Bοηθεια Xανόμαστε

User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

Bοηθεια Xανόμαστε

Post by marios0 »

καλησπέρα σε όλους,

είμαι καινούργιος στην παρέα σας και γενικά στο ψάρεμα..
Βασικά ασχολούμαι με το ψάρεμα περίπου 4 χρονια..
Που τον καιρό που αρρώστησα με το ψάρεμα μαζί με ένα παρέα εν είχαμε κανένα που καταλάβει να δούμε 2 πράματα και να τα παπαγαλίζουμε και εμείς..
Οπόταν αρκεψαμε τα πειράματα πρώτα με κάτι αντένες 5 metres που ο φελλός εκαθετουν μες τα πόθκια μας. :o
Υστερα αρκεψαμε το διαβαζμα και εγυρίσαμε το στο casting :geek: :geek: ... 3 χρονια casting επιάσαμε 1 μινερι je κάμποσες τσιπούρες του κλουφκιου ( κάτι glossoues j καμια σμέρνα που εκουτουλαν πάνω στο αγκίστρι μας ούτε καν τις αναφέρω).
Το παράξενο εν ότι εν εβαρεθικαμε ακόμα τούτη την κατάσταση και όπως μας κοφκω ούτε πρόκειται να βαρεθούμε επειδή όπως je να το κάμουμε εν ωραία η θάλασσα με η χωρίς ψαρκα..
Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαστε με "casting"( ο θεός να το κάμει) j "bologneze" ( ο θεός να το κάμει).
Οποιος ξέρει καμια σελίδα που να λάλει τα βασικά ας την πει.
Και οποιος εβρει κανένα χαπι που το πίνεις και μαθαίνεις τα ούλα να μου πει το ονομα να πιω μια χούφτα περκι σωθούμε :dance: .

je ότι δήποτε άλλο νομίζετε μπορεί να βοηθήσει πείτε το je εν θα μείνει πάνω μας...

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by M.S.BUFFALO »

νομιζω εσιναχτικαμε πολλοι αχαπαροι δαμεσα και εν καιρος να κανονισουμε καμια ομαδικη εξορμιση τα μελη του φορουμ να ερτουν και 2-3 που τους παλιους τους πιο εμπηρους να μας δειξουν 2-3 πραματα περκει αννοιξουν τα μαθκια μας :mrgreen: :mrgreen:


User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by admin »

Αγαπητοί φίλοι, πρίν απο περίπου πέντε χρόνια, θέλαμε να προχωρήσουμε στον τομέα του casting έτσι μετά απο αρκετά εμπόδια και διάφορες καταστάσεις φέραμε στο νησί μας τον άνθρωπο ο οποίος θεωρείτε ένας απο τους καλύτερους casting fisermen στον κόσμο τον Neil Mackellow. ο Neil μας έδειξε διάφορες πτυχές που surf casting που ποτέ δέν γνωρίζαμε.

Για παράδειγμα έξυπνα παράμαλλα τα οποία προστατεύουν το δόλωμα σου μέχρι να φτάσει στον βυθό, τρόπους για να κάνουμε μακρινές βολές και διάφορα άλλα. Ο Neil εντυπωσιάστηκε απο το νησί μας και την φιλοξενεία μας και μετακόμισε στο νησί μας μνε σκοπό να δουλεύει εδώ ακι να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του γύρω απο φιλόξενους ανθρώπους. Δυστηχώς όμως ο άνθρωπος λόγω προβλημάτων υγείας δέν μπορεί να εργαστεί κανονικά. Πάσχει απο ελαφριάς μορφής ασχάϊμερ και έχει κάποιο πρόβλημα με την μνήμη του. Επίσης κάποιοι 'καλοθελητές στην Κύπρο ΄ θέλησαν να μειώσουν τον άνθρωπο και ορισμένοι ξεκίνησαν να αντιγράφουν τα παράμαλλα του(δεν το πετυχαίνουν) ή ακόμη να τον μειώνουν σαν ψαρά και σαν άνθρωπο. Ο Neil είναι μια εγκυκλοπαίδια ως αναφορά το casting και το surf casting. Βρίσκεται στην Λεμεσό στην Επισκοπή και το τηλέφωνο του είναι 96301652. Είναι διαθέσιμος να πάει μαζί σας για να σας δείξει αρκετά πράγματα , να σας κάνει παράμαλλα και με αυτόν τον τρόπο θα βοηθηθείτε αλλά θα τν βοηθήσετε επίσης.

