νέος στο εγγλέζικο

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: Re: πρωτη φορα στο εγγλεζικο

Post by goldsargus »

RCV wrote:
goldsargus wrote:

Όταν ημουν φοιτητης στην Ελλαδα, ειδα για πρωτη φορα το εγγλεζικο στην θαλασσα που ενα cd με τον Ευγενιτακη, εχω και το dvd του περιοδικου αλλα εν πιο απλο.
Μας κερδισε από την πρωτη στηγμη, και εστι επιενναμεν τακτικα μαζι με δυο φιλους. Επιαναμεν ψαρια, αρκετα για αρχαριους σε μια νεα τεχνικη.
Εδοκιμασα και μετα που ηρθα στην Κυπρο, αλλα εν ειχα επιτυχιες και παραιτησα.
Στην Κυπρο για να δεις ψαρι πανω στο αγγιστρη σου πρεπει η θαλασσα να εχει ταραξη, τα διχτια εν αφινουν ψαρια. Αμαν εχει ταραξη εχει και εντονο ανεμο, αρα δεν εχει εγγλεζικο.
Τωρα που την αλλη σκεφτουμε να το ξαναδοκιμασω γιατι επολλιναν οι αντενες και εν με βλεπω να αντεχω να ψαρευκω με αλλους διπλα στο 1 μετρο.
Γνωριζεται κανενα που να μαστρος του εγγλεζικου στην θαλασσα να μας δωσει τα φωτα του μπας και μας διευκολυνει ως προς τα κυπριακα δεδομενα.
Φίλε μου καλέ. Θα σου τα πω απλά:

Τόπος: λιμάνι (ότι να'ναι).
Δόλωμα: Μπικατινι, ακροβάτης, γαρίδα ζωντανή.
Βάθος: πατωτα για τα σκουλήκια, μεσονερα για την γαρίδα.

Μαλαγρα: για μπικατινι ρίξε 5-6 σκουλήκια κάθε 2 λεπτά. Το ψάρι θα φάει και μετά το αγκίστρι σου.

Για τα άλλα δολώματα δοκίμασε μαλάγρα γαρίδα η σαρδέλα άλλα ποτέ την νύχτα εκτός αν θέλεις μουγκρια.

Μισίνα: μάνα 16 (monofilament) παράμαλλο 14 (fluorocarbon)
Αγκίστρι: μικρό και λεπτό για τα σκουλήκια και λίγο πιο μεγάλο και χοντρό για την γαρίδα.

Ώρα: αν έχει θολούρα όλες οι ώρες καλές. Αλλιώς πρωί και βράδυ.

Ελπίζω να μην σε κούρασα.

Καλές επιτυχίες. Υπομονή, γνώση και πειραματισμός = αποτέλεσμα.

Φιλικά Γιάννης.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Φίλε Γιάννη, ότι έγραψες 5 αράδες εν κούρασες κανένα, μάλλον κανένας εν σε πήρε σοβαρά για να με σου πει τίποτε.

Εγώ εν ψαρεύω σε ετσι τοπους, και πιο χοντρο παραμαλλο που 0.12 εν εβαλα ποτε μου. Η Ελλαδα εχει τοπους που εν θα σε χαλασει ουτε ο αερας ουτε τα κυμματα (αλλο πραμα τα ρευματα)

Νομίζω όλοι όσοι ασχολήθηκαν με το εγγλέζικο θα ήθελαν να γνωρίζουν πως αντιμετωπιζουν τον ανεμο που εν παντα εμποδιο στα ψαρεματα μας, τα κυματα, και το τρεμουλλο/ταραξη που εν μας αφηνουν να καταλαβουμεν τον φελλο μας και αλλα πολλα. Τι λύσεις εχεις να προτείνεις;
Ψαρευκεις πουθενα αλλου εκτος ζυγι;

User avatar
RCV
Posts: 37
Joined: Tue May 06, 2008 9:20 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by RCV »

Φίλε χρυσέ σαγρέ (με τη χρυσή αυγή καμιά σχέση; :-))

Ψάρεψα προχθές με 4 μποφόρ και τα λαβράκια μου τα έπιασα πάλι. Δες τα άρθρα του Γιάννη Γιατρακου στο link στο τέλος του post για αρματωσιές ρευμάτων.


Βασικά υπάρχουν 2 τρόποι να σταθεροποιήσουμε τον φελλό από τον αέρα και τα ρεύματα:

1 Ρίχνουμε τον φελλό μας στο νερό πιο μακριά από το σημείο που ψαρεύουμε (overcast), βουτάμε τη μύτη του καλαμιού βαθιά στο νερό, τυλίγουμε γοργά μισινα και στο τέλος τινάζουμε τη μύτη πάνω. Έτσι βυθίζουμε την Μισίνα και δεν την παίρνει o άνεμος. Κρατάμε την μύτη του καλαμιού στο νερό.

2 Βάζουμε στόπερ στον φελλό αντί το bulk shot για να τον σταθεροποιήσουμε στο βάθος που θέλουμε και το bulk shot το βάζουμε πιο χαμηλά από τον φελλό. Έτσι αντιστέκεται στα ρεύματα.

Εγώ κάνω το πρώτο και δεν με νοιάζει ανεμοστρόβιλο να κάνει.

