τευχος 25

elcos
Posts: 45
Joined: Wed Mar 09, 2011 3:23 pm

Re: τευχος 25

Post by elcos »

admin wrote:Φίλοι όλοι επανέρχεστε στο ίδιο θέμα. Ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και δέν μπορείς να τους ικανοποιήσεις όλους. Με την λογική του φίλου spiroxidi εύκολα κάποιος θα μπορούσε να βρεί όλες τις πληροφορίες στο διαδύκτιο ή μέσα απο τα φόρουμ και να μην ξοδεύεται €8,5 μέσα σε μια τριμηνία................... να πάρει ένα περιοδικό. Αν δέν κάνω λάθος ένας καφές σε μια καφετερία είναι τουλάχιστο €6-7 και αρκετοί πίνουν κάθε βδομάδα. Απο κάθε περιοδικό προσπαθούμε τουλάχιστο να δώσουμε κάτι στον καθένα και πιστεύω ότι εάν είμαστε άτομα δεκτικά κάτι θα αποκομμίσουμε. Πολλές φορές και εγώ ο ίδιος όταν έχω το περιοδικό σπίτι και το μελετάω στον ελεύθερο μου χρόνο (τουαλέτα :D ) ανακαλύπτω άρθρα που έγραψαν συνεργάτες που πραγματικα΄με βοηθάνε και εμπλουτίζουν τις γνώσεις μου. Κανείς δέν τα ξέρει όλα ΄και εκείνος που το πιστεύει αυτό είανι ο μεγαλύτερο ηλίθιος. :!: Αρκετά θέματα μπορεί να μην μπορούν να αποδωθούν όπως πρέπει σε ένα dvd ΄΄η σε ένα άρθρο αλλά προχωράμε και σε άλλα βήματα π.χ ποιός έφερε τον κύριο Mackellow στην Κύπρο για να κάνει σεμινάρια περί casting- βολές και ΄παράμαλλα δέν είανι το περιοδικό?............ Ποιός δημιούργησε τον σύνδεσμο απο την ακτή για να κάνει σεμινάριο με μπολονέζ και διάφορα άλλα δέν είναι το περιοδικό?............. Ποιός χορηγεί τους συνδέσμους ελέυθερης κατάδυσης για σεμινάρεια και αγώνες δέν είανι το περιοδικό? Ποιός πληρώνει τα έξοδα διαχείρισης αυτού του φόρουμ για να μπαίνουμε μέσα και να ανταλλάσουμε απόψεις και να συζητούμε δέν είναι το περιοδικό?............. Ποιός διοργάνωσε για πρώτη φορά την έκθεση και το κάνει κάθε χρόνο με τόσο κόπο για να έχουμε επιλογές για να διατηρούμε τον νόμο προσφοράς και ζήτησης και να έχουμε ποικιλία αλλά και υγεία στον χώρο δέν είναι το περιοδικό? .............Αν λοιπόν νομίζετε ότι με τα €8,5 ξοδέυεστε αφάνταστα και δέν αξίζει τον κόπο για περιοδικό και dvd και την όλη προσπάθεια τότε πραγματικά δέν αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε............Να μην πούμε και για ποιός οργάνωσε την ομοσπονδία ερασιτεχνικής αλιεία και τσακώνετε με το τμήμα αλιείας- ποιός γράφει καταιγιστικά άρθρα στις εφημερίδες και πρίζει τους βουλευτές κάθε βδομάδα κ.τλ κ.τλ κ.τλ
+10000000000
"Η ηρεμια του ΤΤΑΠΠΟΥ"..............

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: τευχος 25

Post by Captain theodoros »

Άριστε με τα ερωτήματα σου έβαλες τα πράγματα στον σωστό δρόμο , ας κάτσουν τώρα οι αγαπητοί μας φίλοι να αναρωτηθούν για όλα αυτά , το τι έχει συμβάλει αυτό το όμορφο περιοδικό και στολίδι για την Κύπρο μας .
Αγαπητοί μου φίλοι διαβάζω και εδώ στην Ελλάδα τα εδώ περιοδικά , το ψάρεμα και τα μυστικά του δεν έχει να ζηλέψει ΤΙΠΟΤΑ .
Είναι ισάξιο και σε πολλά περιοδικά ανώτερο και ποιο πλούσιο στην υλη του και στην εργασία που έχουν κάνει εκεί οι συνάδελφοι μας .
Ένα μεγάλο μπράβο στον φίλο μου τον Άριστο και στους εκεί συνεργάτες του όμορφου περιοδικού σας .
Είστε τυχεροί που έχετε έναν άνθρωπο που υπεραγαπά το περιοδικό και τα δυο forum !
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: τευχος 25

