Trolling Reels

Post Reply
gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Trolling Reels

Post by gdeme »

Μετα απο τις πληροφοριες που μου δωσατε σε άλλο θέμα, χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή trolling reel.

ΜΙλάμε για μηχανακια για συρτη για τονους, μινερια,καθώς και για χρήση με downrigger.

Βασικα θα ήθελα να μου εξηγήσετε τι ρόλο παιζει το Ratio και ποιο είναι το σωστο για το μηχανακι που θέλω εγώ.

Ευχαρισώ και παλί

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Trolling Reels

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε! Για να το καμουμε πολυ απλο, το GEAR RATIO μιας μηχανης ειναι ο αριθμος των στροφων που καμνει το καρουλλι (spool) με ΜΙΑ στροφη του χερουλλιου (handle).
Καποτε θελουμε πολλες στροφες και καποτε λιγες. Ειναι ακριβως οπως τες ταχυτητες του αυτοκινητου. Με την ΠΡΩΤΗ εχεις λιγοτερες στροφες στους τροχους αλλα πολυ μεγαλη ελκτικη δυναμη.....κλπ. Με την ΠΕΜΠΤΗ τρεχεις πολυ γρηγορα αλλα στα ανηφορα "κολωννεις".
Επισης πρεπει να θυμασαι και το παλλιο ρητο οτι "κατα ππαρα τζιε πραμα".
Και παλι σου λεω οτι αν θελεις ποιο πολλες πληροφοριες ειμαι στην διαθεση σου.

TIGHT LINES

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Trolling Reels

Post by gdeme »

Ναι ,αυτο το ηξερα,αλλά πως ακριβως μεταφράζουμε τα νούμερα που βλέπουμε στα μηχανάκια?

ΠΧ βλέπουμε 4:2:1 τι σημαινει?

Σε καποιες διαβασα και 3:35:1

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Trolling Reels

Post by gdeme »

Αυτο με τα ratio τα δαιβασα και τα καταλαβα τελικα. Υπαρχει κατι όμως που δεν κατάλαβα.
τα ball bearings. Τι ρολο παιζουν?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Trolling Reels

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Τα "ρουλεμαν" η οπως τα λεμε στα Αγγλικα "ball bearings" βοηθουν τα κινητα μερη οποιασδηποτε μηχανης να κινουνται ποιο ΟΜΑΛΑ.
Αυτος ειναι ο γενικος κανονας αλλα εχει μεσα του και μερικες εκατονταδες "αλλα".
Παιζοντας θα μαθεις 8) 8) 8) 8)

TIGHT LINES

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Trolling Reels

Post by gdeme »

Ας υποθεσω δλδ ότι οσο περισσοτερα ρουλεμαν εχει τοσο το καλυτερο?

Και οτι για συρτη τονων και μαγιατικων ενα μηχανακι με ρατιο απο 3 μεχρι 4,3 :1 θα ειναι οκ. Σωστα?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Trolling Reels

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΟΧΙ. Πολλα ρουλεμαν ΔΕΝ σημαινουν κατ'αναγκη και καλη ποιοτητα.
Για να μην βασανιζεσαι, η γνωμη μου ειναι να παρης μια PENN 340 GTi και ενα καλαμι Stand-Up 20-30 lbs 51/2-6 ποδια με κανονικους οδηγους (οχι rollers) και να βαλης μισινα 60αρα.
Για πρωτο/αρχικο σετ θα σε ικανοποιησει και ταυτοχρονα θα σε βοηθησει παρα πολυ.
Σιγουρα υπαρχουν εκατονταδες αλλες επιλογες. Και σιγουρα αρκετοι θα σου πουν πολλες αλλες γνωμες. Αυτη ομως ειναι η δικη μου γνωμη και την ιδια συμβουλη εχω δωσει σε αρκετους αλλους φιλους οταν ξεκινουσαν και απο οτι ξερω ολοι ειναι ευχαριστημενοι.
Τωρα παω να δοκιμασω κατι ΝΕΑ :?: :?: ψαρακια στην Αχνα.
Καλες Ψαριες.

