Ζωντανα Δολωματα

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Ζωντανα Δολωματα

Post by gostas »

Φιλοι,
καιρος ειναι να μαθουμε για τα Ζωντανα Δολωματα στη Κυπρο, που τα βρισκουμε, ποια ειναι και τις χρησεις τους,τροπους δολωματος,για ποια ψαρια κανουν, και ποσα μας στοιχιζουν αν θα τα αγορασουμε.


(Μακρια απο τροφες)

HellRazer
Posts: 57
Joined: Wed Feb 21, 2007 2:24 pm

Post by HellRazer »

Εγώ πιάνω κόκκινο σκουλήκι, το λεπτό αυτό που είναι στην άμμο, έχει στην παραλία του ΣΟΔΑΠ στη Πάφο. Είναι λίγο σπάνιο σκουλήκι νομίζω, δεν βρήκα σε καμιά άλλη παραλία. Διατηρήται στο ψυγείο μέσα σε δοχείο με λίγο θαλασσινό νερό και άμμο για καμιά εβδομάδα. Οι μούρμουροι πελλανίσκουν!!! αλλά τσιμπούν και όλα σχεδόν τα άλλα ψάρια. Είναι λίγο δύσκολο να το δολώσεις γιατί εν λεπτό αλλά αξίζει τον κόπο. Άλλο ζωντανό δώλομα που χρησιμοποιώ εν η φτύρα φυσικά για τους σκάρους, που την πιάννω πάλε εγω στα φύκια.

lalouk
Posts: 25
Joined: Sat Feb 10, 2007 1:35 pm
Location: Λευκωσία
Contact:

Post by lalouk »

HellRazer wrote:Εγώ πιάνω κόκκινο σκουλήκι, το λεπτό αυτό που είναι στην άμμο, έχει στην παραλία του ΣΟΔΑΠ στη Πάφο. Είναι λίγο δύσκολο να το δολώσεις γιατί εν λεπτό αλλά αξίζει τον κόπο.
Συγγνώμη αν βγαίνω εκτός τόπικ.....
Δοκίμασες να δολώσεις το σκουλήκι σου με βελόνα δόλωσης?
Κρατάτε τις Θάλασσες καθαρές!!
Μακριά από ψαροτροφές , και από κλουβίσια
ψάρια!!
Βλάπτουν σοβαρά την υγεία!!

GROUPER
Posts: 36
Joined: Fri Jan 05, 2007 9:13 am

ΤΟ ΚΑΤΣΙΝΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ

Post by GROUPER »

ΤΟ ζωντανό κατσιναρι είναι πολύ αποτελαισματικό στους μουρμουρους αλλά για να είμαι ηλικρινής μου το βγαζει ΄το νερό ενας φίλος ψαροτουφεκάς. Το βάζω σε βρεγμένη πετσέτα με θαλάσσιο νερό και το διατηρώ στο ψυγείο στην συντήρηση.

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Post by gostas »

Εγω αγοραζω, αλλα βρικα στη Αγ.Ναπα μεσα στη θαλασσα σε αμμο μαυρο σκουλικι το οποιο ειναι 15-20cm και εχει ποδια μονο στο ενα ακρο. Το σωμα του ειναι πολυ μαλακο και οταν το αγγιξεις μαζευεται. Δεν καταφερα να το δολωσω στο αγγιστρι γιατι γλυστρουσε. Γνωριζει κανεις τι σκουλικι ειναι? Αν δεν κανω λαθος ηταν στο DVD στο τευχος για το Ζηνοβια.

HellRazer
Posts: 57
Joined: Wed Feb 21, 2007 2:24 pm

Post by HellRazer »

Συγγνώμη αν βγαίνω εκτός τόπικ.....
Δοκίμασες να δολώσεις το σκουλήκι σου με βελόνα δόλωσης?
Οχι δεν δοκίμασα. Τώρα μια χαρά το δωλώνω αλλά θέλει λίγο εξάσκηση, είναι αρκετά λεπτό.

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Post by gostas »

Tha ithela na matho an iparxei to doloma kordella sti kypro, pou poulane kai posa
Μακριά από ψαροτροφές.
Ελευθερώνετε τα αυγομένα και τα μικρά ψάρια.

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Post by gostas »

Tha ithela na matho an iparxei to doloma kordella sti kypro, pou poulane kai posa
Μακριά από ψαροτροφές.
Ελευθερώνετε τα αυγομένα και τα μικρά ψάρια.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

gostas wrote:Tha ithela na matho an iparxei to doloma kordella sti kypro, pou poulane kai posa
AN DEN KANO LATHOS KORDELLA KSEKINANE NA ISAGOUN ARXES IOUNIOU.
Last edited by marios on Thu Apr 12, 2007 3:10 pm, edited 1 time in total.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

gostas wrote:Tha ithela na matho an iparxei to doloma kordella sti kypro, pou poulane kai posa

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Post by gostas »

Marie Thank you. Xeris kapio allo zontano doloma pou tha mporo na to vro efkola se kapia paralia giati gia ka8e eksormisi 8elo to 20liro mono gia dolomata.
Μακριά από ψαροτροφές.
Ελευθερώνετε τα αυγομένα και τα μικρά ψάρια.

GROUPER
Posts: 36
Joined: Fri Jan 05, 2007 9:13 am

κατσιναρι και χαντρες

Post by GROUPER »

Παλια μου έλεγε ο παππούς μου ότι τα κύρια δολώματα που χρησιμοποιούσαν ήσαν κατσινάρια και χάντρες (το εσωτερικό μέρος πάντα) φυσικά μου έλεγε όταν ψάρευαν για τσιπούρες άνοιγαν με το μαχαίρι την χάντρα έβαζαν το αγκίστρι μέσα και την έριχναν με το κέλυφος τους.

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Post by gostas »

Ξερει κανεις ποια σκουλικια κανουν το καλοκαιρι?
Στη παγονιερα δεν διατηρουντε και πολυ.
Θα ηταν καλο στο περιοδικο να υπαρχει DVD με διαφορα δολωματα οπως υπαρχει και στα ελληνικα περιοδικα για καλυτερη ενημερωση.
Μακριά από ψαροτροφές.
Ελευθερώνετε τα αυγομένα και τα μικρά ψάρια.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

ΚΑΛΟΜΕΛΈΤΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ

Post by admin »

gostas wrote:Ξερει κανεις ποια σκουλικια κανουν το καλοκαιρι?
Στη παγονιερα δεν διατηρουντε και πολυ.
Θα ηταν καλο στο περιοδικο να υπαρχει DVD με διαφορα δολωματα οπως υπαρχει και στα ελληνικα περιοδικα για καλυτερη ενημερωση.

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Post by sifu-nas »

o akrovatihs exei exeretikes antoxes alla kai to amerikaniko parathrhsa oti antexei kai ayto arketa..

Post Reply

Return to “Δολώματα”