Post by Κλώνος »

εγω δεν καταλαβα γιατι οποιος πει κατι (για το περιοδικο) δεχετε επιθεση;;;;

τα πραγματα βελτιωνοντε μεσα απο συζητησεις και αντιπαραθεσεις, να ακουμε την γνωμη των αλλων και να σκεφτομαστε πριν απαντησουμε.

ο φιλος shark25 ειπε κατι που πιστευει και καλα κανει!! δικαιωμα του!!! στον διαχηρηστη το ειπε και αυτος απαντησε. οι αλλοι γιατι απαντουν χωρις να λενε κατι ουσιαστικο δεν καταλαβα;;;;

φιλε καπετανιο να οποιος εγραφε κατι το σβηναμε θα επρεπε να εγραφε ΓΚΕΤΟ του περιδικου σαν τιτλο το φορουμ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: τευχος 25

Post by MariosK »

Παιδιά στο φόρουμ υπάρχει η ελευθερία λόγου πάντα στα πλαίσια όμως του σεβασμού προς τον συνομιλητή. Ο Shark ρώτησε κάτι πολύ απλό χωρίς να προσβάλει κανένα και ο Άριστος νομίζω του απάντησε και είναι και οι δύο ευχαριστημένοι. Περιττά σχόλια απλά δυναμιτίζουν την κατάσταση χωρίς λόγο όπως είπε και ο Κλώνος. Η αλήθεια είναι ότι ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγιέται και εγώ ο ίδιος έππεσα πολλές φορές στην παγίδα οπότε καλύτερα πάντα να εκλαμβάνουμε τα σχόλια του άλλου καλοπροαίρετα πριν απαντήσουμε με κατά μέτωπο επίθεση.

cydiver900
Posts: 151
Joined: Mon Apr 09, 2012 11:07 am

Re: τευχος 25

Post by cydiver900 »

MariosK wrote:Παιδιά στο φόρουμ υπάρχει η ελευθερία λόγου πάντα στα πλαίσια όμως του σεβασμού προς τον συνομιλητή. Ο Shark ρώτησε κάτι πολύ απλό χωρίς να προσβάλει κανένα και ο Άριστος νομίζω του απάντησε και είναι και οι δύο ευχαριστημένοι. Περιττά σχόλια απλά δυναμιτίζουν την κατάσταση χωρίς λόγο όπως είπε και ο Κλώνος. Η αλήθεια είναι ότι ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγιέται και εγώ ο ίδιος έππεσα πολλές φορές στην παγίδα οπότε καλύτερα πάντα να εκλαμβάνουμε τα σχόλια του άλλου καλοπροαίρετα πριν απαντήσουμε με κατά μέτωπο επίθεση.
+11111111111111100000000000000000

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: τευχος 25

Post by Captain theodoros »

Κλώνος wrote:εγω δεν καταλαβα γιατι οποιος πει κατι (για το περιοδικο) δεχετε επιθεση;;;;

τα πραγματα βελτιωνοντε μεσα απο συζητησεις και αντιπαραθεσεις, να ακουμε την γνωμη των αλλων και να σκεφτομαστε πριν απαντησουμε.

ο φιλος shark25 ειπε κατι που πιστευει και καλα κανει!! δικαιωμα του!!! στον διαχηρηστη το ειπε και αυτος απαντησε. οι αλλοι γιατι απαντουν χωρις να λενε κατι ουσιαστικο δεν καταλαβα;;;;

φιλε καπετανιο να οποιος εγραφε κατι το σβηναμε θα επρεπε να εγραφε ΓΚΕΤΟ του περιδικου σαν τιτλο το φορουμ

