Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
tanosolari
Posts: 23
Joined: Wed May 07, 2008 1:15 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by tanosolari »

leshi cy wrote:...παντως κοπελια εν εσιη τιποτε τυχαιο !!
οι τουρκοι να εισαστε σιουροι εν θα κατσουν να μας βλεπουν να φκαλουμε πετραιλαιο και τουτοι ουλοι που το πεζουν φιλοι μας ενα μας την καμουν ελαφρα!!
γι αυτο πιενεται ξυλοστε κανενα οπλο , ασ μας πεψουν και για καμια βολη και εν καλα να εχουμε λιγη τριβη με τον εξοπλισμο !
...τουντα διημερα εν τα καταλαβω μια νυχτα ολαν 2 φορεσ το χρονο τζιε κανη !
...αν γινη τιποτε εν τζιε να πολεμιση κανενας για τισ οικογενειεσ μας !!
...τζιε μεν μου πειτε για τιν τουρκια τζιε ποση εν που ειναι γιατι οι κουρδοι ποσοι ειναι και εκαμαν τουσ με το ζανη !!
Ρε φιλε τουτα ουλλα γινουντε απλα επειδη εμιωθηκε η θητια τζαι μονο!Εν εσχει σχεσει ουτε τα πετρελαια ουτε οι τουρκοι στο θεμα των εφεδρων.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by apsavvas »

Εμιοθικε και παλυ κλενε τα μωρα.
Εμεις εκαμαμε 40 μερες μεσα χωρις να μας δει κανενας.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by M.S.BUFFALO »

leshi cy wrote:...παντως κοπελια εν εσιη τιποτε τυχαιο !!
οι τουρκοι να εισαστε σιουροι εν θα κατσουν να μας βλεπουν να φκαλουμε πετραιλαιο και τουτοι ουλοι που το πεζουν φιλοι μας ενα μας την καμουν ελαφρα!!
γι αυτο πιενεται ξυλοστε κανενα οπλο , ασ μας πεψουν και για καμια βολη και εν καλα να εχουμε λιγη τριβη με τον εξοπλισμο !
...τουντα διημερα εν τα καταλαβω μια νυχτα ολαν 2 φορεσ το χρονο τζιε κανη !
...αν γινη τιποτε εν τζιε να πολεμιση κανενας για τισ οικογενειεσ μας !!
...τζιε μεν μου πειτε για τιν τουρκια τζιε ποση εν που ειναι γιατι οι κουρδοι ποσοι ειναι και εκαμαν τουσ με το ζανη !!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by c.nadiotis »

M.S.BUFFALO wrote:
chrysanthos9 wrote:τελικα ρε κοπελια ισχυει τουτο??
ισχθει για τες σκοπιες των εφεδρων... εν και σιμενι οτι οποιος πεζει μαππα διουν του και το ελευθερο
Χρύσανθε μου, τι το ψάχνεις γιε μου; έχεις μέσο; η ομάδα σου έχει μέσο; αυτό μετρα, ούτε αν παίζεις καλή μάππα ούτε αν είσαι χρυσός άνθρωπος, δεν έχει καμια σημασία ποιος είσαι, σημασία έχει ποιον ξέρεις...
I live my life a breath at a time

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by c.nadiotis »

leshi cy wrote:...παντως κοπελια εν εσιη τιποτε τυχαιο !!
οι τουρκοι να εισαστε σιουροι εν θα κατσουν να μας βλεπουν να φκαλουμε πετραιλαιο και τουτοι ουλοι που το πεζουν φιλοι μας ενα μας την καμουν ελαφρα!!
γι αυτο πιενεται ξυλοστε κανενα οπλο , ασ μας πεψουν και για καμια βολη και εν καλα να εχουμε λιγη τριβη με τον εξοπλισμο !
...τουντα διημερα εν τα καταλαβω μια νυχτα ολαν 2 φορεσ το χρονο τζιε κανη !
...αν γινη τιποτε εν τζιε να πολεμιση κανενας για τισ οικογενειεσ μας !!
...τζιε μεν μου πειτε για τιν τουρκια τζιε ποση εν που ειναι γιατι οι κουρδοι ποσοι ειναι και εκαμαν τουσ με το ζανη !!
καλά ρε φιλε τρέφεις ψευδαισθήσεις ότι στην απίθανη περίπτωση που θα αποφασίσει η Τουρκια να εισβάλει έχουμε την παραμικρή δυνατότητα να αντισταθούμε? ξέρουν που έχουμε και την τελευταία σφαίρα, μια και μοναδική αεροπορική επιδρομή μπορεί να καταστρέψει όλες τις αμυντικές υποδομές, μετά ένα σοβαρό σφυροκόπημα από το πυροβολικό και άντε γεια, πίστευε εσύ ότι αν γίνουμε όλοι Ράμπο θα έχουμε πιθανότητες να απωθήσουμε τα ασκέρια των Αγαρηνων...

