Jigging

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

MariosK wrote:
likos wrote:
MariosK wrote:Φίλε δοκίμασα ένα μοντελλό και είναι ένα αρκετό καλάμι για τα λεφτά του.
πιο εχεισ φιλε μου εσυ
Δοκίμασα το Taka-JI PE5 αλλά θα προτιμούσα το PE4 για τα δεδομένα της Κύπρου. Επίσης οι μάρκες που αναφέρει ο κ. Ευανθής είναι αρκετά καλές επιλογές. Μια παρατήρηση μόνο αν αποφασίσεις για Shimano για κάποιο λόγο ο αντιπρώσοπος στην Κύπρο φέρνει καλάμια Trevalla μόνο για multiplier μηχανές τα οποία είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για spinning μηχανές. Αν αποφασίζεις για Trevalla για spinning μηχανή τότε πρέπει να το παραγείλεις από εξωτερικό. Εναλλακτική την shimano, υποτιθεται καλύτερο, είναι και το jig-wrex το οποίο νομίζω πως φέρνει και για spinning όμως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αφού εν το δοκιμάσει προσωπικά.
Μαριε καλημερα και καλη μερα να εχεις. Σε τι βαθος εψαρεψες το Taka 5715 και με τι γραμμαρια πλανους??

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

nicolas theocharous wrote:
MariosK wrote:
likos wrote: πιο εχεισ φιλε μου εσυ
Δοκίμασα το Taka-JI PE5 αλλά θα προτιμούσα το PE4 για τα δεδομένα της Κύπρου. Επίσης οι μάρκες που αναφέρει ο κ. Ευανθής είναι αρκετά καλές επιλογές. Μια παρατήρηση μόνο αν αποφασίσεις για Shimano για κάποιο λόγο ο αντιπρώσοπος στην Κύπρο φέρνει καλάμια Trevalla μόνο για multiplier μηχανές τα οποία είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για spinning μηχανές. Αν αποφασίζεις για Trevalla για spinning μηχανή τότε πρέπει να το παραγείλεις από εξωτερικό. Εναλλακτική την shimano, υποτιθεται καλύτερο, είναι και το jig-wrex το οποίο νομίζω πως φέρνει και για spinning όμως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αφού εν το δοκιμάσει προσωπικά.
Μαριε καλημερα και καλη μερα να εχεις. Σε τι βαθος εψαρεψες το Taka 5715 και με τι γραμμαρια πλανους??
Από 60-120 μέτρα με 180-240 γραμμάρια.

Να σημειώσω ότι το καλάμι δεν το αγόρασα αλλά μου δόθηκε για δοκιμή από τον εισαγωγέα.

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

[/quote]

Μαριε καλημερα και καλη μερα να εχεις. Σε τι βαθος εψαρεψες το Taka 5715 και με τι γραμμαρια πλανους??[/quote]
Από 60-120 μέτρα με 180-240 γραμμάρια.

Να σημειώσω ότι το καλάμι δεν το αγόρασα αλλά μου δόθηκε για δοκιμή από τον εισαγωγέα.[/quote]

οκ φιλε σε ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου εδωσες :wink: :wink: :wink:

likos
Posts: 23
Joined: Tue Apr 24, 2012 6:41 pm

Re: Jigging

Post by likos »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Στην Κυπριακη αγορα εισαγονται αρκετες καλες μαρκες οπως Valley Hill, Extreme Anglers, X zoga, Alutecnos, Shimano, Zebco Group, και αρκετα αλλα απο εισαγωγεις οπως ο Πανικκος ο Ζαβρος, ο Νινος, η Κυρια Ναντια, ο Στροβολος κλπ κλπ.
Συντομα ερχονται ακομα μερικες Ιαπωνεζικες μαρκες.
Οι τιμες κυμαινονται μεταξυ 600 Ευρω και κατω. Η τιμη δεν ειναι απαραιτητα ενδειξη "καταλληλοτητας" για σενα.
Μπορει εμενα να μου αρεσει και να μου ερχεται στο χερι ενα Maria με μια Saltiga ενω του Γιαννη ενα Blue Rose συνδυασμενο με μια Stella.
Η συμβουλη μου ειναι να δοκιμασεις μερικα διαφορετικα σετ (οχι καλαμι μονο του) και μετα να αποφασισεις.
Αμα θελεις κοπιασε στο Αυγορου να σε κερασω καφε και να δεις.
Και επ'ευκαιρεια της ΜΑΛΑΚΙΑΣ που εγραψε καποιος αποψε εναντιον του David και κατα συνεπεια και εναντιον μου και ΟΛΩΝ οσων αρθρογραφουν ΔΩΡΕΑΝ δοξα στον Θεο ειμαστε χορτασμενοι και δεν θα λυσει η μιλλα μας αν μαθει τζιαι κανενας αλλος θκυο πραματα.
να σαι καλα καλα κυρε ευαν8η και 8α τα πουμε καπια στιγμη απο κοντα

