Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by c.nadiotis »

http://www.sigmalive.com/news/local/525443


Απόψεις συνάδελφοι….

Εγώ πιστεύω είναι άδικο να την πληρώσει πάλι ο απλός πολίτης γιατί κάποιοι πολιτικοί για τους δικούς τους λογούς αποφάσισαν να μειώσουν την θητεία κατά 2 μήνες αδιαφορώντας για το κενό που ήταν αυτονόητο ότι θα δημιουργηθεί και βλέποντας ότι τα έκαναν μαντάρα, ζητούν όπως πάντα από τον Κύπριο πολίτη να υποστεί τις συνέπειες του ερασιτεχνισμού τους και των πολίτικων τεχνασμάτων δημιουργίας εντυπώσεων.
Σημειώνω ότι κάποιοι συνάδελφοι μου ήδη έχουν πάρει ΦΑΠ.
I live my life a breath at a time

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by apsavvas »

Φιλε μολις το ειδα και εγω και εγινα φωτια. Ειπαμε να υπηρετουμε την πατριδα αλλα οχι και σε ετσι βαθμο. Με αυτο το τροπο λογο κι της κρισης θα διμιουργιθουν περισσοτερα προβληματα με τις δουλειες μας.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by Greg »

επια εχτες μαθιατη.. οχι μονο επιασα φαπ για 3ημερη ασκηση αλλα επιασα και φαπ για 48ωρη 1 μηνα μετα και επεισης on call για μια βδομαδα (3ημερη μες τον ιουνη, 48ωρη μεσ τον ιουλη).. το κερασακι στην τουρτα ειναι οτι μου ειπαν οτι ειμαι υποχρεος να αγορασω και παραλλαγη και να τη φoρησω την επομενη φορα or else... να δινω τοσους φορους στο κρατος (μπουρδελο) τους να πληρωνω το μισθο του καθε βοσκου μονιμου και επυ και μια στολη να μην μου δινουν.. ε οχι δεν θα περασει το δικο τους τουντη φορα! ευτυχως που υπαρχουν και οι γιατροι...
Esox Lucius

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by Philippos »

ναι μας ενημερωσαν για αυτο πριν κανα μηνα, μαλιστα εκτός απο την 48ωρη υπάρχει και μια 24ωρη πριν το καλοκαιρι. Για τις 48ωρες, θα ειμαστε και σε oncall, 2 μέρες πριν και 2 μέρες μετά. Δηλαδή σε κάποιους θα τύχει να τους ειδοποιήσουν να παρουσιαστούν και πρίν ή μετα την διήμερη..
Το να αφαιρείς 2 μέρες από την εργασία τόσων χιλίαδων έχει μεγάλο οικονομικό κόστος γιατί του στερείς την ημερίσια παραγωγή. Εκτός τούτου, αν ήταν να πηγαίναμε να κάνουμε κάποια εκπαίδευση ή κατί να πω εντάξει, αλλά ουσιαστικά τι κάνεις..φυλακίζεις τα άτομα για 2 μέρες για να σου βγάλουν 2 ή 4 ώρες σκοπία? (και αν την βγάλουν). Θα πάω την Τρίτη πάλι..να δουμε τι θα μας πουν..

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by c.nadiotis »

Και πόσο χρήσιμο είναι να βγαίνουν οι σκοπιές; Εγώ μια θητεία φυλαγα ένα βαρέλι βενζίνη…
I live my life a breath at a time

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by apsavvas »

Απορω πως εσκεφτικαν ετσι πραγμα, η οικονομια παει του κατα διαολου και αυτοι στο κοσμο τους. Και το αλλο πως παμε τη καταλαβουμε? Τα μισα φυλακια ειναι κλιστα που εδρευουν στη λευκωσια.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by c.nadiotis »

