εχαθηκαν τα ψαρια;

User avatar
Misu
Posts: 5
Joined: Tue Apr 10, 2012 9:34 pm
Location: Πάφος

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by Misu »

παιδιά μια από τα ίδια και εγώ, τόπους που έπιανα ψάρι τώρα τπτ αλλά κάνω κάτι νεύρα τελευταία με του ντους γυλους γμτ, αύριο το πρωί εν να δοκιμάσω ένα τόπο που εν επια ποτέ μου να δούμε τι εν να κάνουμε(υπομονή προς το παρών) :whistle: :whistle:

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by Κώστας »

Χαιρετώ μετα από καιρο, πριν 3 εβδομαδες κολιμπιτο 5 ωρες από τους Α Αναργυρους μεχρη τα σκουπιδια της Α Ναπας. Εν ειδα ψαρι
Ολες η αγγαλες που εν ειχε δεμενες βαρκες ειχαν δίχτυα.

Από τα νησια μεχρι ναυσικα εν αξιοθηκαμε να κοντεψουμε μια τα δυχτια(εκατηντιθηκαν να βαλουν και στις παραλιες) μια τα γυροβολια μια τα σπιτβοατ. :cry:

Επισεις από το ρομανζο μεχρι την αηκ. Πολλα δυχτια χωρις ένα ψαρι πιασμενο.

Τουτο το Σαβατοκυριακο επιαμε με τον κουμπαρο και τους συζιγους παφο. Το πρωτο απογευμα/βραδυ 3 μουρμουρες και 2 σορκουρδια (όλα πισω στην θαλασσα αφου δεν ειχαμε ψυγειο)
Το πρωι της αλλης μερας μετα της 10:30 καμια 25 κουρκουνες και καμποσους σκαρους. Τους μικρους ολους πισω αν τους εμετρουν μπρορει να ηταν και 20.
Ετσι γαουροτσιμπιες εχει πολλα χρονια να νιωσω.
Τζινο που θελω να σας πω μεν βρεθει ενας να πει ότι αφησαν ψαρι στην Αμμοχωστο και Λαρνακα μεχρι 100 μετρα που την ακτη.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλημερα Κωστα :)
Χθες το απογευμα καλυψα, κολυμπωντας με πεδιλα και μασκα, την περιοχη απο Ρομαντζο μεχρι ΑΗΚ.
Ελαχιστα Σκαρουθκια. Προσφυγουλλες ΓΙΟΚ.
Οντως η περοχη μοιαζει μα Κρανιου Τοπο :cry:

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by inglese.fishing »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλημερα Κωστα :)
Χθες το απογευμα καλυψα, κολυμπωντας με πεδιλα και μασκα, την περιοχη απο Ρομαντζο μεχρι ΑΗΚ.
Ελαχιστα Σκαρουθκια. Προσφυγουλλες ΓΙΟΚ.
Οντως η περοχη μοιαζει μα Κρανιου Τοπο :cry:
Κ. Εβάνθη μπας και συνέβηκε κάποια οικολογική καταστροφή και δεν επήραμε χαμπάρι;

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by maxhtec »

Εγω παντως ειδα οτι εχει παρααααααα πολλυ γονο σορκους σαλπουες τσε παρα πολλους σκαρους κουρκουνες ομος ουτε για δειγμα

User avatar
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Posts: 69
Joined: Sat Apr 25, 2009 12:44 pm

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Χτες μετα απο μερικες ωρες ψαρεματος (καλαμι ) και αφου μας εδωσε ο ηλιος κατακκελλα και μας εκαψε μπηκαμε για λιγο με τες μασκες για μια αναγνωριση . κοπελια σε οτι ιερο εχω βρεθυκαμε να κολυμπουμε παρεα με ενα κοπαδι κουρκουνες πανω απο 1000. ηταν παντελος αδιαφορες και απλος κατευθυνονταν προς τα βαθκια . δεν ειχαν καμια σχεση με αυτες που ειχαμε ταισμενες στην περιοχη και τες ψαρευαμε . το κοπαδι ηταν ταξιδιαρικο . πρωτη φορα ειδα τοσες πολλες μαζι . :o :o
αυτο εγεινε στα 30 μετρα απο εκει που ψαρευαμε .
το 1000 ειναι για να καταλαβετε το μεγεθος του κοπαδιου ,μπορει να ηταν και περισοτερες .

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by maxhtec »

Μα που ρε φιλε (επαρχια) ετσι πραμα ετυχε μου τσε εμενα σαν εψαρευκα με ενα παρεα εβουτησα με τη μασκα τσε καμια 20-30 μετρα ειδαεν κοπαδι σαλπες εν θα πω ποσες διοτι ενα με πειτε λαφαζανι αλλα εν κοντεφκουν οι αναφεντες

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παντως οι πληροφοριες που εχω ειναι οτι οι Επαγγελματιες κανουν εκατομβες με τα δικτυα. Τες πιαννουν στα περασματα εκει που μπαιννουν τα κοπαδια μεσα για να γεννησουν. Στην περιοχη "ΝΙΣΙΑ" ανοικτα του Φαρου Κιτιου γινονται μαχες ποιος θα προλαβει :evil:

User avatar
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Posts: 69
Joined: Sat Apr 25, 2009 12:44 pm

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Παντος η αλαθκεια να λεγετε ηταν που τες λιες νυχτες ( γιατι παμεν που τη νυχτα στο τοπο :D ) που δεν εσυρεν κανενας δυχτια τζιαμε κοντα .

User avatar
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Posts: 69
Joined: Sat Apr 25, 2009 12:44 pm

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

[quote="maxhtec"]Μα που ρε φιλε (επαρχια)
ΠΑΦΟ

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by Sorkomanis »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλημερα Κωστα :)
Χθες το απογευμα καλυψα, κολυμπωντας με πεδιλα και μασκα, την περιοχη απο Ρομαντζο μεχρι ΑΗΚ.
Ελαχιστα Σκαρουθκια. Προσφυγουλλες ΓΙΟΚ.
Οντως η περοχη μοιαζει μα Κρανιου Τοπο :cry:
Κύριε Ευάνθη όπως το είπες. Σήμερα εμείς μπήκαμε από το κολπoυι διπλα στην AHK προς KOT και είδαμε μονο μια μουρμούρα 20 εκατοστά το πολλή, το πιο "μεγάλο" ψάρι που είδαμε!!!!!
Και από γόνο πολλά λίγα πράματα, μονο κάτι σορκουτηκια όπως τα μοναεύρα σε κοπάδια των 5-6 είδαμε 3-4 φορες.
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by mikrosa »

Εσεις που ασχολειστε με το ψαρεμα της κουρκουνας....ειδατε τιποτε μες την Λαρνακα???εγω φετος δεν επειασα 1...αντιθετως τα σορκουθκια κανουν πανικο σε διαφορα μεγεθοι και αυτο ειναι καλο...

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by mariosspinning »

κουρκούνες στη λάρνακα εφανήκαν πολλές,το μόνο που με παραξένεψε είναι τα σορκούθκια στις αμμοπαραλίες
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by mikrosa »

Βρε λαλο σου μες την Σκαλα, οι γενικα επαρχια...ας μεινουν να μεγαλοσουν και εν πειραζει ας εχπαιδευτουν και στες αμμοπαραλιες...αλλα εν το βλεπω

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: εχαθηκαν τα ψαρια;

Post by mariosspinning »

και γω μες τη σκάλα σου λαλώ
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Post Reply

Return to “ANNTENA”