Braided line απορίες

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Braided line απορίες

Post by paris91 »

Ξεκίνησα να δοκιμάζω νήμα τώρα τελευταία για spinning. Απλά έχω μια μικρή απορία. Για 20αρι νήμα, τι leader είναι καλό να έχω πάνω? Περισσότερο χρησιμοποιώ spinner baits,popper και lip-less crankbaits για δολώματα(bass fishing). ότι γνώμη έχετε βοηθά ! :)

Nikolas Nklou

Re: Braided line απορίες

Post by Nikolas Nklou »

paris91 wrote:Ξεκίνησα να δοκιμάζω νήμα τώρα τελευταία για spinning. Απλά έχω μια μικρή απορία. Για 20αρι νήμα, τι leader είναι καλό να έχω πάνω? Περισσότερο χρησιμοποιώ spinner baits,popper και lip-less crankbaits για δολώματα(bass fishing). ότι γνώμη έχετε βοηθά ! :)
φιλε διευκρινισε κατι....οταν λες 20αρι εννοεις διαμετρο ή λιβρες? :)

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: Braided line απορίες

Post by paris91 »

Συγνώμη για το λάθος!!! Εννοώ 20 λίβρες!!!

Nikolas Nklou

Re: Braided line απορίες

Post by Nikolas Nklou »

paris91 wrote:Συγνώμη για το λάθος!!! Εννοώ 20 λίβρες!!!
ε μαλλον η διαμετρος του θα ενει καπου στο 0.13μμ-0.18μμ......leader καλο ενει να βαζουμε τις ιδιας αντοχης με το νημα για να μην εχουμε πιο αδυνατα σημεια....αλλα μια fluorocarbon 0.25-0.33μμ πιστευκω θα εν μια χαρα.....

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Braided line απορίες

Post by psarakas »

Για τα δολωματα που αναφέρεις δεν χρειάζεσαι. Αν θελεις ομως πιασε φλουρο .35 -.41
catch and release

Nikolas Nklou

Re: Braided line απορίες

Post by Nikolas Nklou »

psarakas wrote:Για τα δολωματα που αναφέρεις δεν χρειάζεσαι. Αν θελεις ομως πιασε φλουρο .35 -.41
γιατι δεν χρειαζεται? εξηγατε μου το λιο τουτο γιατι ακουσα το ξανα οτι για ψαρεμα στους φραχτες δεν χρειαζεται απαραιτητα leader .... :)

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Braided line απορίες

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Υπαρχουν δυο σχολες οι οποιες δεν θα συμφωνησουν ποτε μεταξυ τους.
Η μια βαζει mono leader η αλλη οχι.
Προσωπικα, επειδη ειμαι ολιγον τσιγγουνης, βαζω leader ειτε απο απλη μισινα ειτε απο "αορατη" διοτι...........
1. Για να μην μπερδευονται τα αγγιστρια μεσα στο νημα κατα την βολη
2. Για να κοβεται το leader οταν πιαστει απο κατω και να γλυτωννει το νημα.
3. Καποια δολωματα ΝΟΜΙΖΩ :idea: :lol: τους αρεσει καλυτερα να εχουν μισινα μπροστα τους.
Αυτο εφαρμοζω στον Φραχτη για Λαυρακια.
Για αλλα ψαρια και για αλλες καταστασεις μπορει να ισχυουν αλλα.

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Braided line απορίες

Post by giannosP »

Παρη μου, ειχα και εγω τουτο το προβλημα.Εγω πειστεβω το λιντερ , προστατευει σε που παραπολλα πραγματα, αλλα εχει και 2 μειονεκτιματα (μειλω για φρακτη).Το κυριο πλεονεκτιμα του ειναι οτι, μπροστα που το τεχνιτο αντι να φενετε το νημα , εχεις λιντερ φλουροκαρπον, και ετσι εν φενετε και τοσο στο νερο! το αλλον ειναι οτι ενα σε προστατευση που τες παλλουρες , και τες πετρες οπου, μπορει να πιασεις λαυρακι και να σου τριψει το νημα ,πανω και να σου τα κοψει! Επεισης επαρατηρησα οτι οταν δουλευεις shaky head σιλικονες, περνει πολλες παραπανω τσιμπιες , παρα να εχεις σκετο νημα! Για 20λιβρο νημα πηστευω, 20λιβρο λιντερ εν ο καλητερος συνδιασμος για μενα! Νικολα το λιντερ εχει φορες που χριαζετε εχει φορες που εν χριαζεται!Κατ 'εμενα εν πολλα σημαντικο σε μερικα τεχνητα!οπος σπιννερμπαιτ, λιπλεςς, κρανκβειτς και σιλικονες... αλλα οταν εχει πρασινο νημα , και το νερο , εν θολο εν καλητερα να μεν βαλεις λιτερ, διοτι κερδιζης σιγουρια στο οτι ενα θα σπαση ο κομπος λιτερ-νημα! και εχεις παραπανω αμεσοτητα καλαμη -τεχνητο! Τωρα αν θα δουλεψεις ποππερ, wtd, frogs....αν εχεις λιτερ ενα δυσκολευτης πολλα στο να αποδωσης την κινηση, που πρεπει , για να κτηπησει το λαυρακι! διοτι κοφκι πολλα που την αμεσοτητα!Φυσικα τουτοι εν δικη μου τροποι, ο καθενας καμνει τα διαφορετικα , και οπος τον βολευει!
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: Braided line απορίες

