βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by chrisostomos »

Φίλε μου δες και την Okuma distance surf. Είναι στο κόστος που ψάχνεις και κατά την άποψη μου ζυγίζει πολύ καλά με όλα τα τηλεσκοπικα καλάμια surf casting μέχρι 150g. κάνει πολύ καλά την δουλειά της σε σημείο που μπορώ να την συγκρίνω με πολύ ακριβότερα μοντέλα άλλων εταιριών. Πολύ καλή αντοχή σε αλατια νερα και χτυπήματα. Την εχω ενάμιση χρόνο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος δεδομένου ότι εχω 2 shimano ultegra (για εμένα είναι μηχανισμοί αναφοράς) και ένα daiwa emcast.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Alexious
Posts: 5
Joined: Sun Dec 02, 2012 1:27 am

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by Alexious »

Χαιρετώ. Καταρχας συγχαρητήρια για το φόρουμ και γενικα για την ιστοσελιδα, πολυ βοηθητικη με ωραία θέματα. Είμαι νέος στο φόρουμ, και πριν 2 χρονια αρχισα να ασχολούμε με το ψάρεμα λογο και του στρατου και οτι σπουδάζω αγγλια. Θα ήθελα να δοκιμάσω για πρώτη φορά χειμερινο ψάρεμα γιατι ως τωρα μόνο καλοκαίρια επιγενα. Σκέφτουμε για να ασχοληθώ με το σερφ καστινγ αλλα άρεσε μου και το ροκ καστινγκ. Εν εκατάλαβα και πολλα την διαφορά τους να πω την αλήθεια. Επιδη όμως περσι αρχισα το ψάρεμα με την συρτη ενα ηθελα αν ξέρει κανενας καμια καλη μηχανη για τουτο το σκοπο αλλα όσο γινετε πιο φτηνη και καλη λογο και της κρίσης. Επιπλέον είχα το απορια γενικά, επιδη εγιρευκα το περιοδικο σε 2-3 περιπτερα στη Λακαταμεια και εν το εβρισκα, ξερεται αν μπορω να εβρω περιοδικα του αλλα περασμένων μηνών η και χρόνου?

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by chrisostomos »

Φίλε μου ανεφερες την τεχνική "συρτή-spinning". Σε αυτή την τεχνική υπάρχουν παρά πολλές επιλογές. Σε χαμηλό κόστος ένας μηχανισμός που εχω από τον μάρτιο και με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο είναι ο Abu Garcia Orra S30 τον οποίο αγόρασα $45 (δολάρια) από το ebay αμερικής. Στην ευρώπη το βρίσκεις γύρω στα €45-80 ευρώ.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Alexious
Posts: 5
Joined: Sun Dec 02, 2012 1:27 am

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by Alexious »

http://www.ebay.co.uk/itm/Shimano-NEW-H ... 35b01de68a

Πολλα ωραια η μηχανη σου φιλε αλλα εν λιο πιο πολλα που τα λεφτα που διαθέτω, τουτη η μηχανη τι λεει?

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by chrisostomos »

Φίλε μου αυτή η μηχανή με τα πίσω φρένα θα ήταν προτιμότερο να την βάλεις σε καλάμια για εγγλεζικο ή μπολονεζ.. Για συρτή σε shimano θα σου πρότεινα αυτή.

http://www.ebay.com/itm/Shimano-Spirex- ... 2ec435eaca

Ή

http://www.ebay.com/itm/Shimano-Sienna- ... 53f1580bde
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by marios »

εγώ πάλι κατάλαβα ότι ενδιαφέρεται για surf casting! και συζητάτε για μηχανές spinning :think: με μπερδέψατε κοπελια :doh:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Alexious
Posts: 5
Joined: Sun Dec 02, 2012 1:27 am

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by Alexious »

Ευχαριστω Φιλε Χριστόφορε, Μαριε βλέπω είσαι και ο admin του site και αν μπορούσες να με βοηθησεις με το θεμα των περιοδικών. Παρολαυτα οπως προανάφερα μονο 2 χρονια ασχολουμαι με το ψαρεμα. Δεν επολοκαταλαβα τις διαφορες του σερφ καστινγκ που του ροκ καστινγκ και ακομα και του σπιννινγκ μεταξυ τους. Αλλα εκινο που θελω να ρωτισω εν τοσες πολλες οι διαφορες των μηχανων μεταξι αυτων των τριων ψαρεματων που εισαι αναγκασμενος να αγορασεις μια μηχανη που το καθενα για να ασχοληθεις με το καθε ειδος ψαρεματος χωριστα ή εν μικροδιαφορες και απλα επιδει λογο και κρισης μπόρω να βολευτω με μια μηχανη και να δοκιμασω και τα τρια είδη και οποιο με τραβησει να ασχοληθω παραπάνω?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by marios »

Alexious wrote:Ευχαριστω Φιλε Χριστόφορε, Μαριε βλέπω είσαι και ο admin του site και αν μπορούσες να με βοηθησεις με το θεμα των περιοδικών.
25577750
Alexious wrote:Παρολαυτα οπως προανάφερα μονο 2 χρονια ασχολουμαι με το ψαρεμα. Δεν επολοκαταλαβα τις διαφορες του σερφ καστινγκ που του ροκ καστινγκ και ακομα και του σπιννινγκ μεταξυ τους.
:) με λίγα λόγια:
Surf Casting τεχνικη CASTING που γινεται με μεγαλο κυματισμο-εντονες καιρικες συνθηκες,αναλογα με την ενταση του κυματισμου μπορει να διακριθει σε light kai heavy surf casting..