likos
Posts: 23
Joined: Tue Apr 24, 2012 6:41 pm

Re: Jigging

Post by likos »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Στην Κυπριακη αγορα εισαγονται αρκετες καλες μαρκες οπως Valley Hill, Extreme Anglers, X zoga, Alutecnos, Shimano, Zebco Group, και αρκετα αλλα απο εισαγωγεις οπως ο Πανικκος ο Ζαβρος, ο Νινος, η Κυρια Ναντια, ο Στροβολος κλπ κλπ.
Συντομα ερχονται ακομα μερικες Ιαπωνεζικες μαρκες.
Οι τιμες κυμαινονται μεταξυ 600 Ευρω και κατω. Η τιμη δεν ειναι απαραιτητα ενδειξη "καταλληλοτητας" για σενα.
Μπορει εμενα να μου αρεσει και να μου ερχεται στο χερι ενα Maria με μια Saltiga ενω του Γιαννη ενα Blue Rose συνδυασμενο με μια Stella.
Η συμβουλη μου ειναι να δοκιμασεις μερικα διαφορετικα σετ (οχι καλαμι μονο του) και μετα να αποφασισεις.
Αμα θελεις κοπιασε στο Αυγορου να σε κερασω καφε και να δεις.
Και επ'ευκαιρεια της ΜΑΛΑΚΙΑΣ που εγραψε καποιος αποψε εναντιον του David και κατα συνεπεια και εναντιον μου και ΟΛΩΝ οσων αρθρογραφουν ΔΩΡΕΑΝ δοξα στον Θεο ειμαστε χορτασμενοι και δεν θα λυσει η μιλλα μας αν μαθει τζιαι κανενας αλλος θκυο πραματα.
να σαι καλα καλα κυρε ευαν8η και 8α τα πουμε καπια στιγμη απο κοντα

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Jigging

Post by sea-hunter »

κανενα τοπουι πρωταρα μερκες για jigging με πμ :ugeek: :whistle:
thnx!
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Jigging

Post by sea-hunter »

διαβαζωντας το αρθρο στο περιοδικο για την επιλογη μηχανης στο jigging γεννηθηκαν τα ακολουθα ερωτηματα : για να ρυθμισουμε τα φρενα της μηχανης με πιο κρητηριο το καμνουμε? βαση της αντοχης του νηματος? του καλαμιου? της μηχανης?
πληροφοριακα καλαμι xzoga taka si 5715 μηχανη shimano 8000 νημα varivas avani pe 5 60 lb XZOGA CAMO LEADER 70mm 60 lb . στα ποσα κιλα πρεπει να ρυ8μισω την μηχανη?
Keep Walking...Keep Fishing!!

stelios25
Posts: 142
Joined: Thu May 26, 2011 10:03 am

Re: Jigging

Post by stelios25 »

4kg

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Jigging

Post by sea-hunter »

stelios25 wrote:4kg
φιλε ευχαριστω για την απαντηση σου. αν καποιος θελει να το αναλυσει περισσοτερο οι πυλες εν ανοιχτες :D :D :mrgreen: :lol:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Το drag το ρυθμίζεις πρώτα μέχρι εκεί που αντέχει το χέρι σου και μετά το χαμηλώνεις αν δεν το αντέχει ο εξοπλισμός σου μέχρι τα όρια του. Το ποιο αδύνατο σημείο του εξοπλισμού είναι ο κόμπος του leader με το solid ring (δεδομένου ότι έκανες σωστό κόμπο leader-braid). Αν έχεις υποψία για ορφό το drag το φτάνεις στα όρια του εξοπλισμού σου και το αφήνεις έτσι για όσο αντέχεις έτσι ώστε να εμποδίσεις το ψάρι να βραχώσει. Μετά τα πρώτα μέτρα που θα το φέρεις πάνω το χαλαρώνεις λίγο για να αποφύγεις τυχόν κόψιμο από την καταπόνηση των κόμπων στην πρώτη μάχη.

Κατά την γνώμη μου με ένα σωστό εξοπλισμό για jigging αν στοχεύεις για μεγάλα ψάρια, μινέρια και ορφούς, τα 4kg που ανάφερε ο φίλος είναι το ελάχιστο.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Jigging

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αυτα που σου ειπε ο Μαριος ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΑ και ελπιζω να τα καταλαβες.
Η δικη μου παρεμβαση εχει να κανει με τον τροπο που μετραμε το ΦΡΕΝΟ. Χρειαζεται γνωση και καταλληλα εργαλεια.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Αυτα που σου ειπε ο Μαριος ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΑ και ελπιζω να τα καταλαβες.
Η δικη μου παρεμβαση εχει να κανει με τον τροπο που μετραμε το ΦΡΕΝΟ. Χρειαζεται γνωση και καταλληλα εργαλεια.
Είχα καλό δάσκαλο :wink:

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Jigging

Post by sea-hunter »

σας ευχαριστω και τους 2 :D
Keep Walking...Keep Fishing!!

stelios kleanthous
Posts: 98
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Jigging

Post by stelios kleanthous »

μια υπεροχη μερα
μια υπεροχη μερα
20130420_120938.jpg (1.44 MiB) Viewed 7943 times

stelios kleanthous
Posts: 98
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Jigging

Post by stelios kleanthous »

Μαζι με τον συντροφο Μαριο.
Attachments
20130420_120755.jpg
20130420_120755.jpg (1.51 MiB) Viewed 7938 times

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”