Φράγμα Λευκάρων

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by PeRoUkKaS »

stylgeo wrote:Φίλοι μου, σκέφτουμαι να κάνω μια βόλτα που τα Λεύκαρα επειδή εν επήα ποττέ, και είπα να ρωτήσω εδώ αν το φράγμα είναι νεκρό από ζωή ή αν παίζει τίποτε. Έχει κάνενας ιδέα?
φιλε μου το φραγμα εχει ψαρι μεσα, μεγαλα κιολας!! για ποια ψαρια θα παεις?
αν ειναι για κοκκινοφτερες και κυπρινους ο "ψαροπατατες" μπορει να σου δωκει παραπανω πληροφοριες αφου ειναι το
2ο του σπιτι τζαμε :D :D
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by fISHANDCHIPS »

Φίλε αν μιλάς για match, στα Λέυκαρα παίζουν κοκκινοφτερες απο 300-700 γρ .. υπάρχουν σε αφθονία,κυπρίνους σίγουρα έχει αλλά έχει καιρο να πιάσω.Πέστροφες ειναι πολλά μικρές,όλες φετινές γύρο στα 150 γρ... δεν αξιζει τον κόπο αν και θα πιάσεις μερικές σαν ψαρεύκεις.
Ο ευκολα προσβάσιμος χώρος ειναι περιορισμένος λόγο τιης στάθμης του νερού και τον τελευταίο καιρο πάει αρκετός κόσμος.7-8 ατομα μπορουν να ψαρέψουν σχετικά άνετα... προτεινω σου να πάρεις μια τσάπα ,να αφιερώσεις 10 λεπτά να σάσεις τον τόπο σου να μεν σε ενοχλά κανένας ... το χώμα ειναι με πέτρες αλλά σκάφκεται εύκολα .. ετσι θα έχεις την κκελλέ σου ησυχη :D
Οι όχθες παντου ειναι πολλά απότομες έτσι στα 10 μετρα απόσταση απο την όχθη έχεις αρκετό βάθος (απο 6-8 μέτρα).
Τις μπάλες του μπασμού να τις ρίχνεις 1-2 μέτρα πριν τον φελλο σου για τον λόγο οτι θα κυλούν ακομα πιο κάτω λόγο της κλήσης του βυθού.
Λόγο μεγάλου βάθους μπορεις άνετα να ψαρέψεις και με 7μετρη πχ αντένα ή μπολονέζ
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Πετρο :!:
Αν μου επιτρεπεις μια προσθηκη :idea:
Ιδανικο μερος για να μαθει καποιος το Match Rod (Εγγλεζικο)

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by fISHANDCHIPS »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Πετρο :!:
Αν μου επιτρεπεις μια προσθηκη :idea:
Ιδανικο μερος για να μαθει καποιος το Match Rod (Εγγλεζικο)
Εν θα το έλεγα Ευάνθη ... αν και το φράγμα φωνάζει που χιλια μίλια μακρια .... ΨΑΡΕΨΕ ΜΕ, ΜΕ MATCH
Δυσκολο για κάποιο αρχάριο να κάμει βυθομέτρηση με τόσο μεγάλες κλήσεις ...
Το αλλο ειναι οτι δεν έχει χώρο πισω σου,αριστερα δεξια να βολευτείς ... ουλλες οι κινήσεις την ωρα που ψαρευκεις,ξιαγκιστρόνεις,πασμόνεις,δίνεις αρματοσιές κτλ γίνουντε σε ένα τετρ.μέτρο ... δηλ οσος εν ο χώρος ξκαι η ορεξη να σκάψεις για να κάτσεις 8-) ... εχτος αν δεν ειναι κρατημένη η θέση στο σημείο που σβήνει ο δρόμος
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by stylgeo »

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. Θα τις έχω υπόψιν την επόμενη φορά που θα έχω χρόνο για ψάρεμα. Τελικά επήαμεν στο Ξυλιάτο ενα γυρό για εγγλέζικο. Επελλάναν μας οι αλβούρνοι που εκαταβροχθίζαν ό,τι δόλωμα τους επαρουσίαζα. Λάθος νομίζω επιλογή τεχνικής, επειδή ίσως να έπρεπε να ασχολιούμασταν με τον αυτοκράτορα, αλλά η αλήθεια επήαμεν για κανένα δύωρο χαλαρού ψαρέματος, να κάτσουμε να ποσκολιστούμε. Νομίζω πως τα Λεύκαρα εν ιδανικά για έτσι είδους ακίνητο ψάρεμα, αν και ίσως να δοκιμάσω αντέννα ή μπολονέζ παρά εγγλέζικο εκεί, επειδή οφείλω να παραδεχτώ πως ακόμα να βρώ την ρέουλα του εγγλέζικου με συρώμενο φελλό. Είμαι συνηθισμένος να ψαρεύω με σταθερό φελλό μέχρι τα 3-4 μέτρα βάθος το πολύ. Είναι μια τεχνική που θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω στις διακοπές μου που θα έχω περισσότερο χρόνο, επειδή αν πάω για 2 ωρες ψάρεμα, την μια ώρα θα σκοτώνουμαι με την αρματωσιά και απλα θα λύσουν τα νεύρα μου.

Κύριε Ευάνθη, χρωστώ σας ένα ήμειλ, φεύγω για Χανιά, θα κάτσω να το γράψω που Δευτέρας που θα επιστρεψω.

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by psarakas »

Αλβούρνοι στον Ξυλιάτο;;;!!!
catch and release

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by MariosK »

Αλβούρνοι = ψάρεμα με καλάμι alborella :text-bump:

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by psarakas »

Μα εν σίουρο;
catch and release

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by stylgeo »

Λάθος δικό μου παιδιά, μιλώντας με τον φίλο Χαμπή, είπεν μου πως εν μικρές κοκκινοφτέρες που έπιανα. Ήταν πολύ μακριές και στενές και εθεώρησα πως ήταν αλβούρνοι (που δεν έπιασα ποτέ μου). Αλλά μιλούμε για πολύ μικρά μεγέθη, 6-7 εκ. ασπούμε, ίσως γι`αυτό εσυγχίστηκα, επειδή εσυνήθησα στα τέρατα :lol: :lol: .

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by psarakas »

Δεν πειράζει!το οτι εφανηκαν μικρές κοκκινοφτέρες made my day!!!
catch and release

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by fISHANDCHIPS »

παιδι ενός κατώτερου θεού .... :text-nocomment:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by mikrosa »

Εχει κανεναν που εν μεσα για καμια εξωρμηση εγγλεζικο-φιντερ μες τουτες τες μερες???

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by psarakas »

fISHANDCHIPS wrote:παιδι ενός κατώτερου θεού .... :text-nocomment:
Γιατι ετσι ;;;; Ούτε με τον κατακλυσμό του Νώε εν θα πιάει νερο τουτος ο φράκτης!!!
catch and release

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Φράγμα Λευκάρων

Post by PeRoUkKaS »

Παντως στατιστικα.. Τωρα μεσα εχει 3,470 εκμ. Ετσι καιρο περσι ειχεν 3,133. Αρα ειμαστεν λιο παραπανω που περσι.
Περσι το μαξ. που εφτασεν ηταν 6,787. Αρα φετος που βρεχει παραπανω, λογικα, θα φτασει καπου αναμεσα 8,000-9,000.
οκ, ενεν ασχημα, αλλα αν δεν μπορει να ξεχυλησει ετσι χρονια, τοτε ποτε?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”