Rock fishing τεχνικη CASTING που γινεται απο βραχια σε ιδιαιτερα κακοτραχαλους βυθους με ειδικο εξοπλισμο και εξαρτηματα για αποφυγη σκαλωματων.

To “spinning” (σπίνινγκ) εκτελείται με ένα καλάμι ανά χείρας,(ενώ τα 2 πιο πάνω όχι) φορτωμένο με τον κατάλληλο μηχανισμό, εξοπλισμένο με ειδικές μάνες γέμισης του μηχανισμού και ειδικά παράμαλλα και για δόλωμα, τα λεγόμενα τεχνητά (όπως ψεύτικα ψαράκια, κουταλάκια, κ.λ.π.) ενώ στο s.casting r.fishing δολώνουμε σκουλήκια κάβουρες γαρίδες καλαμαρια κτλ

Alexious wrote:Αλλα εκινο που θελω να ρωτισω εν τοσες πολλες οι διαφορες των μηχανων μεταξι αυτων των τριων ψαρεματων που εισαι αναγκασμενος να αγορασεις μια μηχανη που το καθενα για να ασχοληθεις με το καθε ειδος ψαρεματος χωριστα ή εν μικροδιαφορες και απλα επιδει λογο και κρισης μπόρω να βολευτω με μια μηχανη και να δοκιμασω και τα τρια είδη και οποιο με τραβησει να ασχοληθω παραπάνω?
όχι δεν μπορείς :) στο surf casting και rock fishing μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την ίδια μηχανή συνήθως μηχανές 5.500 και πάνω με πολλά μετρα μισίνα και διαμέτρους από 30mm + στο spinning χρειάζεσαι εντελώς διαφορετική μηχανή μικρότερη από αυτή που αναφέρω πιο πάνω και συνήθως γεμισμένη με νήμα αντί νάιλον μισίνα..εννοείτε και διαφορετικό καλάμι από τις πιο πάνω 2 τεχνικές ψαρέματος
:techie-reference: http://www.cyprusfishingmagazine.com/ar ... ck-fishing
http://www.cyprusfishingmagazine.com/articles/
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Alexious
Posts: 5
Joined: Sun Dec 02, 2012 1:27 am

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by Alexious »

Ευχαριστω φιλε Μαριε, πολλα βοηθητικα αυτα που μου είπες. Εσυ πιο συνιστας να ακολουθήσω?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by marios »

αυτό που θα σου αρέσει - γεμίσει περισσότερο! δοκίμασε και θα αποφασίσεις από μονο σου 8-)
Kανε το πρώτο βήμα αγόρασε τα απαραίτητα για μια από τις δυο εντελώς διαφορετικές τεχνικές spinning η surf,rock casting και όταν θέλεις να δοκιμάσεις και την άλλη τεχνική ψαρέματος σου δανείζω εγώ τα απαραίτητα να δοκιμάσεις :handgestures-thumbupleft:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

cricketpk
Posts: 46
Joined: Fri Jun 29, 2012 6:36 pm
Location: Λευκωσία

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by cricketpk »

'Οπως ανέφερε τζε ο Μάριος, το τι θα ακολουθήσεις εξαρτάτε αποκλειστικά απο εσένα τον ίδιο.
Αν δέν το δοκιμάσεις έν θα ξέρεις.

Πρέπει να σκεφτείς αν προτιμάς πχ να κρατάς το καλάμι στο χέρι σου για παράδειγμα, ή αν προτιμάς να το στήνεις πάνω σε μια βάση τζε να περιμένεις.
Οι ώρες που θα ψαρέφκεις τζε οι τοποθεσίες..

Συνιστώ σου να γοράσεις κάτι φτηνό για αρχή (όι απαραίτητα κακής ποιότητας) για να δοκιμάσεις τις διάφορες τεχνικές που μόνος σου.
Ή αν προτιμάς να περάσεις που κανένα κατάστημα με είδη αλιέιας τζε να ρίξεις μια ματιά στα καλάμια, μηχανές κτλπ. (πάντα με βοήθεια και καθοδήγηση που κάποιον υπάλληλο)
Μπορεί μόνο που ενα τα δείς που κοντά τζε να τα πιάσεις στα χέρια σου να σε βοηθήσει..

Alexious
Posts: 5
Joined: Sun Dec 02, 2012 1:27 am

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by Alexious »

Σας ευχαριστω, τωρα να δω τι θα καμω... οντως ενα θκιαλεξω τζινο που θα με τραβήσει! :D ναστε καλα λεβεντες.

User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by marios0 »

καλησπέρα κοπελια

ενδιαφέρομαι να αγοράσω αρχές του επομενου μηνα καλάμι+μηχανή για casting (κύριος), αλλα και για surf

action μέχρι τα 150 γραμμάρια νομίζω για μένα θα ήταν υπεραρκετό.
θα το προτιμούσα τηλεσκοπικό καλάμι αλλα δεν θα έλεγα όχι σε ένα καλύτερο του.
αυτό που με ενδιαφέρει κύριος είναι να είναι ανθεκτικα
τι έχετε να προτείνεται?
διαθέτω μέχρι 150 euro για καλάμι+μηχανή

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”