Οι κούρδοι εν πας τα βουνά τζάι κάμνουν ανταρτοπόλεμο, εσύ που εν να χωστείς να γλιτώσεις που τες napalm; Ωραίος ο ρομαντισμός και οι ηρωισμοί αλλα εγώ δυστυχώς είμαι ρεαλιστής
I live my life a breath at a time

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by Greg »

και οι κουρδοι εν καπου στα 15 εκατομυρια ο πληθυσμος τους αν δεν λανθανομαι 8-)
Esox Lucius

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by leshi cy »

c.nadiotis wrote:
leshi cy wrote:...παντως κοπελια εν εσιη τιποτε τυχαιο !!
οι τουρκοι να εισαστε σιουροι εν θα κατσουν να μας βλεπουν να φκαλουμε πετραιλαιο και τουτοι ουλοι που το πεζουν φιλοι μας ενα μας την καμουν ελαφρα!!
γι αυτο πιενεται ξυλοστε κανενα οπλο , ασ μας πεψουν και για καμια βολη και εν καλα να εχουμε λιγη τριβη με τον εξοπλισμο !
...τουντα διημερα εν τα καταλαβω μια νυχτα ολαν 2 φορεσ το χρονο τζιε κανη !
...αν γινη τιποτε εν τζιε να πολεμιση κανενας για τισ οικογενειεσ μας !!
...τζιε μεν μου πειτε για τιν τουρκια τζιε ποση εν που ειναι γιατι οι κουρδοι ποσοι ειναι και εκαμαν τουσ με το ζανη !!
καλά ρε φιλε τρέφεις ψευδαισθήσεις ότι στην απίθανη περίπτωση που θα αποφασίσει η Τουρκια να εισβάλει έχουμε την παραμικρή δυνατότητα να αντισταθούμε? ξέρουν που έχουμε και την τελευταία σφαίρα, μια και μοναδική αεροπορική επιδρομή μπορεί να καταστρέψει όλες τις αμυντικές υποδομές, μετά ένα σοβαρό σφυροκόπημα από το πυροβολικό και άντε γεια, πίστευε εσύ ότι αν γίνουμε όλοι Ράμπο θα έχουμε πιθανότητες να απωθήσουμε τα ασκέρια των Αγαρηνων...

Οι κούρδοι εν πας τα βουνά τζάι κάμνουν ανταρτοπόλεμο, εσύ που εν να χωστείς να γλιτώσεις που τες napalm; Ωραίος ο ρομαντισμός και οι ηρωισμοί αλλα εγώ δυστυχώς είμαι ρεαλιστής
δηλαδη φιλε τι πρεπει να καμουμε ?
να τους τα αφηκουμε και να φηουμε ?
αμεν με φασιν οι ναπαλμ και το πυροβολικο τους και καταφερο και κρατο και κανενα οπλο αμαν εννα εχο τιν ευκαιρια εννα καμο τζινο που ξερο !
δεν εχει ρομαντισμο ο πολεμος φιλε μου αλλα ψυχη !!
αν το λαλη η καρδια σου !!
τι θα καμεις αμαν εννα μπαινουν σπιτι σου για τι μανα σου και τιν γυναικα σου !!
γιατι ετσι εννα καμουν αμαν γινη τιποτε !!
αμαν εννα εσιη τιποτε εν μηνισκι τιποτε στιν θεση του φιλε ετσι αν τα εβρουν εννα τα φασιν !!εννα ξερουμε που πριν τι εννα γινη αν θα γινη !!
εν το παιζω ραμπο ουτε κανενας ηρωας αλλα αν τα καταφερω εννα πεσω πολεμοντας!
εν τζιε να παη και πολλες μερες ο πολεμος ουτοσ η αλλιος!...ειληκρινα πιαννη με η πελλαρα αμαν σκεφτουμαστε ετσι ...
εσιε ο θεος τελος παντων

οσο αφορα τα 2 μερα και τα μονοημερα εν για το οτι απολυονται πιο γλιορα οι νεοι !!
ακουεις ποτζιη να πεμπουν 2 μερες οικογενειαρχη ανθρωπο μες τον αυγουστο και τον ιουλη !!
εν αντρεπουνται , αν ηθελαν να καμουν κατι καλο ας εκαμναν τιν νικηφορο και τουτα ουλλα εν πελλαρες!!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by c.nadiotis »

Φιλέ καταλαβαίνω τι λες, καταλαβαίνω και γιατί το λες και έχω έντονη θέση όσο αφόρα το θέμα αλλά πρέπει να το αφήσουμε ως εδώ γιατί αυτό το φόρουμ δεν έχει χώρο για τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις και σε παρακαλώ να μην εμπλακούμε σε περεταίρω συζήτηση. Θέλω επίσης να ζητήσω συγγνώμη από τους συνφορουμιστες γιατί η προηγούμενη μου δημοσίευση ήταν εκτός θέματος.
I live my life a breath at a time

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by leshi cy »