Επίσης μετά τον Neil επειδή προσέξαμε ότι αρκετοί φίλο νέοι ψαράδες ψάχνόντουσαν γύρω απο διάφορες τεχνικές,σε συνερργασάι με 3 επαγγελματίες αρθρογράφους και καλούς φ΄θιλους απο Ελλάδα φτιάξαμε ένα dvd το οποίο εξηγάει αναλυτικά 3 τεχνικές Casting-match-spinning. Τώρα το dvd αυτό το βρίσκετε σε κάποια καταστήματα αλλά μπορούμε και εμείς να σας το στείλουμε με ταξί ή αν είστε Λεμεσό να περάσετε να το πάρετε απο το γραφείο μας το πουλούμασε €9,50 αλλά επειδή αφού ειναι και Χριστούγεννα όποιος ενδιαφέρεται €7

Για το παρείστικο μόλις τελείωσουν τα κυνήγια να κανονίσουμε καμιά συνάντηση του φόρουμ έχει καιρό να το πράξουμε
)
Attachments
Picture.jpg
Picture.jpg (38.35 KiB) Viewed 11964 times

User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by marios0 »

ευχαριστώ
πολλά καλά άθρα

User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by marios0 »

καλησπέρα ξανά...

για να μεν ανοίξω νέο θέμα συνεχίζω το ίδιο για να μου λύσετε κάποιες απορίες αν θέλετε...
Για αρκεί να πω ότι το φόρουμ εν που τα ποιο ενημερωτικά (στον ουρανό το γιρεφκα στην γη το ήβρα :clap: :clap: )

ατε je τώρα η απορίες (σαστιτε :evil: )

η τεχνική που χρησιμοποιώ κατά 90% εν το casting je γενικά η απορίες μου εν πάνω σε τούτη την τεχνική.
Η βασική αρματωσιά που βάλω εν η εικόνα νούμερο 1(απλή je εύκολη)
θέλω να μου πείτε κάποιες άποψης πως να την αλλάξω η απλά να την αλλάξω τέλεια. :?:

Eδοκίμασα παλιά τα pop-up σε κάτι επιστημονικά πειράματα που έκαμα je είχαν καλά αποτελέσματα (εικόνα νούμερο 2)
Mπορείτε να μου πείτε μια άλλη αρματωσιά που μπορώ να βάλω παραπάνω που ένα αγκίστρι je μπορώ να βάλω je το pop-up.. :?:

Εγώ τα στόπερ τις μηχανής έχω τα θεόκλειστα je στην μούτι του καλαμιού βάλω καμπανέλλη όμως τούτο περιορίζει με σε περίπτωση που φυσα έστω je ελάχιστος αέρας η αν η θάλασσα έχει κύμα.
Τι μπορείτε να μου προτείνεται για τούτο :?:

Το τελευταίο που έχω απορία είναι εκτος που την γαρίδα την κατεψυγμένη(η οποια εν je το μονο δόλωμα που χρησιμοποιώ) τι αλλα δολώματα μπορώ να δουλέψω εύκολα :?: (εκτος που αμερικανο je ακροβατη)



Κανονικά ο άθρωπος που ένα μου απαντήσει πρέπει να πιάσει μεροκάματο αλλα ατε ζούμε σε δύσκολους καιρούς. :x :x :x
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Attachments
paramallo1.png
paramallo1.png (6.74 KiB) Viewed 11584 times
paramallo2.png
paramallo2.png (3.82 KiB) Viewed 11584 times

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by mikrosa »

rig1.gif
rig1.gif (19.95 KiB) Viewed 11596 times

Παραλαγες της πρωτης σου ερματωσιας!!!