Τέλος να πω στους φίλους του match ότι η τεχνική μας γεννήθηκε στα γλυκά νερά (όπως οι περισσότερες τεχνικές). Δείτε λοιπόν αυτό τον πρωταθλητή και κάτι θα κερδίσετε (επεξηγεί το βύθισμα τις μισίνας στο 45 λεπτό):

http://www.youtube.com/watch?v=k5mbRbTW ... ata_player

Όσο για τον τόπο, συνήθως ζύγι λίγο οικειότητας, εμπειρίας και γιατί βαριέμαι να ψάχνω νέους τόπους ειδικά τώρα τελευταία που πάω μόνος μου συνήθως.

http://customrods.gr/psarema/2010-04-28 ... 44-53.html

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by Κώστας »

RCV wrote:Φίλε χρυσέ σαγρέ (με τη χρυσή αυγή καμιά σχέση; :-))

Ψάρεψα προχθές με 4 μποφόρ και τα λαβράκια μου τα έπιασα πάλι. Δες τα άρθρα του Γιάννη Γιατρακου στο link στο τέλος του post για αρματωσιές ρευμάτων.


Βασικά υπάρχουν 2 τρόποι να σταθεροποιήσουμε τον φελλό από τον αέρα και τα ρεύματα:

1 Ρίχνουμε τον φελλό μας στο νερό πιο μακριά από το σημείο που ψαρεύουμε (overcast), βουτάμε τη μύτη του καλαμιού βαθιά στο νερό, τυλίγουμε γοργά μισινα και στο τέλος τινάζουμε τη μύτη πάνω. Έτσι βυθίζουμε την Μισίνα και δεν την παίρνει o άνεμος. Κρατάμε την μύτη του καλαμιού στο νερό.

2 Βάζουμε στόπερ στον φελλό αντί το bulk shot για να τον σταθεροποιήσουμε στο βάθος που θέλουμε και το bulk shot το βάζουμε πιο χαμηλά από τον φελλό. Έτσι αντιστέκεται στα ρεύματα.

Εγώ κάνω το πρώτο και δεν με νοιάζει ανεμοστρόβιλο να κάνει.

Τέλος να πω στους φίλους του match ότι η τεχνική μας γεννήθηκε στα γλυκά νερά (όπως οι περισσότερες τεχνικές). Δείτε λοιπόν αυτό τον πρωταθλητή και κάτι θα κερδίσετε (επεξηγεί το βύθισμα τις μισίνας στο 45 λεπτό):

http://www.youtube.com/watch?v=k5mbRbTW ... ata_player

Όσο για τον τόπο, συνήθως ζύγι λίγο οικειότητας, εμπειρίας και γιατί βαριέμαι να ψάχνω νέους τόπους ειδικά τώρα τελευταία που πάω μόνος μου συνήθως.

http://customrods.gr/psarema/2010-04-28 ... 44-53.html

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Φιλε ειδα το πρωτο σου ποστ και ειπα να μεν απαντησω. Αλλα με το δευτερο εν μπορω….

Αν όντως ψαρευεις με 4 μποφορ εγγλεζικο τοτε εσυ επρεπε να εισαι ο πρωταθλητης και όχι ο hayes.
Με 4 μποφορ μπορει να φυει ολη η μησινα που εχεις τυλιγμενη αλλα ο φελλος σου εν θα παει ουτε 10 μετρα, αλλα το καλητερο εν σου το ειπα
κλειε το στόμα σου που θα ρίχνεις τα σκουλουκουδια
Εν εχει κανενα που να ασχολιθικε και να μεν ξερει ότι εχουμε την μυτη του καλαμιου μας μες το νερο. Αλλα τουτο εν λυει τα προβληματα που εχεις με τον ανεμο και τον κυματισμο.

User avatar
RCV
Posts: 37
Joined: Tue May 06, 2008 9:20 pm

Re: Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by RCV »

Κώστας wrote:
RCV wrote:Φίλε χρυσέ σαγρέ (με τη χρυσή αυγή καμιά σχέση; :-))

Ψάρεψα προχθές με 4 μποφόρ και τα λαβράκια μου τα έπιασα πάλι. Δες τα άρθρα του Γιάννη Γιατρακου στο link στο τέλος του post για αρματωσιές ρευμάτων.


Βασικά υπάρχουν 2 τρόποι να σταθεροποιήσουμε τον φελλό από τον αέρα και τα ρεύματα:

1 Ρίχνουμε τον φελλό μας στο νερό πιο μακριά από το σημείο που ψαρεύουμε (overcast), βουτάμε τη μύτη του καλαμιού βαθιά στο νερό, τυλίγουμε γοργά μισινα και στο τέλος τινάζουμε τη μύτη πάνω. Έτσι βυθίζουμε την Μισίνα και δεν την παίρνει o άνεμος. Κρατάμε την μύτη του καλαμιού στο νερό.

2 Βάζουμε στόπερ στον φελλό αντί το bulk shot για να τον σταθεροποιήσουμε στο βάθος που θέλουμε και το bulk shot το βάζουμε πιο χαμηλά από τον φελλό. Έτσι αντιστέκεται στα ρεύματα.

Εγώ κάνω το πρώτο και δεν με νοιάζει ανεμοστρόβιλο να κάνει.