Έχεις δίκιο ίσως ήμουν λίγο υπερβολικός , εδώ μια παρέα ήμαστε και πρέπει να υπάρχει η ελευθερία του λόγου , αλλά φίλε μου βλέπω την υπερπροσπάθεια που κάνουν εκεί τα παιδιά για το περιοδικό και όχι μόνο .
Εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε αυτό το αβαντάζ που έχετε εσείς να κάνετε κριτική για το περιοδικό μέσο φόρουμ , είναι αδιανόητο για μας εδώ να έχουμε τέτοια αμεσότητα , αγοράζουμε ένα περιοδικό μερικές φορές άλλο αγοράζεις και άλλο διαβάζεις , ενώ εδώ έχει ποιότητα το περιοδικό το ψάρεμα και τα μυστικά του .
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: τευχος 25

Post by Κλώνος »

αναφορικα με το τευχος 25, στην σελιδα 24, στο αρθρο του Δημητρη Σφαλτου για το "ψαρεμα σε λιμανια με προβατακια" γινετε αναφορα για το γεγονος για το οτι εκανα μια αναφορα οτι τα περισσοτερα αρθρα ειναι απο Ελλαδιτες και οχι απο Κυπριους ψαραδες (αρθρογραφους). αν σε πληγωσα φιλε Δημητρη απολογουμε και δεν ειχα τετοια προθεση.

θα ηθελα να κανω μια προταση στον φιλο Δημητρη, και σε οποιους θα ηθελαν να την ακουσουν, για να γινω πιο κατανοητος στο τι ηθελα να πω με τα γραφομενα της προηγουμενης φορας αναφορικα με την αρθρογραφια.

το θεμα ειναι αυτα που λες στην πρωτη παραγραφο του αρθρου σου ειναι σωστα. εχουμε και λιμανια και εγγλεζικο και απο ολα. αφου ολα ειναι κοινα με αυτα στην ελλαδα γιατι δεν ερχεστε εδω να ψαρεψετε και να γραψετε το αρθρο;;;; να καθεσε πανω στο λιμανι 30 ψαραδες και οχι με 5. να εχει το 1/10 τον ψαριων το λιμανι απο οτι εχει στην ελλαδα. και κατι ακομα. οι ψαροτοποι σας ειναι μελετημενοι και τους εχετε ξαναψαρεψει πολλες φορες.

δεν θελω να υποτιμησω τιποτα απλα ειμαι με την εντηπωση οτι τα ψαρια στην ελλαδα ειναι πολυυυυ περισσοτερα σε αριθμους απο την κυπρο, και αυτο κανει το ψαρεμα πιο απλο και αποδοτικο. ασε που τα νερα ειναι πιο κρυα. αν εχω λαθος εντηπωση σε παρακαλω διορθωσε με.

Nikolas Nklou

Re: τευχος 25

Post by Nikolas Nklou »

Κλώνος wrote:αναφορικα με το τευχος 25, στην σελιδα 24, στο αρθρο του Δημητρη Σφαλτου για το "ψαρεμα σε λιμανια με προβατακια" γινετε αναφορα για το γεγονος για το οτι εκανα μια αναφορα οτι τα περισσοτερα αρθρα ειναι απο Ελλαδιτες και οχι απο Κυπριους ψαραδες (αρθρογραφους). αν σε πληγωσα φιλε Δημητρη απολογουμε και δεν ειχα τετοια προθεση.

θα ηθελα να κανω μια προταση στον φιλο Δημητρη, και σε οποιους θα ηθελαν να την ακουσουν, για να γινω πιο κατανοητος στο τι ηθελα να πω με τα γραφομενα της προηγουμενης φορας αναφορικα με την αρθρογραφια.

το θεμα ειναι αυτα που λες στην πρωτη παραγραφο του αρθρου σου ειναι σωστα. εχουμε και λιμανια και εγγλεζικο και απο ολα. αφου ολα ειναι κοινα με αυτα στην ελλαδα γιατι δεν ερχεστε εδω να ψαρεψετε και να γραψετε το αρθρο;;;; να καθεσε πανω στο λιμανι 30 ψαραδες και οχι με 5. να εχει το 1/10 τον ψαριων το λιμανι απο οτι εχει στην ελλαδα. και κατι ακομα. οι ψαροτοποι σας ειναι μελετημενοι και τους εχετε ξαναψαρεψει πολλες φορες.