χαλαρα, γνωμες εκφραζουμαι και ειμαστε ψιλο εχτος θεματος !!
εν τζιε εχουμε τιποτες να χωρισουμε φιλε μου , ουτε λαλο οτι εννα τα ξαπολισις και να φιεις κουβεντα καμνουμε!! :D
...παντως εμενα ετυχε να μεινο 25 μερεσ μεσα χωρις να τιν φαω γιατι εν ειχαμε δυναμη με εφεδρους εφερναν και κανενα !!
αλλα οπωσ εγινε ο στρατος εν νηπιαγωγιο :roll:

απολογουμαι τζιε εγω γιατι εβαλα το λαι στιν φωτια ! :lol:

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by Sorkomanis »

Εγώ για δέκα μήνες έβγαινα μιαν κάθε 30 μέρες. Φυσικά ήταν έξοδος 4-5 μέρες.
ήμουν στο Κάμπος Φιλάκια Holiday Resort! :lol: :lol:
Εγώ και αν είμαι off topic :D
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by c.nadiotis »

Ακούστε παραλογισμό, υπηρέτησα ναυτικό με ειδικότητα radar & οδηγος, 27 μήνες θητεία (ετροαμεν τζάι καμια μέσα μέσα). Τα καλοκαιρια βγάζαμε τις σκοπιές με 2 άτομα το 24ωρο για να βγαίνει καμια έξοδος... όταν ήμουν νέος έβγαινα 1 κάθε 19 όταν ήμουν σειρά απόλυσης 1 κάθε 10 (ναυτικό σου λέει). Μια από τις σκοπιές μας ήταν να φυλάμε μια αντλία της βενζίνης η οποια ήταν περιφραγμένη και χιλιόκλειδωμένη... μετά την απόλυση και τις σπουδές ήρθε ΦΑΠ για Ζύγι, άλλο ΦΑΠ για μια μονάδα κόντα στο Παλαιχώρι, άλλο ΦΑΠ για Κάμπο όπου με χρέωσαν και μου έδωσαν άλλο ΦΑΠ, 4 μεροκάματα καμια 500 χιλόμετρα για να με χρεώσουν... τώρα από το ναυτικό στον Κάμπο... ετρωα τον δρόμο Λεμεσός Κάμπος 5-6 χρονια για βολές, ασκήσεις και σκοπιές, μάλιστα κύριοι πήγαινα από την Λεμεσό στον Κάμπο και από εκεί στο ανάθεμα με το φορτηγό για να βγάλω 1 ώρα σκοπια...

Ενα όμορφο χειμωνιάτικο πρωινό κόντεψα να αφήσω τα παιδιά μου ορφανά, άνθρωπος της πόλης και της θάλασσας δεν έχω γνώσεις οδήγησης στο χιόνι... με έσωσε το κικλίδωμα από ένα γκρεμό 80+ μέτρων, χαλάλι οι 1800 λίρες ζημια στο ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο που αγόρασα με δάνειο, χαλάλι και ο καυγάς που έκανα με τον διοικητή για να μην με αναφέρει που άργησα, ήμουν ακόμα ζωντανός...

Ε όχι κύριοι δεν θέλω να ειμαι μέρος αυτού του παραλογισμού, έκανα το χρέος μου, υπηρέτησα, κάνω εφεδρεία αλλα τον Αύγουστο μου τον χρωστώ στα παιδιά μου ρε μαλακες όχι σε εσάς, τον Αύγουστο τον περιμένουν για να πάρουμε το σκαφάκι μας να αλωνίσουμε τον Ακάμα να φύγουν από το μπετόν όχι να μείνουν σπίτι να περιμένουν το τηλεφώνημα που θα τους στερήσει τις λίγες μέρες που έχουν σαν πραγματική οικογένεια...
I live my life a breath at a time

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by belluga »

c.nadiotis wrote:
Ε όχι κύριοι δεν θέλω να ειμαι μέρος αυτού του παραλογισμού, έκανα το χρέος μου, υπηρέτησα, κάνω εφεδρεία αλλα τον Αύγουστο μου τον χρωστώ στα παιδιά μου ρε μαλακες όχι σε εσάς, τον Αύγουστο τον περιμένουν για να πάρουμε το σκαφάκι μας να αλωνίσουμε τον Ακάμα να φύγουν από το μπετόν όχι να μείνουν σπίτι να περιμένουν το τηλεφώνημα που θα τους στερήσει τις λίγες μέρες που έχουν σαν πραγματική οικογένεια...
:clap: :clap: :clap:



Sent from my iPhone using Tapatalk

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by Philippos »

μα εχει πολλους που ηταν στον Καμπο τελικα. Ημουν και εγω, δοκιμος..42 μερες μεσα. Επαιρναμε και τους εφεδρους στα φυλακια..2-3 ωρες να γυρισουμε τα φυλακια ως τα μεσανυχτα και μετα εσηκωνουμουν η ωρα 4 για να τους παρουμε πισω στο ταγμα! Τι σειρα εισαστε? Εγω 81Β. Εκλείσαν το Καμπο τωρα, ακουσα σκεφτουνται να το καμουν καμπινγκ!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by c.nadiotis »

76B
I live my life a breath at a time

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by Sorkomanis »

82B
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”