Τέλος να πω στους φίλους του match ότι η τεχνική μας γεννήθηκε στα γλυκά νερά (όπως οι περισσότερες τεχνικές). Δείτε λοιπόν αυτό τον πρωταθλητή και κάτι θα κερδίσετε (επεξηγεί το βύθισμα τις μισίνας στο 45 λεπτό):

http://www.youtube.com/watch?v=k5mbRbTW ... ata_player

Όσο για τον τόπο, συνήθως ζύγι λίγο οικειότητας, εμπειρίας και γιατί βαριέμαι να ψάχνω νέους τόπους ειδικά τώρα τελευταία που πάω μόνος μου συνήθως.

http://customrods.gr/psarema/2010-04-28 ... 44-53.html

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Φιλε ειδα το πρωτο σου ποστ και ειπα να μεν απαντησω. Αλλα με το δευτερο εν μπορω….

Αν όντως ψαρευεις με 4 μποφορ εγγλεζικο τοτε εσυ επρεπε να εισαι ο πρωταθλητης και όχι ο hayes.
Με 4 μποφορ μπορει να φυει ολη η μησινα που εχεις τυλιγμενη αλλα ο φελλος σου εν θα παει ουτε 10 μετρα, αλλα το καλητερο εν σου το ειπα
κλειε το στόμα σου που θα ρίχνεις τα σκουλουκουδια
Εν εχει κανενα που να ασχολιθικε και να μεν ξερει ότι εχουμε την μυτη του καλαμιου μας μες το νερο. Αλλα τουτο εν λυει τα προβληματα που εχεις με τον ανεμο και τον κυματισμο.
Λοιπόν Κώστα.

Ήρθες στο φόρουμ και μου είπες να κλείσω το στόμα μου; Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι κάνουμε στα φόρουμ. Μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας. Εσύ ποιος είσαι που θα, μου πεις εμένα η στον καθένα να σκάσει.

Μα ήρθες εδώ να κάνεις εχθρούς. Και τις ειρωνείες να τις αφήσεις στην πάντα στυλ εν άντεξες και απάντησες. Να απαντήσεις είναι καθήκον σου άλλα για να προσθέσεις κάτι βοηθητικό για όλους. Εν θέλουμε προσβολές εδώ μέσα.

Όσο για τον άνεμο να σου πω ότι o εγγλεζας που ψαρεύει σε 3 και 4 μποφόρ είναι κανονικός εγγλεζας. Εκείνος που δεν μπορεί να το κάνει μένει ίδια τάξη.


Δηλαδή δεν χουμιστηκα ότι είμαι κάποιος στο πιο πάνω ποστ. Έτσι κομπλεξικός εν είμαι. Απλά δεν θα ψαρεύω 3 φορές τον χρόνο που θα έχει 1 μποφόρ αέρα μόνο. Έχει 3 χρόνια που τον παλεύω με το εγγλέζικο μου. Έμαθα. Και έρχομαι να το μοιραστώ μαζί σας να γλυτώσετε τον κόπο και εν μου κάνετε και παρατήρηση ρε; Μα πας καλά; Μόνο ευχαριστώ δέχομαι. Τότε άλλο. Ντροπή.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by inglese.fishing »

RCV wrote:
Κώστας wrote:
RCV wrote:Φίλε χρυσέ σαγρέ (με τη χρυσή αυγή καμιά σχέση; :-))

Ψάρεψα προχθές με 4 μποφόρ και τα λαβράκια μου τα έπιασα πάλι. Δες τα άρθρα του Γιάννη Γιατρακου στο link στο τέλος του post για αρματωσιές ρευμάτων.


Βασικά υπάρχουν 2 τρόποι να σταθεροποιήσουμε τον φελλό από τον αέρα και τα ρεύματα:

1 Ρίχνουμε τον φελλό μας στο νερό πιο μακριά από το σημείο που ψαρεύουμε (overcast), βουτάμε τη μύτη του καλαμιού βαθιά στο νερό, τυλίγουμε γοργά μισινα και στο τέλος τινάζουμε τη μύτη πάνω. Έτσι βυθίζουμε την Μισίνα και δεν την παίρνει o άνεμος. Κρατάμε την μύτη του καλαμιού στο νερό.

2 Βάζουμε στόπερ στον φελλό αντί το bulk shot για να τον σταθεροποιήσουμε στο βάθος που θέλουμε και το bulk shot το βάζουμε πιο χαμηλά από τον φελλό. Έτσι αντιστέκεται στα ρεύματα.

Εγώ κάνω το πρώτο και δεν με νοιάζει ανεμοστρόβιλο να κάνει.

Τέλος να πω στους φίλους του match ότι η τεχνική μας γεννήθηκε στα γλυκά νερά (όπως οι περισσότερες τεχνικές). Δείτε λοιπόν αυτό τον πρωταθλητή και κάτι θα κερδίσετε (επεξηγεί το βύθισμα τις μισίνας στο 45 λεπτό):

http://www.youtube.com/watch?v=k5mbRbTW ... ata_player

Όσο για τον τόπο, συνήθως ζύγι λίγο οικειότητας, εμπειρίας και γιατί βαριέμαι να ψάχνω νέους τόπους ειδικά τώρα τελευταία που πάω μόνος μου συνήθως.

http://customrods.gr/psarema/2010-04-28 ... 44-53.html

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Φιλε ειδα το πρωτο σου ποστ και ειπα να μεν απαντησω. Αλλα με το δευτερο εν μπορω….

Αν όντως ψαρευεις με 4 μποφορ εγγλεζικο τοτε εσυ επρεπε να εισαι ο πρωταθλητης και όχι ο hayes.
Με 4 μποφορ μπορει να φυει ολη η μησινα που εχεις τυλιγμενη αλλα ο φελλος σου εν θα παει ουτε 10 μετρα, αλλα το καλητερο εν σου το ειπα
κλειε το στόμα σου που θα ρίχνεις τα σκουλουκουδια
Εν εχει κανενα που να ασχολιθικε και να μεν ξερει ότι εχουμε την μυτη του καλαμιου μας μες το νερο. Αλλα τουτο εν λυει τα προβληματα που εχεις με τον ανεμο και τον κυματισμο.
Λοιπόν Κώστα.