δεν θελω να υποτιμησω τιποτα απλα ειμαι με την εντηπωση οτι τα ψαρια στην ελλαδα ειναι πολυυυυ περισσοτερα σε αριθμους απο την κυπρο, και αυτο κανει το ψαρεμα πιο απλο και αποδοτικο. ασε που τα νερα ειναι πιο κρυα. αν εχω λαθος εντηπωση σε παρακαλω διορθωσε με.
φιλε καλησπερα,
αν δεν καμνω λαθος οι Ελληνες αρθρογραφοι που γραφουν στο Κυπριακο περιοδικο ηρθαν και εψαρεψαν στην Κυπρο......ή αν δεν ηρθαν περνουν πληροφοριες για τους ψαροτοπους που μερικους ανθρωπους που το φορουμ οπως ο κ.Αριστος , για τις συνθηκες που επικρατουν τις περισοοτερες μερες, τα ψαρια και πολλες αλλες πληροφοριες......μπορει οποιος διποτε να εβρη ενα ψαροτοπο που του δινει ψαρια και να τον κρατησει ζωντανο με c&r και να τα'ι'ζει τα ψαρια σε εκεινο τον τοπο για να τα κρατησει τζιαμε .....
παντα φιλικα
Νικολας
Last edited by Nikolas Nklou on Thu May 24, 2012 6:55 pm, edited 1 time in total.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: τευχος 25

Post by AggelosLRK »

Φιλε "Κλωνε" δεν διαφωνω μαζι σου οτι ψαρια στην ελλαδα υπαρχουν κατα πολυ περισσοτερα αποτι εδω στην κυπρο μας ΑΛΛΑ καθε αρθρο γραφεται για να διδαξει ο αρθογραφος την γνωση του.Για να υποστηριξει οτι τα γραφομενα του ειναι σωστα πρεπει και να πιασει ψαρια σαν αποδειξη ετσι δεν ειναι?αν στειλεις τον ανθρωπο πχ στο λιμανακι της αλαμινου μαζι με αλλους 20 απο πανω του οπως γραφεις,πολυ πιθανον να μην ειχε αποτελεσματικη ψαρια.
Τωρα εμμεσος πλυν σαφος δηλωνεις οτι οι αρθρογραφοι στην ελλαδα πιανουν ψαρια επειδη εχει χιλιααααααααδες που λαλει και ο χαμπης και οχι επειδη ειναι γνωστες καποιων τεχνικων.
Ειλικρινα διαβασσα τα γραφομενα σου 5-6 φορες και ακομα δεν μπορω να πιστεψω τι εχεις γραψει.. εχω και εγω αντιπαθειες με μερικους αρθρογραφους αλλα οχι επειδη ειναι καλυτεροι γνωστες απο εμενα αλλα κυριως για θεματα C&R εσενα ομως δεν μπορω να κατανοησω ποιο προβλημα εχεις.
Μπραβο σου παντως με τετοιους ανθρωπους θελουμε να μοιραζομαστε την γνωση μπας και ακουσουμε και κανενα "ευχαριστω"

Ευχαριστω φιλε "Κλωνε" που μου ανοιξες τα ματια για την κυπριακη πραγματικοτητα ακομη μια φορα :clap:

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: τευχος 25

Post by Κλώνος »

AggelosLRK wrote:Φιλε "Κλωνε" δεν διαφωνω μαζι σου οτι ψαρια στην ελλαδα υπαρχουν κατα πολυ περισσοτερα αποτι εδω στην κυπρο μας ΑΛΛΑ καθε αρθρο γραφεται για να διδαξει ο αρθογραφος την γνωση του.Για να υποστηριξει οτι τα γραφομενα του ειναι σωστα πρεπει και να πιασει ψαρια σαν αποδειξη ετσι δεν ειναι?αν στειλεις τον ανθρωπο πχ στο λιμανακι της αλαμινου μαζι με αλλους 20 απο πανω του οπως γραφεις,πολυ πιθανον να μην ειχε αποτελεσματικη ψαρια.
Τωρα εμμεσος πλυν σαφος δηλωνεις οτι οι αρθρογραφοι στην ελλαδα πιανουν ψαρια επειδη εχει χιλιααααααααδες που λαλει και ο χαμπης και οχι επειδη ειναι γνωστες καποιων τεχνικων.
Ειλικρινα διαβασσα τα γραφομενα σου 5-6 φορες και ακομα δεν μπορω να πιστεψω τι εχεις γραψει.. εχω και εγω αντιπαθειες με μερικους αρθρογραφους αλλα οχι επειδη ειναι καλυτεροι γνωστες απο εμενα αλλα κυριως για θεματα C&R εσενα ομως δεν μπορω να κατανοησω ποιο προβλημα εχεις.
Μπραβο σου παντως με τετοιους ανθρωπους θελουμε να μοιραζομαστε την γνωση μπας και ακουσουμε και κανενα "ευχαριστω"

