UV Bulb για φίλτρο???

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by marios »

fISHANDCHIPS wrote:
marios wrote:ανέβασε καμια φωτό να την δω
Μάριε ... εχω web cam εγω :snooty:
:oops: :oops: :shhh:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by marios »

Giorkos wrote:λιμνούα είπαμε...αλλά να που πω την 'αμαρτία' μου, πριν να θκιαβάσω το περασμένο σου ποστ, άλλαξα ήδη καμπόσο νερό από μέσα..επομένως τωρά είναι σχετικά καθαρό !!!! ήταν να φυτέψει η καλή μου δέντρο αλλά είπα της να δοκιμάσουμε λίο τζαιρό λίο νερό να δούμε αν μας κάτσει η φάση.....

θα πάω να γοράσω και αντιχλώριο (να μας κόψουν κκελλέ αλλο μια φορά).....

να θυμηθώ αύριο να φκάλω καμιά φωτό να βάλω.. ....
αφού έβαλες νερό πήρες την διαδικασία μερικά βήματα πίσω σε μερικές μέρες, όταν εξατμιστεί το χλώριο θα ξεκινήσει πάλι ο κύκλος που είπαμε πιο πάνω και το πιθανότερο να θολώσει πάλι, όταν γίνει κανεις αυτά που είπαμε...μπορείς να βάλεις από φυτά πάπυρο μέσα δείχνει πολύ όμορφος υπάρχουν και παρα πολλά υδρόβια και υδρόφιλα φυτά που μπορείς να βάλεις μέσα! συνήθως υπάρχουν στις γλάστρες μας και δεν γνωρίζουμε καν ότι είναι υδρόφιλα :) αν θες να σε βοηθήσω με piα φυτά κάνουν σφιρα δαμε ειμαι :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

UV Bulb για φίλτρο???

Post by belluga »

marios wrote:
belluga wrote: φιλε το αντιχλωριο εν σχετικα φτηνο αλλα πριν να καμεις οτιδηποτε υπαρχουν τεστ τις εταιριας sera που εν πολλα φτηνα τζαι δειχνουν σου πιο ακριβως εν το προβλημα με το νερο σου! συγκεκριμενα τουτο:
http://www.sera.de/gr/pages/sera-produk ... -test.html


Sent from my iPhone using Tapatalk
δεν έχουν ακρίβεια σε αυτά που δείχνουν τα strips αν θα "ξοθκιαστις" καλύτερα υγρά test..
απλα εν μια φτηνη λυση!
τζαι εν νομιζω να εχουν τζαι τοση αποκλιση οι τιμες που εννα του δειξη που τες πραγματικες τιμες!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by marios »

belluga wrote:
marios wrote:
belluga wrote: φιλε το αντιχλωριο εν σχετικα φτηνο αλλα πριν να καμεις οτιδηποτε υπαρχουν τεστ τις εταιριας sera που εν πολλα φτηνα τζαι δειχνουν σου πιο ακριβως εν το προβλημα με το νερο σου! συγκεκριμενα τουτο:
http://www.sera.de/gr/pages/sera-produk ... -test.html


Sent from my iPhone using Tapatalk
δεν έχουν ακρίβεια σε αυτά που δείχνουν τα strips αν θα "ξοθκιαστις" καλύτερα υγρά test..
απλα εν μια φτηνη λυση!
τζαι εν νομιζω να εχουν τζαι τοση αποκλιση οι τιμες που εννα του δειξη που τες πραγματικες τιμες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mετράει η λεπτομέρεια !!! πχ ph 6,9 είναι όξινο νερό 7 ουδέτερο 7,1 αλκαλικό ,η Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) η τιμές πρέπει να είναι στο 0 τιμές 0,1 0,2 0,3 κάνουν ζημια τιμές 0,4 0,5 είναι θανατηφόρες το ίδιο συμβαίνει και με τα Νιτρώδη άλατα ΝΟ2 που είναι και αυτά τοξικά..
για να συντήρησης σωστά μια λιμνούλα η ένα ενυδρείο πρέπει να προσεχεις τα πάντα στην λεπτομέρεια! αν δεν κάνω λάθος και η ίδιες η εταιρίες προτείνουν υγρά test .
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by Giorkos »

:o

νομίζω στο τέλος θα καταλήξω στην εξής εξίσωσωση, εάν δεν κορτώσουν νούρο τα ψάρκα ως τότε.....