TIP:οταν ψαρευεις μερα μπορεις να τοποθετησεις 1-2-3 κοκκινες γυαλιστερες χαντρες πριν το αγγιστρι και να τις στερεωσεις με στοππερ(θα τους φακκα ο ηλιος,θα γυαλιζουν και θα τραβουν την προσοχη των ψαριων)
Οταν ψαρευεις νυκτα μπορεις να τοποθετησεις 1-2-3 φωσφοριζουσες χαντρες πριν το αγγιστρι και να τις στερεωσεις με στοππερ(φεγγεις τους με τον φακκο πριν την βολη σου και τα ψαρια θα βλεπουν το φως και θα πηγαινουν προς το δωλομα σου)
Νηκτα χωρις φεγγαρι μπορεις να βαλλεις και φωσφοριζε βαριδι.
στην συρωμενη αρματωσια μπορεις να βαλεις και ενα μαλαγρωτη, οπου θα βαλεις μεσα τροφη, αναλογα με το δολωμα για να προσελκυσεις τα ψαρια!!!
αυτα απο εμενα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by admin »

Φίλε Μάριε όταν ψαρεύεις casting η δική μου η εισήγηση είανι να χρησιμοποιάς τουλάχιστο δύο καλάμια και το ένα να βάζεις την σταθερή αρματωσιά και μια με συρώμενη αρματωσιά με περαστό μολύβι. Τώρα απο εκεί και πέρα στην αρματωσιά που χρησιμοποιάς όπως έχουμε πεί , έχουμε διάφορες παραλλαγές με ποιό μακριά παράμαλλα με pop ups με χάντρες και διάφορα άλλα ΠΟΥ ΨΆΧΝΟΝΤΑς ΤΑ θα βρείς απο μόνος σου ποιά δουλεύουν για εσένα και για τους τόπους και τα ψάρια που ψαρεύεις.

jonnblaze
Posts: 1
Joined: Wed Jul 10, 2013 6:20 am

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by jonnblaze »

Ο Neil εντυπωσιάστηκε απο το νησί μας και την φιλοξενεία μας και μετακόμισε στο νησί μας μνε σκοπό να δουλεύει εδώ ακι να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του γύρω απο φιλόξενους ανθρώπους. Δυστηχώς όμως ο άνθρωπος λόγω προβλημάτων υγείας δέν μπορεί να εργαστεί κανονικά. Πάσχει απο ελαφριάς μορφής ασχάϊμερ και έχει κάποιο πρόβλημα με την μνήμη του

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by M.S.BUFFALO »

τουτο το γνωριζουμε σχεδον ολοι στο φορουμ...
...προσπθεις να μας πεις κατι? :!:

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by rockfishing »

jonnblaze wrote:Ο Neil εντυπωσιάστηκε απο το νησί μας και την φιλοξενεία μας και μετακόμισε στο νησί μας μνε σκοπό να δουλεύει εδώ ακι να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του γύρω απο φιλόξενους ανθρώπους. Δυστηχώς όμως ο άνθρωπος λόγω προβλημάτων υγείας δέν μπορεί να εργαστεί κανονικά. Πάσχει απο ελαφριάς μορφής ασχάϊμερ και έχει κάποιο πρόβλημα με την μνήμη του
Τη σύνδρομο εχεις εσυ ρε φιλε και δεν μπορεις να πεις τι θελεις με το user name σου και πρεπει να καμεις άλλο για να καμεις ένα ποστ και να χαθεις;

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by AggelosLRK »

Λογικα τα ποστ σχετικα με την υγεια του οποιουδηποτε πρεπει να διαγραφουν γιατι καταπατουν τον νομο περι προσωπικων δεδομενων και στερουνται διακριτηκοτητας.

