Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

User avatar
coolyMR2
Posts: 23
Joined: Mon Mar 03, 2008 7:04 pm
Location: Nicosia
Contact:

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by coolyMR2 »

Egw ekama 2 fores egxirisi sti myti gia diafragma kai isiotiki apo mesa dioti tin exw spasei stin proponisi mou palia kai apo ena allo atyxima palia pio mikros.
Apotixe kai stis thkio fores i egxirisi, EXW POLY MA POLY PIO LIGOTERI ANTOXI STO NERO APO OTI EIXA
Prin na kamw egxirisi.
kai egirise mou asxima, paw troxadia kai tetia
kai prospathw alla niotho ti miti mou kleisti..
ta idia skata
Piga ston Aspri gia egxirisi kai ston Niko ton Manta.
Tora os kai oi amigdales mou edo kai 2-3 xronia
einai prismeni i deksia mou amigdali kai piga ston giatro kai mou eipe pos prokeitai gia allergia
skata, vazw kai sprays kai tetia
to idio prama.
de ksero ti na kamw
sxedon kathe weekened paw psarema kai den exw pleon tosi autopepithisi
palia empena apo katw kai antexa paaara poly ora.
den mporw na skefto to ti ftaiei
:(
opios thelei na voithisei my msn coolytrd@hotmail.com

omonoia

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by omonoia »

e file ellada en na evreis tin lusi pou gireukeis pisteuko... e8kievaza se ena periodiko tou bu8ou tsie emilan o tsentas tsinos pou esxei tin etairia in blue tsie epa8en kati etsi tsie lalei egnorisen ena giatro pou ton egxirisen tsie eperasen tou.. alla ekamen polu kairo na 3anavouttisei elalen ... tora an ma8o kati parapano 8a sou po....

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by StephanosNic »

ti sigouro eina oti meta apo egxeirisi theleis to ligotero ena mina gia na ksanavoutiseis.
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by StephanosNic »

Update. 3 εβδομάδες μετά την εγχείριση και επιτέλους μπορώ να αναπνεύσω κανονικά hehehehe. Έρια για τελευταία φορα σήμερα στον γιατρό je είπε μου ότι είμαι πολλά ok (νιώθω πολλά καλύτερα έτσι je αλλιώς) je ότι μπορώ να αρχίσω σε καμια 10 aria μέρες να βουτώ. Επίσης είπε μου ότι εν καλύτερα να αρχίσω κολύμπι στη θάλασσα για την μύτη μου. Ate ρε omersub "σαστου" je όπου νάσαι ένα αρχίσουμε hehehehehe

PS: Να έχετε υπόψη ότι κάθε περίπτωση εν διαφορετική, "αλλοσπως" αντιδρά ο καθένας μας στές εγχειρήσεις je γενικά σε πολλές καταστάσεις. πάντως εγώ ευτυχώς που έρια je έκαμα εγχείριση, έκαμε μου πολλή καλο !!! :mrgreen:
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

omonoia

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by omonoia »

eutuxos re parea pou sou eperasen ... perastika sou... pantos an epa8ena ego etsi prama tsie ekamna tsiero na vouttisso itan na pexto pou ta polla ta dvd pou 8a e8oroun

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by StephanosNic »

e ma ate en je eixa je polles epiloges re hehehehe ti na ekamna o kaimenos :p
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by Giorkos »

Στέφανε,

Κανένα νεότερο με τη μύτη σου τώρα που την δοκίμασες και στη θάλασσα ??? :wink:

Τι διαφορά είδες....τόσο από πλευράς ψαρέματος (ελύεθερης) και τόσο από πλευράς καθημερινής ζωής....

πχ εμένα τωρά εσπάσαν τα νεύρα μου που δεν μπορώ να αναπνέυσω από τη μύτη...πίεση πολλή στη κεφαλή μου κτλ κτλ κτλ :twisted: :twisted: :twisted:

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by StephanosNic »

Giorkos wrote:Στέφανε,

Κανένα νεότερο με τη μύτη σου τώρα που την δοκίμασες και στη θάλασσα ??? :wink:

Τι διαφορά είδες....τόσο από πλευράς ψαρέματος (ελύεθερης) και τόσο από πλευράς καθημερινής ζωής....