Ξεκινήσαμε με κάποια παιδία μια προσπάθεια να στήσουμε μια μικρή η και μεγάλη διαμαρτυρία για την απόφαση του ΓΕΕΦ, αρχίσαμε με μια ομάδα στο φατσοβιβλιο, κάποιοι θα γελάσουν και θα πουν ότι πίσω από την οθόνη είμαστε όλοι μεγάλοι και τρανοί, σας υπενθυμίζω ότι από το διαδίκτυο ξεκίνησαν επαναστάσεις σε διάφορα σημεία του κόσμου, εμείς δεν επαναστατούμε, εμείς θέλουμε απλά να δηλώσουμε την διαφωνία μας με αυτή την απόφαση. Όσοι συμφωνούν μπορούν να γίνουν μελή στην ομάδα όπου θα γίνετε ανταλλαγή απόψεων και ενημέρωση σχετικά με τις οποίες εκδηλώσεις οργανωθούν. Η ομάδα δεν έχει πολιτικό προσανατολισμό ούτε αρχηγό.


https://www.facebook.com/groups/332125813549352/
I live my life a breath at a time

minatsus
Posts: 75
Joined: Thu Jan 22, 2009 7:09 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by minatsus »

Και καλά άκουσε ο καινούργιος αρχηγός της ε.φ.χ.ψ ότι οι έφεδροι πάνε στις ασκήσεις και δεν κάμνουν τίποτε.
Και επειδή θέλει να δείξει και έργο είπε να μας αππηήσει....

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by apsavvas »

Ο πατερας μου ηταν στρατιωτικος και ειναι αρνητικος σε αυτη τη αποφαση.πριν αφιπιρετηση ηταν στο 6 επιτελικο οπου χιριζονταν τους εφεδρους. Μολις αφιπιρετησε εκεινος που ανελαβε αλλαξε τα παντα και οτι του επερναν του αρχιγου, υπουργου τα υπογραφε αφου ειδη ταχα αποφασιστικαν απο αρχιγο και του αρμοδιου τμιματος που στι προκιμενη περιπτωση ειναι το 6 επιτελικο γραφειο. Ειχα παρα πολυ μεσο να σας πω την αλιθεια αλλα ποτε δν το χρεισιμοποιισα και πηγαινα εφεδρος αλλα τωρα δν παει αλλο η κατασταση.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by PrEdAtΩR »

Στο τελος θα χασουν και τον τελευταιο φιλοτιμο εφεδρο

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Κυριοι ΜΗΝ αντιδρατε :!:
Να μεινετε αρνια να πλουτιζουν τυποι οπως τον Τσοχατζοπουλο και τον Μιχαηλιδη και να τρωτε "πατριωτικο κουτοχορτο" απο πολιτικαντηδες που στηριξαν την καρριερα τους στην στρατοκαπηλεια :evil: :evil: :evil: οπως τον Λυσσαριδη του Γκανταφι.
Κριμα ρε γαμωτο.
Κριμα τα παιδια μας που αναγκαζονται να ξενιτευτουν.
Οποτε θελετε. Παρα την ηλικια μου, θα ειμαι παρων.

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by M.S.BUFFALO »

ρε παιδια εγω 2 χρονια θητεια εφκαλα την ταχα θαλαμοφυλακασ να κοιμουμε μπροστα που την σωπα του πετρελεου η περιπολο με τον χαραλαμπη να εχει τα headphones με κανενα death metal να παιζει και εγω να βαλλω υπογραφες στα βιβλια των αποθηκων.
Αν μας καλεσουν τζιε εμας τους Ι4 εννα τους καμω να κλασουν μαραπελλες. Εξεληξα πολλα το ταλεντο μου στες φαρσες που κιν το καιρο. :lol: :lol:

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by M.S.BUFFALO »