Ευχαριστω φιλε "Κλωνε" που μου ανοιξες τα ματια για την κυπριακη πραγματικοτητα ακομη μια φορα :clap:
αγγελε δεν ειπα οτι δεν γνωριζει καποιος την τεχνικη του. προσωπικα εγω δεν θεωρω τον ευτο μου οτι ειμαι γνωστης της τεχνικης που ψαρευω. οποιος πει οτι γνωριζει ειναι ψευτης διοτι παντα υπαρχουν τα περιθωρια βελτιωσης.

δεν δηλωσα οτι πιανουν ψαρια επιδη εχει πολλα αλλα οτι ειναι πιο ευκολο να πιασεις ψαρια. και δεν θεωρω οτι καπιος πρεπει να πιασει ψαρι για να να γραφει ή να ειναι γνωστης διοτι αν υπολογισω που τα ψαρια που βλεπουμε στα αποτελεσματα του φορουμ τοτε θα ελαγαμε οτι ολοι ειναι ασχετοι.

εξηγα μου αγγελε εσυ που εκαταλαβε την κυπριακη πραγματικοτητα διοτι εγω δεν ενοουσα τιποτα και δεν καταλαβα.

δηλαδη αν εγραφα ΜΠΡΑΒΟ και ΟΛΕ και τελειο αρθρο και τελεια ολα και ολε και πλα πλα πλα πλα πλα θα μου εβαζε και κανενα +10000000000000 να χαρω

να μεν μιλουμε για τιποτε. να λεμε ολα ειναι τελεια.

δεν εχω αντιπαθεια με κανενα!!!!!!! το διευκρινιζω. δεν τον ξερω τον ανθρωπο πως θα τον αντιπαθισω. αντιπαθας καποιον που ξερεις.. μπραβο του ανθρωπου που ασχολητε και μαζι μας να με ρωτα εμενα. ειναι και πολλυ μας που ασχολητε

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: τευχος 25

Post by sotiris!129 »

φιλε κλωνε οταν γνωριζεις μια τεχνικη αρκετα καλα, και ειδικα αν γνωριζεις και το που, ποτε και γιατι χρισιμοπιας εκεινη την τεχνικη παρολο που δεν εχουμε τα ψαρια της Ελλαδας σιγουρα θα εχεις καπια ψαρια στο καλαμι σου!
οπως ειπες και εσυ χωρις να θελω να παρερμινεφσω τα γραφομενα σου κανενας δεν γνωριζει 100% μια τεχνικη και πως παντα ειπαρχουν περιθορια βελτιοσεις γιαυτο το λογο ο Αθρογραφος γραφει σε μια προσπαθεια ως πιο εμπειρος απο τους πλιστους να τους βοηθησει με τα γραφομενα του και να μεταδοσει σε λιγες κολες τα συνπερασματα που εβγαλε σε σχεση με την τεχνηκη που ασχολειτε! ασχετος χωρας η τεχνηκη στο διαδικαστικο κοματι παραμενη η ιδια!
οσο αφορα τα αποτελεσματα που ειπες πως φενονται...
σιγουρα σε αναλογια με τον αριθμον τον μελον του φορουμ ειναι ελαχιστοι αλλα εχει ατομα που τα αποτελεσματα τους σιγουρα δεν οφιλονται στον παραγοντα τυχη, αφου οι ψαριες που βαζουν στο φορουμ ειναι συστιματικες και παντα πιοτικες και μαλιστα σε διαφορες τεχνικες η στες λιμνες η στες θαλασσες
αυτο οφιλεται στο οτι ειχαν πα8ος στην τεχνηκη αυτη που διαλεξαν, και μαλιστα τοσο πολι παθος που αποροφουσαν τες γνωσεις που εβρισκαν απο παντου με αποτελεσμα μερα παρα μερα να γινονται ακομα καλητεροι!
σιγουρα για την καταντια μας και την μιζερια τον θαλασσων μας εμεις πρωτοι εφθινομαστε και τραγικο παραδειγμα δυστιχως ειναι η κατεχομενη μερια μας που εχει ψαρι να φαν και οι κατοι, ενο εμας ποδα δεν εχει λεπι παρολα αυτα οταν το ψαξεις λιγο τοτε θα βρεις ψαροτοπους που κριβουν μεγαλες εκπληξεις και με τες καταληλες τεχνηκες θα εχεις αξεχαστες συνκινησεις!
παντα φιλικα!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: τευχος 25