πχ εμένα τωρά εσπάσαν τα νεύρα μου που δεν μπορώ να αναπνέυσω από τη μύτη...πίεση πολλή στη κεφαλή μου κτλ κτλ κτλ :twisted: :twisted: :twisted:

Γιώργος
Ws twra distixws mono 2 fores epia, alla en eixa kanena apolitws provlima oute kata tin diarkeia oute meta. Antitheta, meta pou efkika pou tin thalassa, i miti mou anoikse akoma parapanw :)

Twra oson afora tin kathimerini zwi eida terastia diafora. Anapnew kalitera, koimoumai pio kala kai ksekourazoume pio efkola. Mporw na gimnastw kai pio efkola twra. Pantws genika eimai polla efxaristimenos kai anipomonw na perasei o mais na ksanapame psarema !!!! (je touti ti fora elpizw na men exw ksepsarismata :evil: )
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by NIKOLAS HARRIS »

omonoia wrote:e file ellada en na evreis tin lusi pou gireukeis pisteuko... e8kievaza se ena periodiko tou bu8ou tsie emilan o tsentas tsinos pou esxei tin etairia in blue tsie epa8en kati etsi tsie lalei egnorisen ena giatro pou ton egxirisen tsie eperasen tou.. alla ekamen polu kairo na 3anavouttisei elalen ... tora an ma8o kati parapano 8a sou po....
Καλησπερα παιδια!Τώρα έτυχε να δώ αυτό το θέμα και το επαναφέρω γιατί ξέρω ότι πονάει πολλούς απο εμας!Εγώ είχα την τυχη :x μέχρι στιγμής να εγχειριστώ 2 φορές για διάφραγμα και μια για κόγχες!

Έχει 7 χρόνια που ασχολούμαι σοβαρά με το ψαροτούφεκο και πιστέψτε με δεν έτυχε να πάω μια φορά ψάρεμα και να εξισώνω κανονικά!Πάντα εσφιγγουμουν να εξισώνω με αποτέλεσμα να χάνω τη μισή μου άπνοια και να πονώ πολλά τα αυτιά μου.Αν δεν ήμουν καλά προπονημένος σίγουρα δεν θα ψάρευκα εκει που ψαρεύω ούτε θα έπαιρνα τα ψάρια που παίρνω!

Είναι πολύ άσχημο και ψυχοφθόρο καθε φορά που πάεις ψάρεμα να ξέρεις ότι θα βουτήσεις καμιά εικοσαρκά φορές καλά και μετά θα κοιτάς τους παρέες σου να ψαρευκουν άνετα και εσυ να μην μπορείς!!!!

Οι εγχειρήσεις αυτές συνίθως δεν έχουν αποτέλεσμα και είναι καλές για τους απλους θνητους που θέλουν να απλά να αναπνέουν καλύτερα.

Εμας τα κυριότερα προβλήματα βρίσκονται πάραμέσα.Στις ευσταχιανές σάλπιγγες στα ηγμόρεια στους ηθμοειδής και μετωπιαίους κόλπους!

Να βουτάς και να νομίζεις ότι έχεις πέτρες μες το μέτωπο ή ότι εννα φκει το μάτι σου πόξω που την πίεση δεν είναι και ότι καλύτερο!!

Εχω ψακτει πάρα πολύ εφα μια περιουσία σε ανήξερους γιατρούς να μου λεν τις γνώμες τους και τελικα ακουσα και γω την εγχειρηση που έκαμε ο Τσέντας και τον πήρα τηλ για πληροφορίες!

Μου είπε ότι τον βοήθησε πολύ και είναι κάτι σχετικά καινουργιο στην Ελλάδα που πολύ λίγοι γιατροί έχουν την γνώση να το κάνουν!


Όσοι ενδιαφέρεστε γράψτε f.e.s.s στο google και θα ενημερωθείτε!Είναι μικροχειρουργική επέμβαση όπου σου καθαρίζει ο γιατρός όλους τους βουλωμένους κόλπους απο πολύποδες κύστες και πυκτά υγρά και σου αφήνει μικρές τρύπες πάνω στα οστά ώστε να μην ξαναβουλώνουν!