Εν το μεταξυ για να καταλαβεται ποσο ΓΑΑΑΡΟΙ ειναι πριν 1μιση χρονο περιπου ειχα τη γυναικα μου στην εντατικη διασωληνομενη και η κορη μου τοτε ηταν 2 χρονων και εν επεια μεσα την ημερα που επρεπε αφου εππεσε μες κοινες τες μερες και τους επιασα τηλ να τους ενημεροσω και μου ειπαν ενταξι.
Μια βδομαδα μετα ετηλεφωνησαν μου να παω στη ατθνομια να μου δοκουν το επομενο φαπ και να δοσω καταθεση για να υπαρχουν γραπτος οι λογοι που εν επεια.
Εγω ενομισα οτι ετελιωσαν ουλλα τζιαμε αλλα...

6 μηνες μετα καλου με να πας στρατοδηκειο και ενο τουσ επειρα και τημολογια με τες ημερομινιες και ουλλα που εχρωστουν της κλινικης €4000 εκατσαν μου αλλο 200 τζινοι.
Ηλικρινα ειμαι ενας γαροσ 1,85 150 κιλα τζιε τζινη την ωρα ηρτε μου να κλαψω, οι για το προστιμο παραπανο αλλα γιατι εκαταλαβα οτι το φουκαρα τον κυπρεο εν εχει κανενα να τον καταλαβει.
Η απαντηση του στρατοδικη ''Επρεπε να μεριμνισεισ να εβρεις καποιο να προσεχει το μωρο και να ερτεις, τη γυνεκα σου ειχεν γιατρουσ να την προσεχουν''
Επρεπε να ηταν η μανα του η η γυνεκα του κε ελαλουν του, Ο ΓΑΑΑΑΡΟΣ

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by apsavvas »

Έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Διήμερες σκοπιές και υπηρεσίες πλέον για τους εφέδρους

Post by c.nadiotis »

μια ενδιαφέρον θέση από ένα παιδί στο Group στο Facebook https://www.facebook.com/groups/332125813549352/