Ήρθες στο φόρουμ και μου είπες να κλείσω το στόμα μου; Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι κάνουμε στα φόρουμ. Μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας. Εσύ ποιος είσαι που θα, μου πεις εμένα η στον καθένα να σκάσει.

Μα ήρθες εδώ να κάνεις εχθρούς. Και τις ειρωνείες να τις αφήσεις στην πάντα στυλ εν άντεξες και απάντησες. Να απαντήσεις είναι καθήκον σου άλλα για να προσθέσεις κάτι βοηθητικό για όλους. Εν θέλουμε προσβολές εδώ μέσα.

Όσο για τον άνεμο να σου πω ότι o εγγλεζας που ψαρεύει σε 3 και 4 μποφόρ είναι κανονικός εγγλεζας. Εκείνος που δεν μπορεί να το κάνει μένει ίδια τάξη.


Δηλαδή δεν χουμιστηκα ότι είμαι κάποιος στο πιο πάνω ποστ. Έτσι κομπλεξικός εν είμαι. Απλά δεν θα ψαρεύω 3 φορές τον χρόνο που θα έχει 1 μποφόρ αέρα μόνο. Έχει 3 χρόνια που τον παλεύω με το εγγλέζικο μου. Έμαθα. Και έρχομαι να το μοιραστώ μαζί σας να γλυτώσετε τον κόπο και εν μου κάνετε και παρατήρηση ρε; Μα πας καλά; Μόνο ευχαριστώ δέχομαι. Τότε άλλο. Ντροπή.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Όντως φίλε έκαμες αυτοπροβολή, έχει ανθρώπους που ασχολούνται χρόνια και εν μπήκαν στην κουβέντα ούτε έβαλαν φωτογραφίες, ίσως γιατί γνωρίζουν και συνειδητοποιούν ότι δεν είναι τόσο εύκολο να μεταφέρουν έτσι αβίαστα τόση πολλή γνώση.
Αξιόλογη η δουλεία του Γιατρακου, αλλά η δική μου γνώμη δεν είναι ο σωστός δρόμος να μάθει κάποιος το Εγγλέζικο όπως εν η «Κυπριακή Πραγματικότητα» γιατί ακολούθησε την Ιταλική φιλοσοφία, πραμα που έκαμα και εγώ για 2 χρόνια χωρίς καμία επιτυχία.
ο Matt Hayes δεν ήταν ποτέ πρωταθλητής, άνθρωπος της τηλεόρασης είναι και πολύ καλός μάλιστα.

Ο άνθρωπος με το να κλείσεις το στόμα σου πρέπει να έννοα ότι εν να έρθουν πίσω λόγο του αέρα, πραμαν που εν αλήθεια.

Η αρματωσιά που έβαλες για τα ρεύματα, δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά χρησιμοποιεί αμολυβωτο φελλό waggler και όλο το βάρος στην «μάνα»
ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε συνθήκες με έντονο αέρα γιατί δεν πάει μακριά και θα τα σαντανονεις κάθε φορά. Εν αρματωσιά που προέκυψε από ψαρέματα στις Ανατολικές Χώρες και Ρωσία και είναι για ποταμούς με μεγάλο βάθος (πιστεύω ότι θα κάμνει και για τα δικά μας φράγματα αλλά δεν έχω ασχοληθεί) Εκείνο που ήθελα να καταλήξω είναι ότι εν για βαρύ Εγγλέζικο με καλαμιά από 10-40cw και δεν είναι για κυματισμό όπως σε ρωτούσαν. Επίσης αν τυχών τη χρησιμοποιείς δεν υπάρχει περίπτωση ακόμα και 6γρ μολύβι (bulk) και σιλικονουχο σωληνάριο να βάλεις να μεν σου σπάσει την 16αρα «μάνα»
Παντα φιλικα

User avatar
RCV
Posts: 37
Joined: Tue May 06, 2008 9:20 pm

Re: Re: Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by RCV »

inglese.fishing wrote:
RCV wrote:
Κώστας wrote: Φιλε ειδα το πρωτο σου ποστ και ειπα να μεν απαντησω. Αλλα με το δευτερο εν μπορω….

Αν όντως ψαρευεις με 4 μποφορ εγγλεζικο τοτε εσυ επρεπε να εισαι ο πρωταθλητης και όχι ο hayes.
Με 4 μποφορ μπορει να φυει ολη η μησινα που εχεις τυλιγμενη αλλα ο φελλος σου εν θα παει ουτε 10 μετρα, αλλα το καλητερο εν σου το ειπα
κλειε το στόμα σου που θα ρίχνεις τα σκουλουκουδια
Εν εχει κανενα που να ασχολιθικε και να μεν ξερει ότι εχουμε την μυτη του καλαμιου μας μες το νερο. Αλλα τουτο εν λυει τα προβληματα που εχεις με τον ανεμο και τον κυματισμο.
Λοιπόν Κώστα.

Ήρθες στο φόρουμ και μου είπες να κλείσω το στόμα μου; Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι κάνουμε στα φόρουμ. Μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας. Εσύ ποιος είσαι που θα, μου πεις εμένα η στον καθένα να σκάσει.

