ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΛΑΥΡΑΚΙΑ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply

Ποιές μεθόδους χρησιμοποιείτε για να πιάσετε λαυράκι;

Ψαροντούφεκο
13
32%
Spinning
16
39%
Casting
12
29%
Συρτή απο σκάφος
0
No votes
 
Total votes: 41

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΛΑΥΡΑΚΙΑ

Post by admin »

Αναφορικά με την έρευνα όποιος θέλει μπορεί να απαντήσει και τις ποιό κάτω ερωτήσεις

Πόσα πιάνετε περίπου τον χρόνο και ποιά περίοδο;
Ποιες περιοχές τπυ νησιού έχουν τον μεγαλύτερο αριθμό;
Έχετε πιάσει ποτέ λαυράκι που φαίνεται πιο άγριο ή φυσικό απο το ψάρι ιχθιοτροφείου;

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΛΑΥΡΑΚΙΑ

Post by admin »

Hi Aristos,
Regarding the seabass project, can you please pass a message on to fishermen that the sampling will finish in April but if anyone has any samples collected already I would like to get hold of them as soon as possible. The best way for them to do that is if they can take them to one of the shops listed below who are helping me out.
The areas I have had a real problem getting fish from are the coasts from Limassol to Paphos and up to Kato Pyrgos and also anywhere from North Cyprus. The fish are obviously rarer here but if you know of anyone who could help out in these areas please let me know. Also, if you hear of anyone who catches a large fish (>2kg) I would really like a sample from it because I didn’t get any that size yet!
The shops helping out with the sampling are:
Costas Kyriakou, Paralimni
Thalassa, Dromoloksia
Super Action, Nicosia
Stylianides Hunting & Fishing, Germasogeia
Ninos sports, Limassol
Fish Hunter, Paphos
Many thanks for all your help,
Cameron.

Περιληπτικά η έρευνα του φίλου Cameron ΑΠΟ ΤΟ τεπακ τελειώνει τον Απρίλιο όποιος έχει δείγματα απο τα λαυράκια μπορεί να τα πα΄ρει σε ένα παο τα πιο πάνω καταστήματα

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΛΑΥΡΑΚΙΑ

Post by mariosspinning »

ε κοπελια εγω τα λαβρακια ψαρεύω τα με αντενα και casting με ζωντανο ψαράκι,τα περισσοτερα λαβρακια βρισκονται στην επαρχια λαρνακας,περιοχη εν λαλω,περσι εννα επιασα καμια 15αρκα ολο το χρονο,αγρια ομος!!!!
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΛΑΥΡΑΚΙΑ

Post by sotiris!129 »

φετος επιασα 5 με ψαροτουφεκο αρκετα μεγαλα πανω κατω 700-900+ gr
1 Πρωταρα πρεπει να ηταν αγριο γιατι ηταν μεσα σε κατι βραχους και εκυνηγαν ζεφαλουθκια μολις με ενιωσε ηρθεν κατα μετωπο πανω μου σάμπως και ηταν να με μουνταρι
1 Μαζωτο ηταν 6-7 ψαρκα μαζι μεσα σε μια τρυπα επιασα το 1
1 Μαζωτο ηταν μονο του και εφακαν γυρους τελεια ριχα εκοντεψα του σχετικα ευκολα
2 τελεφταια παλε μαζωτο κοπαδι τον 5 δεν μου εκοντεφκαν με τιποτε δεν εγινε βολη στο καρτερι , επιασα τα πουπισω εσπασεν το κοπαδι και σε μια προεξοχη το 1 ηρτεν μου κατα μετωπο και μετα στην επιστροφη ηβρα ακομα ενα σε μια τρυπα λιγο πιο κατω του ιδιου μεγεθους (1 μερα πιο πρην ο συντροφος ειχε πιασει 5 στην ιδια περιοχη και αυτος που ηταν μαζι του ακομα 2)
Απριλη - Σεπτεμβρη
Attachments
0270.jpg
0270.jpg (108.5 KiB) Viewed 3185 times
0241.jpg
0241.jpg (180.42 KiB) Viewed 3184 times
0232.jpg
0232.jpg (127.63 KiB) Viewed 3185 times
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΛΑΥΡΑΚΙΑ

Post by sotiris!129 »

και τα 5 του συντροφου την προηγουμενη μερα
Attachments
IMG_0647mm.jpg
IMG_0647mm.jpg (112.73 KiB) Viewed 3175 times
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΛΑΥΡΑΚΙΑ

Post by fISHANDCHIPS »

Δειγμα γενετικού υλικού ψάχνει ο ανθρωπος ... οι φώτος δεν βοηθούν στην έρευνα του
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΛΑΥΡΑΚΙΑ

Post by sotiris!129 »

fISHANDCHIPS wrote:Δειγμα γενετικού υλικού ψάχνει ο ανθρωπος ... οι φώτος δεν βοηθούν στην έρευνα του
φιλε τα ψαρια τουτα εν που τον απριλη ως πρην 1 μηνα που ημουν Κυπρο τωρα και να παει εν ειμαι αρα...! και η φωτος και οι τοποι και οι μηνες εν υπερ αρκετα που δακατω που ειμαι!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”