Braided line απορίες

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Braided line απορίες

Post by Greg »

(CyBasser) wrote:
Επίσης, όσον αφορά τον "θρύλο" ότι το νήμα κόβεται πιο εύκολα από ψάρι ή στον βυθό, από τον καιρό που χρησιμοποιώ νήμα ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει, και όλες τις απώλειες τις έχω όταν χρησιμοποιώ leader με soft plastics..
Δεν μου βγαζει νοημα, μαλλον κατι καμεις λαθος.. ενα 15lb νημα αντεχει καλυτερα στα δοντια ενος 3κιλου λαβρακιου ή πεστροφας απο οτι ενα 15λβ leader? :geek:
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Braided line απορίες

Post by Greg »

ετσι απλα.. αν ριχνεις τεχνητο (οποιοδηποτε τεχνητο) με σκεττο νημα, αν σου το καταπιει μεγαλο ψαρι ΘΑ το χασεις.
Esox Lucius

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Braided line απορίες

Post by C&R »

Εγώ προσωπικά σπανια βάζω leader

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Braided line απορίες

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:ετσι απλα.. αν ριχνεις τεχνητο (οποιοδηποτε τεχνητο) με σκεττο νημα, αν σου το καταπιει μεγαλο ψαρι ΘΑ το χασεις.
Δεν θέλω να μπω σε "διαλογική" συζήτηση. Όπως είπαμε πιο πάνω, οι απόψεις που εκφράζονται είναι καθαρά προσωπικές. Αυτό που αναφέρει ο Γκρεγκ μου έχει συμβεί αρκετές φορές δυστυχως... πάντα με leader (συνήθως λόγω φθοράς της μονο που δεν πρόσεξα ή επειδή τρίφτηκε η μόνο σε κοφτερή πέτρα)! Αυτό (το τονίζω) συμβαίνει σε μένα μόνο στο γλυκό νερό, και κυρίως στο λαβράκι γιατί εδώ και λίγα χρόνια μόνο αυτό ψαρεύω. Ο Γρηγόρης ψαρεύει συστηματικά και θάλασσα για μεγάλα αρπακτικά, έχει πάει Ασσουάν, έτσι ίσως εκεί να έχει άλλες εμπειρίες. Η άποψη του σεβαστή.

Οι δικές μου είναι αποκλειστικά για το ψάρεμα του μεγαλόστομου. αλλά και στις σπάνιες περιπτώσεις που πάω για κανένα σπιν θάλασσα (όπου ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κτυπήσει) ή πέστροφες, πάλι δεν θα βάλω leader και θα ψαρέψω μόνο braid, εκτός εάν θα ρίξω σιλικονούχα, επειδή αυτό μου δουλεύει στο κύριο μου ψάρεμα. Αν αρχίσω ποτε συστηματικά άλλα ψαρέματα τότε ίσως πειραματιστώ ξανά και ανακαλύψω άλλες εμπειρίες. Αλλά για τώρα, ισχύουν ΓΙΑ ΜΕΝΑ ότι έγραψα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Braided line απορίες

Post by fISHANDCHIPS »

paris91 wrote:http://www.sportsfish.com.au/knots/lure_sportsfish.swf

τούτος εν καλός κόμπος για νήμα-δόλωμα?
Την ώρα που σου έδειχνα τον κόμπο ο νους σου ηταν αλλού ρε Πάρη :twisted:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Braided line απορίες

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
Greg wrote:ετσι απλα.. αν ριχνεις τεχνητο (οποιοδηποτε τεχνητο) με σκεττο νημα, αν σου το καταπιει μεγαλο ψαρι ΘΑ το χασεις.
Δεν θέλω να μπω σε "διαλογική" συζήτηση. Όπως είπαμε πιο πάνω, οι απόψεις που εκφράζονται είναι καθαρά προσωπικές. Αυτό που αναφέρει ο Γκρεγκ μου έχει συμβεί αρκετές φορές δυστυχως... πάντα με leader (συνήθως λόγω φθοράς της μονο που δεν πρόσεξα ή επειδή τρίφτηκε η μόνο σε κοφτερή πέτρα)! Αυτό (το τονίζω) συμβαίνει σε μένα μόνο στο γλυκό νερό, και κυρίως στο λαβράκι γιατί εδώ και λίγα χρόνια μόνο αυτό ψαρεύω. Ο Γρηγόρης ψαρεύει συστηματικά και θάλασσα για μεγάλα αρπακτικά, έχει πάει Ασσουάν, έτσι ίσως εκεί να έχει άλλες εμπειρίες. Η άποψη του σεβαστή.

Οι δικές μου είναι αποκλειστικά για το ψάρεμα του μεγαλόστομου. αλλά και στις σπάνιες περιπτώσεις που πάω για κανένα σπιν θάλασσα (όπου ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κτυπήσει) ή πέστροφες, πάλι δεν θα βάλω leader και θα ψαρέψω μόνο braid, εκτός εάν θα ρίξω σιλικονούχα, επειδή αυτό μου δουλεύει στο κύριο μου ψάρεμα. Αν αρχίσω ποτε συστηματικά άλλα ψαρέματα τότε ίσως πειραματιστώ ξανά και ανακαλύψω άλλες εμπειρίες. Αλλά για τώρα, ισχύουν ΓΙΑ ΜΕΝΑ ότι έγραψα...
Η συζητηση που επαναλαβανεται συνεχεια :D

Συμφωνω με τον Ρολανδο. Για λαυρακι δεν θυμαμαι ποτε να μου εκοψαν το νημα εκτος απο το Fireline που δεν ειχε υποθεση.
Για αλλα αρπακτικα ναι χρειαζεται.

at the end of the day.....you can do whatever the FUCK you wanna do

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: Braided line απορίες

Post by paris91 »

fISHANDCHIPS wrote:
paris91 wrote:http://www.sportsfish.com.au/knots/lure_sportsfish.swf

τούτος εν καλός κόμπος για νήμα-δόλωμα?
Την ώρα που σου έδειχνα τον κόμπο ο νους σου ηταν αλλού ρε Πάρη :twisted:
Ρε φίλε τζίνον έμαθα τον και κάμνω τον :Ρ εν κόμπο braid-δολώματος που θέλω :Ρ

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Braided line απορίες

Post by giannosP »

Παρη , που braid σε τεχνητο , εν εχει καπιον ειδιαιτερο κομπο, διοτι το νημα οταν κανεις απευθιας κομπο σε τεχνητο, εν πιο ευκολος απο την μυσινα ,και στεκη καλητερα! απλα καμνεις τον κομπο που εκαμνες και πριν!
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Braided line απορίες

Post by C&R »

Πάρη palomar , αξιόπιστος, γρήγορος και εύκολος

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: Braided line απορίες

Post by paris91 »

Ευχαριστώ όλους ξανα :)

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”