Σταύρος Κυριάκου
Επειδή απολύθηκα πρόσφατα (2011) και ήμουν γραφέας για 1 χρόνο και βάλε όταν υπηρετούσα ξέρω την κατάσταση που επικρατεί ειδικά το καλοκαίρι με τις υπηρεσίες μέσα.
Μόλις φτάνει το καλοκαίρι και έρχεται η ώρα της απόλυσης για την μια σειρά που τις 2 που υπηρετούν έρχεται χαρτί που την Ταξιαρχία/Μεραρχία κάθε μονάδας για τις ελάχιστες υπηρεσίες που θα πρέπει να υπάρχουν καθημερινά για το διάστημα του καλοκαιριού. Πάνω κάτω με εκείνες τις υπηρεσίες μπορεί ο κάθε στρατιώτης να είναι εξοδούχος 2 φορές τη βδομάδα (μερικές φορές με δυσκολίες στο ΠΣΚ δηλαδή κάποιοι να βγαίνουν 2 καθημερινές και όχι στο ΠΣΚ). Το πρόβλημα είναι πως ποτέ τα πράγματα μέσα σε μια μονάδα δεν είναι σταθερά. Κάποιοι πιάνουν αναρρωτική για διακοπές, άλλοι βγαίνουν ελεύθεροι υπηρεσίας και κόφκουν εξόδους κτλπ. Αλλά και στη χειρότερη περίπτωση την 1 έξοδο έχεις την και την επόμενη βδομάδα κάποιος άλλος θα βγει 1 και σύ 2 φορές. Η μονάδα επίσης δεν έχει κάποια υποχρέωση προς το στρατιώτη για τις εξόδους. Κάτι ακούγεται πως κάθε 10 μέρες τουλάχιστον 1 έξοδο. Τούτο δεν ισχύει. Δεν υπάρχει κάπου γραμμένο για υποχρέωση μονάδας για εξόδους προς τους στρατιώτες.
Δηλαδή καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως οι υπηρεσίες που χρειάζονται το καλοκαίρι μπορούν να εξυπηρετηθούν με τους κληρωτούς που ήδη υπάρχουν και στη χειρότερη κατάσταση να είναι εξοδούχος ο κάθε στρατιώτης 3 φορές σε 2 εβδομάδες.
Εκτός τούτου ξέρουμε πολύ καλά όλοι μας το πόσο εύκολο κατάντησε να πιάσεις αναστολή και να μην κάμεις στρατό χωρίς κάποια ιδιαίτερη επιβάρυνση που οδηγά στο πρόβλημα πιο πάνω. Αν υπολογίσουμε και τα μέσα του Κυπρέου (έξτρα εξόδους για συγκεκριμένους ή άγραφες άδειες ή στέλνουμε σε στο λόχο αθλητών χωρίς να είσαι αθλητής να περάσεις ζωή και κότα) το πρόβλημα γίνεται ακόμα πιο μεγάλο.
Ενώ περίμενες πως θα έπαιρναν κάποια μέτρα για όλους όσους αποφεύγουν το στρατό, που προσπαθούσαν να βρουν λύση από τον καιρό που κατατάχτηκα και μας ετάσσαν υποσχέσεις πως κάτι θα γινόταν μέσα στο 2011 και θα έπρεπε να καλεστούν οι αναστόλες για να υπηρετήσουν ξαφνικά βλέπεις το νέο “ψήφισμα” για τους εφέδρους που θα πρέπει να εκτελούμε ο καθένας που ένα 48ώρο υπηρεσίας το καλοκαίρι (που όπως εξήγησα πιο πάνω δεν χρειάζονται περισσότερους για την εκτέλεση των υπηρεσιών!).
Η εξήγηση είναι απλή. Με την αναστολή να γίνετε της μόδας ιδιαίτερα τους τελευταίους χρόνους και το πρόβλημα να παίρνει τεράστια διάσταση καταλήξαμε στο να υπάρχει πρόβλημα και στην εξυπηρέτηση των μέσων! Δηλαδή ο γιός του Ταξίαρχου δεν μπορεί πλέον να είναι 3-4 φορές εξοδούχος, δεν μπορεί ο γιός του τάδε να πάει Λόχο Αθλητών γιατί ήδη στείλαμε τόσους πολλούς που πλέον οι υπόλοιπες μονάδες χάνουν στρατιώτες και πέφτουν έξω ακόμα και από τον χαμηλότερο αριθμό στρατιωτών που χρειάζονται για να λειτουργήσουν.
Ο “νόμος” αυτός με τους εφέδρους ψηφίστηκε για ένα μόνο λόγο. Για να καλυφθούν τα κενά που δημιουργήθηκαν από την ανεξέλεγκτη τάση αναστολών και την άνιση μεταχείριση μεταξύ των κληρωτών λόγω μέσων που όσοι έχουν το χρησιμοποιούν. Για άλλη μια φορά καλούν τους “μαλάκες” να καθαρίσουν τα σπασμένα τους με την πρόφαση πως οι έφεδροι έτσι κιαλώς δεν έκαναν τίποτα στις παρουσιάσεις! Τίποτα δεν έκαναν επειδή δεν τηρούσες το πρόγραμμα που προνοείται για τους εφέδρους. Εγώ μια χαρά πήγα άσκηση το περασμένο Ιούλιο, ξαναοδήγησα το άρμα και παρακολούθησα επίδειξη συνεργασίας ελικοπτέρων με άρματα. Αν στην υπόλοιπη Εθνική Φρουρά “τακκώνουν” τα πάντα δεν είναι πρόβλημα του έφεδρου αλλά αυτών που διοικούν τις μονάδες.
Ντροπή πλέον να απαιτούν τα πάντα από αυτούς που έδωσαν ήδη τις υπηρεσίες τους στην Εθνική Φρουρά και παράλογο εμείς να το αποδεχόμαστε.
I live my life a breath at a time

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”