σχοινακι για την ψαλιδια στα δετα

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

σχοινακι για την ψαλιδια στα δετα

Post by chrysanthos9 »

κοπελια καλησπερα,

Επειδη εν το εδισα και πολυ καλα το λαστιχο εν εσφιξα καλα το κομπο εφοουμουν μηπως πληγωσω το λαστιχο μετα που καμια15αρια ψαρεμα ξιδιθηκε το σχοινακι στο πρωινο ψαρεμα :o και επειδη εν εχω σχοινακι για τα δετα εφα τους τοπους δακατο πριν λιο ηρτα που Παφο και παλι εν βρηκα σχοινακι για τη ψαλιδια στα δετα υπαρχει αλλο σχοινακι που μπορω να βαλω? μπορω να βαλω εκεινο του μουλινε κεραμωμενο που ειναι αλλα ειναι λιγο χοντρο 1,5μμ εν υπαρχει αλλο ειδος σχοινι που μπορω να βαλω προσωρινα. Βασικα θελω το για αυριο το πρωι που εκανονισα ψαρεμα ωσπου να παω Λεμεσο να αγορασω σχοινακι γιατι δακατο εν εχουν :o εκοιταξα σε μαγαζια μονο σχοινι του μουλινε ειχαν
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: σχοινακι για την ψαλιδια στα δετα

Post by c.nadiotis »

Χρησιμοποίησε το πιο λεπτό σχοινί μουλινε που βρίσκεις (να μην είναι κερωμένο) και πριν να σφίξεις πιτα του λίγο σπρέι σιλικόνης για να μεν πληγωθεί το λάστιχο τζαι σφίξε άφοβα
I live my life a breath at a time

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

σχοινακι για την ψαλιδια στα δετα

Post by belluga »

Οντως εγω δενω παντα με σχοινη του μουλινε και λιο silicone spray καμνει θαυματα επισης πιτα λλιο spray μετα που εννα ειναι τελιωμενο!
Τζαι μιαν απορια μιας τζαι αναφερες το χρησιμοποιας κερωμενο σχοινη για το μουλινε σου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: σχοινακι για την ψαλιδια στα δετα

Post by leshi cy »

για σου φιλε μου !
παντοσ καμνι μου απορια που εξιδιθικε ο κομπος γιατι κανονικα εν χαλαρονι ...εχτος και αν μεν εσφιξες καλα και επερασε ι μπιλια που μεσα!!
για να ειμαι ηλικρινης εφαα πολλες ωρες για να δινω , μετα που στιν αρχη εδινα μου και εφευκαν μου οι καμπανες!
εγω κοπελια πατοτο μες το λεμο που λαλουμε ενα κατσαβιδι στο χερι και ενα κατο πατημενο και βαζω δυναμη μεχρι να σταματιση εντελως η μεχρι να κοπη το σχοινι που συνιθος γινεται !! :lol:
βαζω μονο λιο υγρο τον πιατον για τιν τριβη μονο τιν ωρα που σφιγκο !!
με κοφκονται λαστιχα με τιποτε :D
τορα για το σχινακι εχει φθηνα πλαστικα παραγιλε να σου τα στηλουν στην πολη φιλε 4-5 ευρο πραμα τα 30 μ + τα μεταφορικα !
μπορεισ να βαλης και αλλο σχηνακι χορις προβλημα ακομα και 2 μμ σφιξε καλα και ο κομπος και να θελεις εν χαλάρονει :D

το κερομενο το σχοινακι που εχις στο μουλινε εν το ασπρο που βαλουμε στις καμπανες?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: σχοινακι για την ψαλιδια στα δετα

Post by Giorkos »

εν ραφτί που θέλει ο χρύσανθος.... :D

πιο παλιά που ρώτησες πως δίνουν, έκαμα σου βίτεο τζαι έβαλα σου το στο βίμεο... (έσβησα το πριν λίες μέρες :doh: , γιατί ενόμισα ότι έκαμε τη δουλειά του)..

είπα σου (και έδειξα σου στο βίτεο....) , πάτα το μες το λεμό..μεν το λυπηθείς...ακριβώς όπως έιπε και ο μάριος πιο πάνω....

να πω τζαι την αλήθκεια, τζαι γω το πρώτο δετό που έκαμα έφκηκεν η πίλια που μέσα γιατί 'εφοήθηκα΄να το σφίξω... :wink:]

άτε, δίνε πάλε !!! :)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: σχοινακι για την ψαλιδια στα δετα

Post by chrysanthos9 »

κοπελια ευχαριστω για τις απαντησεις. Ελυπηθηκα να το σφιξω καλα και ξιδιθηκε :) το σχοινακι που εχω στο μουλινε ειναι 1.5 kevlar κερωμενο απλα σαν προσωρινη λυση οσπου να παρω ειδικο σχοινι για την ψαλιδια. Φιλε Γιωρκο εχω τι βιντεο σου ακομα :D απλα ο λογος που εχαλαρωσε ειναι γιατι εν το εσφιξα καλα μαλλον :)
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: σχοινακι για την ψαλιδια στα δετα

Post by chrysanthos9 »

τελικα κοπελια εκαμα το δεσα το λαστιχο, πηρα ενα κομματι σχοινακι του μουλινε και οπως ηταν το εξωτερικο καλυμα αφου ηταν κερμαμωμενο το σχοινακι πηρα το απο μεσα το μαλακο σχοινακι και το εδεσα μου φανηκε αρκετα καλο το σχοινακι και για αυτο το εδεσα θα δειξει αυριο αλλα απο τι νομιζω ειναι αρκετα δυνατο και θα αντεξει το εκανε ποτε καποιος ετσι το δετο του?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: σχοινακι για την ψαλιδια στα δετα

Post by Giorkos »

τον κόμπο κάμνεις τον σωστά όμως έννεν ???? :?:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: σχοινακι για την ψαλιδια στα δετα

Post by chrysanthos9 »

ναι ρε φιλε
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”