Μα ήρθες εδώ να κάνεις εχθρούς. Και τις ειρωνείες να τις αφήσεις στην πάντα στυλ εν άντεξες και απάντησες. Να απαντήσεις είναι καθήκον σου άλλα για να προσθέσεις κάτι βοηθητικό για όλους. Εν θέλουμε προσβολές εδώ μέσα.

Όσο για τον άνεμο να σου πω ότι o εγγλεζας που ψαρεύει σε 3 και 4 μποφόρ είναι κανονικός εγγλεζας. Εκείνος που δεν μπορεί να το κάνει μένει ίδια τάξη.


Δηλαδή δεν χουμιστηκα ότι είμαι κάποιος στο πιο πάνω ποστ. Έτσι κομπλεξικός εν είμαι. Απλά δεν θα ψαρεύω 3 φορές τον χρόνο που θα έχει 1 μποφόρ αέρα μόνο. Έχει 3 χρόνια που τον παλεύω με το εγγλέζικο μου. Έμαθα. Και έρχομαι να το μοιραστώ μαζί σας να γλυτώσετε τον κόπο και εν μου κάνετε και παρατήρηση ρε; Μα πας καλά; Μόνο ευχαριστώ δέχομαι. Τότε άλλο. Ντροπή.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Όντως φίλε έκαμες αυτοπροβολή, έχει ανθρώπους που ασχολούνται χρόνια και εν μπήκαν στην κουβέντα ούτε έβαλαν φωτογραφίες, ίσως γιατί γνωρίζουν και συνειδητοποιούν ότι δεν είναι τόσο εύκολο να μεταφέρουν έτσι αβίαστα τόση πολλή γνώση.
Αξιόλογη η δουλεία του Γιατρακου, αλλά η δική μου γνώμη δεν είναι ο σωστός δρόμος να μάθει κάποιος το Εγγλέζικο όπως εν η «Κυπριακή Πραγματικότητα» γιατί ακολούθησε την Ιταλική φιλοσοφία, πραμα που έκαμα και εγώ για 2 χρόνια χωρίς καμία επιτυχία.
ο Matt Hayes δεν ήταν ποτέ πρωταθλητής, άνθρωπος της τηλεόρασης είναι και πολύ καλός μάλιστα.

Ο άνθρωπος με το να κλείσεις το στόμα σου πρέπει να έννοα ότι εν να έρθουν πίσω λόγο του αέρα, πραμαν που εν αλήθεια.

Η αρματωσιά που έβαλες για τα ρεύματα, δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά χρησιμοποιεί αμολυβωτο φελλό waggler και όλο το βάρος στην «μάνα»
ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε συνθήκες με έντονο αέρα γιατί δεν πάει μακριά και θα τα σαντανονεις κάθε φορά. Εν αρματωσιά που προέκυψε από ψαρέματα στις Ανατολικές Χώρες και Ρωσία και είναι για ποταμούς με μεγάλο βάθος (πιστεύω ότι θα κάμνει και για τα δικά μας φράγματα αλλά δεν έχω ασχοληθεί) Εκείνο που ήθελα να καταλήξω είναι ότι εν για βαρύ Εγγλέζικο με καλαμιά από 10-40cw και δεν είναι για κυματισμό όπως σε ρωτούσαν. Επίσης αν τυχών τη χρησιμοποιείς δεν υπάρχει περίπτωση ακόμα και 6γρ μολύβι (bulk) και σιλικονουχο σωληνάριο να βάλεις να μεν σου σπάσει την 16αρα «μάνα»
Παντα φιλικα
Φίλε δεν μεγάλωσα Κύπρο και η λέξη αυτοπροβολή δεν υπάρχει στο λεξικό μου. Και εγώ δεν είχα επιτυχίες στην αρχή άλλα ποτέ δεν μπήκα στα φόρουμ και να προσβάλλω κόσμο και ειδικά να προτρέψω κάποιον να παρατήσει το εγγλέζικο "γιατί δεν κάνει για την Κύπρο". Κάνει και πολύ καλά μάλιστα.

Φωτογραφίες έχω πολλές να μοιραστώ μαζί σας ειδικά από μουρμούρες λαβράκια άλλα και κυπρίνους. Και o λόγος που τις βάζω είναι γιατί αποτελούν μια μικρή απόδειξη ότι δεν είμαι κάποιος που θέλει να χαραμίσει την ώρα σας. Έχω επιτυχίες. Ίσως αυτό να σας πειράζει.

Δεν θα τις αναρτήσω. Δεν έχω ανάγκη. θα το σκεφτώ πολύ να ασχοληθώ ξανά με κυπριακό φόρουμ. Καλή συνέχεια με το να πιάνετε από το λαιμό τους ανθρώπους που θέλουν να σας βοηθήσουν. Θα πάτε μπροστά.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

COOL OFF boys :lol: :lol: :lol: :lol:
Δεν υπαρχει λογος να μαλλωννετε.
Κανονιστε να πατε κανενα ψαρεμα μαζι και θα δειτε με διαφορετικο ματι ο ενας τον αλλο :idea: :idea:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by konstantinos kalogir »

Τούτο το πράμα εγώ εν το καταλάβω. Τόσοι και τόσοι μπαίνουν μέσα στο φόρουμ και λαλούν ΤΕΣ μαλακίες.