Η πιο πανω δημοσιευση ηταν το λιγοτερο ηλιθια.

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by goldsargus »

rockfishing wrote:
jonnblaze wrote:Ο Neil εντυπωσιάστηκε απο το νησί μας και την φιλοξενεία μας και μετακόμισε στο νησί μας μνε σκοπό να δουλεύει εδώ ακι να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του γύρω απο φιλόξενους ανθρώπους. Δυστηχώς όμως ο άνθρωπος λόγω προβλημάτων υγείας δέν μπορεί να εργαστεί κανονικά. Πάσχει απο ελαφριάς μορφής ασχάϊμερ και έχει κάποιο πρόβλημα με την μνήμη του
Τη σύνδρομο εχεις εσυ ρε φιλε και δεν μπορεις να πεις τι θελεις με το user name σου και πρεπει να καμεις άλλο για να καμεις ένα ποστ και να χαθεις;
ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΖΗΛΕΙΑΣ

ANTONISE
Posts: 81
Joined: Sat Jun 29, 2013 2:19 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by ANTONISE »

goldsargus wrote:
rockfishing wrote:
jonnblaze wrote:Ο Neil εντυπωσιάστηκε απο το νησί μας και την φιλοξενεία μας και μετακόμισε στο νησί μας μνε σκοπό να δουλεύει εδώ ακι να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του γύρω απο φιλόξενους ανθρώπους. Δυστηχώς όμως ο άνθρωπος λόγω προβλημάτων υγείας δέν μπορεί να εργαστεί κανονικά. Πάσχει απο ελαφριάς μορφής ασχάϊμερ και έχει κάποιο πρόβλημα με την μνήμη του
Τη σύνδρομο εχεις εσυ ρε φιλε και δεν μπορεις να πεις τι θελεις με το user name σου και πρεπει να καμεις άλλο για να καμεις ένα ποστ και να χαθεις;
ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΖΗΛΕΙΑΣ
Ε ΠΕΡΙΜΕΝΑΣΕ ΠΟΛΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΕΜΦΝΙΣΤΕΙΣ ,ΕΛΑ ΣΤΟ FACEBOOK ΝΑ ΠΟΥΜΕ 2 ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: Bοηθεια Xανόμαστε

Post by goldsargus »

Εσυ εισαι ρε Αντωνη
Εν συνάδελφοι σου που σε ξεσκέπασαν εγω εν σε ξερω καν. Έσπαζε τον νου του ο ένας να θυμηθεί που είδε έτσι τραπέζι. Το facebook ήταν το κερασάκι στην τούρτα.
Τα θέατρα που έκαμες βαρέθηκαν τα πολλοί, ειδικά αφού έλεγες συνάδελφου σου ότι ήσουν Αμμόχωστο.

θα να έρθει η ώρα να τα πεις ένα χεράκι με τον αρχηγό της αστυνομίας. Τον διπλοραχο θυμάσαι τον;


PS Έχει μέρες που μου είπαν μου να ρωτήσω διάφορα, τα πιο πολλά είναι του επιπέδου σου και εν ήθελα να αναστατώσω το φόρουμ, μερικά εν να σου τα γράψω αλλά να θυμάσαι ότι θέλουν να γελάσουν τελευταίοι. Τι θα κάμεις αν είσαι στα κατεχόμενα…….;


Ρωτούν λοιπών
Ας σας αφήνει να πηγαίνετε κατεχόμενα;
Αν προτιμάς να σε φωνάζουν Νικολάκη; (άρεσε τους φαίνεται)
Το συμβόλαιο που υπόγραψες διάβασες το;
Δεν είναι ανάγκη να τα πούμε στο facebook (εγω δεν εχω) εν να σε δουν face to face (κάτι για κάποιες πύλες έλεγαν).


Από μένα καλό βράδυ και όνειρα γλυκά Νικολάκη

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”