Post by paris91 »

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :) εν να κάμω τις χημείες μου και εγώ καλό και να δω τι εν καλύτερο για μένα! :)

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Braided line απορίες

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παρη :!: :!:
Η πρωτη και καλυτερη Χημεια που θα κανεις ειναι να μαθης ΚΑΛΑ να δεννεις το νημα στο δολωμα και να ενωνεις το νημα με την μισινα :idea: :idea: :idea: :idea:
Ατε. Καλο διαβασμα :wink: :lol:

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: Braided line απορίες

Post by paris91 »

Κύριε Ευάνθη εκατάφερα τα να κάμνω το κομπο leader-braid line! ας εν καλά το Internet ήβρα πολλά παραδείγματα και νομίζω είμαι ΟΚ εκεί!

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: Braided line απορίες

Post by paris91 »

http://www.sportsfish.com.au/knots/lure_sportsfish.swf

τούτος εν καλός κόμπος για νήμα-δόλωμα?

Nikolas Nklou

Re: Braided line απορίες

Post by Nikolas Nklou »

paris91 wrote:http://www.sportsfish.com.au/knots/lure_sportsfish.swf

τούτος εν καλός κόμπος για νήμα-δόλωμα?
εν ο παρομοιος με τον rapala knot.....προτιμα τον rapala που εν δοκιμασμενος
http://www.animatedknots.com/rapala/ind ... dknots.com

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Braided line απορίες

Post by Greg »

ειπαμεν τα 100 φορες για το leader...οσοι επιμενουν, do not use at your own risk :twisted:
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Braided line απορίες

Post by (CyBasser) »

Όπως σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω, η χρήση leader όταν ψαρεύεις με νήμα είναι καθαρά προσωπική επιλογή και πρέπει να απορρέει από τις εμπειρίες μας. Έτσι αποφάσισα να δώσω την καθαρά προσωπική μου άποψη (που όμως συμμερίζεται ημεγάλη πλειοψηφία αυτών που χρησιμοποιούν braid τις ΗΠΑ). Εγώ είμαι της σχολής "the less the better".

Ψάρεμα με spinnerbaits, crankbaits (all types), jerkbaits, topwaters (all types), jigs, small swimbaits, floating spoons, frogs: 20-30lb braid, NO LEADER

Ψάρεμα με soft plastics (texas, wacky, shakey head, carolina, creatures or worms): 20-30lb braid, 17lb mono leader.

Ο ΜΟΝΟΣ λόγος που βάζω leader στην τελευταία κατηγορία (soft plastics) είναι ώστε αν μου πιαστεί κάτω ή σε πέτρες, κλωνια κλπ να μου κοπεί εύκολα και να μην τρώω την ώρα μου να προσπαθώ να βγάλω κάτι με το νήμα που συνήθως δύσκολα κόβεται. Με τα΄άλλα δολώματα, ακόμα και εκείνα με τριπλά αγκίστρια, με νήμα το πιο πιθανόν να ανοίξουν τα αγκίστρια και να απελευθερωθεί το δόλωμα (σημαντικό αν έχεις πάνω ένα megabass $30!).

Επιπρόσθετα, η προσθήκη είτε ακόμη ενός κόμπου (ή περισσοτέρων αφού κάποιοι χρησιμοποιούν snap, μετά λeader, και ακόμη ένα snap) προσφέρει περισσότερα "αδύνατα σημεία" στην αλυσίδα και πιστεύω αυξάνει κατακόρυφα την πιθανότητα για αστοχίες..

Όσον αφορά το θέμα "ορατότητα", στα 12 χρόνια που ασχολούμαι συστηματικά με λαβράκι δεν είδα να έχω περισσότερα κτυπήματα με leader. Μάλλον έχω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς leader.

Επίσης, όσον αφορά τον "θρύλο" ότι το νήμα κόβεται πιο εύκολα από ψάρι ή στον βυθό, από τον καιρό που χρησιμοποιώ νήμα ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει, και όλες τις απώλειες τις έχω όταν χρησιμοποιώ leader με soft plastics. Άρα, για να "δανειστώ" αλλά με παράφραση αυτό που είπε ο Greg πιο πάνω, "Use leader at your own risk!".
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”