικα οπου φιλανε τις φωλιες?
Γιάνo καλημέρα , σωστά έτσι λέουν τα βιβλία αν και το πιο active spawning παρατηρείται μετά τους 18 βαθμούς. Στους περισσοτερους φράκτες μας όμως θα δεις αρσενικά στις φωλιές μετά τα μέσα του Μάρτη. Στις 3 του Μάρτη θα ψαρεύουμε πάνω σε prespawing mode και αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που επιλέξαμε την Ευρετού σαν πρώτο φράκτη αφού έχει το καλύτερο ψάρεμα την συγκεκριμένη περίοδο.
συνεπος το νερο θα εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια απο 16 βαθμους στην ευρετου την συγγεκριμενη περιοδο! ... δηλαδη θα ψαρεψουμε με pre-spawn τεχνικες?
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

giannosP wrote:συνεπος το νερο θα εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια απο 16 βαθμους στην ευρετου την συγγεκριμενη περιοδο! ... δηλαδη θα ψαρεψουμε με pre-spawn τεχνικες?
Σωστά

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”