Έρκετε ένας άνθρωπος που βλέπουμε ότι ξέρει κάποια πράγματα στο εγγλέζικο και αμέσως να τον πιάμε που τον λαιμό. Οκ δικαίωμα του καθενός να διαφωνεί με αυτά που εγράφτηκαν παραπάνω, κάμετε συζήτηση. Δηλαδή εμείς που ενδιαφερούμαστε να ακούσουμε που κάποιους ανθρώπους που προφανώς ασχολήθηκαν παραπάνω που εμάς πρέπει να μας στερήσετε το δικαίωμα? Εν σας αρέσκει κατανοητό, διαφωνήστε, συζητήστε να μάθουν και οι υπόλοιποι - να προβληματιστούν. Αν δεν θέλετε να μπείτε σε συζήτηση σιωπάτε και αφήστε μας εμάς να ακούσουμε. Αλλά όι τζαι έτσι, εν μπορεί κάποιος να πει κάτι πλέον δαμέσα. Εξεφύγαμε κοπέλια. Όλες οι απόψεις δεχτές και οι κριτικές καλοδεχούμενες αλλά να είναι καλοπροαίρετες και όχι κακοπροαίρετες. Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι ανθρώποι που ακόμα ποστάρουν καμιά φωτογραφία δαμέσα ή κανένα video να ανοίγει λίο το μάτι μας. Αλλά όι, θεωρείται αυτοπροβολή τούτο το πράμα. Και η αυτοπροβολή εν ποινικό αδίκημα?? Έχει κόσμο που ΘΕΛΕΙ να βλέπει φωτογραφίες, τούτος εν ο σκοπός του φόρουμ αλλιώς δεν θα υπήρχε τούτη η επιλογή να ανεβάζουμε φωτογραφίες. όποτε δηλαδή πιάνουμε κανένα ψάρι να κρύφκουμε γιατί εν να φοούμαστε να μεν πεταχτεί κανένας να μας πει ότι εν ζαβή η μουτσούνα του, ότι εν πιασμένο που το φτερό ή ότι κάμνουμε αυτοπροβολή??

Τα ψαράκια που κρατά ο άθρωπος είναι μια χαρά, επιτρεπτό size όλα καλά. Να τα μοιραστεί μαζί μας, απόλυτα κατανοητό και πιστεύω πως το μεγαλύτερο μερίδιο του κόσμου ΘΕΛΕΙ να τα βλέπει.

Φιλικά,
Κωνσταντίνος

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by admin »

Εγώ απο τις ποιό πάνω συζητήσεις θέλω να κρατήσω 2 πράγματα . Την κουβέντα που΄είπε ο φίλος ' Εγώ θα το σκεφτώ να ξανασζοληθώ με το Κυπριακό το φόρουμ' και την κουβέντα που είπε ο Κωνσταντίνος 'μόλις μπεί κάποιος μέσα τον πιάνουμε απο τον λαιμό' . Καταρχήν θέλω να εκφράσω την λύπη μου γιατί κάποιοι υποτιμούν αρκετά 'ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥς ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ' Κυπραίοι, Έλληνες, Ιταλοί ούνα φάτσα ούνα ράτσα. Όταν μιλάω με συναδέλφους ψαράδες Έλληνες τους ακούω πώς αλληλοτρώγονται μεταξύ τοπυς 10 φορές χειρότερα απο εμάς. Τα φόρουμ και όλοι οι χώροι όπου μπορεί ο καθένας να μπαίνει με ένα nick name και να μιλάει ελεύθερα δυστηχώς φιλοξενούν και άτομα με 'δύσκολη ' συμπεριφορά αλλά δέν πάουν τα φόρουμ να έχουν και αξιόλογα άτομα τα οποία δέν πιάνουν κανένα απο τον λαιμό!

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by inglese.fishing »

konstantinos kalogir wrote:Τούτο το πράμα εγώ εν το καταλάβω. Τόσοι και τόσοι μπαίνουν μέσα στο φόρουμ και λαλούν ΤΕΣ μαλακίες.

Έρκετε ένας άνθρωπος που βλέπουμε ότι ξέρει κάποια πράγματα στο εγγλέζικο και αμέσως να τον πιάμε που τον λαιμό. Οκ δικαίωμα του καθενός να διαφωνεί με αυτά που εγράφτηκαν παραπάνω, κάμετε συζήτηση. Δηλαδή εμείς που ενδιαφερούμαστε να ακούσουμε που κάποιους ανθρώπους που προφανώς ασχολήθηκαν παραπάνω που εμάς πρέπει να μας στερήσετε το δικαίωμα? Εν σας αρέσκει κατανοητό, διαφωνήστε, συζητήστε να μάθουν και οι υπόλοιποι - να προβληματιστούν. Αν δεν θέλετε να μπείτε σε συζήτηση σιωπάτε και αφήστε μας εμάς να ακούσουμε. Αλλά όι τζαι έτσι, εν μπορεί κάποιος να πει κάτι πλέον δαμέσα. Εξεφύγαμε κοπέλια. Όλες οι απόψεις δεχτές και οι κριτικές καλοδεχούμενες αλλά να είναι καλοπροαίρετες και όχι κακοπροαίρετες. Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι ανθρώποι που ακόμα ποστάρουν καμιά φωτογραφία δαμέσα ή κανένα video να ανοίγει λίο το μάτι μας. Αλλά όι, θεωρείται αυτοπροβολή τούτο το πράμα. Και η αυτοπροβολή εν ποινικό αδίκημα?? Έχει κόσμο που ΘΕΛΕΙ να βλέπει φωτογραφίες, τούτος εν ο σκοπός του φόρουμ αλλιώς δεν θα υπήρχε τούτη η επιλογή να ανεβάζουμε φωτογραφίες. όποτε δηλαδή πιάνουμε κανένα ψάρι να κρύφκουμε γιατί εν να φοούμαστε να μεν πεταχτεί κανένας να μας πει ότι εν ζαβή η μουτσούνα του, ότι εν πιασμένο που το φτερό ή ότι κάμνουμε αυτοπροβολή??