Όλα τα άλλα είναι μούφες (γνωμη μου) και συμβουλη μου μην αρχίσετε τις εγχειρήσεις χωρίς νάστε καλά ενημερωμένοι.

Στείλτε μου π.μ να σας δώσω το τηλ μου και πληροφοριές για το γιατρό η για ότι αλλο θελετε για το θέμα!

Έίμαι παθων και δεν θέλω να κάνουν και οι άλλοι τα ίδια λάθη!

Το μόνο μείον είναι η τιμη της εγχείρησης γιαυτο δεν την εκανα και γω ακομη με το ταξίδι και διαμονη στην Αθήνα την υπολόγισα στα 6000ευρώπουλα!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by NIKOLAS HARRIS »

StephanosNic wrote:Update. 3 evdomades meta tin egxeirisi kai epitelous mporw na anapneusw kanonika hehehehe. Epia gia teleftea fora simera ston giatro je eipe mou oti eimai polla ok (niwthw polla kalitera etsi je alliws) je oti mporw na arxisw se kamia 10 aria meres na voutw. Episis eipe mou oti en kalitera na arxisw kolimpi sti thalassa gia tin miti mou. Ate re omersub sastou je opou nasai enna arxisoume hehehehehe

PS: Na exete ipopsi oti kathe periptwsi en diaforetiki, allospws antidra o kathenas mas stes egxeiriseis je genika se polles katastaseis. pantws egw eftixos pou epia je ekama egxeirisi, ekame mou polli kalo !!! :mrgreen:
Στέφανε πώς είσαι τώρα;;Βουτάς καλά τωρα;;

Στείλε μου τα στοιχεία του γιατρού σου αν δεν είναι προβλημα.ΘΈΛΩ ΝΑ ΤΩΝ ΡΩΤΉΣΩ ΑΝ ΈΧΕΙ ΥΠΌΨΗΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by Giorkos »

μολις σήμερα με εκουκκούφαν η έλλη να πάω για το CT scan (τελικά εν CT Scan που έγραψε η γιατρός να της πάρω , θέλει λέει στο χαρτί της ρινικών ,παραρρινικών -και κάτι άλλο που δεν μπορώ να θκιαβάσω - κόλπων σε στεφανιαία τομή !!!)

που ερώτησα μια φορά που επήρα τη έλλη για κάτι εξετάσεις πόσα εν το (ΜΡΙ) για τα μέρη που ήθελε η γιατρός, είπε μου καμιά 250 Ευρώ...

τωρά πάστο χαρτί γράφει CT, αλλά νομίχω το μηχάνημα του στην κλίνική ήταν MRI ...

εν να την πάρω τηλέφωνο να την ρωτήσω μπας και θέλει CT και όχι MRI για κάποιο συγκεκριμένο λόγο...

λία ίνφο για το CT-MRI κτλ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_resonance_imaging

επίσης μια σύγκριση των δυο μεθόδων:
http://www.diffen.com/difference/CT_Scan_vs_MRI

τελευταίο τζαιρό είμαι πολλά άσχημα...τωρά που γράφω έχω πολύ πόνο στο μέτωπο :evil: !!!! στα παπουτσάκια μου προς το παρών ιο εξισώσεις...αν μπορω να αναπνέω τουλάχιστον 50% καλύτερα που τωρά θα είμαι ΧΑΠΠΥ !!!!!!

αν καταφέρω να κάμω τίποτε θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα :!: :x
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by StephanosNic »

NIKOLAS HARRIS wrote:
StephanosNic wrote:Update. 3 evdomades meta tin egxeirisi kai epitelous mporw na anapneusw kanonika hehehehe. Epia gia teleftea fora simera ston giatro je eipe mou oti eimai polla ok (niwthw polla kalitera etsi je alliws) je oti mporw na arxisw se kamia 10 aria meres na voutw. Episis eipe mou oti en kalitera na arxisw kolimpi sti thalassa gia tin miti mou. Ate re omersub sastou je opou nasai enna arxisoume hehehehehe