Post by MariosK »

Κλώνος wrote:δεν θελω να υποτιμησω τιποτα απλα ειμαι με την εντηπωση οτι τα ψαρια στην ελλαδα ειναι πολυυυυ περισσοτερα σε αριθμους απο την κυπρο, και αυτο κανει το ψαρεμα πιο απλο και αποδοτικο. ασε που τα νερα ειναι πιο κρυα. αν εχω λαθος εντηπωση σε παρακαλω διορθωσε με.
Πάνω κάτω νομίζω ο Άγγελος και ο Σωτήρης με κάλυψαν. Απλά ήθελα να σημειώσω ότι θα έπρεπε να χαίρεσαι που έχουμε την ευκαιρία να διαβάζουμε άρθρα από άτομα που ψαρεύουν σε περιοχές που έχει ψάρια. Η δικές μου εμπειρίες με δίδαξαν ότι για να μάθεις και να βελτιώσεις μια τεχνική πρέπει να την ψαρεύεις σε περιοχή που έχει ψάρια. Με αυτό τον τρόπο έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις καινούργια πράγματα, να παλέψεις με μεγάλα ψάρια και να τα χάσεις έτσι ώστε να καταλάβεις τα λάθη σου και να τα διορθώσεις και πολλά άλλα.

Για παράδειγμα όσοι ψαρεύουν στα γλυκά νερά για λαβράκια παίρνουν την περισσότερη γνώση από αμερικάνικες ιστοσελίδες γιατί εκεί υπάρχει παραπάνο εμπειρία. Και ο καλύτερος ψαράς της Κύπρου (που ψάρευε την περίοδο 2006-2008 όπου είχαμε άσχημες συνθήκες στα φράγματα και λίγα ψάρια) να έγραφε για τα λαβράκια πιθανόν να μην μπορούσε να μου δώσει τόσες πολλές πληροφορίες γιατί πολύ απλά πιθανόν να μην έχει αρκετή εμπειρία λόγο έλλειψης ψαριών.

Και έρχομαι να το επιβεβαιώσω και προσωπικά γιατί παρόλες τις πληροφορίες που διάβασα, και με βοήθησαν αρκετά ώστε να βάλω σωστές βάσης, το μεγάλο άλμα το έκαμα όταν πέτυχα μια συγκεκριμένη χρονιά σε συγκεκριμένο φράγμα με μεγάλους αριθμούς ψαριών. Εκεί πραγματικά δοκίμασα τον εξοπλισμό μου και τον βελτίωσα, δοκίμασα τις τεχνικές που διάβασα και τις προσάρμοσα στις συνθήκες μας γιατί ήξερα ότι έχει ψάρια οπότε έπρεπε να βρω τον τρόπο να τα πιάσω και πολλές άλλες λεπτομέρειες οι οποίες μόνο στην πράξη εμπεδώνονται και βελτιώνονται και μετά μπόρεσα και εγώ να τις μεταφέρω σε ένα βαθμό σε φίλους έτσι ώστε και εκείνοι με την σειρά τους να τις βελτιώσουν και να τις εμπεδώσουν μέσα από τις δικές τους εμπειρίες. Είχα όμως τι βάσεις. Αν επίεννα απροετοίμαστος χωρίς να έχω τόση μαζεμένη γνώση από το ίντερνετ (δεν είχε περιοδικό τότε) σίγουρα θα ήμουν με μιαν αντένα στο χέρι και πιθανόν με δόλωμα γαρίδα.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: τευχος 25

Post by COTSIOS80 »

Παιδες νομιζω επειεν λιγο στραβα η κουβεντα που ειπε ο φιλος ο Κλωνος χωρις να μιλω εκ μερους του η να καμνω τον δικηγορο του.
Τεινω να συμφωνησω οτι αν τα ιδια ψαρεματα γινονταν στην Κυπρο αντι στην Ελλαδα ισως ο εκαστοτε αρθρογραφος να μην ειχε τον ιδιο αριθμο ψαριων να επιδειξη. Οχι επειδη θελει πιο πολλη τεχνη να ψαρεψεις στην Κυπρο αλλα επειδη εκ των πραγματων τα αλιευτικα αποθεματα ειναι πιο λιγα.

