Παλιό Λιμάνι Λεμεσού

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Παλιό Λιμάνι Λεμεσού

Post by Dr.Astakos »

Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι στην επιτροπή εσωτερικών της βουλής, συζήτηση του θέματος της ανάπλασης του χώρου του παλιού λιμανιού.

Η συζήτηση του θέματος το οποίο ενέγραψε ο βουλευτής Λεμεσού, Ανδρέας Κυπριανού, θα συνεχιστεί σε δεκαπέντε μέρες.

Μέσα από την συζήτηση που έγινε και η οποία ήταν έντονη σε κάποιες περιπτώσεις, διαφάνηκε ότι η Αρχή Λιμένων Κύπρου είχε πρόθεση της την δημιουργία ενός εμπορικού κέντρου και όχι ενός παραδοσιακού ψαρολίμανου.

Ανάμεσα στα όσα έχουν αναφερθεί στην βουλή και ήταν κάτι για το οποίο η ιστοσελίδα μας αναφέρεται εδώ και καιρό, είναι η κατασκευή επιφανειακού χώρου στάθμευσης και όχι υπόγειου όπως ήταν τα αρχικά σχέδια.

Ο χώρος μάλιστα όπως επανειλλημένα αναφέραμε, έχει καταστεί οπτικό και φυσικό σύνορο προς την μεγάλη αποβάθρα του παλιού λιμανιού, κάτι εξίσου τραγικό με το κτήριο το οποίο ανεγέρθηκε και αποκόπτει την θέα προς την θάλασσα.

Από την πλευρά της Αρχής Λιμένων, αυτό που αναφέρθηκε στην σημερινή συνεδρία ήταν ότι όλα έχουν γίνει νομότυπα, σύμφωνα με τις αποφάσεις του διευθυντή της πολεοδομίας ο οποίος είχε εκδώσει τις σχετικές άδειες χωρίς την εμπλοκή του δήμου Λεμεσού, όπως είχε λεχθεί.

(http://www.lemesos-blog.com/συνεδρίασε- ... ιό-λιμάνι/)

Η κίνηση αρχιτεκτόνων διοργανώνει διαμαρτυρία στις 13 του μήνα. Εγώ νομίζω οτι είναι πολύ αργά και τίποτα δεν θα αλλάξη, όμως αν κάποιος απο εσάς εχει αντίθετη γνώμη μπορεί να παρευρεθεί.

´ Αγαπητοί φίλοι και συμπολίτες , όλοι όσοι αγαπάμε την πόλη μας, θα βρεθούμε το Σάββατο 13 του μηνός , η ώρα 10 το πρωί, στον κυκλικό κόμβο του παλιού Λιμανιού της πόλης μας, για να διαμαρτυρηθούμε για τα έργα και τις κατασκευές που γίνονται εις βάρος της Ιστορίας και της παράδοσης μας , που αντί ενός ρομαντικού ψαρολίμανου το μετέτρεψαν σε ένα επικερδές εμπορικό κέντρο και διέκοψαν όλες τις οπτικές ευθείες του ιστορικού ιστού, χωρίς έλεος και σεβασμό. ´
Για την Κίνηση Αρχιτεκτόνων

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Παλιό Λιμάνι Λεμεσού

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Αστακε Καλημεριζω.
Ειμαι Σκαλλιωτης και ζω στην Επαρχια Αμμοχωστου.
Επαγγελματικα ειμαι Εκτιμητης Ακινητων - Μελος του ΕΤΕΚ και Εγγεγραμμενος Κτηματομεσιτης.
Ειμαι διπλα σας διοτι μετα απο τοσα χρονια στο Επαγγελμα εχω διαπιστωσει οτι η ΠΛΕΟΝ αχρηστη και ανικανη και ανεπαρκης Κρατικη Υπηρεσια ειναι η Πολεοδομια. Το ΤΑΘΕ ειναι "νανος" κοντα τους.
Πολεοδομια ειναι μια ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ Επιστημη που εχει στοχο να βελτιωνει την ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ των ανθρωπων.
Η δικη μας Πολεοδομια ειναι ενας οργανισμος που κατεστρεψε την Κυπριακη Πολη, την Υπαιθρο και πολλα αλλα.
Και δεν μας φτανει αυτο εχουμε και μια "κλικκα" Βολευτων που με την ΑΧΑΠΑΡΟΣΥΝΗ τους επιβραβευουν την κατασταση αυτη.

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Παλιό Λιμάνι Λεμεσού

Post by M.S.BUFFALO »

Δυστυχως οσο θεορουν τη ποσοτητα υπερανω της ποιοτητας εν γινετε τιποτε.
Στη παφο εχει τοσα χρωνια που εσασαν το λιμανακι και εν γεματο κοσμο χεομωνα καλοκαιρι. Και αν και εγιναν αρκετες αναβαθμισεις στην περιοχη γιρο απο το λομανι ο κεντρικος χορος εμινε απιραχτος. Ποιος ηταν να πατα τζιαμε, εστο και για ενα περιπατο αν εγεμοναν το λιμανι ξενοδοχεια και εμπορικα κεντρα?
Επιασαν τον τιτλο της πολιτιστικης προτευουσας γιατι αξιζουν το.

Στη λεμεσο ενομισαν εννα συναγωνιστουν το Ντουμπαι

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Παλιό Λιμάνι Λεμεσού

Post by Yiannis »

Κύριε Ευάνθη έχεις απόλυτο δίκαιο για την πολεοδομία
. :clap: :clap: :clap: :clap:
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”