Τα ψαράκια που κρατά ο άθρωπος είναι μια χαρά, επιτρεπτό size όλα καλά. Να τα μοιραστεί μαζί μας, απόλυτα κατανοητό και πιστεύω πως το μεγαλύτερο μερίδιο του κόσμου ΘΕΛΕΙ να τα βλέπει.

Φιλικά,
Κωνσταντίνος
RCV wrote:Ψάρεψα προχθές με 4 μποφόρ και τα λαβράκια μου τα έπιασα πάλι.
RCV wrote: Εγώ κάνω το πρώτο και δεν με νοιάζει ανεμοστρόβιλο να κάνει.
Κωνσταντίνο, 4 μποφόρ εν 1 μέτρο κύμα και 20χλ άνεμο, όπως και να κάμεις τις αρματωσιές σου ένα να γίνουν μαλλιά κουβάρια.
Πως εν να ασχοληθεί ένας νέος αμαν κάμει κάτι και δει ότι εν του φκαινει; Πάλε τα καλαμιά στην αποθήκη.
Κάμετε μια «ψηφοφορία» πόσοι έχουν καλάμια τύπου Match που εν τα χρησιμοποιούν στην θάλασσα;
Εν μπορείς να μεταφέρεις ολοκληρωμένες γνώσεις με ένα ποστ χωρίς να επεξηγείς ή να υπερβάλλεις.
Επίσης εν νομίζω ότι αν του «έφταιξαν» κάποιοι φταιουν του το κυπριακό φόρουμ οι όλοι οι Κύπραιοι.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε inglese απόλυτα κατανοητό τούτο που λες. Όμως μεν ξεχάνεις πως μπορεί να έχει 4 μποφόρ αλλά ο αέρας να εν που πίσω σου. Όπως και να έχει εγώ εν έχω εμπειρία στο εγγλέζικο στη θάλασσα και δεν θέλω να μπω σε συζήτηση αν είναι σωστός ο τρόπος αυτός ή όχι, επειδή πολύ απλά δεν είμαι σε θέση να κρίνω.
Εκείνο που θέλω να πω είναι πως η κάθε γνώμη είναι σεβαστή και πρέπει να εκφράζεται ελεύθερα. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν τούτα τα 5-10 πράματα που είπε είναι σωστά ή λάθος, αλλά είμαι σε θέση να κατακρίνω ειρωνικά σχόλια ή οποιοδήποτε άλλο σχόλιο μου αφαιρά το δικαίωμα σαν αναγνώστης - χρήστης του φόρουμ να ακούσω κάποια πράγματα.
Πρόσεξε, δεν πέρνω την θέση κανενός, απλά ενθαρύνω την συζήτηση και τίποτε άλλο, έτσι και αλλιώς δεν ξέρω προσωπικά κανένα που τους εμπλεκόμενους στην κουβέντα

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by (CyBasser) »

Εδώ και πολύ καιρό δεν έχω ποστάρει στο ψάρεμα από ακτή. Αλλά για το εγγλέζικο παρακολουθώ λίγο γιατί το πρωτοξεκίνησα πριν ούτε λίγο ούτε πολύ 25 (!) χρόνια, όταν ίσως ο Ευάνθης να ήταν ο μόνος Κυπριος που γνώριζε και εξασκούσε την τεχνική, και ακόμη έχει ενα μικρό κομματι της καρδιάς μου!.

Τον φίλο "RCV" δεν τομ γνωρίζω, όπως δεν γνωρίζω τον Κώστα ή τους περισσότερους που γράφουν εδώ. Όμως έμεινα έκπληκτος γιατί ενώ δεν έγραψε κάτι λάθος ή που να μην ισχύει, δέχθηκε μια γερή "αποθαρρυντική" επίθεση.

Ακριβώς επειδή δεν σας γνωρίζω σε προσωπικό επίπεδο νιώθω πιο άνετα να σας πώ ότι ίσως είναι καλά να μην "αρπάζεστε" χωρίς να υπάρχει λόγος, και αν ακόμη διαφωνείτε με κάτι που κάποιος έγραψε να το θέσετε ήπια και ωραία επεξηγώντας τους λόγους της διαφωνίας σας.

Ναι, είναι δυνατόν να ψαρεύετε με εγγλέζικο στην θάλασσα με 4ρι+ μέσα στα μούτρα σας. Το μόνο που δυσκολεύει σε τέτοια περίπτωση είναι ότι χάνετε απόσταση στο ρίξιμο και χρειάζεται μεγάλη προσοχή στον έλεγχο της μάνας. Από 1987 ως 1994 έκανα απίστευτα ψαρέματα εγγλέζικου σε αποβάθρες στην Λάρνακα ρίχνοντας windbeater antenna φελλούς κόντρα σε 4ρια ή και 5ρια (όποιος έρθει καλοκαίρι απόγευμα στην Λάρνακα ξέρει). Απλά είναι πιο κουραστικό και απαιτητικό, αλλά και ανταμοίβει αν έχει ψάρι. Και αν έχει έντονα ρεύματα? Ακολουθήστε το τι κάνουν οι Αγγλοι στα ποτάμια με γρήγορη ροή και προσαρμόστε το. Αλλά πριν πάρετε κάποιο από τον λαιμό, σκεφτείτε μπας και τελικά ίσως ξέρει κάτι που εμείς δεν ξέρουμε ή δεν σκεφτήκαμε? Αυτά... Πίσω στο σπινναρολαβρακοκαβούκι μου :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by goldsargus »