5*χρυσόψαρα+(σίκλα+νερό+αυτοκίνητο)*20,000 μ+φράκτης Άχνας = ξενοιάζει η κκελλέ μου..... :D

εν τα κατάφερα σήμερα...αύριο να φάκλω καμιά φωτό να σου εξηγήσω τι έχω, και αποφασίζουμε αν θα δοκιμάσουμε αλλο λίο, ειδάλλως ο φράκτης της Άχνας θα έχει την τιμητική του... (εκτός τζαι τα βάλω στης Ορόκλινης...)....

έτσι κιαλιώς δεν έβαλα ψάρκα ως τωρά, για να μεν έχω τούτο το 'μπελά' !!!

θα επανέλθω ....
Θενκς,

μπαι φορ νάου....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

UV Bulb για φίλτρο???

Post by belluga »

Giorkos wrote::o

νομίζω στο τέλος θα καταλήξω στην εξής εξίσωσωση, εάν δεν κορτώσουν νούρο τα ψάρκα ως τότε.....

5*χρυσόψαρα+(σίκλα+νερό+αυτοκίνητο)*20,000 μ+φράκτης Άχνας = ξενοιάζει η κκελλέ μου..... :D

εν τα κατάφερα σήμερα...αύριο να φάκλω καμιά φωτό να σου εξηγήσω τι έχω, και αποφασίζουμε αν θα δοκιμάσουμε αλλο λίο, ειδάλλως ο φράκτης της Άχνας θα έχει την τιμητική του... (εκτός τζαι τα βάλω στης Ορόκλινης...)....

έτσι κιαλιώς δεν έβαλα ψάρκα ως τωρά, για να μεν έχω τούτο το 'μπελά' !!!

θα επανέλθω ....
Θενκς,

μπαι φορ νάου....
φιλε μου μεν αγχωνεσε απλως ο φιλος Μαριος παντα φιλικα εκαμε λλιο πολυπλοκο το θεμα ενω εννεν τοσο πολυπλοκο εγω ειχα για 10 χρονια ενυδριο γλυκου νερου τζαι εχει τωρα εναμιση χρονο που εχω αλμυρου νε μεν εχεις καποιες φασαριες μεχρι να στρωσεις το νερο σου αλλα μετα λιγο 1-2 ωρες την εβδομαδα να τρωεις τζαι εννα κυλουν ουλλα ρολοι!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by marios »

ναι σύμφωνο μαζί σου το δυσκολότερο είναι να στρώσει το νερό-φίλτρο μετά είναι όπως το λες..αν όμως δεν στρώσει σωστά το νερό στην συνεχεια θα έχεις μονο προβλήματα
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by Giorkos »

εν αγχώνουμε...όπως είπα...το θέμα ψάρκα στη λιμνούα, δεν με απασχολούσε γιατί δεν ήθελα να 'μπλεχτώ' με ιστορίες συντήρησης τους...αλλά όπως είπα, έναςσ γνωστός, επέμενε να φέρει να βάλει χρυσόψαρα...να μεν τα πλολυλογώ...βασικά ήρτα σπίτι που τη δουλειά και είχα αποκτήσει 6 -1 που εβρέθηκε έξω που το νερό για κάποιο λόγο :shifty: :animals-cat: :think:

anyway,

η λιμνούα (εν 2 κατακρίβειαν) εν η τσιμεντένια (με εσωτερικό λαστιχένιο lining, εν θυμούμε ποιο αλλά εν το ακριβό)... οι διαστάσεις εν εσωτερικά 1 μέτρο χ 1 μέτρο και βάθος 40 εκατοστά... η άλλη εν η πλαστική που εν μέσα στο έδαφος...η πόμπα βρίσκεται στην πλαστική λιμνούα και πομπάρει το νερό στο φίλτρο και μετά καταλήγει μέσα που την κούζα στην τσιμεντένια και έπειτα από την τσιμεντένια στην πλαστική από τες πέτρες που κρέμουνται πόξω...(φαίνεται στες φωτό νομίζω)... το κακό που βλέπω είναι ότι το νερό που πέφτει που την κούζα, μένει παραπάνω επιφανειακά και πέφτει στην πλαστική μετά...το νερό θα ανανεώνετουν πολύ καλύτερα αν το λάστιχο κατάληγε στον βυθό της τσιμεντένιας, αλλά όταν το έκανα στην αρχή αυτό, τότε όταν η πόμπα έσβηνε (η πόμπα δεν δουλεύει όλο το 24ωρο. δουλεύει 80% όταν έχει ήλιο και το απόγευμα σβήνει) το νερό επέστρεφε (syphening) στην πλαστική, αδειάζοντας συνεχώς την τσιμεντένια...έτσι έβαλα την κούζα για να κρατά το λάστιχο πόξω που το νερό να μεν κάμνει επιστροφή ....

θα έβαζα κανένα νούφαρο, αλλά είπαν μου ότι επειδή θα υπάρχει 'διαταραχή' του νερού δεν κάνει...έτσι δεν έβαλα τίποτε....

έτες φωτό... τα ψάρκα εν φαίνουνται...εν μέστες σπηλιές τους..
η λιμνούα
η λιμνούα
DSC04643.JPG (349 KiB) Viewed 5891 times
Attachments
εσωτερικό τσιμεντένιας
εσωτερικό τσιμεντένιας
DSC04645.JPG (137.4 KiB) Viewed 5892 times
εσωτερικό πλαστικής....
εσωτερικό πλαστικής....
DSC04644.JPG (222.33 KiB) Viewed 5894 times
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by MariosK »

Γιώρκο μου πάρτα ψάρκα περίπατο στην Άχνα για να πνάσεις :).

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by Giorkos »

MariosK wrote:Γιώρκο μου πάρτα ψάρκα περίπατο στην Άχνα για να πνάσεις :).

η καλύτερη ιδέα που ειπώθηκε....

εν πείράζει...θα τους δόκουμε ακόμα μια ευκαιρεία με την καθοδήγηση σας, ειδάλλως περίπατο στην άχνα :clap:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by marios »

Giorkos wrote:το κακό που βλέπω είναι ότι το νερό που πέφτει που την κούζα, μένει παραπάνω επιφανειακά και πέφτει στην πλαστική μετά...το νερό θα ανανεώνετουν πολύ καλύτερα αν το λάστιχο κατάληγε στον βυθό της τσιμεντένιας,
είναι σωστά δεν μένει επιφάνεια το νερό μην φοβάσαι! έτσι όπως τρέχει από ψιλά το οξυγονώνεις είναι πολύ καλά..αν ήταν κάτω χαμηλά, θα είχες ανατάραξη στο βυθό και όλες η ακαθαρσίες θα νεκατονουντα και θα είχες πρόβλημα με τα ψαρια.
τώρα το μονο πρόβλημα που μπορεί να έχεις (πάντα μιλώ για τα ψαρια) είναι ότι τα 40cm βάθος είναι λίγα θέλει τουλάχιστο 80cm για να εχεις σταθερή θερμοκρασία στον βυθό , ο χειμώνας δεν ενοχλεί τα χρυσόψαρα είναι Κρύου νερού ψαρια το καλοκαίρι όμως μάλλον θα ζοριστούν αρκετά..
πάρε και μια ιδέα από φυτά που κάνουν μέσα και πολύ κοντά στο νερό ίσος να έχεις και στις γλάστρες σου μερικά από αυτά τα φυτωρια εχουν ολα :wink:

Cyperus alternifolius :arrow: http://www.google.gr/search?q=Cyperus+a ... 80&bih=630

Cyperus papyrus :arrow: http://www.google.gr/search?aq=hts&hl=e ... sgatxIHQDA

Pontederia cordata :arrow: http://www.google.gr/search?q=pontederi ... 80&bih=591



Trichomanes javanicum (φτερη) και ολα τα ειδη Trichomanes :arrow: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Trich ... zalema.jpg

Syngonium podophyllum Υπάρχουν αρκετές λευκές ,πρασινεσ και κόκκινες ποικιλίες http://www.google.gr/search?q=Syngonium ... 80&bih=591

ΟΛΕΣ οι Dracaena :arrow: http://www.google.gr/search?q=Dracaena& ... 80&bih=630

Chamaedorea elegans :arrow: http://www.google.gr/search?q=Chamaedor ... 80&bih=591

Spathiphyllum wallisii :arrow: http://www.google.gr/search?q=Spathiphy ... 80&bih=591

Κισσός :arrow: http://www.google.gr/search?aq=hts&hl=e ... swbvpIGgAg

ps: τα τρία πρώτα και η δράκαινα μπορούν να μπούν και μέσα στην λίμνη!! τα υπόλοιπα προτιμότερον κοντά τους αρέσει υγρασία αλλα όχι να είναι μέσα σε νερό οι ρίζες
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by mikrosa »

MariosK wrote:Γιώρκο μου πάρτα ψάρκα περίπατο στην Άχνα για να πνάσεις :).
Μεν μου τον κουρτιζετε να παει να μου αρωστησει τους κυπρινους και τες κοκκινοφτερες , εγω μετα που εν να πηγαινω ψαρεμα???

Αν τελικα κρατησεις τα ψαρια και ενδιαφερεσε...πε μου να σου φεερω εχω 1 τιλαπια και 2 γατοψαρα...θελω να φκαλω και τουτο το ενυδρυο...να τα καθαρισω και ξανα π'αρκεις και τα 2...με αλλα ειδη ψαριων και φυτων

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by marios »

mikrosa wrote: Αν τελικα κρατησεις τα ψαρια και ενδιαφερεσε...πε μου να σου φεερω εχω 1 τιλαπια και 2 γατοψαρα..
ναι , ναι ότι πρέπει!! χρυσόψαρα μαζί με γατόψαρα σε λιμνούλα 1x1 α ρε γλέντια που θα γίνουν... :chores-utensils:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

UV Bulb για φίλτρο???

Post by belluga »

marios wrote:
mikrosa wrote: Αν τελικα κρατησεις τα ψαρια και ενδιαφερεσε...πε μου να σου φεερω εχω 1 τιλαπια και 2 γατοψαρα..
ναι , ναι ότι πρέπει!! χρυσόψαρα μαζί με γατόψαρα σε λιμνούλα 1x1 α ρε γλέντια που θα γίνουν... :chores-utensils:
χαχαχαχα εννα καμουν παρτυ! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by MariosK »

marios wrote:
mikrosa wrote: Αν τελικα κρατησεις τα ψαρια και ενδιαφερεσε...πε μου να σου φεερω εχω 1 τιλαπια και 2 γατοψαρα..
ναι , ναι ότι πρέπει!! χρυσόψαρα μαζί με γατόψαρα σε λιμνούλα 1x1 α ρε γλέντια που θα γίνουν... :chores-utensils:
Τζε η τιλάπια σε 40 πόντους νερό να δεις τι ωραία που θα περάσει το χειμώνα...

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”