Σιγουρα παιζει ρολο η τεχνικη, οι γνωσεις, ο εξπλισμος και ο τοπος και αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανενας.

Τα αρθρα του περιοδικου ειναι καλα διοτι παντα κατι παραπανω θα διαβασεις και θα μαθεις. Παιρνεις πολλες πληροφοριες, απλα κρατας αυτες που νομιζεις οτι σε βοηθουν, τις αλλες που δεν τις χρειαζεσαι τις βαζεις στο πισω μερος του μυαλου σου και αν καποτε σου χρειαστουν τις επαναφερεις.

Καλως η κακως τα ιδια αρθρα θα μπορουσαν να γραφουν και απο Κυπριους αρθρογραφους που εκαναν ταξιδι στην Ελλαδα παραδειγμα και ψαρεψαν εκει.

Ολοκληρα Ιταλικα καναλια που ασχολουνται αποκλειστικα με το ψαρεμα και την διαφημιση ειδων αλιειας και δεν ψαρευουν παντα στην Ιταλια αλλα σε διαφορες χωρες.

Αυτο δεν σημαινει οτι τα προιντα αυτα δεν ειναι καλα η εφαρμοσιμα στην Ιταλικη αγορα.

Απλα για να "πουλησει" η να πουλησει κατι πρεπει να φαινεται οτι εχει αποτελεσμα.
Ditch the bitch and let's go fishing!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: τευχος 25

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ωραια συζητηση αφου γινεται με κοσμιο τροπο και αρκετα φιλοσοφημενο επιπεδο :clap: :clap:
Ενα στοιχειο που πρεπει να βαλετε στην εξισωση ειναι Η ΔΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ σε κατι νεο (προιον η τεχνικη η συμπεριφορα).
Ποσο ευκολα δεχεται ο Κυπριος αναγνωστης κατι απο Κυπριο αρθρογραφο και πως το δεχεται οταν ειναι απο Ελλαδιτη αρθρογραφο η Αγγλο η Ρωσσο :?: :?: :?:
Επισης θα πρεπει να διερωτηθουμε ποσοι και ποιοι ειναι οι ΚΥΠΡΙΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ που εχουν σαν κυριο αντικειμενο της καρριερας τους το ψαρεμα :?: :?: :?:

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: τευχος 25

Post by COTSIOS80 »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Ωραια συζητηση αφου γινεται με κοσμιο τροπο και αρκετα φιλοσοφημενο επιπεδο :clap: :clap:
Ενα στοιχειο που πρεπει να βαλετε στην εξισωση ειναι Η ΔΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ σε κατι νεο (προιον η τεχνικη η συμπεριφορα).
Ποσο ευκολα δεχεται ο Κυπριος αναγνωστης κατι απο Κυπριο αρθρογραφο και πως το δεχεται οταν ειναι απο Ελλαδιτη αρθρογραφο η Αγγλο η Ρωσσο :?: :?: :?:
Επισης θα πρεπει να διερωτηθουμε ποσοι και ποιοι ειναι οι ΚΥΠΡΙΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ που εχουν σαν κυριο αντικειμενο της καρριερας τους το ψαρεμα :?: :?: :?:
Αποψη μου κ. Ευανθη ειναι οτι ο Κυπριος δεν ειναι και ο πιο δεκτικος αναγνωστης. Δεν με πολυ ενδιαφερει αν ειναι καλο η κακο χαρακτηριστικο. Απλα τουτος ειναι και αυτον εχει να αντιμετωπισει ο εκαστοτε αρθρογραφος η εκδοτης.

Τωρα καταποσον ο αρθρογραφος ειναι Κυπριος η Ελλαδιτης δεν νομιζω να παιζει και πολυ ρολο. Ισως να ειμαστε γενικα λιγο πιο δεκτικοι στους ξενους αντι στους δικους μας διοτι " το ξενον εν παντα καλυττερον" οπως λεμεν :)

Τωρα για καθαρα επαγγελματιες αρθρογραφους θεματων αλιειας ξερεις οτι δεν υπαρχουν και μαλλον δεν θα υπαρξουν ποτε τουλαχιστον στην Κυπρο.
Ditch the bitch and let's go fishing!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”