PS: Na exete ipopsi oti kathe periptwsi en diaforetiki, allospws antidra o kathenas mas stes egxeiriseis je genika se polles katastaseis. pantws egw eftixos pou epia je ekama egxeirisi, ekame mou polli kalo !!! :mrgreen:
Στέφανε πώς είσαι τώρα;;Βουτάς καλά τωρα;;

Στείλε μου τα στοιχεία του γιατρού σου αν δεν είναι προβλημα.ΘΈΛΩ ΝΑ ΤΩΝ ΡΩΤΉΣΩ ΑΝ ΈΧΕΙ ΥΠΌΨΗΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ!
φιλε που την μερα που την εκαμα, ήταν μαρτης, απρίλη ήμουν μες το νερό τζιε που τοτε ελύθηκε το προβλημα μου. ακομα τζιε όταν αρρωστω εν κλιει η μουττη μου. είμαι πολλα ευχαριστημένος. Τωρα να εβρω τα στοιχεία του τζιε να σου πω
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by Giorkos »

Nikola,

έκαμα σερτζ το όρο πουτ έγραψες και ήβρα το σαιτ τούτο (πρώτο στη λίστα αν θυμούμε)...

http://www.entkent.com/FESS.html


βασικά το fess απότι κατάλαβα είναι γενικά ο όρος που χρησιμοποιούν για την 'εξέταση' με ενδοσκόπια-CT Scans (γιατί to CT scan en πιο χρήσιμο λέει γιατί δείχνει λεπτομέρειες και για οστά !!) και όχι κάποια συγκεκριμένη επέμβαση !!!!
που τζαμέ τζαι τζεί κάμνει επεμβάσεις αναλόγως του τι θα χρειαστεί ο ασθενής (laser, τομές κτλ) !!!


Code: Select all

MRI scans are less useful than CT for most sinus problems, because they don't show fine bone detail. "Abnormalities" in the sinuses are often picked up as incidental findings on MRI scans carried out for other reasons, even when there is no real problem. Unless you are getting symptoms of sinus problems, we don't normally need to do anything about a sinus abnormality on an MRI scan. An MRI may be needed in some rare cases of sinus tumours.


Στέφανε,

εσένα τελικά τι είδος επέμβαση σου έκανε ο γιατρός στις κόγχες σου ??? έκοψες τες ή λέιζερ ???


και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω γιατί όπως τα βλέπω από τις διάφορες φωτό στο νετ και τα μοντέλα (τομές) ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πως επηρεάζει την εξίσωση το στραβό διάφραγμα, ή, οι φουσκωμένες κόγχες !!! Ναι να επηρεάζουν την εισπνοή-εκπνοή από τη μύτη στην καθημερινή μας ζωή, αλλά για εξίσωση των αυτιών δεν το βλέπω, εφόσον το άνοιγμα των ευσταχιανών είναι πιο πίσω...με το κράτημα της μύτης και επνοή, ο αέρας θα διοχετευθεί προς τις ευσταχιανές (ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΕΣ-ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ), έστω και αν οι κόγχες σν φουλ κλειστές ή το διάφραγμα που σου νέφκω που πάεις ????


Κανένας πιο ειδικός να δώσει τα φώτα του ????
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by mpousoulas »

Και εγώ σχεδόν πάντα είμαι μπουκωμένος.
Ειδικά τον χειμώνα.
Εχω στραβό διάφραγμα. :evil:
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by StephanosNic »

ισως επειδη εν αφήνουν την μυτη να καθαρίσει απο την βλεννα γιαυτό. Εμενα εκαμε μου λειζερ τις κογχες και το διαφραγμα και προσωπικά είδα τρομαχτική βελτίωση. Έιλικρινά, απο τον καιρό που ημουν μικρός δεν αναπνεα σχεδόν ποτε και απο τα 2 ρουθούνια. Τωρα είμαι μια χαρά ακομα και όταν είμαι αρρωστος! Γεμίζουν μεν τα ιγμόρια (όταν αρρωστήσω) αλλά παντα αναπνέω και απο τα 2 ρουθούνια. Όσο για τις βουτιές, επαναλαμβάνώ ότι δεν είχα πρόβλημα μετά την εγχείρηση. Επίσης είδα βελτίωση στην άθληση, γιατί αναπνέω καλύτερα.
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

Post Reply

Return to “Ιατρική-Φυσιολογία”