Φτειρα(ψειρα)

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by maxhtec »

???????

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by koursaros21 »

ειπαν μου εναν τροπο ο ορφος..εν τον εδωκιμασα προσωπικα αλλα για να το λαλει ο ορφος κατι θα ξερει :D :D ...δεισε με ενα σχοινι ενα κομματι ομον κρεας και συρτο μες τα φυτζια...αφηστο λιες ωρες τζιε θα εσηι πολλες πανω...νομιζω ετσι μου τα ειπεν..μπορει να μεν θυμουμε τζιε καλα :D :D

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by giannosP »

πολλα σωστα! αλλα εν χριαζεται πολλες ωρες!
Life is a game....Fishing is serious!

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by koursaros21 »

εε εν να το δεις τουτο αναγκαστικα on the field :D

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by maxhtec »

Τα φυτζια τζινα που φκαλει η θαλασσα η τζινα που εν μες το νερο

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by Κλώνος »

για την ψειρα ακουσα στην παφο καποιο που παει στο λιμανακι και τραβα τα φυκια που επιπλεουν με σχοινια ή δικτυα εξω. στην συνεχεια τα τιναζει στο μπετον του λιμανιου και πεφτουν οι ψειρες απο μεσα. απο οτι μου είπαν ο συγκεκριμενος τις πουλα κατεψυγμενες.

αυριο θα ρωτησω λεπτομερειες να μαθω να μπορω και θα σας πω.

νομιζω ομως αν κανεις το πιο πανω και με τα φυκια που ξερνα η θαλασσα θα βρεις πολλες

megalos1
Posts: 4
Joined: Sat Mar 17, 2012 9:44 am

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by megalos1 »

Για σας που θα μπορουσα να βρω φτειρα στην Λαρνακα και πως να την αναγνωρησω γιατι δεν εχω ξαναδει???
Ευχαρηστω εκ των προτερων...

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by maxhtec »

Ρε κοπελλια η φτειρα πως δολονετε διοτι κρεμμαστη φεφκει παρα πολλα ευκολα με αποτελεσμα να χανουμε τον σκαρο

Pavlos6
Posts: 22
Joined: Fri Feb 24, 2012 11:18 am

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by Pavlos6 »

Φίλε την περνάς ολόκληρη και πάντα να την περνάς πρώτα από το κεφάλι. Φυσικά χρειάζεται και τo σωστό αγκίστρι.

ktoros
Posts: 27
Joined: Tue Jun 26, 2007 7:49 pm

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by ktoros »

φιλε μου εγω δολωνω την απο το κωλο προς το κεφαλι.αν ειναι μεγαλη βγαζω την ακιδα λιγο πριν το κεφαλι , στον λαιμο ας πουμε ενω αν ειναι μικρη τη βγαζω απο το κεφαλι το οποιο ειναι σκληρο και κρατιεται καλυτερα.προσοχη ομως γιατι ειναι ευαισθητο δολωμα και φευγει με το παραμικρο τσιμπημα.πρεπει να καρφωνεις στο πρωτο τσιμπημα δεν πρεπει να δινεις καιρο
που λεμε του ψαριου για να τραβησει καλα

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by maxhtec »

Εγω εβαλλα την κρεμμαστη τσε με το παραμικρο εφεφκε ομος εν το συζητο εν το καλυττερο δολομα για τον σκαρο ως το περασμενο καλοκαιρι ειχα αλλη αποψη για την φτειρα αλλα τορα αλλαξα γνωμη ομος εν καλυτερη η ζωντανη εννε? Α κατι ασχετο για οσους ψαρευκουν περιοχη ξενοδοχιον παφον εφανηκαν κουρκουνες μεγαλες και μαυρες

cydiver900
Posts: 151
Joined: Mon Apr 09, 2012 11:07 am

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by cydiver900 »

maxhtec wrote:Εγω εβαλλα την κρεμμαστη τσε με το παραμικρο εφεφκε ομος εν το συζητο εν το καλυττερο δολομα για τον σκαρο ως το περασμενο καλοκαιρι ειχα αλλη αποψη για την φτειρα αλλα τορα αλλαξα γνωμη ομος εν καλυτερη η ζωντανη εννε? Α κατι ασχετο για οσους ψαρευκουν περιοχη ξενοδοχιον παφον εφανηκαν κουρκουνες μεγαλες και μαυρες
Φίλε Οδυσσέα αν ξέρεις εν σε κουπάθκια όξα εν μεμονωμένες?

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by maxhtec »

εν 5-5 αλλα νομιζο εχει και μεγαλα κοπαδια σε μιαν εφτομα εν εσχει παρα πολλες

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by goldsargus »

βαλτε καμια φωτογραφια.

Pavlos6
Posts: 22
Joined: Fri Feb 24, 2012 11:18 am

Re: Φτειρα(ψειρα)

Post by Pavlos6 »

καλησπερα, φτειρα πος μπορο να πιασω διοτι ως τορα εγοραζα την και θελω να δοκιμασω και την φρεσκα αν υπαρχει κανενας τροπος να τις πιασω εφκολα ευχαριστος.

Φίλε βαλε ένα φλόκο μέσα σε μιαν φιτζια 1-2 ώρες και μετά βγάλε τον έξω και θα έχει πάνω.

Post Reply

Return to “Δολώματα”