Γιαννη οταν εγραψα οτι ακομα και αρχαριος επιανα ψαρια, εννοουσα οταν ημουν φοιτητης στη ελλαδα ενω ερχομενος μετα απο 5 χρονια στην κυπρο δεν ειχα σχεδον καμια επιτυχια με το εγγλεζικο. το 2000 με παροτρυνση 2 φιλων αρχισαμε το εγγλεζικο. ήμουν και μελος club για 3 χρονια και πηγα και 2 φορες σε σεμιναριο για το εγγλεζικο (και bolognese).

Φταιω γιατι σε παρασυρα γραφοντας μες σε ενα topic με τιτλο «νεος στο εγγλεζικο» γνωριζεται κανενα που να μαστρος του εγγλεζικου. δεν περιμενα ουτε εγω ετσι «γενικες απαντησεις», αυτο ισως να δυσαρεστεισε και αλλους που γνωριζουν εστω πεντε πραματα, ενώ για καποιο που δεν ασχολιθηκε καθολου να είναι περα για περα αρκετα. Οπως και να εχει απολογουμαι.

Γιαννη οταν σου απαντησα για δευτερη φορα, ξεκαθαρισα το προβλημα με τον ανεμο και τα κυματα οχι τα ρευματα (αλλα και δευτερο ατομο γραφει παιρνοντας το ρευμα για κυμα).

Γιαννη ρωτησα αν ψαρευεις πουθενα αλλου εκτος που το ζυγι-λιμανι για να δω αν ξεχωριζεις τη διαφορα, αφου για δευτερη φορα απαντας παιρνοντας το κυμα για ρευμα. αντιθετως απαντησες επιμενοντας για ρευματα και ανεμο 4. Νομιζω οτι αυτο προξενησε την αντιδραση του Κωστα (που οπως και εσενα ουτε αυτον γνωριζω). το οτι ψαρευεις με 4 μποφορ δεν θα το σχολιασω. αλλα ουτε το γεγονος οτι μπορει καποιος αλλος.
Σε παραλιες με βραχους το κυμα βοηθα στο να ανεβοκατεβαινει ο φελλος χωρις να μπορεις να τον ελεγξεις με καποιο shoting pattern. στην κατοχη μου εχω αρκετους φελλους για εγγλεζικο και της κατηγοριας windbeater η driffbeater(drennan) αλλα δεν λυνουν το προβλημα.

Καλος η κακος δεν ειδα το ποστ σου το επομενο βραδυ (χρυση αυγη) γιατι αν το εβλεπα και εγω θα παρεξηγουσα όπως παρεξηγησες και εσυ.
Οπως και να εχει εγω δεν επιασα κανενα απο το λαιμο αλλα πολλες φορες μες τα φορουμ οι πλειστες παρεξηγησεις γινονται γιατι δεν διαβαζουμε σωστα οτι γραφεται η μονομιας αρπαζομαστε.

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by DOROS »

Φίλε μου,
θα είμαι την Κυριακή στον Κούρι για αγώνα με 3/ 4 μποφόρ αέρα=κύμα και ποοριζεται για ψάρεμα κυπρίνου. Έλα να δει πως κάμνω casting με το εγγλέζικο, να το δεις ηνταλώς έστησα τζε την αρματωσιά μου θέμας….τζε που τζαμέ, τζε τζι αν σου καμει, καμε της δικες σου αλαγες αναλογα με το ψαρεμα σου.
Τώρα μεν με αρωτήσης αν θα πιίαω ψάρκα …..δεν ξέρω.

User avatar
RCV
Posts: 37
Joined: Tue May 06, 2008 9:20 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by RCV »

Χθες πήγε κανείς ψάρεμα; Τι αέρα είχε; Η σελίδα της μετεωρολογικής έδινε 5 μποφόρ απόγευμα και 3 το βράδυ. Εκτός αυτού είχε και ρεύμα η θάλασσα αντίθετο από τον άνεμο δεν ξέρω πως γίνετε.

Έβαλα φελλό νομίζω λέγεται spigola (λαβράκι) της Olympus. Είναι φελλός insert waggler (non loaded) 4 γραμμάρια.

Ψάρεψα στα 4 μετά βάθος άλλα το bulk shot ήταν στα 3 μέτρα. O φελλός με 2 stopper σταθερός. Ναι μου τον μετακινούσε το ρεύμα/αέρας άλλα πολύ αργά.

Έπιασα μια τσιπούρα και 5 λαβράκια. Κράτησα γην τσιπούρα και 1 λαβράκι μόνο. Ήταν μικρά τα άλλα. Με το ίδιο ακριβός setup α φίλος μου που καθόταν δίπλα μου του τσίμπησε, παραλίγο να του πάρει το καλάμι περίπατο και το έχασα o καημένος.

Άρα αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι το ψάρι άρχισε να τσιμπά καλά και δεν αφήνουμε ρεύματα και αέρα να μας στερήσουν το ψάρεμα.

Καλές επιτυχίες.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”