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Trolling Reels

Post by gdeme »

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου.
Η αλήθεια ειναι οτι δεν αρχίζω τώρα, εχει 2-3 χρόνια που ψαρευω τόνους. Για μαγιατικα δεν ασχοληθηκα ποτέ,αλλα είπα να βαλω τώρα μπρος.
Εχω 2 καλαμια 30-50λβ ,αλλα θα τα αλλάξω γιατι χαλασαν. Οχι κατι πιο χοντρο,απλα καινουργια.

Για μηχανακια ομως θα ηθελα να παω σε καποια χωρις οδηγο για να το χρησιμοποιω και σε καποια ψαρεμετα που θα μπορω να περασω και στριφταρι μεσα απο τα δακτυλιδια και κατ επεκταση να τυλιχτει και στο μηχανακι.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Trolling Reels

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε gdeme.
Αν ειναι για τεχνικη "Μολυβι Φυλακα" που ενδιαφερεσαι τοτε το σκηνικο αλλαζει εντελως.
Οχι οτι δεν μπορεις να εφαρμοσης την τεχνικη αυτη με οποιοδηποτε εργαλειο, αλλα το "καταλληλο" εργαλειο πρωτο δεν θα σε κουραζει και δευτερο θα σε βοηθησει να απολαμβανεις το ψαρεμα σου ποιο πολυ.
Να θυμασε ομως παντα οτι αναλογα με το τι πληρωνεις παιρνεις!!!!
Αν ψαχνεις για κατι σχετικα φτηνο που να μπορει να κανει ολες τες δουλειες τοτε πιστευω οτι η PENN 114 HL ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Αν εχεις υπομονη, εχω μια πληροφορια οτι συντομα θα εχουμε στην Κυπρο και την σειρα του CARL NEWELL. Ο εισαγωγεας ισχυριζεται οτι θα εχει εξαιρετικα χαμηλες τιμες :shock: :shock: :shock:
Παντως, δεν ειμαι ακομη σιγουρος ΤΙ ακριβως ψαχνεις. :?: :?: :?: :?:
Το αλλο που θελω να σου πω ειναι οτι τα στριφταρια που εχουμε σημερα ειναι παρα πολυ μικρα αλλα ταυτοχρονα πολυ δυνατα και περνουν μεσα απο ολους τους οδηγους τοσο των καλαμιων οσο και των μηχανων.

Τα λεμε :)

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Trolling Reels

Post by gdeme »

Βρηκα το okuma 450 CL σε καλή τιμή.
Ratio 4.0 : 1
320yrd of 30lb.

Τι λέτε? Σαν μηχανάκια παο οσο ξέρω είναι καλα. Θα μου βγαλουν άνετα 5 χρονάκια.

ΟΙ σχέσεις γραναζιών και η χωριτικότητα νομίζω ειναι οκ για αυτα που λέγαμε πιο πανω.

Ε?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Trolling Reels

Post by admin »

gdeme wrote:Βρηκα το okuma 450 CL σε καλή τιμή.
Ratio 4.0 : 1
320yrd of 30lb.

Τι λέτε? Σαν μηχανάκια παο οσο ξέρω είναι καλα. Θα μου βγαλουν άνετα 5 χρονάκια.

ΟΙ σχέσεις γραναζιών και η χωριτικότητα νομίζω ειναι οκ για αυτα που λέγαμε πιο πανω.

Ε?
Φίλε Γιώργο μπαίνεις σε βαθιά νερά και μου αρέσει ιδιαίτερα :D Εν να βουτάς τσε αμα έν σου κοντεύφκουν τα μινέρκα ενα να βάλεις το downrigger να τραβάς :lol: Έπαθα το τσε εγώ κάποτε αυτό. Να μέν σου πώ ότι εσκεύτικα να τραβά ο άλλος τσε εγώ να κάμνω καρτέρια πουκάτω για να τα φέρνει πρός τα πάνω μου :D :D Φέτος να έρτεις καμια μέρα Λεμεσό να πάμε μαζί συρτή τσε αν δέν τσιμπήση βουτούμε :o

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Trolling Reels

Post by gdeme »

το αντιθετο ειναι πιο πιθανο να γίνει. Δλδ αν τραβαω και τσιμπήσει να βουτηξω μέσα, παρά αν ειμαι ηδη μεσα και δω ψάρι να βγώ.

Οποτε ευκαιρεις για συρτρτή let me know. Δεν χάνω :)

Post Reply

Return to “TROLLING”